Elektrareň na hospodarskej budove

Moderátor: JonasPP

Odpovědět
Lui
Příspěvky: 75
Registrován: úte dub 06, 2021 9:19 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Lui »

JonasPP píše: pon pro 05, 2022 9:03 am lenže v elektrarni použivam napätie zhruba do 55,5v a priamo cez vyvod, nie nabijanie, teda neodpoji baterku, keď dovrši dajaky članok 4,2v. No a jedno s druhym a .....
To akože išlo v Tvojom systéme kde je 55,5V pripojené len napriamo bez BMS ? :shock:
Dúfam,že som to len zle pochopil :?
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Lui zle pochopil. Klasicka BMS ma jeden vstup a jeden vystup. Vstup sa použiva pre nabijanie, ktore sa vypne od nabijania, keď niektory članok prekroči určite napätie a ostane odpojene, až kym dany članok neklesne na určite napätie. Vystup pracuje opačne, ale pri prebiti dajakeho članku sa neodpoji, teda ak sa bateria aj nabija cez vystup, tak vtedy sa deju divne veci. No a evidentne moja BMS sa po seknuti balancovania začala spravať podobne a članky sa rozleteli.
Mam doma aj obojstrannu BMSku, ktora sa cez rovnake vyvody nabija aj vybija a odpaja dane vyvody jak na hornom napäti, tak na dolnom. Lenže tato BMSka je len na 7s. Teda pre mňa nepoužitelna. Ale pre čo seklo BMSku v baterke mi je zahadou, lebo normalne fungovala cez 2 roky a ešte na jar som ju bral do terenu, keď som chodil na haluzinu a šišky.
No ale teraz jak uvažujem, tak baterka cez zimu nebola napojena na elektrareň a na jar bola uplne vybita až mala odpojeny vystup. Ale po nabiti na 56v fungovala a po tom som ju zapojil na elektrareň. Po tom už nebolo času, ani som nebol doma, drevo sa nezohnalo, teda sa ani nič nevozilo, tak štvorkolka dlho stala a baterka bola iba napojena do elektrarne.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Kodl69 »

Takže prakticky baterka byla nabíjená BEZ BMS. To je potom celkem očekavatelnej konec.
P.S: mě umírá baterka v elektrokole 13s8p, článek 2 má 8Ah, ostatních 12 bude mít asi mnohem víc, protže tenhle je dycky první mabitej i vybitej. Otázka je, jestli jsou přepálený pojistkový drátky a zůčastňujou se jenom 3 články z 8, nebo je ta baterka tak hin
P.S2: Mám tady 7s hromadu placek, kde jsou některý články nafouklý jak balon, netuším proč, mělo to funkční smart BMS a podle nastavení regulátoru to chodilo v celkem rozumným rozsahu, BMS komplet funkční, a jeden článek šel taky až do nuly. Naštěstí bez pyroefektů.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Nie Kodle, baterka bola nabijana cez zaseknutu BMS, de boli neustale zapnute všetky odpory bez ohladu na napätie člankov a keď som to otvoril, tak plošak sa z modra menil na hnedo, všetko okolo odporov bolo teplom zničene, alebo roztopene. Ale aspoň odpajal vystup pri zaťaženi.
Proste naraz sa stretlo mnoho zadrhelov a vznikol letecky deň.
No, mam ponaučenie a musim sa z neho poučiť.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Kodl69 »

Dyť píšeš, že BMS má oddělenej vstup nabíjení a vybíjení. Když nabíjíš přes vývod pro zátěž, nikdy se BMS nemůže odpojit, elektrika tam projde přes substrátový diody. Tak jsem to myslel. Co se stalo dalšího, je těžko říct, když máš jenom následky.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Tak, včera nam do večera nasnežilo 5cm, cez noc bol odmäk a pršalo, teda to aj do rana zliezlo z panelov, ale od rana muselo byť brutal hnusno, lebo jak som teraz došiel domov a pozeram, že cela elektrareň dala 5,5 kWh z panelov. To je pekne nič.
Som ozaj zvedavy na spotrebu elektriny z verejnej siete ku koncu roka a brutalnejšie budem zvedavy o rok. Spotrebu zo solarka mam momentalne na 3,7MWh, ale už je v tom čiastočne aj tepelko + 1,4MWh do prebitkov a chviľu som nemal namontovane žiadne meranie.
Proste prestavba.
To znamena, že až o rok sa dozviem, či to brutalne prepanelovanie ma efekt.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od PK23 »

Má, celkem zásadní. Dnes to tu bylo s počasím nastejno a 1,8kWh. :-) Za 5,5 bych byl rád.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od brumlaj »

JonasPP píše: pon pro 05, 2022 9:03 am Pisal som asi hodinu všetky postrehy ktore som nabral a zo suti zistil, aj s obrazkom, no prišla mi robotka a jak zamklo obrazovku, tak sa sprava odstranila. Bateria bola skladovana v teple, lebo celu dobu napajala elektrareň, lenže v elektrarni použivam napätie zhruba do 55,5v a priamo cez vyvod, nie nabijanie, teda neodpoji baterku, keď dovrši dajaky članok 4,2v. No a jedno s druhym a .....
Jsou jen dva typy uživatelů (počítačů). 1. Ti kteří o svá data v budoucnu teprve přijdou, 2. Ti ostatní.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Tak vianoce stravene v chorobe, ale vyležať sa to nedalo, bo doma vždy kopec roboty, aj po cudzej streche som musel dajake 2 tyždne behať.
Ale za to dneska bolo nadherne slnečne počasie, vonka teplo, skoro 10°C a aj sneh dajaky, čo kusok odrazil slnečne luče.
To znamena, že z dnešneho dňa som ziskal data potencialnej vyroby cez zimu, ak bude slnečno.
Teda celkovo z panelov bol zisk 30,6kWh.
Ak odratam spotrebu regulatorov a meničov, tak takych 27kWh bolo istych. A to mame jeden z najkradšich dni.
Maximum, čo som videl isť bolo 6,4kW , teda bol som nuteny zapnuť na 3 hodiny okolo obeda tepelne čerpadlo, aby bateria mnoho netrpela.
Data z niekoľkych zamračenych dni hovoria, že na tepelko môžem zabudnuť, ale aj v zime pod mrakom dokaže solarko davať cez 2kW a taky priemer vyroby sa pohybuje okolo 12-14kWh.

Teda ak to zhrniem, tak momentalne solarko dokaže pokryť kompletnu spotrebu domu počas celeho roka, ale musi mať čiste panele, bateriu veľku na 3 dňovu spotrebu + spotreba meničov. Ja sa hybem momentalne na 2 dňovej spotrebe.


Skušal som aj čistenie panelov so studňovou vodou pri rôznych teplotach a aj pri slnku, alebo mračnu. Pri -5° a mračne to primrza skoro okamžite po prestani striekania vody, aj to je brutalne obtiažne docieliť očistenie. Pri nižšich teplotach okolo -10° je to uplne nemožne, to primrzne skôr ako stečie. Chcelo by to poriadne množstvo vody, nie iba bežnu polcolovu hadicu. Pri slnku je to parada aj pri -5°, no nižšie sa situacia zhoršuje, ale aj to sa ešte da, lebo nema to tendenciu primrznuť. Totalna topka je pri odmäku. To stači trocha vody a leti to samo. Aj hruba vrstva snehu sa pri odmäku okamžite pohne, aj keď zaleži dosť na sklone panelov. Trebars z môjho plytkeho pristrešku je dostať sneh preč vždycky problem, ale za ten rozdiel 0W voči niekoľkym stovkam W, až par kW to ozaj stoji. Na buduce, jak sa mi podari namontovať vodarničku, tak skusim colovu hadicu, to už bude iny hukot.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Tak mame tu koniec roka 2022 a odpočet elektriny z DS ukazal, že sa mi podarilo znižiť spotrebu z DS na 656kWh za rok. To mam zniženie oproti minulemu roku o 344kWh.
Žiaľ totalny upgrad elektrarne zapričinil zmixovanie spotreby domu a prebytkov + čas kedy nebolo žiadne meranie. Teda neviem presne čisla, ale vyzera to, že solarko dodalo okolo 6MWh elektriny celkom.
O rok budu fakt zaujimave čisla.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Znova mi rastu cencule zo strechy a nad nimi je poriadna masa snehu, tak neriskujem a obložil som panele drevom.
Inak ku dnešnemu dňu za Januar mam spotrebovanych 280kWh za meničom. Vyzera to pekne. Zajtra ma byť krasne jasno, tak uvidime ako dlho pôjde tepelko.ObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Na fotke vyzeraju cencule tak male a v skutočnosti niektore presahuju meter.Obrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Kodl69 »

tohle obvykle způsobuje mizerná tepelná izolace strřechy. Jak jsi na tom s izolací střechy nahoře? Další možnost je nainstalovat ohřev okapů, aby to odteklo dřív, než vznikne tohle...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Izolacia strechy je 17cm medzi krokvami. Ale pôjd je neobyvany a bez tepelneho zdroja. No a cencule vznikaju ako prve tam, de je komin.
Ohrev riny, aj zvodu mam, ale nepouživam to, lebo 900-1000W mať zapnute nonstop, tak to môžem rovno puštať priamotop v dome. Inak skušal som to a ak to nebude zapnute nonstop celu zimu, tak ničomu to nepomôže.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Momo
Příspěvky: 573
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Momo »

Z těch obrázků jde strach...
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od brumlaj »

Momo píše: stř led 25, 2023 3:15 pm Z těch obrázků jde strach...
Nediv se, drsný kraj, drsní lidé, že JonasPP? ;-) A to ještě sem nedal foto medvěda/medveďa.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Brumlaji a vieš, že dlho nik nevidel medveďa. Sa čudujem, že to teple počasie ich nepobudilo a stale spia zimnym spankom. Dokonca ani stopy v snehu niet, ako po minule roky a to chodim a brodim sa snehom so psom ozaj de kade.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Rastie mi tu pekny problem.
Poriadny prevys. Fotky su z dnešneho rana, ale pred chviľou som prišiel domov a najmenej o ďalšich 10 cm sa to rozširilo, teda do širky to ma cez 70cm. Keby chcelo prestať snežiť a fukať, ale už 3 deň po sebe odpratavam poriadne kopy. Zajtra to budem musieť zhodiť, aby to nepreletelo cez panele. ObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 427
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

tohle je pěkný svinstvo :twisted: aby to celý slítno stačí malý drbnutí :pissedoff2: .
Držím FV panelům i Tobě všechny palce .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Dagus »

Tak já jsem letos dodělával sněháky, ale furt občas něco sjede, takže je budu muset zvýšit, ale tohle je smutný pohled. Mě to padá z 2m na sklon 12° přímo na místo kde je profil a i tak mám strach o panely a tašky a na jaře to musím předělat. Tohle jde alespoň na lepší úhel, ale zas ty rampouchy to je děs. Ideálně udělat nějakou zábranu sněháky bránu, aby to nemělo šanci přejít kraj střechy.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

On problem nieje, že sa to posuva zo strechy, ale on to nafukava vietor. Hore je celkom plytka strecha, ale v zavetri, teda zbieraju sa tam extremne vrstvy snehu a jak začne fukať vietor, tak sa spravi takyto prevys, jak na štitoch hôr. Serie ma to každy rok a neviem ako tomu zabraniť.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Martin P
Příspěvky: 143
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Martin P »

Tady mám obavy, že sněháky moc nepomůžou. Protože problém je v odtávání sněhu na střeše a následném stékání vody přes kraj střechy. Voda je na kraji střechy proudícím vzduchem ochlazena a zmrzne do podoby rampouchů.
V podstatě mne napadají dvě řešení.
1) prodloužit přesah střechy.
2) panely na přístřešku dát kolmo na zeď, nebo zvýšit jejich sklon tak, aby je padající led minul (lze i v kombinaci s řešením 1. Při zvýšení sklonu je i větší šance, že se v případě zásahu led po panelu sveze (princip šikmého pancíře).
Momo
Příspěvky: 573
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Momo »

1) Sněhové zábrany by mohly pomoct.Ale měly by být v několika řadách. Spíš použít ty dřevěné kulatiny. Samozřejmě je nevýhoda, že 100 % sněhu donutíš rooztát na střeše a pokud není krytina dokonalá, podstatně se zvýši riziko zatékání.
Zamezilo by se tomu plazení sněhu, rampouchy by byly pořád, musely by se odstraňovat průběžně a hlavně dokud jsou malé.
2) Zvýšení přesahu střechy by pomohlo, ale minimálně o 50 cm, spíš 100 cm a to už by nevypadalo dobře a náklady vysoké.
3) Všechno by se vyřešilo instalací na stěnu, ale utrpí estetika. Máš to udělané šikovně, že ti to funguje zároveň na výrobu i jako krytý chodník.
4) Šlo by udělat sklopně-výsuvný kryt. Ve standardním stavu by byl zasunutý a vztyčený na svislo. V této poloze by mohl mít i odrazivou plochu spodní plochu a mohl bys zvyšovat osvit a výkon panelů. Při riziku pádu ledu by se zábrany sklopily a vysunuly, případně zajistily provizorními sloupky a mohly by se "bezpečně" odstranit rampouchy a sníh.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Odhad mimorinu je 90-95cm. Fotka to uplne skresluje.
Inak zabrany nepomôžu, lebo sneh sa neposuva, ale nafukava. Idem to zhodiť, tak som zvedavy aka hruba vrstva to je.Obrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Na streche je 30-35cm snehu, prevys jak padal, tak poriadna hmotnosť, ale jak pada tento ľad, odhad 14kg, tak ma až stislo.ObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Odpovědět

Zpět na „Jančiho podtatranske solarka“