Elektrareň na hospodarskej budove

Moderátor: JonasPP

Odpovědět
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo007 »

To že jim v létě ohrejes bojler je ok to nemám problém ale psal jsi že baterie i pro sousedy tedy aspoň 30kwh to už je horší a dražší položka
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

No lebo nie iba ohrev bojleru, ale normalne pohon celej domacnosti. Zaujal som tym dvoch susedov, tak uvidime po dohode, že jak budeme postupovať a jak to cele bude. Možno budem dotovať iba jednu susedku, ta nemôže mať spotrebu viac ako 5kWh denne. Ono sa to cele postupne vyvrby, lebo už polovica dediny o mne hovoria. Veď koho nepoznam a len tak sa dame do reči, tak de byvam, teda či som to ja s panelmi na streche. A už je zaraz kopec otazok okolo toho.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Kodl69 »

Dávej bacha, aby nebylo extra sucho, velká bouřka nebo tak něco, rozšíří se, že to dělají ty panely, a budou tě lynčovat :lol:
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od NESKOM »

Moc bych to po dedine nerozhlašoval.
Pokud by tě někdo udal tak je to správní delikt. prodej elektrické energie bez licence.
Že je to zadarmo nebo za plato vajíček je jedno. Jak to jednou začne řešit úřad tak jsi v rici.
To ze jsi nevinný je vedlejší. Pokuta, správní konání, odvolávání se proti rozsudku správního soudu atd.
Nejhorší je když ti daj pokutu za něco co jsi neurobil.

Takže o tom nikde na tých internetoch nepís, nikomu o tom nehovor a správaj sa ako dobrý sused.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Plazivec »

Na SVK je možnost prodávat na drobno produkty ze své zahrádky bez lejster. Tak esik by se to... ale asi ne. :D
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od beethowen »

Produkty ze zahrádky nebo dvora lze i v ČR, ale energie ne. Tam je třeba licence. Případně připojení do 10kW mikrozdroj a smlouva s dodavatelem energie.
Pokud to někdo chce, tak jedině se dobře domluvit se sousedem a moc o tom nikde nemluvit.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Tak to viem, že ľudia su zavistlivci, ale teoreticky ak susedovi hodim predlžovačku, ktora je napojena na elektrocentralu, tak nechapem čo kto môže mať za problem, že sused prispieva na benzin.

Ale ak je to tak, že ma môžu zažalovať, tak tento svet je uplne v prdely.

Inak Ja nič nikomu nerozpravam, len priamim susedom, ale to tie panele v predu fest kričia a dosť ľudi si všimlo, že jak bolo zopar vypadkov elektriny, tak som bol jediny v okoli, čo som mal rozsvieteny dom. Veď aj na MP som to v konkretnych okamihoch rozpisoval, že sa ľudia zastavovali a očumovali. Teda klebety širia samotny ľudia medzi sebou, bo ozaj, stretol som chlapika z druhej strany dediny v zbernom dvore a popri reči to z neho vypadlo. Po tom nahodou neprišiel autobus jak som šiel do roboty autom, tak na mňa zamavala pani na zastavke, a zasa popri reči to z nej vypadlo. Po tom na prechdzke so psom som stretol pani s fenou, tak zasa popri reči keď sa psy nahaňali..... Proste žijem v dedine de rozhlas je iba dodatkova informačna služba, lebo pri hlaseni tie informacie už poľka dediny davno vie. To tak, keď na dedine každy každeho pozna. V bytovke, v tej kralikarni nepoznaju sa ani susedia na rovnakom poschodi.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
jahodovák
Příspěvky: 394
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od jahodovák »

Prostě to chce klid a zbytečně se nenervovat a řešit až to přijde,je to jako všude,někde jsou lidi víc všímaví a v pohodě a někde jsou tak trošku horší povahy,ono pokud se vše dělá tak nějak s rozmyslem,tak jde skoro vše.Samozřejmě systém se nás snaží všelijak rozhádat a je jen na nás,jak se k tomu postavíme,I u nás je takový všetečka ale tak nějak mu začíná docházet,že s takovým přístupem to asi nepůjde...nakonec pokud půjde do tuhého,budeme si muset poradit sami,že by se o to postarali ti nahoře ...na to se nedá vůbec spoléhat,stačí se jen trošku rozhlídnout,hlavně zdraví a nepodlehnout špatné náladě....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Plazivec »

Nové panely mám na střeše od půlky prosince a teď mě volal bratranec, co jsme se léta neviděli, prej se staví na kafe na kus řeči. Ptal jsme se na jeho roční spotřebu, 4MWh, tak řku a o čem? :D
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Mam komplikaciu s hlavnym meničom (6kW PowerJack) a dufam nebude važna. V elektrarni smrdi zhorety polovodič. Po prichode domov som tomu nedaval dajaku važnosť, lebo všetko funguje normalne a sem tam vtiahne smrad cez komin. Lenže prave idem so psom a smrad je horši. Čucham de to smrdi a rovno z meniča ide smrad. Ale aj počuvam, že taky rapkavy tvuk opakujuci sa 2x za sekundu vychadza z meniča. Mam podozrenie, že je zaseknuty ventilator medzi trafami a zahorel ten polovodič, ktory meria teplotu na trafach a spušťa ventilator. Tak po prichode ma čaka rozoberačka. Hadam ho dam do poriadku, bo na nove zatiaľ nemam financie. Ale časom aj tak musim zohnať aspoň 12, idealne 15kW menič.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
jahodovák
Příspěvky: 394
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od jahodovák »

Nevím ale já mám dva něniče,každý na svůj okruh a pokud by jeden selhal,je možnost přepojit na jeden,není proto nutné jeden velký,který v případě poruchy není čím nahradit,možná to i přijde levněji,je to ale jako vše na uvážení uživatele...já mám ten jeden silnější jen kvůli dobíjení auta abych se nemusel nijak omezovat...jen možná časem přidám nějaký panel...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

No powerjack opraveny. Ventilator bol priseknuty, bo zhora naň tlačilo trafo. Teda ten smrad boli asi pečuce sa trafa, bo krasne bez mračika svietil oskar 2 dni, tak od včera do opravy išiel komplet dom. Ale aj dobre, že som menič otvoril, lebo tie blbe skrutkovacie kontakty su vo vnutri prepojene mosadznim plechom (na fotke) a on sa tam prehol a opieral sa o kostru meniča plusovym kontaktom. To by bola ina katastrofa, lebo kostra meniča je uzemnena o všetko. Sa čudujem, če axpert to nemal problem spracovať a nerucalo ho najmenej do chyby. Tie stare KSka su preca len dobra kvalita.

Inak v plane mam isť najmenej do dvoch kingov, idealne troch, len cenovo je to take, že ......, teda uvidim čo bude časom. Ale chcem to cele centralizovať na jeden poriadny menič, alebo paralerne spojenych viac meničov, že nebude problem napajať dom, 6kW akumulačku, pripadny elektromobil a ešte dačo čo sa najde s prebytkov.Obrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Mame tu zopar dni fujavicu a snehovu metelicu, tak sa nam na strechach usadilo zopar desiatok cm snehu. To znamena zopar komplikacii, ako napriklad u mňa takyto prevys a neskôr cencule. On by to dajaky problem nebol, ale toho som sa obaval, keď som montoval striešku z panelov ponad chodnik okolo domu. Lebo ak sa taka masa snehu uvolni, popripade cencul, tak hravo prerazi solarny panel. Ono cencule sa prestali tvoriť po zatepleni strechy, bo vtedy tam viseli aj meter dlhe cenculiska po celej dlžke strechy a musel som ich zhadzovať palicou, lebo to dokaže aj človeka zabiť.
Teraz čakam, či sa dajaky cencul dokaže sformovať.
Na fotke su zasnežene panele, na ktore spadol uvolneny prevys, teda hrozba je realna, len ta zima je slaba, ak si porovnam takych 5 rokov do zadu.
A taky drobny postreh. Silikon, ktorym som zatesnil medzery medzi panelmi nezvladol pohym konštrukcie a poveternostne podmienky, teda vznikli medzierky aj mm široke a presakuje cez ne voda. Neviem pre čo sa to stalo, ale divne je to, že sa to deje iba v spodnej časti do 30cm od hrany. Skusim to opraviť a hadam sa to nezopakuje, lebo ak sa take dačo bude diať na hospodarskej budove, keď ju obložim panelmi, tak to bude ozaj problem. Len je to divne, lebo panele čo mam teraz namontovane na hospodarskej budove, tak nemaju tento problem, ak ich nepoškodim mechanicky pri čisteni od snehu.Obrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od beethowen »

Místo silikonu bych použil něco takového: https://www.illbruck.com/cs_CZ/produkt/ ... od-600-12/
Těsní to proti dešti, je to UV odolné a expanduje to dle pohybů konstrukce. Běžně se používá na těsnění oken, těsnění diletačních spár v betonech, atd.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od mobilik »

Silikón je onicom.
Pouzi sikaflex, to je nezmar a vidrzi vsetko, mám to roky odskúšané a sú aj rôzne farebné varianty.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo007 »

Také sem silikon přestal používat a přešel na https://www.praktis.cz/produkt/966/pu-5 ... gJpJfD_BwE
Ta pojivost je úplně někde jinde
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Diablo, ten polyuretanovy tmel ma zaujal. Toto isto odskušam.
No a na fotke je taky menši presahujuci kus snehu. Už sa z neho tahal 35cm tenky cencul, tak som to skusil odstreliť snehovou gulou. Podarilo sa a jak to caplo na čiste panele, lebo sneh z nich od slnka zliezol, tak ozaj dobra šupa. Skla na dvoch paneloch sa len tak vlnili, teda tlak bol poriadny. Ale prežili to. Uvidime jak budu horšie situacie a viac snehu.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Včera som zhadzoval cencula hrube ako ruka dospeleho chlapa dlhe cez 1,2m, lebo ozaj hrozilo, že budu preletovať cez panele. No ale pri poslednych kusoch sa dajaka časť odrazila od panelov a schytal som pecku rovno do oka. Hadam sa to napravi, bo na ľave oko vidim kus rozmazane a boli to.
No ale vratim sa k cenculom. Normalne som par krat bol v tom, že panel bude na kusy, bo par krad pacol ľad veľkosti dvoch chlapskych pesti priamo na sklo. Inak chlapskych myslim chlapskych, nie 50kg stebielka.

To a nočna mora s bielym hnusom pokračuje. Už ani neviem koľko snehu mame v dedine, lebo sa na 8kolkach odnaša z dediny. Ja mam funkčne iba panele na fotke, ostatne su pod poriadnou vrstvou snehu. A predpoveď hlasi na nasledujuce 4 dni sneženie. Ma už porazi z toho snehu.

No a pred obedom som mal telefonat z domu, že začali preblikovať, alebo prestali na moment fungovať spotrebiče. Po zhodnoteni situacie som usudil, že nepada cela trojfazova sieť, ale iba jednotlive fazy blbnu. Kto vie čo sa deje, ale nakazal som prepnuť dom na solarko, lebo pre zasneženosť panelov som nechal dom na DS a solarko iba nabijalo baterku. V baterkach mam skoro polovicu, to do rana vydržime, ak DS sieť uplne prestane isť.ObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Diablo007 »

6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Tak už druhy deň mam vymeneny hlavny istič. Chalan po tom jak zbadal panele, tak nechcel ho tam ani dať, bo keď dodavam do siete, tak .......
Riešil som to cez telefon, aj overenie, no neviem pre čo mal každy problem s tym, že som chcel 16A. Vraj na taky dom treba 25A najmenej. Ale Ja 16A mam iba v pripade nabijania elektromobilu. Inak uplne postačuje 10A, pripadne menej a ostatok potiahne solarko.
Obrázek
A tak darujem niekomu tento skvely hadam 50 ročny vypinač.
Obrázek

A pre tych, čo maju elektricke tatoše a pôjdu niekedy do tatier, tak tu vas čaka energia na dobitie. Naschval som vytiahol 5kolikovu trojfazovu 400v 16A malu zasuvku, na ktorej je 16A 230v zasuvka, to je napojene priamo na sieť a pre ekologov tu mam obyčajnu zasuvku 16A, aj keď pochybujem, že zvladne dlhodobo 16A, tak tato zasuvka je čisto na solarko. Momentalne tak do 3kW, viac to proste dlhodobo menič neustoji a na rozširujuci menič si ešte počkam.ObrázekObrázek
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od Kodl69 »

ten jistič je jako naležato? jestli jo, tak to reklamuj. Jistič sice funguje správně v jakékoliv poloze, ale hlavní vypínač (a obecně vypínač nějakýho obvodu) se musí zapínat nahoru a vypínat dolů, ČSN EN jsou v tomhle jistě stejný jako STN EN a celkem nekompromisní. Tohle udělá jenom hovado.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od brumlaj »

Ještě byl kdysi povolený směr zapnutí směr vpravo a vypnutí směr vlevo. Ani toto není splněno. Takže naprostý tydlidát.
Jinak dík za nabíjecí bod. Jen škoda, že jsi kus od 18. a až na kopci, takže kdo dojede k Tobě pak má šanci jet bez nabíjení dále a rekuperovat. Ale v nouzi....
Naposledy upravil(a) brumlaj dne pát bře 18, 2022 6:20 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Kodle ma neštvi, že zasa to musim riešiť. Do ....
Ale vravel, že mame 10 ročnu hodinu, teda ju pridu čoskoro vymeniť, tak im idem zavolať, ak sa im vôbec dovolam. Joj ....,zbytočne opletačky.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

No tak som sa dozvedel, že elektrikar-revizak, čo hlavny istič montoval, tak tuto vec riešil s osobou, ktora bola pritomna montaže, teda s mojou mamou, vraj v tychto pripadoch, kedy sa meni stiskem-tahem vypinač, tak vraj je povolene aj taketo osadenie ističa. Či to dajaka vyhlaška povoluje, nemam ani zdania. Čo vy na to chalani. Ale reklamaciu som poslal, tak čakam na odpoveď.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Elektrareň na hospodarskej budove

Příspěvek od JonasPP »

Včera v praci som zastavil kamoša elektrikara, aj majstra elektrikarov a len pozreli na fotku, tak obaja povedali, že je to zle, ba majster dodal, že v takejto polohe nemusi istič ani fungovať spravne.
Ta fasa.
Na reklamaciu som ešte nedostal odpoveď, veď podľa zakona na to maju 30 dni, ale prišla mi faktura za montaž. Pri platbe vopred chceli 60€, tak ako musel som to zaplatiť, ale vo fakture je 50% zlava, tak budu posielať na učet 30€. Aspoň tak.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Odpovědět

Zpět na „Jančiho podtatranske solarka“