Elektrareň na hospodarskej budove

Moderátor: JonasPP

Odpovědět
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Posledny kus ostal visieť na haku od odkvapu. ObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Momo
Příspěvky: 621
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Momo »

Jsou nějaké ztráty na životech nebo kW výkonu?
Já bych přes to dal nějaké desky (OSB, staré dveře apod.), podepřel a pak s velkou obavou shodil...
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Tak su tam v strede dosky, teda snažil som sa to na ne mieriť, aj poriadne to kymacalo s celou plochou, jak padol ľad, ale nechal som na paneloch kopec snehu, aby to stlmilo. Teda uvidim, jak zlezie sneh, no neratam, že dajaky panel je prasknuty. A ujma na zdravi, len Ja som schytal ľadovec do palca, až kusok krvacal, inak len bolesť z manipulacie s dlhou 6m doskou a odpratavania snehu.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Take slnečne počasie mam 2 dni, žeby nebol problem tepelko mať pustene, ale za posledne 2 dni chumelice napadalo na panele cez pol metra snehu a ten nedokažem dostať dole. Stiahol som ručne čo sa dalo, dočistil vodou čo šlo, ale taka je kosa, že voda uprostred dňa rovno mrzla na hadici, teda trebalo kvantum vody, ale viac ako polovicu solarka nedokažem v tomto mraze očistiť. Nuž musim čakať na teply deň.Obrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
eduard22
Příspěvky: 981
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od eduard22 »

JonasPP píše: pon úno 06, 2023 4:37 pm Take slnečne počasie mam 2 dni, žeby nebol problem tepelko mať pustene, ale za posledne 2 dni chumelice napadalo na panele cez pol metra snehu a ten nedokažem dostať dole. Stiahol som ručne čo sa dalo, dočistil vodou čo šlo, ale taka je kosa, že voda uprostred dňa rovno mrzla na hadici, teda trebalo kvantum vody, ale viac ako polovicu solarka nedokažem v tomto mraze očistiť. Nuž musim čakať na teply deň.
Jééé , co to je to bílé? :shock: ;) To je je sníh? :o To na Znojemsku neznáme! :lol: Jen z obrázků M. Lady 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Kodl69 »

když už, tak J. Lady https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Lada ...
U nás to taky moc není, byl jsem se projet po zmrzlým na motorce, ale po poledni to slunko povrchu rozpustilo, tak jsem se vrátli zablácenej jak zemědělec po sklizni brambor. Dneska skoro 11kWh z 6kWp, to celkem jde. A asi budem ostrovní domácnost až do pátku, kdy s eto počasí má pokazit.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

No 2 dni to trvalo, aj som behal na boso, aj v gumakoch po paneloch, no 5x som sa šmykal a raz ma stiahla odtrhnuta lavina. Ale zaraz to dava 8,3kW. Tepelko mam od rana zapnute, teda parada.Obrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Prave som pozrel, že jaku kapacitu to natlačili očistene panele a aku som mal spotrebu.
Tak od polnoci do 16:10 mam z panelov zisk 45,6kWh a to stale ešte dava 1,4kW a spotrebovane za meničom je 30,1kWh. Teda do baterky natlačilo dajakych 10-11kWh.
Baterie nemam nabite do plna už poriadne dlho, teda BMV sa neskalibrovalo a pri prazdnej baterke ukazuje -760Ah, čo je blbosť, lebo ma sa to hybať niekde okolo -550Ah.
Ako to nabere taku nepresnosť tak to netušim, ale budem sa musieť na to pozrieť, lebo zle to meria prud nabijania.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Krasne, za dnešok dali panele 53,5kWh + dajaku kWh z 12v.
Čo len s tym budem robiť v lete.ObrázekObrázekObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Lui
Příspěvky: 75
Registrován: úte dub 06, 2021 9:19 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Lui »

kúpiš velký bazén,a tepelkom budeš valit kilowattíky ....bude termálne kúpalisko doma :sun2: :whoohoo:
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od VITEK »

Ja uz ted mam varici vodu v bojleru a podlahu tak horkou ze musim chodit v galosich.... Ach jo musim na prevazy s puchejrema na chodidlech....
Panely vsude.
Baterka volovo
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Dneska okolo 9:00 som dostal telefonat od pana z rovnakej dediny, ktoremu som montoval malu elektrareň s axpertom, že mu hodilo menič do chyby 20. Po telefone ho vediem ako reštartovať menič, ale on sa nechcel vypnuť. Vybehol som k nemu a doslova zaseknuty regulator a aj keď baterie mali 21v, panele odpojene cez hodinu, tak na strane panelov 25v, za to nechcelo menič offnuť. Dobre, to som poriešil odpojenim baterie a všetko sa napravilo. Lenže pridem domov a pozeram, že 2 z 3 meničov axpert king vôbec nenabijaju baterie. Akurat to su tie, ktore mam paralerne zapojene na 230v, ale inak paralerne s kartami su spojene všetke 3. No ale u mňa nič nepomohlo, ani reštart, uplne odpojenie, proste zaznamena napätie na paneloch, tvaria sa, že nabijaju, ale z panelov nejde ani kvapka. Meniče ale funguju.
Čo sa len mohlo pohnojiť, že prdlo naraz 2 regulatori v dvoch meničoch.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od beethowen »

Otázka jak moc to máš přepanelové. Dneska u nás bylo takové počasí, že bylo hrozně větrno, poměrně zima, tj. panely hodně vychlazené a strašně se střídala bílá, černá tma a zrázu za mrakem poměrně brutální slunce, takže tam chodily takové ostré špičky. Pokud ten regulátor na to nestihnul reagovat a měl na sobě naloženo dost panelů, tak se asi může stát cokoliv.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od VITEK »

Posilam printscreen
Prvni 2 nabijece maj instalovano 3720 Wp a dnesni spicky 4200 W vcerejsi spicka 4600 W.

Davejte na svou techniku pozor ...

Prepanelovano nemam spis pod cca o 10 proce t a. Stejne tam jsou spicky jak svine

Napis kolik jsi mel prepanelovano a zda ty kingy to zmakly....

Duvod neprepanelovani resp nakup vicero poradnych nabijecu byl ten aby se to nemohlo posrat ...
Screenshot_2023-03-28-19-19-04-572_com.realvnc.viewer.android.jpg
Screenshot_2023-03-28-19-19-04-572_com.realvnc.viewer.android.jpg (583.14 KiB) Zobrazeno 4601 x
Diky VM.
Panely vsude.
Baterka volovo
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Nemam žiadne zaznamove meranie, jedine ak to vidim na vlastne oči, ale čo som videl, tak prvy menič ukazoval najviac za ostreho z poza mrakov vyskakujuceho slnka pri zasneženej krajine 4300W. Ten keby odpalilo, tak to pochopim.
Druhy ma na sebe troška viac panelov, ale za to su rozdelene na polovicu, de jedne smeruju na juhovychod a druhe severozapad. Z neho som pri zasneženej krajine a vyskakujuceho slnka z poza mrakov zbadal maximalne 3900W.
Posledny ktory prežil, tak ma panele z všetkych svetovych stran a pri rovnakych podmienkach skakal na 3100W. Ostava posledny regulator, na ktorom je 600W, ten ma nastavovacie rele, tak ten sa staral o prebytky.
No a ak je prepanelovanie ta hlavna pričina, tak je to super, môžem rozoberať meniče a snažiť sa to rozbehnuť s tym, že pridam ešte jeden regulator.
Hadam pôjdu opraviť kingy.
Reklamaciu ani nejdem riešiť, lebo to by som bol riadny parchant.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od VITEK »

Jonasi napis kolik na kterym mas.... Resp mel jsi.

Jestli chapu dobre tak cca 7 kw na kazdym???
Panely vsude.
Baterka volovo
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Skôr 5kW na jednom a asi 5,5kW na druhom.
Ale inak otvoril som prvy menič a je to jasne.
Odstrelene fety. Teda znova draha skusenosť a ponaučenie, že nemam nikoho počuvať, čo chce aby som mal pekne v elektrarni, keď proste niečo musi byť nadimenzovane spravne.Obrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo007 »

U Kinga je důležitý parametr s to je vstupní proud do mppt ne jen waty a to u té tvoji skvadry asi netušíš jakynproud ty paralelní stringy mívaly co?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od VITEK »

JonasPP píše: úte bře 28, 2023 8:47 pm Skôr 5kW na jednom a asi 5,5kW na druhom.
Ale inak otvoril som prvy menič a je to jasne.
Odstrelene fety. Teda znova draha skusenosť a ponaučenie, že nemam nikoho počuvať, čo chce aby som mal pekne v elektrarni, keď proste niečo musi byť nadimenzovane spravne.Obrázek
Az budes bouchlej menit tak ten s bouchlym mppt bych si mozna od tebe koupil. Nestaci mi 3 na ac strane.... Vzhledem k tomu ze mas 2 bouchle a jsi bez reglu mozná se ti odkup bude hodit.... Dik za nabidku vita
Panely vsude.
Baterka volovo
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od NESKOM »

To se prodávat nebude. Dodo to v servise opraví.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Tak doslova odparilo nožičky a odstrelilo polovicu diody V30200C a pri ďalšom hladani som natrafil v tej istej rade na prerazenu, ale na povrchu nepoškodenu fetu P100N15. Inak nevyzera nič ine poškodene. Aspoň to, čo dokažem najsť s multimetrom.

No a teraz mam na vyber. Vykucham aj druhy menič a s jeho sučiastkami spojazdnim jeden, teda bude na sučiastky čakať iba jeden menič, alebo idem do elektra, de na mňa zas budu pozerať ako na vyoranu myš, že čo to po nich chcem a budem čakať na sučiastky s dvoma nefunkčnymi meničmi.
Vlastne aj tak musim otvoriť druhy, aby som pozrel, čo sa udialo v druhom.

Inak odstrelene su meniče, de ide napätie na prazdno 132v a 117v. Tento čo kucham, tak ten ma 117v, teda v zaťaži asi 95v, čo znamena, že ak ho preťažilo, tak doň odhadovo tieklo okolo 55A. Inak datašit ukazuje, že jedna šotka unesie 2x15A dlhodobo a 250A v pulze, pri čom na oboch poloch su po 2ks šotky, teda takych 60A by to teoreticky mohlo uniesť. Ale feta je divna. Podľa datašitu ma uniesť 100-50A. A na jednom pole su 3ks. Ta to ki ďas nastal, že ju prerazilo.

No nič, vyzera to tak, že zasa budem mať opsypanu stenu, bo pridam regulator a oprašim stary axpert, bo tam bol super regulator. Aj tak sa ho bojim predať, bo ma nabehanych skoro 7 rokov a dosť MWh nakrutil.Obrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Druhy regulator presne to iste. Šotka prestrelena a feta prerazena.

Nič, zajtra jednu poprehadzujem, skusim a uvidim, či sa mi podari zohnať nove.Obrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Kodl69 »

jenom aby to nebylo spálený dál, u sitonu když se prorazí fety, tak to dost často odnese i budič. Tak abys nebyl přehnaně optimistický...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od beethowen »

No právě. Určitě bych pořádně zkontroloval budiče, odpory a diody v gate. To se s tím většinou sveze.
Potom bývá nepříjemné překvapení, že vyměníš FETy a je ještě větší disco než předtím.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 437
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

mám doma Axperta na díly s PWM reglm . Je v něm takovehle reglík :
P1060823.jpg
P1060823.jpg (687.71 KiB) Zobrazeno 4481 x
.
Dle Tvých fotek okolí a prdlých fetů na chladiči shody nevidím . Co vidíš Ty JonasPP ?

Jinak Ti nabízím dospělácký 60A MPPT regl ;) . Mám ho coby záložní pro strejdu příhodu . Byl u doktora kvůli vadě . Po léčbě funguje .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Odpovědět

Zpět na „Jančiho podtatranske solarka“