Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

mzeman píše: stř dub 06, 2022 7:14 pm Budete s Teslačkem ještě něco točit? Jsou to suprová videa.
Jestli si to pamatuju správně, tak Tesláček má natočený materiál na další 2 videa o FVE. Naštěstí tam hlavní roli hraje někdo jiný než já, takže by to mohlo být trochu osvěžení. Potíž je, že on má ve frontě tolik jiných témat okolo elektromobility a IT, že další video o FVE vyjde nejdřív za měsíc. Možná za dva. Hlavně, je to hrubý materiál, musí se sestříhat, doplnit o fotky atd.

Rádi bychom také natočili video o malé větrné elektrárně a jednom dlouholetém členovi fóra mypower, který ji u sebe doma provozuje a má tak spoustu praktických zkušeností. Takže ano, nějaká videa asi ještě vyjdou, ale bude to trvat delší dobu.
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Vhoo »

Ty firmy na které se tazatel ptá. Poptávám FVE už od listopadu a musím říct že jsem měl na domě asi nějakých 15 firem. Všechny nabízejí solax nebo goodwee a dvě z nich i Victron. Pouze jeden člověk ze všech firem chtěl reálné vidět rozvaděč a měřil střechu. Pouze jednu firmu zajímalo jak funguje moje domácnost a jaké mám spotřebiče. Ani jedna firma mi nebylo moc ochotna dát adresy jejich realizaci v mém kraji. (Mimochodem vybírám i TC a k němu i ohřev vody který z roku na rok najednou začal dávat ekonomicky smysl a rám je to úplně stejné. Jen dvě firmy se mi podrobně věnovali a zajímali je věci jako otopná soustava nebo tepelná ztráta domu ).

Nicméně rozhodně nebrat schlieger a malina. Obojí je prý velký průšvih a rovnou si připravte peníze na advokáty.

Nejlepší obchoďák který svému řemeslu rozumí a nemluví bludy má za mě Mcore. Bavili jsme se o tom dvě hodiny

Cenově je vše jakž takž srovnatelné. Vybočuje ČEZ a eon . Ty mají nějakou přirážku ale lidé k nim teď chodí protože mají strach.

Nejlepší reference v mém okolí má firma solidsun. Viděl jsem osobně dvě realizace a panuje s nimi celkem spokojenost. Ale čísel jsem za poslední dobu hodně realizaci a řekl bych že tak 80-90% lidí je úplně jedno jaký systém mají. Jak to funguje a jak se to vyplácí. Většina lidí mi nebyla schopna říct kolik jim to dělá elektřiny ani kolik ušetřili. U tepelného čerpadla byly všichni spokojeni že platí 3 tisíce zálohy a stačí to.Nikso nevěděl kolik jim to žere mwh. Na mou námitku že kW už nebude za 1.5kc ale za 5kc mi kroutili hlavou že je strasim. Videl jsem na živo slavný ČEZ box a můžu říct že když těžiště bitcoina tak to asi tolik nefuni jako tohle. Ostatně ČEZ už nabízí taky raději goodwee. Za tu dobu co si o tom pročítám a vybírám firmu už mi většina firem zdražila o dobrých 30 tisíc.

Vybrat si budete muset sám. Vyberte firmu co už to nějaký čas dělá . Ovšem na místní reference nejde brát moc ohled. Většina lidí o tom ví skutečně kulové (včetně mě)A na odborných webech pro fanoušky se s vámi zase nikdo nechce moc bavit protože si to dělají vesměs sami čemuž rozumím.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

Vhoo,

parádní reportáž. To by se snad hodilo dát jako fejeton do nějakých novin :)
Díky

Youda
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Noparasito »

Youda píše: stř dub 06, 2022 9:31 pm
mzeman píše: stř dub 06, 2022 7:14 pm Budete s Teslačkem ještě něco točit? Jsou to suprová videa.
Jestli si to pamatuju správně, tak Tesláček má natočený materiál na další 2 videa o FVE. Naštěstí tam hlavní roli hraje někdo jiný než já, takže by to mohlo být trochu osvěžení. Potíž je, že on má ve frontě tolik jiných témat okolo elektromobility a IT, že další video o FVE vyjde nejdřív za měsíc. Možná za dva. Hlavně, je to hrubý materiál, musí se sestříhat, doplnit o fotky atd.

Rádi bychom také natočili video o malé větrné elektrárně a jednom dlouholetém členovi fóra mypower, který ji u sebe doma provozuje a má tak spoustu praktických zkušeností. Takže ano, nějaká videa asi ještě vyjdou, ale bude to trvat delší dobu.
Prozradis ktery vetrnik se upsal dablu 😂
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od vata »

Zdravím, dovolím si trochu OT, nedá mi to, když si to tu pročítám, a vlastně všude, kde se řeší on-grid nebo hybridy - je to už většinové téma. Vlastně není skoro už vlákna, kde se neřeší problém přetoků nebo ta potíž symetrií fází, která může vést k nemilému překvapení při vyúčtování. Sama jsem šťastně off-grid (přepínání sítí vyvolané automatizovaným vypínáním měniče), k DS připojena na jedné fázi v lokalitě, o které EON tvrdí, že není možné zavést ani rozlišení sazeb, natož připojit elektrárnu k síti, takže mě osobně tohle fakt netrápí. Taky jsem momentálně v situaci, kdy mám podpanelováno, takže netrpím dokonce ani frustrací ze systému ve floatu.
Ale přátelům a známým, kteří jsou v podobné situaci jako zakladatel tohoto vlákna - akorát jsou po technické stránce zcela nepolíbení - nemám vlastně co doporučit. Jen jim smutně sdělit, že u nás je to celé stále nastavené tak, že nejde v prvé řadě o individuální úsporu energie ze sítě, a že za přetoky se u nás neděkuje, ale pokutuje. Lidi kroutí hlavou a asi mi moc ani nevěří, zato slyší na dotace a řítí se po hlavě do systémů, které mají potenciál jim odběr dokonce zvýšit.
Nechápu, jak je možné, že se stále do obecného diskurzu nedostává to téma našeho českého specifika ohledně podmínek a praxe připojení, v této době, kdy je zvyšování energetické soběstačnosti tak aktuální. Vždyť těch instalací kolem přibývá, a dalo by se snad už spočítat, jaký nevyužitý potenciál se na těch našich střechách nachází.
P.S. A díky Youdovi, jak za tu trpělivou osvětu u Tesláčka, tak i za jeho angažmá na mypower, bylo to vždy osvěžující si to číst :)
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

brumlaj píše: stř dub 06, 2022 8:43 pm
mzeman píše: úte dub 05, 2022 10:01 pmTč je vzduch voda. Vše je 3 fáze viz obrázek. .........
Naopak, venkovní jednotka je 1f (6kW tepelný výkon) jak jsem u tak malých tepelných ztrát domu předpokládal. Mé doporučení je - stavěj jednofázovou FVE s co největším akumulátorem o napětí 52V (48V systém). 3,6kWp/10kWh. Protože v budoucnu jej (akumulátor) kdykoli jednoduše rozšíříš. Ale to je dnes kacířská rada za kterou se upaluje. (nech si střechu pokrýt držáky na panely které osadíš později.)
Proč jedno fázovou FVE? Všichni doporučují 3 fázovou. Co na to Youda? :)
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Youda píše: stř dub 06, 2022 9:31 pm
mzeman píše: stř dub 06, 2022 7:14 pm Budete s Teslačkem ještě něco točit? Jsou to suprová videa.
Jestli si to pamatuju správně, tak Tesláček má natočený materiál na další 2 videa o FVE. Naštěstí tam hlavní roli hraje někdo jiný než já, takže by to mohlo být trochu osvěžení. Potíž je, že on má ve frontě tolik jiných témat okolo elektromobility a IT, že další video o FVE vyjde nejdřív za měsíc. Možná za dva. Hlavně, je to hrubý materiál, musí se sestříhat, doplnit o fotky atd.

Rádi bychom také natočili video o malé větrné elektrárně a jednom dlouholetém členovi fóra mypower, který ji u sebe doma provozuje a má tak spoustu praktických zkušeností. Takže ano, nějaká videa asi ještě vyjdou, ale bude to trvat delší dobu.
Už se moc těším. Jinak opravdu dobrá práce.

Co ten příspěvek ohledně 1 fázové FVE viz "brumlaj"?

Dík.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Vhoo píše: stř dub 06, 2022 10:08 pm Ty firmy na které se tazatel ptá. Poptávám FVE už od listopadu a musím říct že jsem měl na domě asi nějakých 15 firem. Všechny nabízejí solax nebo goodwee a dvě z nich i Victron. Pouze jeden člověk ze všech firem chtěl reálné vidět rozvaděč a měřil střechu. Pouze jednu firmu zajímalo jak funguje moje domácnost a jaké mám spotřebiče. Ani jedna firma mi nebylo moc ochotna dát adresy jejich realizaci v mém kraji. (Mimochodem vybírám i TC a k němu i ohřev vody který z roku na rok najednou začal dávat ekonomicky smysl a rám je to úplně stejné. Jen dvě firmy se mi podrobně věnovali a zajímali je věci jako otopná soustava nebo tepelná ztráta domu ).

Nicméně rozhodně nebrat schlieger a malina. Obojí je prý velký průšvih a rovnou si připravte peníze na advokáty.

Nejlepší obchoďák který svému řemeslu rozumí a nemluví bludy má za mě Mcore. Bavili jsme se o tom dvě hodiny

Cenově je vše jakž takž srovnatelné. Vybočuje ČEZ a eon . Ty mají nějakou přirážku ale lidé k nim teď chodí protože mají strach.

Nejlepší reference v mém okolí má firma solidsun. Viděl jsem osobně dvě realizace a panuje s nimi celkem spokojenost. Ale čísel jsem za poslední dobu hodně realizaci a řekl bych že tak 80-90% lidí je úplně jedno jaký systém mají. Jak to funguje a jak se to vyplácí. Většina lidí mi nebyla schopna říct kolik jim to dělá elektřiny ani kolik ušetřili. U tepelného čerpadla byly všichni spokojeni že platí 3 tisíce zálohy a stačí to.Nikso nevěděl kolik jim to žere mwh. Na mou námitku že kW už nebude za 1.5kc ale za 5kc mi kroutili hlavou že je strasim. Videl jsem na živo slavný ČEZ box a můžu říct že když těžiště bitcoina tak to asi tolik nefuni jako tohle. Ostatně ČEZ už nabízí taky raději goodwee. Za tu dobu co si o tom pročítám a vybírám firmu už mi většina firem zdražila o dobrých 30 tisíc.

Vybrat si budete muset sám. Vyberte firmu co už to nějaký čas dělá . Ovšem na místní reference nejde brát moc ohled. Většina lidí o tom ví skutečně kulové (včetně mě)A na odborných webech pro fanoušky se s vámi zase nikdo nechce moc bavit protože si to dělají vesměs sami čemuž rozumím.
Chápu to, že BCE, Sunlux a jiné na to kašlou nic si nezměří a dělají to od boku?
To je fakt síla. :-(
Jaká druhá firma se ještě zajímala?

Ok, také oslovím Mcore a zde tamní firmy a zjistím, jestli mi dají reference na jejich díla, jestli bude chtít vidět rozvaděč, podívají se na střechu (krokve, latě, sklon, velikost, umístění).

ČEZ BateryBox nee, viz video https://www.youtube.com/watch?v=PjpBCZgq_8o

Jinak pěkný popis toho jak to teď funguje.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

mzeman píše: čtv dub 07, 2022 8:18 am Co ten příspěvek ohledně 1 fázové FVE viz "brumlaj"?
1f systém má technicky nejmenší vlastní spotřebu, nejvyšší efektivitu a při souběžném používání více spotřebičů se není třeba řešit problém s tím, že by některá fáze byla přetížená a jiná nezatížená. Není-li třeba řešit napájení 3f točivých strojů, pak rozhodně TECHNICKY dává smysl 1f systém.

Bohužel, vzhledem k tomu, jaké v ČR platí předpisy a legislativní omezení, tak lze zjednodušeně říci že:

Pro ostrovní FVE, včetně ostrovních FVE s možností občasného dobíjení z DS a ostrovních FVE s možností bypassu na DS při vybití baterií, se hodí 1f systém. Čistě technicky je zde 1f nejlepší řešení a panelů si v ostrovu člověk může osadit kolik chce, legálních překážek je minimum.

Pro FVE přifázované k síti, tedy legální ongridy a hybridy, se hodí 3f systém. Hlavním důvodem je, že legální přifázovaný 1f systém nesmí mít u nás více než 3,6kWp panelů, což by pro spoustu domácností byl výkon nedostatečný.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Youda píše: čtv dub 07, 2022 8:42 am
mzeman píše: čtv dub 07, 2022 8:18 am Co ten příspěvek ohledně 1 fázové FVE viz "brumlaj"?
1f systém má technicky nejmenší vlastní spotřebu, nejvyšší efektivitu a při souběžném používání více spotřebičů se není třeba řešit problém s tím, že by některá fáze byla přetížená a jiná nezatížená. Není-li třeba řešit napájení 3f točivých strojů, pak rozhodně TECHNICKY dává smysl 1f systém.

Bohužel, vzhledem k tomu, jaké v ČR platí předpisy a legislativní omezení, tak lze zjednodušeně říci že:

Pro ostrovní FVE, včetně ostrovních FVE s možností občasného dobíjení z DS a ostrovních FVE s možností bypassu na DS při vybití baterií, se hodí 1f systém. Čistě technicky je zde 1f nejlepší řešení a panelů si v ostrovu člověk může osadit kolik chce, legálních překážek je minimum.

Pro FVE přifázované k síti, tedy legální ongridy a hybridy, se hodí 3f systém. Hlavním důvodem je, že legální přifázovaný 1f systém nesmí mít u nás více než 3,6kWp panelů, což by pro spoustu domácností byl výkon nedostatečný.
Pochopeno.

Díky.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Youda píše: stř dub 06, 2022 10:17 pm Vhoo,

parádní reportáž. To by se snad hodilo dát jako fejeton do nějakých novin :)
Díky

Youda

Myslím si správně, že když je takový přetlak poptávky FVE nad nabídkou, tak toho i firmy co dobře dělali využívají a už to "flinkají"?
Prostě tam něco nasází a je to.

Asi bude nejlepší je oslovit, aby přijeli a podle toho uvidím jak komunikují, na co se ptají a na základě toho by měli připravit "tailor-made" nabídku, že?
Očekávám, že to nebude jednoduché a bude to dlouho trvat.

Co si ještě myslíš o bateriích Pylontech, myslím tím ty co se na sebe skládají bez RACK skříně?

Dále když mám panely na střeše, tak když je opravdu velký vítr, tak bych se bál, že na základě vztlaku by vytrhnuly ty panely "střešní" latě a vzalo
by to i tašky. Je to zbytečná obava?


Dík.
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Vhoo »

Ano mám informace ze i ty firmy co měli slušnou historii teď vzhledem k velké poptávce posílají na montáž kde koho a občas to nedopadne dobře. Pak záleží samozřejmě jak se k tomu firma postaví. Ideální je ale mít vlastní dozor. Jeden sem poptával a vyšlo by to cca na 5-7 tisíc. Je to hodně ale bavíme se o investici většinou kolem půl milionu takže to stojí za úvahu.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

mzeman píše: čtv dub 07, 2022 1:35 pm Myslím si správně, že když je takový přetlak poptávky FVE nad nabídkou, tak toho i firmy co dobře dělali využívají a už to "flinkají"?
Prostě tam něco nasází a je to.
Neřekl bych že prověřené firmy něco flinkají, jen už člověk prostě nemůže čekat, že na každou zakázku přijede sám "Velký mistr".
Navíc, já je kontrolovat nechodím. Hlavní potíž u prověřených firem je aktuálně v tom, že nemají čas ani chuť trávit s každým zákazníkem 5 telefonátů plus dvě návštěvy a pak se dozvědět, že vzal jinou nabídku. Tudíž i od firem s historií dnes budou chodit převážně šablonové nabídky. Na druhou stranu, neviděl bych to nějak extrémně na škodu:
- Díky šabloně se aspoň nezapomene na důležitý kabel, přepěťovku nebo jinou komponentu.
- Vzhledem k legislativě a zaměřením na čerpání dotací jsou mantinely poměrně těsné, moc specialit se vymyslet nedá.

Důležitý je spíše úvodní pohovor, aby se zjistilo, jestli FVE bude v dané domácnosti vůbec dávat smysl a bude možné ji rozumně nainstalovat. Potom také, zda-li se podaří jednoznačně dohodnout, co je a není obsahem nabídky. Častý kámen úrazu jsou různé průrazy stropem, vedení kabelů jinak než v lištách, úpravy elektroměrových sloupků, skutečné nastavení wattrouterů a podobných automatizačních udělátek.

PS: U těch elektro-úprav, pokud si člověk potrpí na estetiku, je kolikrát lepší se s firmou rovnou dohodnout, že tyhle práce provede místní elektrikář. Pokud člověk svého prověřeného elektrikáře má. Naopak montáž panelů si firmy chtějí dělat samy, protože tam mají dobrý vývar a ta práce je vidět.

Přehřátí trhu logicky přitahuje dobrodruhy s nízkým pudem sebezáchovy a s odvahou slibovat záruky pomalu delší, než jeden lidský život. Obzvláště u baterek se dnes každý ohání tím, že ty jeho jsou minimálně 2x lepší než baterky konkurence. Přitom je to všechno často úplně stejné bláto a záleží hlavně na tom, jestli výrobce těch baterek je vůbec schopen pokrýt v ČR nějaké záruky, nebo se jedná o "značku", která se za rok vypaří stejně rychle, jako se objevila a záruku kryje jen distributor. Tím, že to mění kus za kus a ty vadné háže do stoupy. Takový reklamační přístup bude fungovat 2 roky, pak šmitec.
mzeman píše: čtv dub 07, 2022 1:35 pm Asi bude nejlepší je oslovit, aby přijeli a podle toho uvidím jak komunikují, na co se ptají a na základě toho by měli připravit "tailor-made" nabídku, že? Očekávám, že to nebude jednoduché a bude to dlouho trvat.
Rozhodně bych netahal do baráku 5 firem, je to trápení pro ně i pro tebe. Prostě bych si obešel/objel místní reference, s firmami probral to nejdůležitější po telefonu a do baráku pak pozval jen ty dvě, jejichž referenční práce i referenční cena odpovídají mým očekáváním.

A hlavně, nabídky (na cokoliv) které si člověk dojedná telefonicky, jsou vždy technicky i cenově lepší, než nabídky, o které si člověk řekne jen emailem. Osobní obhlídka na místě je nejlepší, ale nemá smysl do ní nutit někoho, s kým nejsem schopen najít společnou řeč na telefonu.
mzeman píše: čtv dub 07, 2022 1:35 pm Co si ještě myslíš o bateriích Pylontech, myslím tím ty co se na sebe skládají bez RACK skříně?
Force H2 a spol.?
Dle mého zcela subjektivního názoru je to dnes technicky všechno prašť jako uhoď. Hlavní rysy technologie jsou dány tím, že se jedná o LFP a high-voltage. BMSky, kde je největší prostor něco posrat a odpálit články, už se časem vychytaly. Tohle sebou přináší určitou jistotu, že články nepůjdou do kopru hned druhý rok. Zároveň ale i omezení z hlediska kapacit - všechny tyhle botníkové HV baterky končí někde okolo 20kWh a na víc se prostě rozšířit nedají, protože na to nejsou navržené. Drtivé většině zákazníků to ale úplně stačí. Kdo plánuje rozšiřovat více, měl by se poohlédnout po jiném form-factoru.

Mimochodem, řekl bych, že jestli bude LFP od Pylontechu nebo BYDu, tak obojí bude chodit dobře. Důležitá je kompatibility matice AKU vs střídač. Z čeho bych měl maličko strach, je vzít baterky které jsou nyní populární, protože distributor jich přivezl parník, ale za dva roky už o nich nikdo nebude slyšet. První na baterkách totiž chcípá BMS, občas sebou přitom vezme článek a tam se bez servisního zastoupení výrobce nepohneš.
mzeman píše: čtv dub 07, 2022 1:35 pm Dále když mám panely na střeše, tak když je opravdu velký vítr, tak bych se bál, že na základě vztlaku by vytrhnuly ty panely "střešní" latě a vzalo
by to i tašky. Je to zbytečná obava?
Obava je zbytečná. Navíc, nemontuje se to na latě jen tak hala-bala, ale tam, kde pod latí ještě něco je. Třeba trám (krokev), kontralať, OSB.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Díky
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od brumlaj »

Youda píše: čtv dub 07, 2022 8:42 am
mzeman píše: čtv dub 07, 2022 8:18 am Co ten příspěvek ohledně 1 fázové FVE viz "brumlaj"?
1f systém má technicky nejmenší vlastní spotřebu, nejvyšší efektivitu a při souběžném používání více spotřebičů se není třeba řešit problém s tím, že by některá fáze byla přetížená a jiná nezatížená. Není-li třeba řešit napájení 3f točivých strojů, pak rozhodně TECHNICKY dává smysl 1f systém.

Bohužel, vzhledem k tomu, jaké v ČR platí předpisy a legislativní omezení, tak lze zjednodušeně říci že:

Pro ostrovní FVE, včetně ostrovních FVE s možností občasného dobíjení z DS a ostrovních FVE s možností bypassu na DS při vybití baterií, se hodí 1f systém. Čistě technicky je zde 1f nejlepší řešení a panelů si v ostrovu člověk může osadit kolik chce, legálních překážek je minimum.

Pro FVE přifázované k síti, tedy legální ongridy a hybridy, se hodí 3f systém. Hlavním důvodem je, že legální přifázovaný 1f systém nesmí mít u nás více než 3,6kWp panelů, což by pro spoustu domácností byl výkon nedostatečný.
Absolutní souhlas s Youdou a to včetně i následujících komentářů. Je třeba si uvědomit co chceš. Chceš dotaci? Tak splň podmínky. Co si uděláš poté (zlepšíš systém) Tě o dotaci nepřipraví - je to totiž orgán jiného státu než po kterém žádáš dotaci (ten "jiný" stát se jmenuje ČEZko). Jen je zapotřebí mít správně nabito. (dostavět nezávislý systém) Je to jen o kombinatorice. A Ty zase nemáš zas tak vyjimečnou roční spotřebu která by nutila do 3f systému. (i když v době nedostatku - a to včetně krátkodobého - klidně můžeš využívat 3f distribuci)
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Mám ještě jeden dotaz, mám si raději zkusit nechat necenit 10kWp panely + menší 5 KWh baterii nebo 5kWp panely a 10KWh baterku?

Pan Hrzina zde toto navrhuje cca 21:00

https://m.youtube.com/watch?v=3T4ncsjD9Kg.

Díky.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od brumlaj »

Nech si raději nacenit 10kWp s 20kWh akumulátorem (ano, druhá volba). A s třemi jednofázovými měniči, které půjdou v budoucnu zapojit paralelně na 1fázi. (samozřejmě po dobu nutnou pojedou třífázově).
edit: reakce na následující příspěvek - zničí si baterii. Nelze beztrestně nabíjet 1C. I 0,5C je mnoho.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne pát dub 08, 2022 5:14 pm, celkem upraveno 2 x.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od danidani »

brumlaj píše: pát dub 08, 2022 4:56 pm
Tak to je samozřejmě řešení z říše snů.

Pokud to ale budeš realizovat přes firmu "klasickou dnešní masovku" (+ za ceny s dotační provizí) a budeš si na to brát půjčku 220 tis., tak 10 kWh + 10 kWp (případně panelů méně, pokud finance nedovolí). Pozor, dotace neumožňuje proplatit menší baterii, než je nominální výkon panelů.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od brumlaj »

danidani píše: pát dub 08, 2022 5:08 pmTak to je samozřejmě řešení z říše snů. ......
Kde není poptávka, není nabídka. Pokud se lidé nebudou ptát, tak firmy nikdy samy nebudou taková řešení nabízet. Zvláště když jsou naočkované ČEZem a jím podobnými hajzly.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Trubka »

mzeman píše: pát dub 08, 2022 4:32 pm Mám ještě jeden dotaz, mám si raději zkusit nechat necenit 10kWp panely + menší 5 KWh baterii nebo 5kWp panely a 10KWh baterku?

Pan Hrzina zde toto navrhuje cca 21:00

https://m.youtube.com/watch?v=3T4ncsjD9Kg.

Díky.
PROBLEM1
K typickým all-in-one hybridním střídačům není možné připojit 5kWh baterku.
Tyhle střídače chtějí baterku o napětí minimálně cca 200V. Tohoto napětí lze dosáhnout většinou až spojením dvou bateriových modulů do série.
Asi nejmenší kompatibilní bateriový modul, z těch co se aktálně prodávají, má kapacitu 3kWh a napětí cca 100V
Potřeba jsou tedy dva, vznikne napětí 200V a kapacita 6kWh.
Potíž je, že takovouto baterku (např. triple power T3) lze rozšířit na maximálně 4 moduly a tedy 12kWh kapacity. Pokud později člověk zjistí, že 12kWh je mu málo (což zjistí) tak může baterku hodit tak leda z okna.

Rozšířit na více než 4 moduly se nedá proto, že BMS není stavěná na tak vysoké napětí, které by rozšířením vzniklo.
Z okna ji může hodit proto, že první modul obsahuje master BMS a někdo, kdo již podobný typ baterky má, tedy může k rozšíření své baterky použít pouze moduly číslo 2 3 a 4. Modul 1 je pro něj nepoužitelný.

PROBLEM2
Podmínky NZU říkají, že dotaci na baterii může člověk získat jen v tom případě, že má poměr kWp ku kWh 1:1 až 1:2.
Chce-li člověk 10kWp panelů, tak aby dostal dotaci na baterku, musí tato mít aspoň 10kWh kapacity.


PS: Samozřejmě existují systémy, u kterých lze začít třeba i jen s 2kWh baterky a přidávat postupně až do stovek kWh. Jenomže ty jsou modulární, kde jsou samostatné MPPT regly a samostatné střídače. Vše je na 48V a střídače i regly jsou mnohem dražší, než mainstreamové all-in-one střídače.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Youda píše: čtv dub 07, 2022 3:26 pm
mzeman píše: čtv dub 07, 2022 1:35 pm Myslím si správně, že když je takový přetlak poptávky FVE nad nabídkou, tak toho i firmy co dobře dělali využívají a už to "flinkají"?
Prostě tam něco nasází a je to.
Neřekl bych že prověřené firmy něco flinkají, jen už člověk prostě nemůže čekat, že na každou zakázku přijede sám "Velký mistr".
Navíc, já je kontrolovat nechodím. Hlavní potíž u prověřených firem je aktuálně v tom, že nemají čas ani chuť trávit s každým zákazníkem 5 telefonátů plus dvě návštěvy a pak se dozvědět, že vzal jinou nabídku. Tudíž i od firem s historií dnes budou chodit převážně šablonové nabídky. Na druhou stranu, neviděl bych to nějak extrémně na škodu:
- Díky šabloně se aspoň nezapomene na důležitý kabel, přepěťovku nebo jinou komponentu.
- Vzhledem k legislativě a zaměřením na čerpání dotací jsou mantinely poměrně těsné, moc specialit se vymyslet nedá.

Důležitý je spíše úvodní pohovor, aby se zjistilo, jestli FVE bude v dané domácnosti vůbec dávat smysl a bude možné ji rozumně nainstalovat. Potom také, zda-li se podaří jednoznačně dohodnout, co je a není obsahem nabídky. Častý kámen úrazu jsou různé průrazy stropem, vedení kabelů jinak než v lištách, úpravy elektroměrových sloupků, skutečné nastavení wattrouterů a podobných automatizačních udělátek.

PS: U těch elektro-úprav, pokud si člověk potrpí na estetiku, je kolikrát lepší se s firmou rovnou dohodnout, že tyhle práce provede místní elektrikář. Pokud člověk svého prověřeného elektrikáře má. Naopak montáž panelů si firmy chtějí dělat samy, protože tam mají dobrý vývar a ta práce je vidět.

Přehřátí trhu logicky přitahuje dobrodruhy s nízkým pudem sebezáchovy a s odvahou slibovat záruky pomalu delší, než jeden lidský život. Obzvláště u baterek se dnes každý ohání tím, že ty jeho jsou minimálně 2x lepší než baterky konkurence. Přitom je to všechno často úplně stejné bláto a záleží hlavně na tom, jestli výrobce těch baterek je vůbec schopen pokrýt v ČR nějaké záruky, nebo se jedná o "značku", která se za rok vypaří stejně rychle, jako se objevila a záruku kryje jen distributor. Tím, že to mění kus za kus a ty vadné háže do stoupy. Takový reklamační přístup bude fungovat 2 roky, pak šmitec.
mzeman píše: čtv dub 07, 2022 1:35 pm Asi bude nejlepší je oslovit, aby přijeli a podle toho uvidím jak komunikují, na co se ptají a na základě toho by měli připravit "tailor-made" nabídku, že? Očekávám, že to nebude jednoduché a bude to dlouho trvat.
Rozhodně bych netahal do baráku 5 firem, je to trápení pro ně i pro tebe. Prostě bych si obešel/objel místní reference, s firmami probral to nejdůležitější po telefonu a do baráku pak pozval jen ty dvě, jejichž referenční práce i referenční cena odpovídají mým očekáváním.

A hlavně, nabídky (na cokoliv) které si člověk dojedná telefonicky, jsou vždy technicky i cenově lepší, než nabídky, o které si člověk řekne jen emailem. Osobní obhlídka na místě je nejlepší, ale nemá smysl do ní nutit někoho, s kým nejsem schopen najít společnou řeč na telefonu.
mzeman píše: čtv dub 07, 2022 1:35 pm Co si ještě myslíš o bateriích Pylontech, myslím tím ty co se na sebe skládají bez RACK skříně?
Force H2 a spol.?
Dle mého zcela subjektivního názoru je to dnes technicky všechno prašť jako uhoď. Hlavní rysy technologie jsou dány tím, že se jedná o LFP a high-voltage. BMSky, kde je největší prostor něco posrat a odpálit články, už se časem vychytaly. Tohle sebou přináší určitou jistotu, že články nepůjdou do kopru hned druhý rok. Zároveň ale i omezení z hlediska kapacit - všechny tyhle botníkové HV baterky končí někde okolo 20kWh a na víc se prostě rozšířit nedají, protože na to nejsou navržené. Drtivé většině zákazníků to ale úplně stačí. Kdo plánuje rozšiřovat více, měl by se poohlédnout po jiném form-factoru.

Mimochodem, řekl bych, že jestli bude LFP od Pylontechu nebo BYDu, tak obojí bude chodit dobře. Důležitá je kompatibility matice AKU vs střídač. Z čeho bych měl maličko strach, je vzít baterky které jsou nyní populární, protože distributor jich přivezl parník, ale za dva roky už o nich nikdo nebude slyšet. První na baterkách totiž chcípá BMS, občas sebou přitom vezme článek a tam se bez servisního zastoupení výrobce nepohneš.
mzeman píše: čtv dub 07, 2022 1:35 pm Dále když mám panely na střeše, tak když je opravdu velký vítr, tak bych se bál, že na základě vztlaku by vytrhnuly ty panely "střešní" latě a vzalo
by to i tašky. Je to zbytečná obava?
Obava je zbytečná. Navíc, nemontuje se to na latě jen tak hala-bala, ale tam, kde pod latí ještě něco je. Třeba trám (krokev), kontralať, OSB.
1. Youdo, víš to stejně jak píše Brumlaj "pát dub 08, 2022 4:56 pm", že mám mít 3 jednofázové střídače?

2. Fakt si nemůžu dát 10kWp panely a menší baterku třeba jen 6kWh, když bych chtěl dotaci, jak píše trubka "pát dub 08, 2022 5:21 pm"?


Pan Hrzina zde navrhuje větší výkon v panelech než v baterce v cca 21:00, co ty na to?
https://m.youtube.com/watch?v=3T4ncsjD9Kg.
Naposledy upravil(a) mzeman dne pát dub 08, 2022 5:34 pm, celkem upraveno 1 x.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od brumlaj »

K bodu 2, je to optavdu tak. Buď nic, nebo 0,5-1C
Pokud se Ti pán z videa smluvně zaváže vyřídit dotaci i na tu blbost a sám na sebe převést riziko její zvratky, tak to klidně zkus. Jak staré je video?
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od danidani »

Studuj :!:
danidani píše: stř dub 06, 2022 10:54 am podmínkách dotace NZU2022
4.3.3.1 Výše podpory pro podoblast C.3
h) V případě použití bateriového systému (s el. akumulátory) je minimální podporovaná kapacita stanovena na jednonásobek a maximální podporovaná kapacita na dvojnásobek podporovaného instalovaného výkonu FV modulů v kWh. Akumulátory na bázi olova (vč. gelových, AGM a trakčních),
Ni-MH, Ni-Fe nejsou podporovány.
A ještě drobnost OT: Prosím, zkrať nějak ty citace, alespoň pro příště. Díky.
vhml
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 18, 2022 12:32 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od vhml »

Riziko vrácení dotace nehrozí, protože se na takovou baterku žádná nedostane. Dotovaný je rozsah 1-2 násobek výkonu. Co je pod se nedotuje, co je nad se dotuje jen do výše 2 násobku výkonu. Takže možno nainstalovat je cokoliv, ale peníze se dostanou za tento rozsah. Samozřejmě jiná věc je, když nainstaluju něco a do žádosti o dotaci nalžu něco jiného.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

mzeman píše: pát dub 08, 2022 5:31 pm 1. Youdo, víš to stejně jak píše Brumlaj "pát dub 08, 2022 4:56 pm", že mám mít 3 jednofázové střídače?
flowchart.png
flowchart.png (24.96 KiB) Zobrazeno 3253 x
mzeman píše: pát dub 08, 2022 5:31 pm 2. Fakt si nemůžu dát 10kWp panely a menší baterku třeba jen 6kWh, když bych chtěl dotaci, jak píše trubka "pát dub 08, 2022 5:21 pm"?
NE
mzeman píše: pát dub 08, 2022 5:31 pm Pan Hrzina zde navrhuje větší výkon v panelech než v baterce v cca 21:00, co ty na to?
https://m.youtube.com/watch?v=3T4ncsjD9Kg.
Já na to, že:
1) Pan Hrzina nedostal dost prostoru, aby mohl svoje úvahy řádně rozvinout.
2) Pan Staněk se snaží už několik let, ale nemůže být odborníkem na všechno.
Během rozhovorů se nedokáže zanořit hlouběji pod povrch. Zároveň, odpovědi svých hostů nepodrobuje konstruktivní kritice.
Možná by neškodilo, kdyby si zaplatil kurz u Barbory Tachecí nebo Čestmíra Strakatého.
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“