1xGodwee vs 3xVictron

Odpovědět
Jindra_S
Příspěvky: 32
Registrován: čtv bře 24, 2022 6:19 pm

1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od Jindra_S »

Zdravím,
zvažuji pořízení fotovoltaiky - cca 10Kwp a 10kWh v bateriích. Kvůli dotacím bude ralizace provedena firmou, takže začínám sbírat nabídky a v podstatě se rýsují 2 přístupy k realizaci: All in one na Goodwe (jeden box a v něm vše) nebo krabičky od Victronu (3x Victron Multiplus II 3000/48 + 2x Victron MPPT 150/100 Tr + Victron Cerbo). Rozdíl je cca 50 tisíc ve prospěch Goodwe, ale není mi jasné, co bych za tu cenu, kromě více obložené stěny, v tomto konkrétním případě získal. Téma viewtopic.php?p=7924 jsem četl, ale i tak mi některé věci nejsou jasné:
- Někdo uváděl "hloupé" přetoky GoodWe do sítě - tady se mi jeden uživatel ozval a vysvětlit pomalost reakcí GoodWe u rychlé spotřeby - bude to dělat i Victron? (A tento důvod byl popisován ve výše uvedeném tématu)
- Má smysl porovnávat klidovou spotřebu nebo je dnes +/- stejná? Klidová spotřeba jednoho Victronu udávají na 15W, tedy 3x15=45W stále, u Goodwe jsem našel různé údaje 15-150 W. Podle mne je to rozdíl, který za rok udělá dost, ale nějaké konkrétní měření jsem nenašel.
- Měniče od Victronu jsou očividně těžší, což uvádějí jako výhodu a také u nich uvádějí "transformátorovou" technologii vs "tranzistorovou" u Goodwee - je někde tento rozdíl popsán nebo je to takové obchodnické nářečí?
- Ke GoodWe si kolega pořídil externí wattrouter pro spínání a ukládání přebytků, zástupce pro Victrony mi tvrdil, že u nich toto neni potřeba. Máte někdo osobní zkušenost, že to s Victronem lze v základu?

V této chvíli se mi to jeví tak, že instalace GoodWe a za zbytek třeba koupit více baterií (do cca 20kWh) se vyplatí více než Victrony s poloviční baterií - nepřehlížím něco?
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od danidani »

S baterií to je na zamyšlení, záleží, co chceš řešit, zda soběstačnost, pojistku proti výpadkům DS, nebo FVE jako investici s maximálním využitím dotace. Dotace totiž pokreje max cca 10 kWh baterie (uvažuju komerční HV baterie dodané firmou s normální marží). Když jsem to počítal, tak mi 1 kWh využitélné baterie za dobu její životnosti vyšla bez dotace na cca 7-8 Kč, což je i při dnešních cenách ekonomicky nesmysl.
Jindra_S
Příspěvky: 32
Registrován: čtv bře 24, 2022 6:19 pm

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od Jindra_S »

Obě řešení se liší cenou cca 50 tisíc. Samozřejmě tyto peníze mohu uložit do banky nebo investovat jinak, nicméně známí, kteří si solar vybudovali budou rozšiřovat právě baterie, tak bych to mohl provést v jednom kroku. Viděl jsem podrobné grafy u jednoho z nich a tam šlo vidět, že baterie jsou nabity velmi rychle, ale zároveň je stejně dostane večer "na nulu" (myšleno minimální zůstatkovou kapacitu).

Opravdu by mě zajímalo zda Victron třeba bude stabilnější/rychlejší a nedovolí takové přetoky do sítě, popřípadě má výrazně menší spotřebu, rychlejší náběh nebo něco jiného . I ty přetoky, které jsi uváděl u Goodwee - cca 1kW denně po 180 dnů, udělají v součtu kolem 600 Kč ročně.

A ještě jsi uváděl - "Když zapnu saunu, bere si na všech fázích necelé 3 kW (celkem tedy 9 kW). Když se vyhřeje, běží už obvykle jen jedno těleso, takže cca 3 kW. Abych netrápil baterii, tak před zapnutím sauny dám buď SOC 100 %, nebo back-up mód, kdy GW z baterie nic neživí. Netestuju dlouho ale dvakrát se mi podařilo GW dostat do stavu, kdy na jedné fázi topil 3 kW, na další fázi další 3 kW kupoval z DS a na třetí fázi 3kW do DS dodával - to trvalo do té doby, než jsem snížil SOC na 20 % nebo přepnul do jiného módu. Takže tolik k "hloupým přetokům" :) " - opět přemýšlím, jak by se choval 3x nezávislý Victron - bral by ze sítě jen to, co mu chybí?
xmasin
Příspěvky: 297
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od xmasin »

Začal bych tím, že bych se podíval jakou máš spotřebu elektřiny, topíš jí? Možná zajímavé a finančně přijatelné je řešení od Solaxu. Jinak je možnost i virtuální baterie viz příslušné vlákno, ale ta se vyplatí pokud máš topný tarif.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od danidani »

Jindra_S píše: čtv bře 24, 2022 7:15 pm A ještě jsi uváděl - "Když zapnu saunu..."
Ta sauna, to bude nějaká sw chyba v důsledku "nestandardní" situace, nastavení nebo použití, uvedl jsem to spíš jako zajímavost. Ale je pravda, že se dají číst příběhy o stovkách kWh, které po prvním vyúčtování nové majitele hybridní FVE překvapily. Osobně bych se zaměřil spíš na spotřebiče, které cyklicky v krátkém časovém úseku na plný výkon zapínají a vypínají - typu varná deska - pokud tu má někdo zkušenost s vyrovnáváním přetoků/docuců a podělí se.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od brumlaj »

Když už zvažuješ Victron, koukni se i na Studer. Tam těch "18W" je nespočetně krát ověřeno. A rychlost je o koňskou délku v cíli dříve. Cena XTM/XTH na Alíku také neurazí. Tak nějak dopadá, že stejně ve finále všichni skončili u něj.
Ta váha je tím, že jde o nízkofrekvenční technologii. Je tam obrovský transformátor (50Hz), který odděluje akumulátor od zátěže. A ani na křemíku nešetřili (Rdson). To už zde bylo zdokumentováno, stačí pohledat.
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od Vhoo »

Zvažují také goodwee nebo solax. Mohli by jste doporučit nějakou firmu. Zajímali by mě zkušenosti se solidsun sinus nebo mcore.
Martin P
Příspěvky: 144
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od Martin P »

Osobně bych se rozhodl pro Victron. V podstatě to budou tři nezávislé měniče na třech fázích, kde řídící jednotka (venus) udrží 120° posunu fází a každý měnič bude dodávat dle odběru.
Nemělo by tak dojít k situaci, kdy se na jedné fázi 3kW spotrebovávají do zátěže z měniče, na druhé se dokupují a na třetí hrnou do sítě.
Jediné pretoky budou při regulaci, ale to je krátkodobý děj. Nic trvalého.
Jindra_S
Příspěvky: 32
Registrován: čtv bře 24, 2022 6:19 pm

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od Jindra_S »

Martin P píše: čtv bře 24, 2022 10:04 pm Osobně bych se rozhodl pro Victron. V podstatě to budou tři nezávislé měniče na třech fázích, kde řídící jednotka (venus) udrží 120° posunu fází a každý měnič bude dodávat dle odběru.
Ano, tak jsem to zapojení také pochopil. Výhodou je zaměnitelnost komponent, takže kdyby odešel nebo by bylo potřeba upgradovat komponentu, jde to lehce - tomu rozumím, jen mi to zatím neospravdlňuje ten rozdíl ceny.
Martin P píše: čtv bře 24, 2022 10:04 pm Nemělo by tak dojít k situaci, kdy se na jedné fázi 3kW spotrebovávají do zátěže z měniče, na druhé se dokupují a na třetí hrnou do sítě.
Šlo by tohle trošku rozvést? Tohle jsem našel jako argument pro symetrické měniče, ale Goodwe (a nejen oni) tvrdí, že je asymetrický a právě výše uvedené by nemělo nastat.
Chápu to, že v modelovém případě přebytku na soláru (dejme tomu 3Kw) a spotřebě 3kW jen v jedné fázi by se v ideálním případě ze sítě netahal ani watt - a tak tomu je v případě samostatných měničů, ale i asymetrický měnič v takové chvíli spotřebovává energii z ostatních fází?
Martin P píše: čtv bře 24, 2022 10:04 pm Jediné pretoky budou při regulaci, ale to je krátkodobý děj. Nic trvalého.
Beru to jako potvrzení, že krátkodobé přetoky z/do sítě budou i u Victronu - tedy že v tom nebude diametrální rozdíl.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od Youda »

Jindra_S píše: pát bře 25, 2022 5:44 am
Martin P píše: čtv bře 24, 2022 10:04 pm Jediné pretoky budou při regulaci, ale to je krátkodobý děj. Nic trvalého.
Beru to jako potvrzení, že krátkodobé přetoky z/do sítě budou i u Victronu - tedy že v tom nebude diametrální rozdíl.
Jsou přetoky a přetoky...

U legální hybridní FVE tě vteřinové regulační přetoky netrápí, a ano, ty bude mít každý přifázovaný měnič. U některého budou trvat 10ms, což elektroměr nezjistí, u jiného budou trvat 10 vteřin, což elektroměr nabonzuje, a u jiného budou pokaždé trvat minutu.

Co tě ale trápí vždycky je, když třífázový hybridní měnič:
- na jedné fázi vyrábí 1000W
- na druhé fázi dokupuje ze sítě 300W pro svou vlastní spotřebu
- na třetí fázi do sítě vrací 250W
...a v GUI reportuje, že jeho vlastní spotřeba je 50W.
Což je přesně to, co GoodWe s oblibou dělá.

Nebo, když při sepnutí cyklu indukční desky měnič pět vteřin tahá ze sítě 2000W, poté pět vteřin 2000W vrací a v GUI ti tvrdí, že saldo je nula.
Což je přesně to, co GoodWe s oblibou dělá.

Z takové FVE máš radost přesně do chvíle, než ti přijde roční zúčtování, ve kterém je třeba 1MWh větší spotřeba z DS oproti tomu, co ukazuje statistika měniče.
Což je přesně to, co se lidem s GoodWe občas stává. Obzvláště, když mají třeba jen 5kWp panelů.

To, že "náš měnič je asymetrický" má totiž informačně asi tak stejnou hodnotu jako "naše auto má volant a pedály". Asymetrie není vlastnost typu true/false, ale je to komplexní chování, u které záleží na limitech výkonu, na rychlosti regulace a také na tom, jakým způsobem měnič přistupuje k vykrytí vlastní spotřeby.

A právě kombinace toho, jak zručná je instalační firma, jaké spotřebiče jsou používány v domácnosti a kolik panelů je na střeše, ve výsledku determinuje, jestli budou nějaké negativní efekty GoodWe (či jiného hloupějšího a pomalejšího měniče) vidět i na roční faktuře za EE.

Victron a Studer jsou fajn, ale nemá smysl je cpát do každé instalace. I jejich systémy mají své stinné stránky. Budeš-li mít na střeše těch 10kWp panelů, tak bych se GoodWe zas až tak nebál. Chodit to bude. Lepší je dnes asi sáhnout po novém SolaX X3 hybrid G4, který stojí to samé co stařičký GoodWe GW10K-ET, přičemž ve všech parametrech je G4 od SolaXu lepší.

Victron a Studer má v domácích instalacích smysl hlavně tam, kde se člověk nehodlá zastavit na těch 10kWp, ale chce od systému něco víc. Případně, kde si člověk chce FVE postavit jako ostrovní, s možností občasného dobití baterek z DS či elektrocentrály, ale jinak galvanicky oddělenou od DS, nepřifázovanou a tedy zcela bez přetoků. Nechat si stavět dostatečně výkonnou FVE se Studerem nebo Victronem na zakázku je opravdu jen pro bohaté (stojí to cca 600 tisíc Kč a více).

Čímž bych se chtěl ještě vyjádřit k tomu rozdílu 50 tisíc Kč:

- Victron Multiplus II 3000/48 je slabý, ve skutečnosti má trvale jen cca 2400W, nikoliv 3333W jako jiné měniče.
- Cenový rozdíl 50 tis mezi těmi dvěma nabídkami je podezřele malý, takže minimálně jedna z nich je ořezaná nebo druhá přifouklá.

Pokud nemáš barák o rozloze vesnického statku, s mnoha střechami, připojený na konci zhnilého vedení od ČEZu, tak pro tebe skutečně bude lepší GoodWe nebo SolaX G4 a za ušetřené peníze si kup třeba tu větší baterku, nebo wattrouter a akumulační nádrž na TUV s elektrickým ohřevem.
Jindra_S
Příspěvky: 32
Registrován: čtv bře 24, 2022 6:19 pm

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od Jindra_S »

Díky za zkušenosti - tohle prostě z technických údajů nelze vyčíst.

Elektrárna bude legální a i když bych si ji nejraději poskládal sám (zařízení uvnitř, venkovní panely bych tahat nechtěl :) ), budu využívat firmu a dotace.

Plochu mám limitovanou - řádový dům s plochou střechou, odhadem 90m2, další rozšíření jedině na balkón nebo k sousedům, takže pravděpodobně těch 10 kWp bude první a poslední instalace na střeše. Rozšiřovat budu moci tak maximálně baterie a střídače.

Výběr Goodwe nebo Solax - tady jsem bohužel odkázán na instalující firmu. Nepreferuji nějakou konkrétní, ale v okolí buď používají tuto technologii nebo už neberou zakázky a k technologii jsme se ani nedostali (Kdo by věděl o rozumné firmě v okolí Ostravy, klidně napište do SZ)

Jinak porovnání cen z nabídek, abych byl konkrétní
Konfigurace s Victronem - 10kWp panely, 10kWh baterie, 9kVA měniče - 546 tisíc
Konfigurace s GoodWe - 9,6kWp panely, 12kWh baterie, 10KVa měnič - 489 tisíc
Přesný rozdíl je tedy 57 tisíc, předtím jsem to zaokrouhlil, zároveň jsou tam větší baterie.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od brumlaj »

Ještě o přetocích Gůdvé v jednofázovém! systému. Jde o včerejšek. Jak psáno, do DS přetok 1,07kWh z deseti vyrobených. Modrá spotřeba domu, červená přetoky.
pretoky_cervene.png
pretoky_cervene.png (46.32 KiB) Zobrazeno 4338 x
O třífázovém nechť si, dle tohoto vzoru a Youdou popsaného chování, každý soudruh nechá zdát svůj vlastní sen.
Jindra_S
Příspěvky: 32
Registrován: čtv bře 24, 2022 6:19 pm

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od Jindra_S »

To je měřeno separátním elektroměrem nebo jsou to údaje přímo z měniče?

A červený přetok tady znamená elektřinu vyrobenou panely, nespotřebovanou domem, ale poslanou do sítě zdarma nebo skoro zdarma?
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od brumlaj »

modrá je z měniče, červená je z elektroměru podle kterého Storion detekuje přetoky (prej je rychlý ;-) tak to zní na faktuře)
Do DS zdarma. Dnes se nebude měnit historická fixace, že?......
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od danidani »

Koukám na ten graf už po několikáté a stejně nerozumím, co nám měl sdělit. Můžeš to prosím trochu rozvést? Díky.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: 1xGodwee vs 3xVictron

Příspěvek od brumlaj »

Včerejší den. červená jsou přetoky do distribuce. Modrá je odběr baráku. Systém neumí udržet energii doma. Přetok přes kilowatthodinu za den. Toť vše.
Odpovědět

Zpět na „Měniče“