Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

S-Power nemám, ale komunikují se mnou, sice trochu "povýšeně, ale komunikují. Také jsou v mém užším výběru. Ale co udělal Tesláček video na youtube, tak jsem zahrnul společnost Solidsun.

https://www.youtube.com/watch?v=3aXLeadnpjc
Banung
Příspěvky: 33
Registrován: stř kvě 04, 2022 7:58 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Banung »

Youda píše: úte dub 05, 2022 11:36 pm ... Přímá využitelnost ongridu v RD je přinejlepším 50% ročního potenciálu. ...
Zdravím, jsem tu nový. Chci si postavit elektrárnu a ideálně využít dotace. Nebo využít dodavatele, ale tomu bych se rád vyhnul. Mám tři otázky:

1) Solárni experti nabízí elektrárnu 2,7kwp a 4,5kwp, pripojenou na síť. Se střídačem Goodwe GW3000-NS. Přebytky mají jít do bojleru pomocí Wattmeteru. To na papíru vypadá docela hezky. Jaké jsou reálné výkony této elektrárny? Pokud bych měl velký bojler, nebo akumulační nádrž?

2) Jaké jsou výkony takovéto elekrárny (řekněme 4,4 kw), v porovnání s se stejnou elekrárnou, ale měničem BEL, co se týče výkonu ukádání do vody.

3) Věděl by někdo poradit, někoho kdo by za peníze zařídil byrokracii, tak aby část dotace zbyla i na mě? Zde asi do SZ ;)

Díky moc
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Diablo007 »

Jsi elektrikář s vyhláškou a profesní kvalifikaci pro stavbu fve?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Pri on-grid FVE sa nedá povedať aké využitie energie bude, lebo to záleží na veľa premenných. Treba vedieť spotrebu elektriny (najlepšie dennú s približným rozložením cez deň), koľko z toho pripadá na TUV a približnú spotrebu TUV.

Až na základe toho sa rozhodnúť, čo bude pre danú domácnosť lepšie, či len ohrev TUV (siton, bel) alebo on-grid príp. hybrid.

Ja mám 3,3kWp on-grid s 3kW meničom, využitie FVE za minulý rok 90,7% ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Banung
Příspěvky: 33
Registrován: stř kvě 04, 2022 7:58 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Banung »

Diablo007 píše: stř kvě 04, 2022 8:37 am Jsi elektrikář s vyhláškou a profesní kvalifikaci pro stavbu fve?
Ne. Nicméně poskládat na střechu a v místnosti to mohu já, a zapojit a zkontrolovat to může ten s platným oprávněním. Pokud se nemýlím ;)
Diablo1st píše: stř kvě 04, 2022 8:49 am Ja mám 3,3kWp on-grid s 3kW meničom, využitie FVE za minulý rok 90,7% ;)
Můžeš napsat co konkrétně máš za měnič a čím vytěžuješ? Díky

U nás:
Dvě rodiny pro TUV. Cca 250l /den.
Zbytek elektřiny pro jednu standardní čtyřčlennou rodinu. Trvale lednice, mrazák. Občas PC atd.

4,4 kwp Soláry. ongrid měnič 3,6kw, 1f. - bude zhruba výtěžnost?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Diablo007 »

Začal bych tím jakou má domácnost spotřebu?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Moja FVE:
10ks Q-Cell 330Wp
menič Goodwe GW3000-NS
Vyťažovanie Wattrouter MX do 200L bojlera dražice s 2,2kW špirálou.

Ohľadom výťažnosti vieš použiť kalkulačku PVGIS, kde podľa miesta, sklonu strechy a azimutu prepočíta na základe historických dát teoretickú výrobu aj po mesiacoch.

Podľa údajov z meniča som za minulý rok vyrobil 3,4MWh z 3,3kWp poľa. PVGIS mi ukazuje 3,6MWh, čiže nie je to nejaký extra rozdiel.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Banung
Příspěvky: 33
Registrován: stř kvě 04, 2022 7:58 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Banung »

Diablo1st píše: stř kvě 04, 2022 10:37 am Moja FVE:
10ks Q-Cell 330Wp
menič Goodwe GW3000-NS
Vyťažovanie Wattrouter MX do 200L bojlera dražice s 2,2kW špirálou.

Ohľadom výťažnosti vieš použiť kalkulačku PVGIS, kde podľa miesta, sklonu strechy a azimutu prepočíta na základe historických dát teoretickú výrobu aj po mesiacoch.
Podľa údajov z meniča som za minulý rok vyrobil 3,4MWh z 3,3kWp poľa. PVGIS mi ukazuje 3,6MWh, čiže nie je to nejaký extra rozdiel.
To zní velmi dobře. Na účtech za elektřinu je to znát dostatečně?
Víš kolik je vlastní standby spotřeba Goodwe GW3000-NS ze sítě? Případně kolik si vezme, když dodává?
Spotřeba je asi 5 Mw.
Díky
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Banung píše: stř kvě 04, 2022 10:44 am To zní velmi dobře. Na účtech za elektřinu je to znát dostatečně?
Spotřeba je asi 5 Mw.
Díky
My máme dosť veľkú spotrebu TUV, ktorú sme ohrievali cez NT. Spotreba bola okolo 6,5MWh/rok. Riešil som FVE kvôli ohrievaniu TUV mimo vykurovacej sezóny (kúrenie drevom), aby som nemusel zakurovať každý druhý deň.
Po inštálacii FVE mi spotreba klesla na 3,1MWh, úspora je u mňa cca. 400€ za rok 2021.

Čím kúrite a ako ohrievate TUV? 5MWh/rok máte aj s ohrevom TUV?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Diablo007 »

Je potřeba rozlišovat výtěžnost tedy to co dokážu spotřebovat z výroby a teoretickou výrobu ta se dá podle daného odkazů spočítat.
5Mwh máš odběr že 3 fázi tty plánuješ 1f a zde přichází oříšek optimalizace rozvaděče a spotřebičů do té 1f a zároveň tak aby to udržel jistič a to ne vždy jde tak jednoduše.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Diablo1st »

To je pravda, treba myslieť na rozumné "zapojenie" spotrebičov. Ja mám prakticky všetko na 1f okrem sporáku a trúby. Zatiaľ sa mi hlavný istič zhodiť nepodarilo. Ale toto je veľmi špecifické. U mňa to funguje bez problémov, ale v inej domácnosti nemusí.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Banung
Příspěvky: 33
Registrován: stř kvě 04, 2022 7:58 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Banung »

Díky.
Přepojit spotřebiče na 1f pro mě není problém.
5kw je i s ohřevem, ale bez dotápění elektrikou. Dost zhruba.

Základní otázka pro mě je, jestli to udělat super jednoduché pouze s ohřevem vody a nebo jít složitější cestou on-gridu.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Diablo1st »

To už záleží na financiách a možnostiach svojpomocnej montáže.

Ak si viete FVE namontovať svojpomocne tak len čisto ohrev TUV je najlacnejšia varianta. Ale ak do výpočtov zarátate aj prípadné dotácie, môže sa karta obrátiť v prospech on-grid FVE.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

1. Co je lepší nechat si přebytky posílat do virtuální baterie nebo výkup od ČEZu za 2,45,-?

2. Firma Solidsun umí montovat DC část a AC část do jednoho rozvaděče jako je to ve videu Tesláčka cca 37 minuta.
Druhá firma mi napsala toto:
"Máme certifikované rozvaděče AC a DC každý zvlášť. AC a DC dohromady neděláme 1. Z důvodu nutného místa pro instalaci, 2. Z důvodu větší bezpečnosti. V AC+DC (společný) rozvadeci musí být oddělovací přepážka."

Je to relevantní nebo má pořád pravdu O.Bajer, že dobrá firma se pozná podle toho, že to má v jednom rozvaděči?

https://www.youtube.com/watch?v=3aXLeadnpjc&t=2223s

Díky.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od brumlaj »

Jestli má či nemá pravdu je celkem jedno, protože podstatné na tom výroku je slovo "dobrá". Dobrá=3. Nikoho tím neurazí a vastně ani nic nehodnotil.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Odpověděl mi v dalším videu v komentáři:

"Zmiňoval jsem to i ve videu: Firmy berou předpřipravené AC a DC rozvaděče z velkoobchodu, protože jim to výrazně ulehčuje práci a přivrtat hotový rozvaděč na zeď může i brigádník. Kdyby totiž měli rozvaděč sestavovat sami, tak je potřeba na každý rozvaděč dodat projekt, výrobní štítek a výpočet oteplení. Pokud si pamatuji správně, tak na výrobu rozvaděčů (osazení bedny moduly) je dokonce potřeba mít zapsanou samostatnou živnost. Kdo to chce obejít, tak v praxi volí dva postupy: takzvaný "úplný kryt" nebo právě nákup hotového osazeného rozvaděče z velkoobchodu.

- To, že firma používá prefabrikované rozvaděče ještě neznamená, že je špatná. Prostě jde jen cestou nejmenšího odporu.
- To, že jiná firma je schopna sestavit rozvaděč na míru, dodat jeho projekt, výpočet a výrobní štítek znamená, že je to firma, která se oborem opravdu zabývá.
- To, že firma sestaví rozvaděč, výpočet, projekt a výrobní štítek nedodá znamená, že to má na háku úplně. A pak je záhadou, jak vůbec může dodat revizní zprávu.

Kombinovat AC a DC v jednom rozvaděči není problém. Jen je potřeba dodržet technické požadavky. Jedním z nich je právě ta oddělovací přepážka uvnitř. Například Legrand prodává pro domácí FVE hotový osazený rozvaděč, který obsahuje rovnou AC i DC prvky.

Jako problém bych ani neviděl situaci, kdy se použijí dva nebo tři prefabrikované rozvaděče. Ovšem za předpokladu, že mají stejnou velikost a design. Ovšem stávající praxe, kdy velký AC rozvaděč je Noark, malý DC rozvaděč je ABB a ještě se k tomu na zeď přilepí třetí krabice jako "backup rozvaděč" od Eatonu, to je fakt hnus. Takže pokud člověku nevadí mít rozvaděčů více, musí si tohle při montáži osobně pohlídat."
Petr Mládek
Příspěvky: 1
Registrován: sob čer 11, 2022 11:17 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Petr Mládek »

Dobrý den, podařilo se Vám sehnat nějakou referenci na tuto firmu? Máme od nich nabídku, která není špatná. Ale zaráží nás, že na to, kolik podle jejich slov udělali instalací, nemůžeme najít žádné reference. Děkuji za jakýkoliv feedback.
Merloc píše: pon kvě 02, 2022 1:16 pm Zdravím, nemáte někdo zkušenosti s firmou SWPOWER Inovation a.s.? Díky.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Je solventní firma SolidSun a Česká Solární? Které z těchto dvou je solidnejší?

Děkuji
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od NESKOM »

Českou solarni znám osobně. Majitele i montážníky. Montovali mi část panelů. Asi tak 30kWp. Fungují, dělají práci, jsou jako všichni z branže přetíženi. Pokud vůbec vezmou objednávku, doporučuji.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

NESKOM píše: ned čer 12, 2022 7:39 pm Českou solarni znám osobně. Majitele i montážníky. Montovali mi část panelů. Asi tak 30kWp. Fungují, dělají práci, jsou jako všichni z branže přetíženi. Pokud vůbec vezmou objednávku, doporučuji.
Ok. Děkuji.

A má někdo reference na SolidSun?

Rozhodují mezi těmito společnostmi, ale SolidSun mi nabízí o 50 tisíc nižší cenu stejnou FVE jako Česká Solární + wallbox. Tak to je pak těžké rozhodování.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Diablo007 »

https://forum.tzb-info.cz/146673-zkusenosti-se-solidsun
Moc hezké počtení doporučuji.
Odkud jsi?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Diablo007 píše: pon čer 13, 2022 5:50 pm https://forum.tzb-info.cz/146673-zkusenosti-se-solidsun
Moc hezké počtení doporučuji.
Odkud jsi?
Z Ústí nad Labem. No četl jsem, ale je to tak na půl. Někdo spokojený někdo ne.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Diablo007 »

mzeman píše: pon čer 13, 2022 7:51 pm
Diablo007 píše: pon čer 13, 2022 5:50 pm https://forum.tzb-info.cz/146673-zkusenosti-se-solidsun
Moc hezké počtení doporučuji.
Odkud jsi?
Z Ústí nad Labem. No četl jsem, ale je to tak na půl. Někdo spokojený někdo ne.
50% nespokojených zákazníků je strašné číslo. A věřím tomu že ti spokojeni dost často ani neví že jim to nefunguje jak má tak pozor na to. To máš jako hodnocení na heurece. Místo aby hodnotili to zboží dá 5 hvězdiček a napíše přišlo to rychle.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od NESKOM »

To je pořád dokola.

Hledáš pro instalaci FVE nejlepší a zároven nejlevnější firmu. Sice tomu zas tak moc nerozumíš ale čísla si umí porovnat každý. Proto vezmeš nejlevnější firmu, zároveň aby byla úspora ještě větší ušetříš 10kKč za stavební dozor. A protože je to na dotaci a úspora se počítá, nenecháš si poslat položkovou kalkulaci ani jednopólové schéma ani verzi firmware v měniči.
Podepíšeš smlouvu, pošleš 200kKč zálohu a pak začneš špekulovat jak to udělat nejlépe ikdyž je na to v takovou chvíli pozdě. Je to marný... Je to marný... Je to marný...

Kolikrát já jsem to už zažil. Sice mě to to pomáhá platit složenky ale stejně mě štve když lidi dávají peníze fušerům...

Tož hodně štěstí s tem pertinaxem a nejlevnější firmou
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

NESKOM píše: pon čer 13, 2022 9:14 pm To je pořád dokola.

Hledáš pro instalaci FVE nejlepší a zároven nejlevnější firmu. Sice tomu zas tak moc nerozumíš ale čísla si umí porovnat každý. Proto vezmeš nejlevnější firmu, zároveň aby byla úspora ještě větší ušetříš 10kKč za stavební dozor. A protože je to na dotaci a úspora se počítá, nenecháš si poslat položkovou kalkulaci ani jednopólové schéma ani verzi firmware v měniči.
Podepíšeš smlouvu, pošleš 200kKč zálohu a pak začneš špekulovat jak to udělat nejlépe ikdyž je na to v takovou chvíli pozdě. Je to marný... Je to marný... Je to marný...

Kolikrát já jsem to už zažil. Sice mě to to pomáhá platit složenky ale stejně mě štve když lidi dávají peníze fušerům...

Tož hodně štěstí s tem pertinaxem a nejlevnější firmou
Co tím myslíš "A protože je to na dotaci a úspora se počítá, nenecháš si poslat položkovou kalkulaci ani jednopólové schéma ani verzi firmware v měniči. " ? Je pravda, že Česká Solární mi dala položkový rozpočet, kdež to Solidsun jen celkovou cenu, kterou už asi měli vloženou v nějaké šabloně. Tak hledám nějakou se solidní reputací, to neznamená nejlepší, za normální nepřemrštěnou cenu.
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“