Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Odpovědět
Screemy
Příspěvky: 23
Registrován: sob bře 26, 2022 1:13 pm

Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od Screemy »

Zdravím a děkuji za skvělé fórum :)

Měl bych pár otázek, snažím se všude možně čerpat a studovat, ale zeptat se je vždy lepší. A teď k věci ...

Minulý rok jsem si nechal dělat FVE + TČ od společnosti Schlieger. FVE mam 4,15kWp, bez fyzické baterie s přetoky do síťě. Střídač SofarSolar. TČ mám 21kW. Maximální příkon 6kw v případě potřeby zapíná 6kw el patrnu. V přáměru TČ má spotřebu nějakých cca 3,7kw. Na FVE by ještě měla být napojená 3kW elektrická patrona v bojleru. Vše co FVE vyrobí, má spotřebovat TČ, případně RD a zbytek hodit do DS. Z důvodu šetření :stupidme: jsem nepořídil fyzickou baterii .... Tato fotovoltaika mě vyšla k TČ na 40k (odečtení dotací + sleva od montažní firmy). Byly mi vyměněny hodiny za 4Q od ČEZu a jsem ofiko nahlášen jako výrobce s mikrozdrojem.

Jelikož jsem měl do včerejška výhodný tarif na el dodávku cca 2 600/MWh komplet včetně poplatká, která mi ovšem byla zvednuta o 150%, neměl jsem ani virtuální baterii, jelikož to za tu cenu bylo neekonomické. Každopádně doba se teď změnila a já musím řešit problém s cenou a na to konto bych rád svoji FVE rozšířil ...

Měl bych ale pár dotazů, jelikož jsem v tom už nějaký zamotaný:
a) Můj současný střídač (SofarSolar KTL5-X) neumí výstup na baterii a je pouze do 5kWp ... Tím pádem jsem v :trash: a na toto sestavení již nemůžu nic napojit ...
b) Pokud bych vyměnil střídač atd, ztrácím záruku od montážní firmy ...

Ano .. udělal jsem tenkrát blbost a nepřiplatil, to už vím taky a bohužel pozdě :)

Každopádně mě napadla možnost, zda by šla postavit druhá FVE on-grid, která by byla napojená na RD se současnou FVE?

Na střeše mám místo ještě cca na 15 panelů + vedlejší garáž cca 15 panelů + budu stavět přístřešek pro auta další možnost cca 30 panelů a rád bych pořídil i fyzické baterie (líbí se mi pylontech, s možností postupně rozšiřovat a dokupovat jednotlivé bloky "když bude dobrá výplata").

1) můžou byt panely řekněme na druhé budově vzdálené od technické místosti třeba 60m a kabel vést tak daleko?
2) lze FVE dělat po částech podle financí? Řekněme každý měsíc z výplatu 2 panely atd? U bateriových bloků již vím že ano (když rozumně odpovídají výrobě/spotřebě)
3) lze napojit druhou FVE na RD k současné tak aby to ČEZu nijak nevadilo, bylo vše legální a v pohodě?
4) roční spotřeba RD je cca 14-15 MWh, rád bych další FVE maximálně pokryl samostatnost.
5) doma mi běží severy, plánuji TČ k ohřevu bazénu a pohrávám si s myšlenkou i těžení krypta (z FVE, nějaké rigy, postřeba cca 1kw jeden - ale to je opravdu jen jako výmysl, který nemusí být ani realný ....
6) pro možnost využívání baterií musím v RD překopat nějak elektřinu? Abych řekl, které okruhy mohou jet na baterii a které ne? Respektivě je asi nežádoucí aby TČ jelo na baterii?

Vím, mnoho dotazů amatéra, ale snad se najde duše s radou :)

Níže ještě fotky RD s volným prostorem na střeše, střídač se štítkem + to co my bylo namontováno.

PS: Jsem z Libereckého kraje, takže kdyby chtěl někdo na kafe a pokecat, je to taky možnost :)

Děkuji a pělný sobotní večer
Screemy
tempImagerF0YYp.gif
tempImagerF0YYp.gif (772.8 KiB) Zobrazeno 2974 x
tempImagevHb1Ar.gif
tempImagevHb1Ar.gif (518.69 KiB) Zobrazeno 2974 x
tempImageEu9HYh.gif
tempImageEu9HYh.gif (569.87 KiB) Zobrazeno 2974 x
tempImagePSseyo.gif
tempImagePSseyo.gif (1.02 MiB) Zobrazeno 2974 x
tempImage4V2tfF.gif
tempImage4V2tfF.gif (1 MiB) Zobrazeno 2974 x
tempImageglN3A9.gif
tempImageglN3A9.gif (968.01 KiB) Zobrazeno 2974 x
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od brumlaj »

O5 rada, k tomu co provozuješ přidej hybridní měnič který zvládá AC vazbu. (např. Studer či jeho klon) A akumulátory. Ale možná někdo Tě odpovědí potěší více.
Screemy
Příspěvky: 23
Registrován: sob bře 26, 2022 1:13 pm

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od Screemy »

No já bych rád udělal druhý FVE okruh (panely, stridac, baterie) který bych ale mohl napojit na RD abych mohl vyuzivat produkci z druhe "nove" FVE ... Ale tak, aby to cezu a hybridu nijak nevadilo ....
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od brumlaj »

No vidíš, jsi z toho celý zamotaný i když se snažím přetnout kruh hned v Tvém bodě a) kdy tvrdíš, že na stávající nic nenapojíš.
Prostě jsi si vyzkoušel, jako mnozí z nás, že realita je jinde než prvotní přání. To je v pohodě.
To co ti radím je kromě napojení na stávající instalaci (zachování záruky) samozřejmě rozšiřitelné o regulátor a na něj připojené další panely, vše pak pracuje do/z jednoho akumulátoru.
Screemy
Příspěvky: 23
Registrován: sob bře 26, 2022 1:13 pm

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od Screemy »

brumlaj píše: pon bře 28, 2022 5:21 pm No vidíš, jsi z toho celý zamotaný i když se snažím přetnout kruh hned v Tvém bodě a) kdy tvrdíš, že na stávající nic nenapojíš.
Prostě jsi si vyzkoušel, jako mnozí z nás, že realita je jinde než prvotní přání. To je v pohodě.
To co ti radím je kromě napojení na stávající instalaci (zachování záruky) samozřejmě rozšiřitelné o regulátor a na něj připojené další panely, vše pak pracuje do/z jednoho akumulátoru.
Ahoj a díky za odpověď :-)

No ono výkon toho SofarSolar střídače (hybrid) je na maximu co k tomu mám připojené panely.

Zárověň vím, že má spotřeba dokáže být větší než výroba z panelů, a hlavně jsem se sekl o fyzickou baterku a tento střídač to neumí ... Proto přemýšlím nad tím "rozšířením".

Takže ty myslíš něco ve smyslu koupit panely, střídač regulator, napojit na baterii atd?

Jak to pak připojím aby to krmilo barak, kdyz uz tam jeden okruh na RD mam?

Díky ... jsem lama a proto se tak i ptam :)
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od brumlaj »

Sám tvrdíš, že občas je přetok a jindy Ti chybí elektřina. Tak si pro test na jedné fázi nainstaluj hybrid s AC vazbou.
an008-ac-coupling-with-xtender-1.pdf
(688.06 KiB) Staženo 174 x
Když k tomu dáš akumulátor, tak vyřešíš část problému. Měnič si bude z přetoků nabíjet akumulátor a případně posílí nedostatečný výkon ongridu.
Další panely asi budeš řešit později? Ty už by přímo nabíjely ten akumulátor. Není třeba je řešit teď.
Je to sice finanční pecka, ale kdysi jsi se jednou rozhodl že bez aku, tak z toho teď udělej spíš výhodu......
Screemy
Příspěvky: 23
Registrován: sob bře 26, 2022 1:13 pm

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od Screemy »

brumlaj píše: stř bře 30, 2022 7:24 pm Sám tvrdíš, že občas je přetok a jindy Ti chybí elektřina. Tak si pro test na jedné fázi nainstaluj hybrid s AC vazbou. Když k tomu dáš akumulátor, tak vyřešíš část problému. Měnič si bude z přetoků nabíjet akumulátor a případně posílí nedostatečný výkon ongridu.
Další panely asi budeš řešit později? Ty už by přímo nabíjely ten akumulátor. Není třeba je řešit teď.
Je to sice finanční pecka, ale kdysi jsi se jednou rozhodl že bez aku, tak z toho teď udělej spíš výhodu......
Díky za odpověď, pokud jsem tě (a manual) pochopil správně, na jednu fázi za současný sofarsolar hodit například
https://ecoprodukt.cz/p/80761-ac-coupli ... -48v-20764
nebo
https://ecoprodukt.cz/p/82636-menic-nap ... i-gx-22278

jako "mezikus" a zbytek poustet stejne jako do ted?

pripojeni k jedne fazy, ktere bych pak rozsiril dalsimi 2mi v pripade dalsich 2 fazi?

Takze ve vysledku zapojeni takto:
Snímek obrazovky 2022-03-30 v 21.15.01.png
Snímek obrazovky 2022-03-30 v 21.15.01.png (101.47 KiB) Zobrazeno 2707 x
K tomuto bych potom pripojil baterie a v pripade rozsireni fve bych ale musel resit dalsi novy stridac jelikoz soucasny zvladne jen do 5kwp a to bych pripojil potom jak? ....
Přílohy
Snímek obrazovky 2022-03-30 v 21.17.01.png
Snímek obrazovky 2022-03-30 v 21.17.01.png (506.29 KiB) Zobrazeno 2707 x
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od brumlaj »

No, u Gůdvé šrotu si netroufám cokoli komentovat. Na to tu musí odpovědět někdo jiný. Ale orientaci vektoru jsi asi vystihnul. Jen si šetřením nenamlať ústa podruhé. Jak tak koukám na zapojení, když vypnou distributoři síť, tak bude problém. Buď budeš zásobovat celou obec, nebo budeš bez elektřiny, takže za mně palec dolů.
Edit: Jó klasický bekap, no hrůza. Raději končím.
Screemy
Příspěvky: 23
Registrován: sob bře 26, 2022 1:13 pm

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od Screemy »

Jo chybama se člověk učí ... Teď už vím, že kdybych řešil FVE po druhé (nebo to mohl vrátit) tak si udělám rovnou 10kWp + baterky ...

No, podruhé šetřit nechci, ale zároveň nechci zase rozhazovat :)

Teď to mám přesně tak, že když vypne distribuce proud, tak jsem v zadeky ....

Proto bych za a) rád rozšířil výkon současného FVE a za b) měl možnost baterii ze kterých by mohlo něco (je mi jasné že tč ne) fungovat ...

Díky za tvůj čas :)
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od brumlaj »

Proč by ne TČ? Je to jenom o výkonu měničů. (a o času čekání, než bude v akumulátoru dost energie na to TČ spustit ;-) )
Od toho tu jsme, aby nemusely být opakovány chyby které komerční sféra bouchá jako Baťa cvičky.
Screemy
Příspěvky: 23
Registrován: sob bře 26, 2022 1:13 pm

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od Screemy »

brumlaj píše: stř bře 30, 2022 10:56 pm Proč by ne TČ? Je to jenom o výkonu měničů. (a o času čekání, než bude v akumulátoru dost energie na to TČ spustit ;-) )
Od toho tu jsme, aby nemusely být opakovány chyby které komerční sféra bouchá jako Baťa cvičky.
Aha, vycházel jsem z toho, že takto "velke" věci jako TČ nelze (aspon jsem to nekde cetl) TČ je inverter 21kw (1 - 6kw příkon).

Kdyz bych to tedy schrnul .... Tak postupnou cestu doporucjes:
1) vzit AC couupling a nahodit zatim na 1 fazy + doukoupit baterie
2) rozsirit fve + koupit dalsi stridac a napojit na soucasny?

Nebo je nejaka efektivnejsi cesta?
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od brumlaj »

Jen bych dle svého učesal názvosloví:
1) Vybrat měnič, který umí AC coupling a je tedy schopen dostatečně "posílit" výkon Tvého stávajícího, případně mu sloužit jako imitace distribuční sítě. Zapojit jej s akumulátory do Tvého systému a posoudit zda jsi spokojen, nebo co Ti ještě vadí. (Třeba u toho Gůdvé když vypadne distribuční síť tak Tvůj stávající měnič nepojede ani v poledne? Kdo ví?) Případně přeskládat spotřeby trvalých spotřebičů na tu jednu fázi.
1a) V případě potřeby rozšířit o další fáze...... Ale hlavně o akumulátory
2) Pokud se Ti i tak v bodě 1) nebude dostávat energie, tak dokoupit další panely a regulátor (nikoli jak zmiňuješ - měnič). Případně akumulátory. Akumulátory by neměly být zatěžovány více než 1/3 kapacity - nejlépe 1/5.

TČ má jaký záběrový proud? a kompresor je jen jednofázový? (předpokládám, že XTH 8000 těch 6kW do jednofázového invertoru dá levou zadní)
Screemy
Příspěvky: 23
Registrován: sob bře 26, 2022 1:13 pm

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od Screemy »

brumlaj píše: čtv bře 31, 2022 10:17 pm Jen bych dle svého učesal názvosloví:
1) Vybrat měnič, který umí AC coupling a je tedy schopen dostatečně "posílit" výkon Tvého stávajícího, případně mu sloužit jako imitace distribuční sítě. Zapojit jej s akumulátory do Tvého systému a posoudit zda jsi spokojen, nebo co Ti ještě vadí. (Třeba u toho Gůdvé když vypadne distribuční síť tak Tvůj stávající měnič nepojede ani v poledne? Kdo ví?) Případně přeskládat spotřeby trvalých spotřebičů na tu jednu fázi.
1a) V případě potřeby rozšířit o další fáze...... Ale hlavně o akumulátory
2) Pokud se Ti i tak v bodě 1) nebude dostávat energie, tak dokoupit další panely a regulátor (nikoli jak zmiňuješ - měnič). Případně akumulátory. Akumulátory by neměly být zatěžovány více než 1/3 kapacity - nejlépe 1/5.

TČ má jaký záběrový proud? a kompresor je jen jednofázový? (předpokládám, že XTH 8000 těch 6kW do jednofázového invertoru dá levou zadní)
Za prvé, díky! :)

TČ viz foto:
tempImageYUIw9v.gif
tempImageYUIw9v.gif (713.94 KiB) Zobrazeno 2586 x
1)
a) To Gůdvé byl jenom jako příklad toho co jsem našel jako první :) Dle všeho by tohle umělo to samé a značka je lepší? https://ecoprodukt.cz/p/82636-menic-nap ... i-gx-22278 a s propojením s panely využíit regulator např toto: https://ecoprodukt.cz/p/75754-mppt-regu ... 3#download
U toho Gůdvé se mi popravdě líbila cena a toho, že by mělo stačit jen jedno zařízení? Ale jak jsem již psal .... Nechci šetřit, ale mít to pořádně ...
b) To že když vypadne sít a jsem bez proudu mě štve úplně nejvíc ... takže 100% chci mít možnost jet určité věci i při blackoutu distributora
2) To by znamenalo, že když mám 3 fáze musel bych toto řešit všechno 3x (Multiplus II + MPPT regulator?)?
3) Včera (chaldno, topení + běžné věci a špatné počasí jsem měl spotřebu 69kWh z toho FVE udělala 8kW, rozdělení spotřeby po fázích je +- stejné. Jak ideálně optimalizovat a vypočítat minimum bateire na každou fázy? Určitě bych to chtěl vzít jako celek a mít všechny 3 fáze pod kontrolou.
Snímek obrazovky 2022-04-01 v 7.48.11.png
Snímek obrazovky 2022-04-01 v 7.48.11.png (113.43 KiB) Zobrazeno 2586 x
4) s dokupováním panelů počítam, jen musím nějak omezovat přetoky do sítě? Teď řeším tarif pro soláry na ofiko 4kwp elektrarnu. Když bych si za to postavil další okruh FVE a do sítě posílal víc než by ČEZ plánoval, nebude z toho problém?

Chtěl jsem rozšíření na 10kWp elektrínu a 10kwh baterku řešit ofiko cestou přes dodavatelskou společnost, ale přijde mi to šílené viz nabídka:
Co se týče rozšíření - panely + střídač jsme na částce 182 220 Kč bez DPH (bez odečtení a amortizace původního střídače)
Rozšíření - panely + střídač + baterie (10 kWh) jsme na částce 369 220 Kč bez DPH (bez odečtení a amortizace původního střídače)
BTW to XTH 8000 stojí 160k? :o https://www.conrad.cz/p/studer-sitovy-m ... I8QAvD_BwE

Mod díky za čas, kdyby jsi byl z okolí Liberce, pozvu Tě na pivo :)
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od brumlaj »

"b) To že když vypadne sít a jsem bez proudu mě štve úplně nejvíc ... takže 100% chci mít možnost jet určité věci i při blackoutu distributora"

Tak to nebylo myšleno, smysl byl, že když vypadne distributor, tak Gůdvé (dle toho jak jsi to kreslil) nepodrží Tvůj stávající ongrid v chodu a například celodenní výroba Tvé stávající FVE je f čudu.
Ano, 3f=3x měnič. ALE! Už pouze 1x akumulátor pro všechny 3 měniče a v budoucnu MPPT podle výkonu přidávaných panelů.
A XTH na 3fáze je zbytečný luxus, to by stačil XTM-4000 jak jsem Ti jej původně odkazoval (rejže). Má to tu kde-kdo a zatím nikdo pokud vím nelitoval.
Screemy
Příspěvky: 23
Registrován: sob bře 26, 2022 1:13 pm

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od Screemy »

A neexistuje nejaka levnejsi varianta v cr nez to co jsi odkazoval?

diky :)
Screemy
Příspěvky: 23
Registrován: sob bře 26, 2022 1:13 pm

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od Screemy »

Screemy
Příspěvky: 23
Registrován: sob bře 26, 2022 1:13 pm

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od Screemy »

Nebo z rejze easun igrid svII 5kw 48v?
3E2FC046-2FA7-414E-8A95-0CEBE8830573.png
3E2FC046-2FA7-414E-8A95-0CEBE8830573.png (1005.01 KiB) Zobrazeno 2111 x
Screemy
Příspěvky: 23
Registrován: sob bře 26, 2022 1:13 pm

Re: Rozšíření hybrídní elektrárny - rada, dotaz

Příspěvek od Screemy »

Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“