Elektrareň na hospodarskej budove

Moderátor: JonasPP

Odpovědět
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Dagus píše:Jsi neskutečný blázen :worker: v dobrém slova smyslu. Fakt smekám nad tvou odvahou. :headbang: těším se na pokračování, uděláš i fotky z půdy?
Hej, spravim, len momentalne ma všetko boli, tak sa mi nechce ani pohnuť. Jak budem kablovať, tak niečo pofotim, len upozornujem, nieje to pôda, je to sennik, zapratany všetkym možnym. Aj pristrešok musim dorobiť, lebo kable som spajal iba cez AC ističe, de sa v pohode daju spojiť 3x6mm²+3x4mm² kable. Musim isť kupiť svorky dostatočne veľke, inak nemam čim pospajať kable. No uvidim ako budem pokračovať.
Inak panele som rozdelil tak, že na severozapadnu stranu som dal najlepšie panele, čo davaju od 120-170W a na juhovychod davam najslabšie, od 100W až po 8W najslabši panel. Dôvod je rozloženie vykonu na cely deň.
Pristrešok trebars v utorok za slnečneho dňa dodal 17,6kWh, ale okolo druhej po obede začina stracať vykon a nabieha severozapadna strecha, čo krasne pomaha vo večernych hodinach.
Ak to cele dam do hromady, povyhadzujem amorfne čuda, podokladam ostatne panele, tak bude namontovanych viac ako 17kWp. No okamžity vykon bude omnoho menši, z dôvodu rozloženia panelov.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od NESKOM »

Jen bych se zeptal:
Ta fólie zůstane a budou pod ní kabely?
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

NESKOM píše:Jen bych se zeptal:
Ta fólie zůstane a budou pod ní kabely?
Aka folia.??

Ak sa jedna o tu sivu celtu, tak to je kvôli dnešnemu dažďu.
Na zajtra sa počasie ukludni, tak možno budem pokračovať v montaži.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo1st »

Čiže ty dávaš priamo panely na strešné laty bez nejakej fólie. Čo keď neutesníš dobre spoj a bude ti tam zatekať?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Dagus »

Tak ho odspoda zaplní :worker: spíš by mě zajímalo jak se to bude servisovat, ale hold jsem nezkušený solárníček co musí mít kolem panelů, alespoň 50cm místa na procházení a omejvání :D
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Kodl69 »

Panely jsem jednou ometal od sněhu a umývání má na starosti déšt. Tohle bych fakt neřešil, pokud je to takhle nízko, tak i v případě lejna z orla skalního stačí teleskopická tyčka s kartáčem a hadice s vodou. Něco jako tohle https://www.mall.cz/teleskopicke-tyce-m ... tem-41523l
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Dagus »

No ty máš jiej sklon, já to tak bez starostí nemám. Neříkám že to musím mejt jak okna, ale jednou za sezónu to chce.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od NESKOM »

Diablo1st píše: sob lis 05, 2022 5:54 pm Čiže ty dávaš priamo panely na strešné laty bez nejakej fólie. Čo keď neutesníš dobre spoj a bude ti tam zatekať?
Taky mám solárni střechu rovnou na latích. Dělali jsme jí s Jonášem v r. 2015 a stále drží.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Ajajaj, pozeram, že trocha debaty som zmeškal.
No teda takto.
Budova je hospodarska, de sa nebyva, teda ak niekde presakuje spoj, tak mam čas na opravu bez dajakeho extra poškodenia priestoru pod strechou. Oprava znamena presilikonovanie celeho spoja hrubou vrstvou silikonu z vrchnej strany.
Pri pôvodnych čiernych paneloch ktore boli na streche ten silikon mal asi 1mm a mal som problem panele odtrhnuť od seba. Musel som orezavakom prerezavať spoj a aj tak to nechcelo povoliť.
Momentalne som natrafil na 3 presakujuce spoje, ktore musim isť pozrieť. Problem asi bol ten, že som sa strašne ponahľal a nestihli panele uschnuť, alebo pri tomto chladnom počasi kondenzovala voda a spoj je neprilepeny.
Proste prkotiny ktore treba pretrenim trošky silikonu spraviť.
Oprava sa kona za pomoci dreveneho rebrika s hakom na konci, ktory sa zahakne na hrebeni, teda moja vaha je rozložena v ploche, ale aj tak ma panele musia uniesť, len to nechcem riskovať.
Všetke panele su montovane na dosky a pôvodne laty, teda obrovska uspora financii za konštrukciu.
Pristrešok presakuje iba na jednom bode, de mam robene oplechovanie ako prechod z jednej strechy na druhu.
Proste iba detaily sa podoťahuju.
Čistenie panelov ma nezaujima, lebo v zime budem musieť sťahovať sneh, ktory to krasne očisti, a v lete čo očisti dažď, tak to musi stačiť. Pre trochu prachu nebudem hadam behať po paneloch, veď Ja nemam ťažky priemysel pri dome.
Ale stahovanie snehu bude ina sranda. Švagor navrhol pod pristreškom normalne zduchať oheň, bo tam bude najnutnejšie sa postarať o sneh, už len z dôvodu nosnosti pristrešku.
Momentalne mi ostava osadiť 5 ks panelov a ešte zmontovať jeden pristrešok o rozmeroch 4x5m, na ktory pôjde okolo 14-15 panelov.
Teda ak dobre ratam, tak budem mať 142ks panelov, ale po zime sa počet zniži jak nastane prestavba plochej juhozapadnej strechy.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo1st »

JonasPP píše: čtv lis 10, 2022 7:19 am ... 142ks panelov ...
:o :shock: :jawdrop:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Diablo1st píše:
JonasPP píše: čtv lis 10, 2022 7:19 am ... 142ks panelov ...
:o :shock: :jawdrop:
Jeej, maš pravdu, zabudol som pripočitať striešku nad chodnikom, de je tušim 16 panelov.
ObrázekObrázek
Ale inak jak som na to cele pozeral z hora, tak to je ina plocha. To fotka proste nevie zachytiť. Aj doma vravia, že ide z toho poriadny rešpekt. Som zvedavy kedy to bude aktualizovane na satelitnej mape.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo1st »

Len zo zvedavosti sa spýtam:
Kde si zobral toľko panelov? To sú nejaké bazárové? Čo sú to za panely? Aký je predpokladaný celkový výkon?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od VITEK »

zajimalo by mě jonaši
jak objektivně nahliži rodina která bydlení okupuje na průběh rozvinuté poruchy a to solaritida...
nejen že co do poštu panelů jsi mě dávno přeběhl, nýbrž je vidět že jdeš ještě dál.... zachvíli zjistíš, že nemá smysl nikam dál investovat nebot to další reálný přínos nemá.

a jestli vydržíš v ostrově o 2 dny dele tak to už je fakt jedno.

ale klobouk dolu, měl bych k tvýmu stylu drátování pár komentářů ale vzhledem k tomu že na tom nejsem o moc líp a nechci to zase předělávat tak se komentáře straním.

chtěl sem ti vyseknout malou poklonu a mnoho štěstí a sil v pokračování snu o soběstačnosti.

Zdarec a necht se daří VM.
Panely vsude.
Baterka volovo
Lui
Příspěvky: 75
Registrován: úte dub 06, 2021 9:19 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Lui »

Dobré to máš,čím viacej ich bude tým lepšie a stabilnejšie :mrgreen:
No mňa by skor zaujímalo....ako velká je baterka,lebo v mojom systéme je podobné množstvo panelov (ale mám menej pre pokoj duše :mrgreen: )
no a to už chce baterku s trojciferným číslom v kwh :jawdrop:
Martin P
Příspěvky: 143
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Martin P »

No, a já si myslel že mých 61 panelů už je hodně. Když jsem 142 ukázal ženským si myslely že je to překlep. Řekl jsem jim, že ne a ony se hned zeptaly, jestli "toho pána" mám v plánu preděběhnout.
Odpověděl jsem že ne, ale pokud bych dal na normální panely bifaciální bych se mu mohl přiblížit :lol: :lol: :lol:
A víte co mi řekly? Jseš v Havlíčkově Brodě. Jestli to myslíš vážně, tak snad víš kam máš jít.

PS: u nás je vyhlášený cvokhaus (blázinec).
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

No začnem poporiadku. Momentalna kapacita baterii je takato: +-570Ah-30kWh ; Liion 14s+LiFe 16s. Jednotlive kapacity budem merať jak bude na to čas a energia slnka. K tomu mam doplnok asi 1,5-2kWh v odpojenych luhovkach, ktore sa rozhodujem ako s nimi naložim a asi 1,5kWh 12v olovo, ktore použivam na drobnosti v dielni a sem tam ako založne napajanie.
Panele mam tušim 10 druhov, ale nazov si pamätam iba sharp monokrištal, sharp amorf, kiocera polykrištal a ostatok netušim. Všetko, až na 6ks 20Wp panelov je kupovane z ruky, bazarovo a po znamosti za zlomok ceny. Vykon je tym padom tiež iba zlomok od štitkov. Koncovy odhad je okolo 17kWp. Lenže :-)
Doma som od začiatku dostaval aj pekne vyžrať, ak panele som postavil hocijak na dvor, hocijak som ich namontoval a za plochu juhozapadnu strechu dostavam stale vyžrať, ako vyzera. No zlomilo sa to tohto roku. Do tohto roku som mal zakazane dať panele na rodinny dom, lenže cena energii zatlačila a mam to povolene. Lenže aj cena panelov šla hore, tak musim počkať na spravnu priležitosť a zasa sa bude rozširovať, ale pravdepodobne do ongridu.
Ale ak mam pravdu povedať, dak doma su ozaj radi, že maju takto choreho človeka ako som Ja, lebo sestra je s okolitych sprav už na praškoch. Normalne som aj uplne prekvapeny, že nik nema problem počkať na pustenie pračky, myčky, že sem tam vypadne elektrika. Že rozhodujem kedy a čim budeme kuriť. Každy si uvedomuje, že moje rozhodnutia šetria v domacnosti nie eura, ale stovky eur ročne.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Prace pokračuju.ObrázekObrázekObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Plazivec »

Tak ta půda vypadá brutálně. Moc se mi to líbí, hlavně to prosvětlení celé půdy je supr. Bejt výrobce gumených těsnění, vrhnu okamžitě na trh metráž mezi panely.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo007 »

6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Plazivec »

Tohle bude drahý pro lidi jako jsem já, nebo Jonáš.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od NESKOM »

Krásná práce. Teď už jen čekat a dívat se jak se fotony mění na elektrony.
Mimochodem panely je jen polovina práce. Vyklidit všechen binec z povaly musela byt taky řádná makačka.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo1st »

Kua tá strecha vyzerá parádne.

Priznám sa, na toto by som nemal odvahu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Prave sa snažim o oplechovanie bokov a spodkov, silikonom sa ešte ohaňam, bo su veci nedotiahnute, popri tom uvažujem, ako ponapajam panele, lebo nemam žiadne svorky na pospajanie kablov a ešte mnoho panelov treba doskrutkovať k latam treba. To ešte musim menši pristrešok nahodiť, bo nechcem nedokončeny otvor iba provizorne oplechovať na zimu, chcem to už mať na kompletku.
Ale čo ma dosť štve, tak tepelko nemôžem pustiť, bo vykon solarka razantne klesa každym dňom. Dneska napriklad do baterky posiela iba okolo 80A a len 2 tyždne do zadu to bolo okolo 110 aj so spotrebou domu. Baterka sa nenabije ani na polovicu za slnečny deň, tak zapojenie panelov by dosť pomohlo.
Odhad rozloženia panelov na hospodarskej budove, ktore ešte nemam napojene je: 1,4kWp juhovychod a asi 3,5-4kWp na severozapad.
Naschval som dal na severozapad viac, aby som rozdelil vykon panelov až do zapadu slnka a tuto stranu celu zimu ofukuje vietor, teda malokedy je zasnežena a tak bude zbierať rozptylene svetlo skoro celu zimu aj bez odpratavania snehu.

Po tom dam fotečku od zadu, jak sa tam dostanem, len maju tam sprosteho psa, čo celu dobu vyvreskoval, jak som chodil po streche.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Nič nestiham. Tak tu aspoň fotka pristrešku od spodu. Kablovanie musim ešte učesať a dokončiť + dosky treba ponatierať.
Ale aspoň som stihol pokablovať polovicu strechy, tak som zvedavy, ako to zajtra pomôže.
Pristrešok mam ale krasne porovnavanie. Za 2 tyždne klesla vyroba z 19kWh na dnešnych 14kWh.ObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
OndraS
Příspěvky: 34
Registrován: stř lis 09, 2022 11:05 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od OndraS »

Diablo007 píše: sob lis 12, 2022 8:17 am https://www.gridparity.cz/fotovoltaicky ... na-montaz/ už se vyrábí
A co něco takového. Jen to tam "zastrkat"...
https://www.gumex.cz/h/pryzove-profily- ... ilter=True
Odpovědět

Zpět na „Jančiho podtatranske solarka“