Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Ahoj,

prosím Vás o pomoc s:

1. Vybráním dodavatele na základě zkušeností pro Ústecký kraj (Ústí nad Labem).
2. Výběrem správného řešení FVE.

Mám malý bungalov 100m2 s tepelným čerpadlem s teplovodním podl. vytápěním. Jsme 4 členná rodina, která ráno odchází a odpoledne přichází domů.
Střechu mám natočenou na Jih, jihozápad, východ. Spotřeba NT je cca 5,5 - 6 MWh za rok. Tepelné čerpadlo má spotřebu cca 2,5MWh.
Usmyslel jsem si, že si pořídím FVE s dotací a zhodnotím tím svůj dům a zmenším si zálohy na el. energii.
Líbila se mi nabídka společnosti BCE 5KWp panely + střídač GoodWe GW10K-ET Series + baterie PylonTech 10,65 kWh viz odkaz a vezmu si na to půjčku.
Počítal jsem, že než posílat MND 3400,- za "náklady", tak by bylo lepší splácet cca 9 let investici 2500,- měsíc (vzal bych si půjčku 220 000,-) a
zmenším si zálohy z 3400,- na 1100,-. Táta měl do ledna 5KWp, takže jsem si vzal jeho hodnoty, alespoň k orientaci a provedl výpočty.

Když jsem dnes viděl video Ondry Bačiny a Ondry Bajera viz dole, tak mě napadlo spíše udělat pouze on-grid 3 fázovou FVE, která bude levnější
a možná ta návratnost bude lepší, jelikož v zimě FVE prostě "moc nefunguje" + mít v záloze alespoň virtuální baterii od ČEZu nebo nechat si něco
zaplatit od distributora sítě u nás je to ČEZ. Říjen až březen, by mi FV alespoň částečně přes den krmila TČ, na kterém bych nastavil, aby mi
ohřívalo vodu, tak podlahové teplovodní topení od 10 - 12, 13 - 15 hodin.

Samozřejmě jsem si trochu pomohl tím, že se jsem tento rok přitápěl 2x týdnu v krbu a spotřeba el. energie v prosinci-březen mi klesla o 15 - 20%.

https://www.bce.cz/akcni-fotovoltaicka- ... ie-1065kw/#
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=EX8Cz17V7LA

Děkuji.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Jen pro info v budoucnosti budu asi přemýšlet o elektroautu nebo plugin hybridu.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od brumlaj »

Tak jak to máš popsané, tak si přečti na jak dlouho se ČEZ zavazuje Ti poskytovat VB. A napočítej si kolik se Ti za tu dobu splatí. Zkušenost říká, že bouchá na trh tarify jak Baťa cvičky a na podzim tu VB už nemusí být (starou smlouvu dodrží, novou v tu dobu třeba už nedostaneš). A máš další argument do seznamu plusů či mínusů a jak to je s tou vlastní a virtuální.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Diablo007 »

5kwp je málo tam bych rozhodně přitlačil . Na jednu stranu se říká že v zimě fve nevyrábí ale já od novehi roku krom 14 dní jedu Ostrov. Topím dřevem tedy jsem schopen tu denní spotřebu domu díky baterii tak nějak průměrně zvládat. Virtuální baterie je něco na co si nikdo nesahne pokud zmizí z nabídky a ty budeš mít nefunkční systém.
To už je dnes lepší postavit ongrid s licencí nadbytečnou elektřinu prodávat a tím si porovnat rozdíl co by jsi ušetřil s virtuální baterii
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

Zkusil jsem se nad tím zamyslet, použil tabulku z vedlejšího vlákna (topic virtuální baterie) a myslím, že by to mohlo vypadat cca takto:

Předpokládám, že:
- Distribuční sazba je D56d pro TČ
- Osazen je jistič 3x25 až 3x32A
- Dříve či později skončí stávající výhodná smlouva na elektřinu a bude potřeba uzavřít novou.
- Jakožto etalon normálního ceníku do budoucna tedy vybírám ceník "ČEZ elektřina na 3 roky", který je platný letošní rok.
- Pro službu virtuální baterie používám ceník "ČEZ elektřina pro soláry na 3 roky", opět včetně poslední letošní aktualizace.

Dále pak je třeba vzít v potaz, že pro rodinu žijící normálním životem platí v případě FVE několik zjednodušujících pravidel:
- U FVE s baterií, je-li dobře zvolen výkon, lze spotřebovat cca 70% její roční produkce, občas i trochu více.
- U FVE bez baterií, je-li dobře zvolen výkon, lze spotřebovat max 50% její roční produkce.
- 10kWp FVE v ČR, při vhodné orientaci, vyrobí za rok o něco málo více než 10MWh elektrické energie, započteny jsou již ztráty systému (cca 14%).

Varianta 0 je, že by se i nadále měla veškerá elektřina kupovat z DS. Za rok by to dělalo 38 tisíc Kč.

Varianta 1
je pořízení 5kWp FVE s baterkou. Zde lze uvažovat, že cca 3,5MWh se povede umořit pomocí FVE, zatímco zbylých 2,5MWh se bude muset stále dokupovat z DS. Roční platba za elektřinu je zhruba 20 tisíc Kč. Již tato FVE by tedy přinesla značnou úsporu.

Varianta 2
je kombinace 5kWp FVE s baterkou a se službou virtuální baterie. Proto je zde jiná cena silovky, dle ceníku VB. Zde uvažujeme 3,5MWh přímé spotřeby, 1,5MWh protlačené přes VB a 1MWh dokoupené přímo z DS. Celková roční platba cca 17 tisíc Kč.

Co se týče návratnosti, ta se vypočte jednoduše: prostě se vezmou investiční náklady na FVE, ponížené o částku dotací, a vzniklé číslo (vlastní investice) se vydělí roční úsporou. Pozor na to, že na různě velké FVE lze získat různě velké dotace. Maximální výši dotace lze získat jen na FVE 10kWp panelů + 10kWh baterií.
tab1.png
tab1.png (90.13 KiB) Zobrazeno 6123 x
Použité ceníky ČEZ:
https://www.cez.cz/edee/content/file/pr ... di_web.pdf
https://www.cez.cz/edee/content/file/pr ... di_web.pdf
CEZ na 3 roky 2022.PNG
CEZ na 3 roky 2022.PNG (306.45 KiB) Zobrazeno 6123 x
CEZ pro soláry 2022.PNG
CEZ pro soláry 2022.PNG (299.48 KiB) Zobrazeno 6123 x
XLS
kalkulace mzeman.xlsx
(17.97 KiB) Staženo 163 x
Naposledy upravil(a) Youda dne pon dub 04, 2022 7:34 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

Padl tu ještě návrh, pořídit si 10kWp FVE.
Bez ohledu na matematiku bych se za něj přimlouval i já:
- Zatím jsem totiž nepotkal nikoho, kdo by si stěžoval, že dal panelů málo.
- Větší FVE dokáže fungovat více měsíců v roce a přikrmovat TČ třeba už v únoru.
- Při dotaci NZÚ na baterii musí být osazeno minimálně tolik kWh baterií, kolik je na střeše kWp panelů, jinak je dotace nižší. Kombinace 5kWp FVE + 10kWh baterie by tedy po odečtení dotace neměla zas tak výbornou cenu, protože dotace by byla nižší. Zároveň 5kWh baterie je hodnota, kterou většina firem neumí z technických důvodů nainstalovat, takže často nabízejí například 9 nebo 11kWh.

S 10kWp FVE by to mohlo vypadat následovně:

Varianta 0 stejná - ročně zhruba 38 tisíc.
Varianta 1 by mohla zajistit vyšší přímou spotřebu, takže ročně lehce přes 15 tisíc.
Varianta 3 by zajistila 4,5MWh přímé spotřeby, a zbytek spotřeby přes VB. Z DS by se nedokupovalo nic. Roční platba lehce přes 10 tisíc Kč.
tab2 10kWp.png
tab2 10kWp.png (96.74 KiB) Zobrazeno 6119 x
kalkulace mzeman 10kWp.xlsx
(18.35 KiB) Staženo 146 x
Prosím, zkuste to někdo po mě projít, jestli jsem tam neudělal nějakou botu. Díky!
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

Ještě bych doplnil krátké info:

Chápu, že baterka je na FVE to nejdražší a každý přemýšlí, jak se jejímu pořízení vyhnout, případně jak si koupit co nejmenší. Na druhou stranu, instalace baterie skutečně významně zvyšuje procento energie, kterou lze využít ve formě přímé spotřeby. Je to oněch 70 vs 50 procent ročního potenciálu správně nadimenzované FVE.

Další věc, která hovoří pro pořízení baterky je, že právě na baterku je dotace největší (10 tisíc Kč za každou osazenou kWh). Pokud tedy člověk porovnává dvě nabídky, musí je vždy porovnat včetně odečtení SPRÁVNÉ výše dotace.

Třetí věc je, že nemá smysl stavět ekonomiku FVE na službě VB. Dočasně to může fungovat, ale jelikož se jedná jen o službu, je zde velké riziko že její parametry ČEZ upraví tak, že najednou nebude dávat ekonomický smysl. Jinými slovy, že VB se dostane do stavu, ve kterém byla celou dobu až do roku 2021. VB je výhodné použít dokud to jde (a dokud to v tabulce vychází), ale celá FVE musí být postavena tak, aby ekonomicky fungovala i ve chvíli, kdy služba VB skončí.

Co se týče ploch na střeše, jako první určitě osadit jih.
Jako další osadit tu plochu, která je více natočená k jihu.
Je-li nějaká plocha natočená byť jen maličko k severu, tak dojde k následujícímu:
- v létě tato plocha nevyrobí nic, protože vše stihne vyrobit jižní stana
- po většinu zimy tato plocha nevyrobí také nic, protože na ni nebude dopadat slunce
- v ty nejhorší zimní dny, kdy bude jen difuzní světlo, bude mít tato plocha pár hodin maximálně 10% svého štítkového výkonu. Jih bude mít také 10%, takže i v součtu nevyrobí ani na vlastní spotřebu střídače.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od brumlaj »

Zapomněl jsem na jednu podstatnou věc. Jaké TČ máš? Zajímá mne zda kompresor není náhodou jednofázový?, invertor? Když totiž čtu tu dardu za paušál kterou spočítal Youda (10kKč), tak opět tma před očima..... Já vím, je tam distribuce VB.....ale i tak.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Děkuji Vám za info, postupně se tím budu prokousávat a odpovídat. 8-) Moc děkuji
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Diablo007 píše: pon dub 04, 2022 6:54 pm 5kwp je málo tam bych rozhodně přitlačil . Na jednu stranu se říká že v zimě fve nevyrábí ale já od novehi roku krom 14 dní jedu Ostrov. Topím dřevem tedy jsem schopen tu denní spotřebu domu díky baterii tak nějak průměrně zvládat. Virtuální baterie je něco na co si nikdo nesahne pokud zmizí z nabídky a ty budeš mít nefunkční systém.
To už je dnes lepší postavit ongrid s licencí nadbytečnou elektřinu prodávat a tím si porovnat rozdíl co by jsi ušetřil s virtuální baterii
To si už myslím také, že je lepší on-grid a prodávat elektřinu než VB.
Naposledy upravil(a) mzeman dne úte dub 05, 2022 10:12 pm, celkem upraveno 1 x.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Youda píše: pon dub 04, 2022 7:10 pm Zkusil jsem se nad tím zamyslet, použil tabulku z vedlejšího vlákna (topic virtuální baterie) a myslím, že by to mohlo vypadat cca takto:

Předpokládám, že:
- Distribuční sazba je D56d pro TČ
- Osazen je jistič 3x25 až 3x32A
- Dříve či později skončí stávající výhodná smlouva na elektřinu a bude potřeba uzavřít novou.
- Jakožto etalon normálního ceníku do budoucna tedy vybírám ceník "ČEZ elektřina na 3 roky", který je platný letošní rok.
- Pro službu virtuální baterie používám ceník "ČEZ elektřina pro soláry na 3 roky", opět včetně poslední letošní aktualizace.

Dále pak je třeba vzít v potaz, že pro rodinu žijící normálním životem platí v případě FVE několik zjednodušujících pravidel:
- U FVE s baterií, je-li dobře zvolen výkon, lze spotřebovat cca 70% její roční produkce, občas i trochu více.
- U FVE bez baterií, je-li dobře zvolen výkon, lze spotřebovat max 50% její roční produkce.
- 10kWp FVE v ČR, při vhodné orientaci, vyrobí za rok o něco málo více než 10MWh elektrické energie, započteny jsou již ztráty systému (cca 14%).

Varianta 0 je, že by se i nadále měla veškerá elektřina kupovat z DS. Za rok by to dělalo 38 tisíc Kč.

Varianta 1
je pořízení 5kWp FVE s baterkou. Zde lze uvažovat, že cca 3,5MWh se povede umořit pomocí FVE, zatímco zbylých 2,5MWh se bude muset stále dokupovat z DS. Roční platba za elektřinu je zhruba 20 tisíc Kč. Již tato FVE by tedy přinesla značnou úsporu.

Varianta 2
je kombinace 5kWp FVE s baterkou a se službou virtuální baterie. Proto je zde jiná cena silovky, dle ceníku VB. Zde uvažujeme 3,5MWh přímé spotřeby, 1,5MWh protlačené přes VB a 1MWh dokoupené přímo z DS. Celková roční platba cca 17 tisíc Kč.

Co se týče návratnosti, ta se vypočte jednoduše: prostě se vezmou investiční náklady na FVE, ponížené o částku dotací, a vzniklé číslo (vlastní investice) se vydělí roční úsporou. Pozor na to, že na různě velké FVE lze získat různě velké dotace. Maximální výši dotace lze získat jen na FVE 10kWp panelů + 10kWh baterií.

tab1.png

Použité ceníky ČEZ:
https://www.cez.cz/edee/content/file/pr ... di_web.pdf
https://www.cez.cz/edee/content/file/pr ... di_web.pdf
CEZ na 3 roky 2022.PNG
CEZ pro soláry 2022.PNG

XLS
kalkulace mzeman.xlsx
Zde vidím výpočty Ondry Bajera :-) Super, jen mohl by jsi mi udělat kalkulaci na 5KWp bez baterií?
Zatím bych měl pouze panely a v případě zlevnění baterek v budoucnu bych si je pořídil, až bych měl el. auto.
Zatím bych je ohříval vodu v TČ, pral a pouštěl myčku vše přes den. Změnil bych návyky na denní spotřebu. V jarních a podzimních měsících
bych hlavně topil přes den a vyhřál bych tím dům (teplovodní podlahové vytápění).
Návratnost by mohla být v rámci 5-6 let.
Má to smysl, když to takto píšu?

Díky
Naposledy upravil(a) mzeman dne úte dub 05, 2022 10:13 pm, celkem upraveno 1 x.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

brumlaj píše: pon dub 04, 2022 8:09 pm Zapomněl jsem na jednu podstatnou věc. Jaké TČ máš? Zajímá mne zda kompresor není náhodou jednofázový?, invertor? Když totiž čtu tu dardu za paušál kterou spočítal Youda (10kKč), tak opět tma před očima..... Já vím, je tam distribuce VB.....ale i tak.
Tč je vzduch voda. Vše je 3 fáze viz obrázek. Vidím, že VB nemá smysl.
Přílohy
tc.PNG
tc.PNG (4.92 KiB) Zobrazeno 5967 x
Naposledy upravil(a) mzeman dne úte dub 05, 2022 10:13 pm, celkem upraveno 1 x.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Youda píše: pon dub 04, 2022 7:31 pm Ještě bych doplnil krátké info:

Chápu, že baterka je na FVE to nejdražší a každý přemýšlí, jak se jejímu pořízení vyhnout, případně jak si koupit co nejmenší. Na druhou stranu, instalace baterie skutečně významně zvyšuje procento energie, kterou lze využít ve formě přímé spotřeby. Je to oněch 70 vs 50 procent ročního potenciálu správně nadimenzované FVE.

Další věc, která hovoří pro pořízení baterky je, že právě na baterku je dotace největší (10 tisíc Kč za každou osazenou kWh). Pokud tedy člověk porovnává dvě nabídky, musí je vždy porovnat včetně odečtení SPRÁVNÉ výše dotace.

Třetí věc je, že nemá smysl stavět ekonomiku FVE na službě VB. Dočasně to může fungovat, ale jelikož se jedná jen o službu, je zde velké riziko že její parametry ČEZ upraví tak, že najednou nebude dávat ekonomický smysl. Jinými slovy, že VB se dostane do stavu, ve kterém byla celou dobu až do roku 2021. VB je výhodné použít dokud to jde (a dokud to v tabulce vychází), ale celá FVE musí být postavena tak, aby ekonomicky fungovala i ve chvíli, kdy služba VB skončí.

Co se týče ploch na střeše, jako první určitě osadit jih.
Jako další osadit tu plochu, která je více natočená k jihu.
Je-li nějaká plocha natočená byť jen maličko k severu, tak dojde k následujícímu:
- v létě tato plocha nevyrobí nic, protože vše stihne vyrobit jižní stana
- po většinu zimy tato plocha nevyrobí také nic, protože na ni nebude dopadat slunce
- v ty nejhorší zimní dny, kdy bude jen difuzní světlo, bude mít tato plocha pár hodin maximálně 10% svého štítkového výkonu. Jih bude mít také 10%, takže i v součtu nevyrobí ani na vlastní spotřebu střídače.
Zatím bych je ohříval vodu v TČ, pral a pouštěl myčku vše přes den. Změnil bych návyky na denní spotřebu. V jarních a podzimních měsících
bych hlavně topil přes den a vyhřál bych tím dům (teplovodní podlahové vytápění).
Návratnost by mohla být v rámci 5-6 let, možná méně.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Ještě mi nikdo neodpověděl, jakou firmu s dobrou reputací oslovit, když jsem z Ústí nad Labem?

Jaký názor máte na Solární asociaci?
A jejich seznam instalačních firem?
https://www.solarniasociace.cz/cs/pro-v ... polecnosti

Děkuji
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

mzeman píše: úte dub 05, 2022 9:55 pm Super, jen mohl by jsi mi udělat kalkulaci na 5KWp bez baterií?
Zatím bych měl pouze panely a v případě zlevnění baterek v budoucnu bych si je pořídil, až bych měl el. auto.
Zatím bych je ohříval vodu v TČ, pral a pouštěl myčku vše přes den. Změnil bych návyky na denní spotřebu. V jarních a podzimních měsících
bych hlavně topil přes den a vyhřál bych tím dům (teplovodní podlahové vytápění).
Návratnost by mohla být v rámci 5-6 let.
Má to smysl, když to takto píšu?

Díky
Mohl.
Ale není to dobrý nápad, protože jsou tam konsekvence, které odhalí jen ten, kdo již s fotovoltaikou delší dobu prakticky žije, viz text dole.
tab3 ongrid 5kW CISTY JIH.png
tab3 ongrid 5kW CISTY JIH.png (91.75 KiB) Zobrazeno 5945 x
    Přímá využitelnost ongridu v RD je přinejlepším 50% ročního potenciálu. Případná V-Z orientace sice rozloží výrobu mezi delší časové okno (v létě), ale zároveň výrazně srazí celkový roční výnos. Od podzimu pak V-Z FVE pojede velmi často jen z difuze, což je cca 10% štítkového výkonu panelů. Když bude v zimě pár dní mimořádně hezky, pojede V-Z FVE cca na 50% štítkového výkonu, protože slunce nikdy nebude na panely dopadat kolmo.

    V případě miniaturní 5kWp ongrid FVE bez baterie je tedy nutné dát všechny panely směrem na jih, naprogramovat TČ k nahřívání AKU nádrže podle časového plánu a maximum spotřeby se snažit odřídit ručně na čas, který koreluje s výrobou. V-Z orientace by zde měla smysl jen v případě brutálního přepanelování.

    Dále pak pozor na to, že bezbateriové 3F ongrid měniče se v 99% případů vyrábí jako symetrické. Při PV výkonu 5kW do MPPT vstupu tedy střídač těch 5kW rozdělí rovnoměrně mezi všechny 3 fáze. Z toho plyne maximální zatížitelnost 1,6kW na fázi a to JEN v čase, kdy bude maximální výroba odpovídající štítkovému výkonu panelů. Zbytek výkonu, nad 1,6kW do dané fáze, se dotáhne z DS.

    Střídače, které umí i bez baterie pracovat jako asymetrické zase mají problém s rychlostí regulace, obzvláště pokud jsou konfigurovány v takovém režimu, aby měly co nejméně přetoků (regulace na nulu). Po sepnutí spotřebiče vždy nejprve začnou tahat z DS, po pár vteřinách najdou MPP bod a začnou teprve tahat z panelů a směrovat elektřinu do dané fáze. Jak si takový vymazlený střídač asi rozumí s termostatem žehličky, nebo s cyklickým odběrem, který způsobuje elektronické řízení výkonu indukční desky, asi nemusím dlouze vysvětlovat.

    Po většinu roku a po většinu času se ale štítkového výkonu nepodaří dosáhnout. Takže jakékoliv zapnutí silnějšího 1f spotřebiče (konvice, trouba, varná deska, myčka, pračka atd., které mívají příkon 2200-2400W) ve chvíli, kdy na panelech bude například 3000W PV výkonu způsobí, že na fázi L1 se bude 1000W krmit z panelů (3000W/3=1000W), zatímco zbylých 1400W AC se bude tahat z DS. Ve stejné chvíli však do DS pojede přetok 1000W na L2 a dalších 1000W na L3.

    Tento "dvoufázový přetok" se sice dá odchytit Wattrouterem a poslat do bojleru, nicméně je-li TUV ohříváno pomocí TČ, tak je instalace Wattrouteru a ohřev vody pomocí odporové spirály poměrně diskutabilní. Ani možná spolupráce WR s TČ moc neřeší, neboť TČ bývá 3F a zároveň nemá moc rádo časté zapínání a vypínání v rytmu toho, jak zrovna cvaká termostat žehličky, trouby či pračky.

    Pokud bychom bydleli v Rakousku nebo v Německu, kde funguje součtové měření, tak by nás výše uvedený problém vůbec netrápil.

    U nás, v "Diebstahlrepublik Böhmend und Mähren", zbývají asi jen 3 možnosti, jak lze rozumně maximalizovat využití aktuálního PV výkonu do jedné fáze:

    A) Použít 3f hybridní měnič s baterií, které se v ČR prodávají většinou jako asymetrické, s výkonem až 3,3kW na fázi.
    B) Nechat si dodavatelem ongrid FVE potvrdit, že jím nabízený měnič umí i bez baterie pracovat asymetricky a skutečně dokáže poslat téměř celý okamžitý výkon panelů do jedné fáze, je-li to potřeba.
    C) Postavit sice ongrid bez baterky, ale použít 10kWp panelů. Díky tomu bude větší šance, že když budeme na L1 potřebovat těch 2400W pro pračku, tak na střeše zrovna bude třeba 8kW PV výkonu, takže ten poměr energie dotahované z DS nebude tak šílený. A samozřejmě, spotřebiče rozházet mezi fáze a pouštět současně.

    Prostě tady v Diebstahlrepublik Böhmend und Mähren je to vymyšlené tak, že funkční FVE není pro chudé. Buď tam bude kupa panelů, nebo kupa baterek, nebo kupa obojího. Při pokusu ojebat řešení na ceně to prostě moc dobře chodit nebude :(

    Snad jsem to popsal srozumitelně.
    mzeman
    Příspěvky: 74
    Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

    Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

    Příspěvek od mzeman »

    Youda píše: úte dub 05, 2022 11:36 pm
    mzeman píše: úte dub 05, 2022 9:55 pm Super, jen mohl by jsi mi udělat kalkulaci na 5KWp bez baterií?
    Zatím bych měl pouze panely a v případě zlevnění baterek v budoucnu bych si je pořídil, až bych měl el. auto.
    Zatím bych je ohříval vodu v TČ, pral a pouštěl myčku vše přes den. Změnil bych návyky na denní spotřebu. V jarních a podzimních měsících
    bych hlavně topil přes den a vyhřál bych tím dům (teplovodní podlahové vytápění).
    Návratnost by mohla být v rámci 5-6 let.
    Má to smysl, když to takto píšu?

    Díky
    Mohl.
    Ale není to dobrý nápad, protože jsou tam konsekvence, které odhalí jen ten, kdo již s fotovoltaikou delší dobu prakticky žije, viz text dole.

    tab3 ongrid 5kW CISTY JIH.png
      Přímá využitelnost ongridu v RD je přinejlepším 50% ročního potenciálu. Případná V-Z orientace sice rozloží výrobu mezi delší časové okno (v létě), ale zároveň výrazně srazí celkový roční výnos. Od podzimu pak V-Z FVE pojede velmi často jen z difuze, což je cca 10% štítkového výkonu panelů. Když bude v zimě pár dní mimořádně hezky, pojede V-Z FVE cca na 50% štítkového výkonu, protože slunce nikdy nebude na panely dopadat kolmo.

      V případě miniaturní 5kWp ongrid FVE bez baterie je tedy nutné dát všechny panely směrem na jih, naprogramovat TČ k nahřívání AKU nádrže podle časového plánu a maximum spotřeby se snažit odřídit ručně na čas, který koreluje s výrobou. V-Z orientace by zde měla smysl jen v případě brutálního přepanelování.

      Dále pak pozor na to, že bezbateriové 3F ongrid měniče se v 99% případů vyrábí jako symetrické. Při PV výkonu 5kW do MPPT vstupu tedy střídač těch 5kW rozdělí rovnoměrně mezi všechny 3 fáze. Z toho plyne maximální zatížitelnost 1,6kW na fázi a to JEN v čase, kdy bude maximální výroba odpovídající štítkovému výkonu panelů. Zbytek výkonu, nad 1,6kW do dané fáze, se dotáhne z DS.

      Střídače, které umí i bez baterie pracovat jako asymetrické zase mají problém s rychlostí regulace, obzvláště pokud jsou konfigurovány v takovém režimu, aby měly co nejméně přetoků (regulace na nulu). Po sepnutí spotřebiče vždy nejprve začnou tahat z DS, po pár vteřinách najdou MPP bod a začnou teprve tahat z panelů a směrovat elektřinu do dané fáze. Jak si takový vymazlený střídač asi rozumí s termostatem žehličky, nebo s cyklickým odběrem, který způsobuje elektronické řízení výkonu indukční desky, asi nemusím dlouze vysvětlovat.

      Po většinu roku a po většinu času se ale štítkového výkonu nepodaří dosáhnout. Takže jakékoliv zapnutí silnějšího 1f spotřebiče (konvice, trouba, varná deska, myčka, pračka atd., které mívají příkon 2200-2400W) ve chvíli, kdy na panelech bude například 3000W PV výkonu způsobí, že na fázi L1 se bude 1000W krmit z panelů (3000W/3=1000W), zatímco zbylých 1400W AC se bude tahat z DS. Ve stejné chvíli však do DS pojede přetok 1000W na L2 a dalších 1000W na L3.

      Tento "dvoufázový přetok" se sice dá odchytit Wattrouterem a poslat do bojleru, nicméně je-li TUV ohříváno pomocí TČ, tak je instalace Wattrouteru a ohřev vody pomocí odporové spirály poměrně diskutabilní. Ani možná spolupráce WR s TČ moc neřeší, neboť TČ bývá 3F a zároveň nemá moc rádo časté zapínání a vypínání v rytmu toho, jak zrovna cvaká termostat žehličky, trouby či pračky.

      Pokud bychom bydleli v Rakousku nebo v Německu, kde funguje součtové měření, tak by nás výše uvedený problém vůbec netrápil.

      U nás, v "Diebstahlrepublik Böhmend und Mähren", zbývají asi jen 3 možnosti, jak lze rozumně maximalizovat využití aktuálního PV výkonu do jedné fáze:

      A) Použít 3f hybridní měnič s baterií, které se v ČR prodávají většinou jako asymetrické, s výkonem až 3,3kW na fázi.
      B) Nechat si dodavatelem ongrid FVE potvrdit, že jím nabízený měnič umí i bez baterie pracovat asymetricky a skutečně dokáže poslat téměř celý okamžitý výkon panelů do jedné fáze, je-li to potřeba.
      C) Postavit sice ongrid bez baterky, ale použít 10kWp panelů. Díky tomu bude větší šance, že když budeme na L1 potřebovat těch 2400W pro pračku, tak na střeše zrovna bude třeba 8kW PV výkonu, takže ten poměr energie dotahované z DS nebude tak šílený. A samozřejmě, spotřebiče rozházet mezi fáze a pouštět současně.

      Prostě tady v Diebstahlrepublik Böhmend und Mähren je to vymyšlené tak, že funkční FVE není pro chudé. Buď tam bude kupa panelů, nebo kupa baterek, nebo kupa obojího. Při pokusu ojebat řešení na ceně to prostě moc dobře chodit nebude :(

      Snad jsem to popsal srozumitelně.

      No ty bláho, tady jsi to hezky vysvětlil.

      1.
      Jakou variantu by jsi preferoval 5KWp + 10 KWh baterie nebo 10KWp + 3f hybridní měnič bez baterie (ty třeba až budou levnější)?
      Možná bych i dal tu 7Kwp viz obrázek
      Bohužel nejsem dostatečně bohatý, jak píšeš abych si dovolil 10KWp + 10 KWh baterie. :(

      2. a) Dle tvého výpočtu bych 5KWp on-grid se mi zaplatil tak odhaduji po 8 letech s 3f hybridní měničem + dotací, že?
      b) Dle tvého výpočtu 5Kwp + 10KWh baterii by se mi vrátil s investicí 220 000,- za 12 let viz varianta č.2 nahoře, že?

      3.
      Je zajímavé, že Solární asociace říká, že není třeba nutně baterií, když lze akumulovat el. enerigii do vody, která slouží jako velký zásobník vody.
      https://www.youtube.com/watch?v=1pr_pX-oqJ0&t=280s + splatí se do 6 let. Což dle tvého výpočtu není pravda.
      https://www.youtube.com/watch?v=gtsq1xPaiCw&t=142s - 2:20 - že né vždy se vyplatí baterie. Co ty na to?

      Hezké přirovnání "zlodějská republika Čechy a Morava" :D

      4.
      Jakou firmu s dobrou reputací oslovit, když jsem z Ústí nad Labem?

      5.
      Jaký máš názor na Solární asociaci?
      A jejich seznam instalačních firem?
      https://www.solarniasociace.cz/cs/pro-v ... polecnosti

      Díky moc.
      Přílohy
      bce.PNG
      bce.PNG (97.86 KiB) Zobrazeno 5896 x
      Nautilus
      Příspěvky: 203
      Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

      Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

      Příspěvek od Nautilus »

      Youda píše: pon dub 04, 2022 7:10 pm Pozor na to, že na různě velké FVE lze získat různě velké dotace. Maximální výši dotace lze získat jen na FVE 10kWp panelů + 10kWh baterií.
      Chtělo by to trochu upřesnit:
      Na 2kWp je 60 tis. Za každou další 1 kWp instalovaného výkonu dalších 10 000 Kč. Strop je 100 000Kč.
      Za baterku 10 000 Kč na každou 1kWh. Strop je opět 100 000Kč.
      Tedy na 6kWp a 10kWh je 200 000Kč dotace a na větší instalace už víc nedostaneš.
      Aspoň tak jsem to přečetl na: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/22 ... mate-narok
      danidani
      Příspěvky: 305
      Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
      Bydliště: Cerhovice
      Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
      Kapacita baterie [kWh]: 10

      Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

      Příspěvek od danidani »

      Já tedy v podmínkách dotace NZU2022 nic o samostatné hranici 100.000 Kč na panely/baterii nevidím.

      Podmínky jsou:
      4.3.3.1 Výše podpory pro podoblast C.3
      Maximální výše podpory se stanoví jako součet jednotkových výší podpory za jednotlivé části systému, které budou instalovány, maximálně však 200 000 Kč na jeden RD. Jednotkovou výši podpory stanovuje tabulka 10.
      4.3.3.2 Podmínky pro podoblast C.3
      a) Maximální podporovaný výkon systému (instalovaný výkon FV modulů) je 10 kWp.
      ...
      h) V případě použití bateriového systému (s el. akumulátory) je minimální podporovaná kapacita stanovena na jednonásobek a maximální podporovaná kapacita na dvojnásobek podporovaného instalovaného výkonu FV modulů v kWh. Akumulátory na bázi olova (vč. gelových, AGM a trakčních),
      Ni-MH, Ni-Fe nejsou podporovány.
      Nautilus
      Příspěvky: 203
      Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

      Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

      Příspěvek od Nautilus »

      Máš pravdu. Nepřečetl jsem to důsledně. Zaměřil jsem se na výrok: "Maximální výši dotace lze získat jen na FVE 10kWp panelů + 10kWh baterií. " a tím to vzniklo. Vykombinoval jsem to z příkladu pro hybridní sestavu s optimálním poměrem cena/výkon.
      Platí jenom ten strop 200 tis.
      Uživatelský avatar
      Youda
      Příspěvky: 193
      Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

      Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

      Příspěvek od Youda »

      Nautilus,
      Dani,

      je to moje chyba s těmi dotacemi.

      Co jsem chtěl říct je, že aby člověk vyčerpal maximální dotaci NZÚ, která je 200 tisíc na základ +5 tisíc na projekt (+ 20 tisíc navrch pokud žije v některém z vyjmenovaných "chudých" krajů), tak prostě musí koupit rozumné množství panelů a k tomu i odpovídající množství baterek. Pokud baterky nekoupí, nebo jich koupí příliš málo, tak se mu ten dotační strop nepovede vyčerpat.

      A to nevyčerpání je docela škoda, protože:
      - Firmy si tam vatu narvou tak jako tak.
      - FVE bez baterek se v praxi chová ve spoustě věcí o dost hůř, než FVE s baterkou.
      danidani
      Příspěvky: 305
      Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
      Bydliště: Cerhovice
      Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
      Kapacita baterie [kWh]: 10

      Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

      Příspěvek od danidani »

      Ještě k té fyzické baterii malý ilustrační příklad z dnešního dne:

      Počasí nic moc, od rána zataženo, vysvitlo to až teď odpoledne. Vyrobeno zatím cca 14 kWh. Přestože jsme doma na home office dva, k tomu žravá lednice a IT, podařilo se přímo ze střechy spotřebovat jen lehce přes 4,5 kWh, tedy cca 33 %. Bez fyzické baterie by šel zbytek ČEZu, ať už zdarma, nebo v lepším případě do virtuální baterie. S fyzickou baterií se ale podařilo "zachránit" další 8,5 kWh, takže s trochou štěstí vydržíme do dalšího východu Slunce. A takhle den za dnem až do podzimu ...
      Uživatelský avatar
      Youda
      Příspěvky: 193
      Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

      Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

      Příspěvek od Youda »

      mzeman píše: stř dub 06, 2022 9:10 am No ty bláho, tady jsi to hezky vysvětlil.

      1.
      Jakou variantu by jsi preferoval 5KWp + 10 KWh baterie nebo 10KWp + 3f hybridní měnič bez baterie (ty třeba až budou levnější)?
      Možná bych i dal tu 7Kwp viz obrázek
      Bohužel nejsem dostatečně bohatý, jak píšeš abych si dovolil 10KWp + 10 KWh baterie. :(
      Osobně bych vzal variantu s baterkou, a to podle možností peněženky.
      Proč:
      - Rovnou od prvního dne to bude fungovat dobře a část baterky mi zaplatí dotace (byť se montážníci napakují).
      - Přidat později panely je technicky snadné, stačí pak jen nechat dokreslit projekt a s ČEZ Distribuce vykomunikovat navýšení výkonu.
      - Existuje šance, že až opadne panika, půjde sehnat panely za rozumnější ceny než jsou dnes. Stačí aby připlavala jedna loď plná kontejnerů.
      - Naopak sehnat později baterky za lepší ceny půjde jen stěží, jelikož jich je celosvětový nedostatek ve všech oborech.
      - Do kontejneru se vejde mnohem míň baterek, než kolik se tam vejde panelů. Než bude trh zaplaven levnými baterkami, na to si opravdu počkáme.

      Varianta 10kWp hybrid bez baterky je trápení. Navíc, až k ní tu drahou baterku budeš následně dokupovat, tak ji celou zacáluješ ze svého.

      mzeman píše: stř dub 06, 2022 9:10 am 2. a) Dle tvého výpočtu bych 5KWp on-grid se mi zaplatil tak odhaduji po 8 letech s 3f hybridní měničem + dotací, že?
      b) Dle tvého výpočtu 5Kwp + 10KWh baterii by se mi vrátil s investicí 220 000,- za 12 let viz varianta č.2 nahoře, že?
      Tady jde právě o to, že žádný XLS neumí zohlednit vliv těch asymetrických zátěží, větších než 1/3 aktuálního výkonu panelů.
      Ten ongrid má skutečně potenciál na rychlou návratnost, ale bude vyžadovat, aby obsluha domu výrazně změnila své návyky a před každým zapnutím většího spotřebiče koukala na tablet, jestli to opravdu pojede celé z PV, nebo se bude výrazně dotahovat z DS.
      mzeman píše: stř dub 06, 2022 9:10 am 3.
      Je zajímavé, že Solární asociace říká, že není třeba nutně baterií, když lze akumulovat el. enerigii do vody, která slouží jako velký zásobník vody.
      https://www.youtube.com/watch?v=1pr_pX-oqJ0&t=280s + splatí se do 6 let. Což dle tvého výpočtu není pravda.
      https://www.youtube.com/watch?v=gtsq1xPaiCw&t=142s - 2:20 - že né vždy se vyplatí baterie. Co ty na to?

      Hezké přirovnání "zlodějská republika Čechy a Morava" :D
      Běžná domácí fotovoltaická elektrárna se v ČR za 6 let nezaplatí ani náhodou. Ani s dotací NZÚ. Možná tak samo-domo postavená z popelnicových komponent. Případně tam, kde byla postavena fotovoltaika ještě v režimu garantovaných výkupních cen, nebo zelených bonusů. Jakmile však do realizace zapojíš firmu, tak ti k ceně komponent naskáčou vyšší desítky tisíc Kč, které návratnost odsunou do dáli. Pan Hrzina je sice technický odborník, ale především je to akademik. A žije v trochu jiném světě, než nenažrané montážní a překupnické firmy.

      Akumulace energie z FVE do horké vody je skutečně nejrychlejší cestou k úsporám za elektřinu. To proto, že ohřev TUV je potřeba celý rok, tedy i v letních výnosných měsících. A hlavně proto, že ohřev TUV je v pořadí celkových ročních nákladů na energie hned za topením (nemáš-li elektromobil).
      Bohužel, tahle zkratka s akumulací do ohřevu vody ekonomicky funguje pouze tam, kde ohříváš TUV pomocí elektřiny z DS a vyměníš to za panely připojené přímo k bojleru, prostřednictvím mašinky jako je třeba Oplocký, Siton, BEL nebo Marko. Střídač tam vůbec není, mašinka stojí od 5ti do 20ti tisíc Kč.
      Jenže pokud už ohříváš TUV pomocí TČ, která má COP 3 až 5, tak ti tohle řešení "akumulace do vody pomocí odporové spirály" už žádné další úspory nepřinese. A ikdyž budeš ohřev dělat nikoliv "mašinkou", ale klasickým (dražším) ongrid střídačem, kterým budeš krmit to TČ co má COP 3 až 5, tak ušetříš jen třetinu nebo dokonce jen pětinu nákladů.

      Filozoficky je to podobná situace, jako když někdo jezdí autem, co žere 10L na 100 km. Ten může přechodem na MHD výrazně ušetřit.
      Ale když ty jezdíš hybridem, který žere 1L na 100km, tak tobě přechod z hybrida na MHD už žádnou další úsporu nepřinese.
      Je to jasný?
      mzeman píše: stř dub 06, 2022 9:10 am 4.
      Jakou firmu s dobrou reputací oslovit, když jsem z Ústí nad Labem?
      Poslední dobou už nemám chuť dávat doporučení na montážní firmy. Začalo se mi stávat, že firmy, o kterých jsem věděl, že dělají práci hezky a pečlivě, letos začaly posílat tak přepálené nabídky, že mi z toho spadla brada. Vybrat si prostě budeš muset sám, já už za nikoho nebudu dávat ruku do ohně, abych pak poslouchal, jak tě natáhli, nebo že k tobě poslali maďarského brigoše, protože mistr dělal na důležitější zakázce.
      mzeman píše: stř dub 06, 2022 9:10 am 5.
      Jaký máš názor na Solární asociaci?
      A jejich seznam instalačních firem?
      https://www.solarniasociace.cz/cs/pro-v ... polecnosti
      Díky moc.
      Popravdě žádný.
      Tyhle asociace jsou v ČR minimálně tři a ani jedna z nich skutečně nekontroluje, jakou kvalitu práce a servisu její členové odvádějí. To, že některý montážník je nebo není na seznamu některého z těchto sdružení nemá absolutně žádnou vypovídací hodnotu. Kolikrát tam najdeš i firmy, co už dávno FVE nestaví, jen pořád platí členské poplatky.

      Jediné, co při výběru skutečně funguje jako jakýsi bezpečnostní filtr, jsou:
      - Negativní recenze na internetu.
      - Pozitivní či negativní reference od lidí, které znáš osobně a kteří ti ukážou roční vyúčtování energií PŘED a PO.

      Naopak pozitivní reference z internetu žádnou hodnotu nemají: Často je totiž dávají lidé, kteří mají FVE teprve tři týdny a kolikrát ani neví, jestli ta jejich FVE vůbec něco dělá, nebo je to jen blikající bedýnka s LEDkami a větrákem. A že takových případů byly tuny.
      Naposledy upravil(a) Youda dne stř dub 06, 2022 5:41 pm, celkem upraveno 2 x.
      Uživatelský avatar
      Youda
      Příspěvky: 193
      Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

      Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

      Příspěvek od Youda »

      danidani píše: stř dub 06, 2022 4:58 pm Ještě k té fyzické baterii malý ilustrační příklad z dnešního dne:

      Počasí nic moc, od rána zataženo, vysvitlo to až teď odpoledne. Vyrobeno zatím cca 14 kWh. Přestože jsme doma na home office dva, k tomu žravá lednice a IT, podařilo se přímo ze střechy spotřebovat jen lehce přes 4,5 kWh, tedy cca 33 %. Bez fyzické baterie by šel zbytek ČEZu, ať už zdarma, nebo v lepším případě do virtuální baterie. S fyzickou baterií se ale podařilo "zachránit" další 8,5 kWh, takže s trochou štěstí vydržíme do dalšího východu Slunce. A takhle den za dnem až do podzimu ...
      33% přímé spotřeby a 66% by šlo do DS? Krásný příklad. Ongridy jsou v ČR výhodné hlavně pro distributora či obchodníka s elektřinou.
      Díky
      mzeman
      Příspěvky: 74
      Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

      Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

      Příspěvek od mzeman »

      Youda píše: stř dub 06, 2022 5:32 pm
      mzeman píše: stř dub 06, 2022 9:10 am No ty bláho, tady jsi to hezky vysvětlil.

      1.
      Jakou variantu by jsi preferoval 5KWp + 10 KWh baterie nebo 10KWp + 3f hybridní měnič bez baterie (ty třeba až budou levnější)?
      Možná bych i dal tu 7Kwp viz obrázek
      Bohužel nejsem dostatečně bohatý, jak píšeš abych si dovolil 10KWp + 10 KWh baterie. :(
      Osobně bych vzal variantu s baterkou, a to podle možností peněženky.
      Proč:
      - Rovnou od prvního dne to bude fungovat dobře a část baterky mi zaplatí dotace (byť se montážníci napakují).
      - Přidat později panely je technicky snadné, stačí pak jen nechat dokreslit projekt a s ČEZ Distribuce vykomunikovat navýšení výkonu.
      - Existuje šance, že až opadne panika, půjde sehnat panely za rozumnější ceny než jsou dnes. Stačí aby připlavala jedna loď plná kontejnerů.
      - Naopak sehnat později baterky za lepší ceny půjde jen stěží, jelikož jich je celosvětový nedostatek ve všech oborech.
      - Do kontejneru se vejde mnohem míň baterek, než kolik se tam vejde panelů. Než bude trh zaplaven levnými baterkami, na to si opravdu počkáme.

      Varianta 10kWp hybrid bez baterky je trápení. Navíc, až k ní tu drahou baterku budeš následně dokupovat, tak ji celou zacáluješ ze svého.

      mzeman píše: stř dub 06, 2022 9:10 am 2. a) Dle tvého výpočtu bych 5KWp on-grid se mi zaplatil tak odhaduji po 8 letech s 3f hybridní měničem + dotací, že?
      b) Dle tvého výpočtu 5Kwp + 10KWh baterii by se mi vrátil s investicí 220 000,- za 12 let viz varianta č.2 nahoře, že?
      Tady jde právě o to, že žádný XLS neumí zohlednit vliv těch asymetrických zátěží, větších než 1/3 aktuálního výkonu panelů.
      Ten ongrid má skutečně potenciál na rychlou návratnost, ale bude vyžadovat, aby obsluha domu výrazně změnila své návyky a před každým zapnutím většího spotřebiče koukala na tablet, jestli to opravdu pojede celé z PV, nebo se bude výrazně dotahovat z DS.
      mzeman píše: stř dub 06, 2022 9:10 am 3.
      Je zajímavé, že Solární asociace říká, že není třeba nutně baterií, když lze akumulovat el. enerigii do vody, která slouží jako velký zásobník vody.
      https://www.youtube.com/watch?v=1pr_pX-oqJ0&t=280s + splatí se do 6 let. Což dle tvého výpočtu není pravda.
      https://www.youtube.com/watch?v=gtsq1xPaiCw&t=142s - 2:20 - že né vždy se vyplatí baterie. Co ty na to?

      Hezké přirovnání "zlodějská republika Čechy a Morava" :D
      Běžná domácí fotovoltaická elektrárna se v ČR za 6 let nezaplatí ani náhodou. Ani s dotací NZÚ. Možná tak samo-domo postavená z popelnicových komponent. Případně tam, kde byla postavena fotovoltaika ještě v režimu garantovaných výkupních cen, nebo zelených bonusů. Jakmile však do realizace zapojíš firmu, tak ti k ceně komponent naskáčou vyšší desítky tisíc Kč, které návratnost odsunou do dáli. Pan Hrzina je sice technický odborník, ale především je to akademik. A žije v trochu jiném světě, než nenažrané montážní a překupnické firmy.

      Akumulace energie z FVE do horké vody je skutečně nejrychlejší cestou k úsporám za elektřinu. To proto, že ohřev TUV je potřeba celý rok, tedy i v letních výnosných měsících. A hlavně proto, že ohřev TUV je v pořadí celkových ročních nákladů na energie hned za topením (nemáš-li elektromobil).
      Bohužel, tahle zkratka s akumulací do ohřevu vody ekonomicky funguje pouze tam, kde ohříváš TUV pomocí elektřiny z DS a vyměníš to za panely připojené přímo k bojleru, prostřednictvím mašinky jako je třeba Oplocký, Siton, BEL nebo Marko. Střídač tam vůbec není, mašinka stojí od 5ti do 20ti tisíc Kč.
      Jenže pokud už ohříváš TUV pomocí TČ, která má COP 3 až 5, tak ti tohle řešení "akumulace do vody pomocí odporové spirály" už žádné další úspory nepřinese. A ikdyž budeš ohřev dělat nikoliv "mašinkou", ale klasickým (dražším) ongrid střídačem, kterým budeš krmit to TČ co má COP 3 až 5, tak ušetříš jen třetinu nebo dokonce jen pětinu nákladů.

      Filozoficky je to podobná situace, jako když někdo jezdí autem, co žere 10L na 100 km. Ten může přechodem na MHD výrazně ušetřit.
      Ale když ty jezdíš hybridem, který žere 1L na 100km, tak tobě přechod z hybrida na MHD už žádnou další úsporu nepřinese.
      Je to jasný?
      mzeman píše: stř dub 06, 2022 9:10 am 4.
      Jakou firmu s dobrou reputací oslovit, když jsem z Ústí nad Labem?
      Poslední dobou už nemám chuť dávat doporučení na montážní firmy. Začalo se mi stávat, že firmy, o kterých jsem věděl, že dělají práci hezky a pečlivě, letos začaly posílat tak přepálené nabídky, že mi z toho spadla brada. Vybrat si prostě budeš muset sám, já už za nikoho nebudu dávat ruku do ohně, abych pak poslouchal, jak tě natáhli, nebo že k tobě poslali maďarského brigoše, protože mistr dělal na důležitější zakázce.
      mzeman píše: stř dub 06, 2022 9:10 am 5.
      Jaký máš názor na Solární asociaci?
      A jejich seznam instalačních firem?
      https://www.solarniasociace.cz/cs/pro-v ... polecnosti
      Díky moc.
      Popravdě žádný.
      Tyhle asociace jsou v ČR minimálně tři a ani jedna z nich skutečně nekontroluje, jakou kvalitu práce a servisu její členové odvádějí. To, že některý montážník je nebo není na seznamu některého z těchto sdružení nemá absolutně žádnou vypovídací hodnotu. Kolikrát tam najdeš i firmy, co už dávno FVE nestaví, jen pořád platí členské poplatky.

      Jediné, co při výběru skutečně funguje jako jakýsi bezpečnostní filtr, jsou:
      - Negativní recenze na internetu.
      - Pozitivní či negativní reference od lidí, které znáš osobně a kteří ti ukážou roční vyúčtování energií PŘED a PO.

      Naopak pozitivní reference z internetu žádnou hodnotu nemají: Často je totiž dávají lidé, kteří mají FVE teprve tři týdny a kolikrát ani neví, jestli ta jejich FVE vůbec něco dělá, nebo je to jen blikající bedýnka s LEDkami a větrákem. A že takových případů byly tuny.
      Odpověděl jsi mi na všechny otázky.

      Je smutné, že firmy co dělali dobře už tak nepracují.
      Solární asociace je asi také naprd když nic nekontrolují.

      Budete s Teslačkem ještě něco točit? Jsou to suprová videa.


      Mockrát děkuji.
      brumlaj
      Příspěvky: 1482
      Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

      Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

      Příspěvek od brumlaj »

      mzeman píše: úte dub 05, 2022 10:01 pmTč je vzduch voda. Vše je 3 fáze viz obrázek. .........
      Naopak, venkovní jednotka je 1f (6kW tepelný výkon) jak jsem u tak malých tepelných ztrát domu předpokládal. Mé doporučení je - stavěj jednofázovou FVE s co největším akumulátorem o napětí 52V (48V systém). 3,6kWp/10kWh. Protože v budoucnu jej (akumulátor) kdykoli jednoduše rozšíříš. Ale to je dnes kacířská rada za kterou se upaluje. (nech si střechu pokrýt držáky na panely které osadíš později.)
      Odpovědět

      Zpět na „Elektrárny uživatelů“