Elektrareň na hospodarskej budove

Moderátor: JonasPP

Odpovědět
eduard22
Příspěvky: 988
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od eduard22 »

Jen pro zajímavost - u tchána u Ostravy jsem minulé léto nainstaloval zakoupenou sestavu (páč sem temu ještě moc nerozuměl...) - Kinga s 9x Longi á 370Wp (3 paralerní stringy po 3 panelech (3x3))

Panel má max napětí na prázdno jen 34,4V Tedy napětí 3x34,4V=cca103V +10% = cca 114V 8-) (King má vstup pracovní max 115V, max povolené pak 145V), tedy s rezervou 8-)

Zkratový proud panelu je 10,76A. Tedy 3x 10,76 = cca 32,3A +10% = 35,5A, (maximum měniče je 50A, čili taky vpoho rezervou 8-) )

Jenže!
Minulou neděli jsme u tchána, který si FVE užívá (i se v tom hrabe neustále - jen základní nastavení jako SBU/SUB nebo jen vytáhne zástrčku k nabíječce aby uspíšil odpadnutí sítě po ránu, což by u FVE od firmy kvůli záruce nemoh...) a zapisuje si na papír... statistiku, co by jinýho taky děläl důchodce že :D , byli na návštěvě.

A ladil jsem nastavení (po zimě a po mojich již větších zkušenostech z i mého King II. Není nad vlastnmí zkušenost! Jen to nesmí být moc drahý..., ale když nmejde o život, jde o h... 8-) ) a koukám jako blázen, již před polednem v jasném, ale chladném a větrném dni, teklo z panelů přes 40A! :o

Panely jsou na jih úhel cca 30st (viz poslední reálné foto). Tím chci naznačit, že i malé "přepanelování", může být , za určitých světelných podmínek, docela nebezpečé!
King.jpg
King.jpg (55.65 KiB) Zobrazeno 4718 x
King-schema_66.jpg
King-schema_66.jpg (29.69 KiB) Zobrazeno 4718 x
LongiDěda.jpg
LongiDěda.jpg (221.48 KiB) Zobrazeno 4712 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od VITEK »

Zdar je to trošku delší, zato plné zbytečností....

já jsem váhal u připojení victrona s 4 x 310 Wp vs 5 x 310 Wp, no co se týká napětí tam to bylo OK ale proudy tam byla už sranda.... panely maj nominál kolem 9.6 A, a když jsem vlastnoručně v jeden okamžik na dost rychlým ampermetru viděl celkový proud z jednoho panelu 11,8 A ( hodně mraků, odrazů, slunce vysoko )
takže sem to radši dal dolů, na 4P 3S, a s proudy pod nominál se ve špičce přibližuju hornímu limitu na PV poli.

Co se týká MPPT v axpertech tak moje zkušenost je že je daleko efektivnější koupit separátní nabíječe, které například u obyč fangpusunu který sem si sám softwarově odpravil ( cena kolem 5000 kč, ted je dobrej kurz možná by bylo fajn nakoupit jich víc ), se dají škálovat nastavovat a parametrizovat. a jsou dělané na nominální parametry.

Pokud je napsaný že maximum short time current je 50 A to neznamená že to je trvale. a naopak max mppt voltage není napětí při zátěži v létě ISC a Umax na součástkách v katalozích jsou jen čísla... změřená, s nějakou pravděpodobností, a s nějakou chybou měření, metody, lidské atd.

když si teď čtu co jsem napsal tak se sám sobě divim že jsem nic nezničil kromě lidské chyby.
Provozoval jsem dlouhodobě 2,7 + 2,7 kWp na jednom axpertu V-Z a nebyl žádný problém.
dále jsem pokusně provozoval 8,4 kWp na jednom axpertu ale to bylo asi jen na týden než jsem přepojil strojovnu.

Jonáši. Nevymejšlej vyser se na opravu, potřebuješ ihned elektriku, doporučuju, víc než opravu která bude ve finále drahá, pokud tvůj čas a čas tvých známých je 0 USD na hodinu pak oprava smysl dává.

Zaměřil bych se teď na směr, kterým se chceš vydat.
bouchly ti 2 mppt. opravíš a co bouchnou zase. jasně řekneš začnu shánět nabíječe,
dopadneš jako já, noparasito, a další co máme externí nabíječe baterií, protože prostě to co je v axpertu není špatné ale jsou i lepší věci a dají se škálovat.
z nabíječů na trhu bych se fakt klidně klonil k mnou používaným victronům ( cena je vysoká), případně čínským kopiím fangpusunům, nebo dál můžeš jít cestou dost robustních EPever atd... nebo tristary atd.

nevím jak ostatní ale ted vidíš, že odprásknutím jednoho tranzistoru a jedný diody a to v nejlepším případě jsi se stal nesoběstačný. mít 4 až 6 externích 60 až 100 A nabíječu v pasivním chlazení nejen máš klid, ale i spolehlivost a pravděpodobnosti že se posere XY nabíječů najednou je malá.

Jonáši tohle co sem ted napsal neber jako vítku, ani jako směr kam se máš vydat, upřímně na začátku co jsem Tě poznal jsem si myslel něco, ted vidím že jsem se mýlil, jsi schopnej zajistit si celkem slušné pole.
no a s tím musíš prostě vyřešit další věci. Lepené baterky 18650 jsou pro modeláře.

vezmi fakt že za pomocí FVE už nenapájíš akvarium a vzduchování...když ti chcípnou rybičky tak je hodíš na kompost nebo spláchneš.

Když ti nepujde FVE dobře budeš nakupovat ze sítě - a to nechceš, obdobně jako chcíplé rybičky.

Je jen na Tobě jak s tím naložíš, a chtěl bych Ti popřát mnoho štěstí a zvaž nejen ekonomickou stránku, rovněž technickou případně kombinaci obou.

VM.
Panely vsude.
Baterka volovo
Martin P
Příspěvky: 144
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Martin P »

Pokud mohu doporučit, PCM60X od mpp solar je též dobrý regulátor. Doma mi jich maká sedm, nejstarší tři táhnou už pátý rok a na změny osvitu reagují v podstatě okamžitě. Doposud jsou bez ztráty kytičky a s plnou spokojeností.

Osmý string panelů mám připojený na REVO (klon axperta) a regl v něm přítomný je tupý jako poleno. Něco si nastaví a drží se toho bez ohledu na změny osvitu a změnu nastavení provádí až po nějaké době. Pak se zase drží toho, co si nastavil.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Abramsi, pozeral som na tvoj PWM regulator a ma rovnake ovladacie konektory ako su aj v kingu, teda 2pin a 4pin, teda je dosť možne, že sa to rozbehne, ale môže to aj pekne začmudiť miestnosť, tak neviem, lebo mam tu jeden string, de mam 2,5kW z všetkych svetovych stran o napäti 80v na prazdno a mpptčko to drži vždy na +-60v.

No a idem k veci. Pomeral som budiče, pomeral som všetko čo sa dalo a porovnal s funkčnou časťou, poprehadzoval som funkčne komponenty z jednej dosky na druhu, po tom keď sa to nerozbehlo, tak opačne, no ani ťuk. Su tam 2ks 70A rele a tie nechce zopnuť, teda bude vada niekde hlboko a na to som prikratky už aj Ja. Tak zvesil som jeden menič, z druheho odobral MPPT plošak a skusime Otovych znamych, či to nedokažu rozbehnuť. Aspoň jedno mpptčo by sa hodilo. Zatiaľ som vytiahol na stenu všetko čo som použival, alebo sa dajak dostalo do mojich neohrabanych ruk. Teda stary axpert, tam je 60A mpptčko, PCM ma 80A, 2ks epsolar po 40A a uvažujem, že časť panelov napojim na oddychujuce luhovky, teda 24v cez PIP (dajaky klon axperta), len neviem, čo z neho budem napajať, lebo luhovky maju ozaj malu kapacitu.

Včera som stravil v elektrarni komplet cely deň a ešte sa mi nepodarilo to ponapajať.
No ale mam to za to, že som sa nestaral o svoju elektrareň, lebo som chcel doladiť rozloženie stringov a zavesiť PCMko. To by som mal 4x80A, časť panelov som chcel zrušiť, niečo prestavať, pomeniť zopar kablovani, pridať mnoho odpajačov, de bude uplne jasne z ktorej časti strechy to ide,....
No tu idem k susedovi, druhemu susedovi, tretiemu susedovi, čenčovane uhlie nakladať, na aute mi dačo prdne, deti stražiť, psa riešiť, neustale sa potentuje dajaka vec (ako napriklad meniče, čo riešim už 2dni), v dome sa deju rekonštrukcie, lebo aj Ja mam potomka na ceste, pomedzi to treba aj dajaku korunu zarobiť a to som myslel, že jak nebudem pracovať vo fabrike, že koľko času budem mať na svoje veci. Ešte ani baterku do štvorkolky nemam dokončenu, iba nachystanu na oplaštenie a zapojenu v solarku.
Včera som bol zrely na xanax z toho všetkeho.

Hej a včera mi pisal chlapik 30km odo mňa, u ktoreho som bol nastavovať parametre na činskom klone a aj jemu zblbol regulator v ňom, prestal nabijať presne o 9:00. To už su 4 klony v okoli, čo sa im niečo udialo.
Isto nebola dajaka solarna burka??
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Dajake fotečky, ako king vyzera v črevach.ObrázekObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

teď vidím že Ti buchly MPPT regly , ja si myslel že to byly PWM :roll: . Bych se s tím mým PWMkem ani nezmiňoval :lol: .
Zmíněná relátka budou zřejmě spečená -> při šlusu mohli odpadnout = elektrický oblouk natavil plasty a ty teď brání pohybu :idea: .

Osobně zatěžuju MPPT regly max 60% nominálu . Poté co mi chcípnul Midnite @ 90% zatížení (kWp/max proud reglu) .
Rovněž mi doma spokojeně jedou dva regly PCM60x :D . Každý je 60A , na každém 2kWp .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od VITEK »

Vidím že máš hodně práce najednou tak kup prostě 4 nabíječe a máš vystaráno na furt už nebudeš muset řešit nabíjení.... Kup to na splátky, a ne nějaký ojetý verky kup to nový.......

Ach jo ty lidi si fakt nedaj říct a přesně jsem věděl že tohle bude odpověď na mou konstruktivní slohovou práci....

Udělej to pořádně, nic nepřepanelovávej ! odjisti každou trojici panelů nebo kolik máš do serie a udělej si přepěťovky. pokud na to ted nemáš je možné že to bude problém i dál tak popřemýšlej o čínských klonech a klidně obyčejné..

Nevim nebo si založ nějakou sbírku a třeba se na to někdo složí.

Doporučuju nedělej vše najednou, dělej postupně a ne 1000 věcí... já udělal elektrárnu, ted sem na to rok nesahnul....

Přeju mnoho úspěchů....
Panely vsude.
Baterka volovo
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Plazivec »

Než jsem rozhodl koncepci mé elektrárny, vše jsem pečlivě nastudoval a ověřil na menší, garážové. Došel jsem k závěru, že se nevyplatí využívat MPPT axperta a je lepší jej obětovat a připlatit si radši za něco solidnější. A vidím, že jsem se nesplet. Rozhodl jsem ve prospěch EPever. Jsou to opravdu solidní regly, doslova mackové, opravdu překvapí jejich hmotnost a velikost. Mám celkově 4 kousky, jedn do 24V na garáži a 3 kousky 48V, 2x150V a jeden 200V. Jsou napanelováni na 80 procent, nechci nic hnát na hranu výkonu, proto mám také 2x kinga 5kW.
Má to drobnou nevýhodu - vyšší vlastní spotřeba, ale tu rychlost reakce a účinnost axpert nikdy nedožene.
Měření a sběr dat přes samodomo RS48-wifi udělátko do Home Assistanta.
Objednával jsem je tady. Veliká spokojenost, do pár dní doma, cena super, domácí prodejci si můžou vylízat. A opravdu jsou to cihly. Obrpasivní chladiče, těžká cívka uvnitř, EPever nešetří.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

vono kupovat nový věci je snadná rada , jenže né každej na to má .
Koukám že železo tech buchlejch MPPT reglů vypadá skoro stejně jak pajšl PCM60x . Zjevně samostatně fungují líp než coby doplněk měniče .

Kouknul bych se do relátek , zda jsou funkčně vpořádku . Případně opravit a znovu zkusit funkčnost reglu .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo1st »

Plazivec píše: čtv bře 30, 2023 11:07 am Objednával jsem je tady. Veliká spokojenost, do pár dní doma, cena super, domácí prodejci si můžou vylízat. A opravdu jsou to cihly. Obrpasivní chladiče, těžká cívka uvnitř, EPever nešetří.
Za podobnú cenu ho viem zohnať aj zo CZ/SK distribúcie ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od josse »

Zahlídl jsem o pár příspěvků výše, otazníky na kablíky...

Mezi základní deskou a SCC jsou kromě 80A spoje jen dva kablíky. Jeden má dva vodiče, je to spínaný kontakt paralelně s vypínačem zespodu, má za úkol na desce SCC sepnout optočlen, a ty dráty vedou rovnou do procesoru na zvláštní desce na levé straně, ta řídí všechno. 4 vodiče jsou komunikace, běží tam pomalá tuším že 9600 mezi SCC a základní deskou taky to vede rovnou do procesoru, příkazy odpovědi jsou velice podobné těm QPIQS které se používají na komunikaci s měničem zvenku(malina, PC, ...)

Galvanické oddělení je taky na SCC, jsou tam dva optočleny tx a Rx.

Pokud je funkční měnič, ty dva vodiče asi budou ok.

Když se přivede na SCC vstup napětí z panelů, je tam napěťový dělič, který vede do procesoru SCC, je tam malý zdroj, který ho napájí. Z hlavy nevím jestli je z baterky nebo z panelů, jde to poznat... A tento SCC procesor když zjistí napětí, má sepnout ty automobilový relé, jsou tam vlastně dvě relé v sérii kvůli napětí, automobilový typ kvůli proudu. Sám mám doma jeden poškozený SCC a v mém případě pošle signál na zapnutí základní desky, ale nesepne ty relé, což nerozumím jak to opravit, u tebe to můžou být ty relé, začal bych že odříznu plast a podívám se do relátek, moc nestojí a měnil bych je preventivně. Změřit napětí na cívkách relé. Stačí když SCC připojíš na 48V a na vstup dáš 100V relátka by měli cvaknout a měl by se objevit dvoudrát sepnutý podle mě i bez komunikace s měničem. Můžeš to dělat mimo měnič... Nemělo by to potřebovat ani ty velké indukčnosti...

Částečná schémata jsou na fóru AEVA... Tam to jde pochopit i jsem se tam ptal na to pořadí, kdy to začne komunikovat... Ten můj rozbitý nechce ani sepnout relé ani nekomunikuje, ale procesoru jde oscilátor, víc mě nejde ověřit...

Pozor na na to, že ten procesor je galvanicky oddělený od 48V...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od mobilik »

Ak by si sa náhodou rozhodol, kúpiť nové veci, epever, victron a podobne. Kontaktuj má. Mám veľmi dobre nákupné ceny. :wink:
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Plazivec »

josse píše: čtv bře 30, 2023 5:55 pm Zahlídl jsem o pár příspěvků výše, otazníky na kablíky...

Mezi základní deskou a SCC jsou kromě 80A spoje jen dva kablíky. Jeden má dva vodiče, je to spínaný kontakt paralelně s vypínačem zespodu, má za úkol na desce SCC sepnout optočlen, a ty dráty vedou rovnou do procesoru na zvláštní desce na levé straně, ta řídí všechno. 4 vodiče jsou komunikace, běží tam pomalá tuším že 9600 mezi SCC a základní deskou taky to vede rovnou do procesoru, příkazy odpovědi jsou velice podobné těm QPIQS které se používají na komunikaci s měničem zvenku(malina, PC, ...)

Galvanické oddělení je taky na SCC, jsou tam dva optočleny tx a Rx.

Pokud je funkční měnič, ty dva vodiče asi budou ok.

Když se přivede na SCC vstup napětí z panelů, je tam napěťový dělič, který vede do procesoru SCC, je tam malý zdroj, který ho napájí. Z hlavy nevím jestli je z baterky nebo z panelů, jde to poznat... A tento SCC procesor když zjistí napětí, má sepnout ty automobilový relé, jsou tam vlastně dvě relé v sérii kvůli napětí, automobilový typ kvůli proudu. Sám mám doma jeden poškozený SCC a v mém případě pošle signál na zapnutí základní desky, ale nesepne ty relé, což nerozumím jak to opravit, u tebe to můžou být ty relé, začal bych že odříznu plast a podívám se do relátek, moc nestojí a měnil bych je preventivně. Změřit napětí na cívkách relé. Stačí když SCC připojíš na 48V a na vstup dáš 100V relátka by měli cvaknout a měl by se objevit dvoudrát sepnutý podle mě i bez komunikace s měničem. Můžeš to dělat mimo měnič... Nemělo by to potřebovat ani ty velké indukčnosti...

Částečná schémata jsou na fóru AEVA... Tam to jde pochopit i jsem se tam ptal na to pořadí, kdy to začne komunikovat... Ten můj rozbitý nechce ani sepnout relé ani nekomunikuje, ale procesoru jde oscilátor, víc mě nejde ověřit...

Pozor na na to, že ten procesor je galvanicky oddělený od 48V...
mobilik píše: čtv bře 30, 2023 8:16 pm Ak by si sa náhodou rozhodol, kúpiť nové veci, epever, victron a podobne. Kontaktuj má. Mám veľmi dobre nákupné ceny. :wink:
Velice rád bych viděl nabídky od vás obou, třeba i na ten kousek v mém odkazu.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od josse »


Plazivec píše: Velice rád bych viděl nabídky od vás obou, třeba i na ten kousek v mém odkazu.
?
Za návod na diagnostiku ani návod na opravu si nic neúčtuju... To co jsi kupoval ty jsem v ruce ještě neměl, nemůžu sloužit...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo1st »

Plazivec píše: pát bře 31, 2023 4:21 pm Velice rád bych viděl nabídky od vás obou, třeba i na ten kousek v mém odkazu.
To bolo asi na mňa.

Ten Epever 8420AN viem zohnať za 385€ aj s dopravou. Momentálne je skladom. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Plazivec »

Diablo1st píše: pát bře 31, 2023 7:07 pm
Plazivec píše: pát bře 31, 2023 4:21 pm Velice rád bych viděl nabídky od vás obou, třeba i na ten kousek v mém odkazu.
To bolo asi na mňa.

Ten Epever 8420AN viem zohnať za 385€ aj s dopravou. Momentálne je skladom. ;)
Jop, a já ho našel na Ingramu za 379€ doprava nad 100€ zdarma, ale skladem u dodavatele. Tak v době, kdy jsem já stavěl FVE tady nebylo nic. Absolutně. Takže dneska už to jde. No, uvidíme, jak dlouho ty regly vydrží.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Tak momentalne s opravou končim. Mam zveseny jeden menič a beriem oba regle so zvesenym meničom k chalanom, čo sa tomu rozumeju viac ako Ja. Ak sa podari opraviť jeden regulator, tak budem šťastni prešťastny a nič okrem MT-50 displeja k XTRA regulatorom nebudem potrebovať. Ak to bude neopravitelne a nebude sa dať zohnať nahradny diel u predajcu za rozumnu cenu, tak po tom to budem riešiť, lebo je to akutna zaležitosť.
Inak fotečky s momentalnym dočasnym zapojenim rovnakych poli ako boli na zhoretych kingoch. King ma zapojene to väčšie pole smerujuce na JV a SZ. PCMko ma tu veľku strechu so sklonom asi 20° smerujuca na JV. Pole, čo je na PCM, tak dokažem pochopiť, že zhorel regulator, ale to druhe nechapem.ObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Zabudol som dodať, fotky su urobene v hodine kedy pravdepodobne zhoreli regle a bolo jasne chladne počasie.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od mobilik »

Na Tom PCM si nastav nabíjanie na Max prúd 79A! Inak sa môže stať že zhorí. Ak je na 80A nastavené, je to bez obmedzenia.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

PCM ma nastavene 70A, king ma 50A, starši axpert ma 40A a musim dajak nastaviť 2ks XTRA.
Za to aj chcem regle v kingoch, lebo tam som nastavil nabijanie baterie na 50A a ak mohli davať viac, tak jedine rovno do spotreby.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od mobilik »

Na xtra sa nedá nastaviť Max. Nabíjací prúd. Dáva vzdy maximum, ale vie sa obmedziť ako victron.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od VITEK »

Jonasi. Popremejslej nad tou koncepci. Vezmi prachy kup 6 stejnych epevru namontuj nastav a spoj medenou pasovinou

Nedokazu si vysvetlit jak zene porad rikat ze ted shorelo tohle nebo tamto.. ta investice te tak jako tak evidentne ceka...

Vm.
Panely vsude.
Baterka volovo
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od josse »

VITEK píše:Jonasi. Popremejslej nad tou koncepci. Vezmi prachy kup 6 stejnych epevru namontuj nastav a spoj medenou pasovinou

Nedokazu si vysvetlit jak zene porad rikat ze ted shorelo tohle nebo tamto.. ta investice te tak jako tak evidentne ceka...

Vm.
Vítku, zapomínáš, že někdo to má jako koníček a rodina ho nechá aby byl klid :-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od VITEK »

Mas pravdu. :stupidme:
Panely vsude.
Baterka volovo
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

V mojom pripade to už nieje koniček a rodina je brutalne rada, lebo som im to preratal do nakladov, ktore to ušetrilo. Len brutalna investicia do meničov skončila čiastočne v kremikovom nebi. Ale zrataval som, čo mi ešte treba spraviť a vyzera to, že sa musim poriadne buchnuť po vrecku, lebo ešte ani bleskozvod nemam urobeny a čoskoro sa začne sezona, odpajanie, iba potrebne odpajače su drahe jak ..., len tie ma budu stať 130€, to elektrareň ušpori za necele 2 mesiace.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Odpovědět

Zpět na „Jančiho podtatranske solarka“