Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Youda píše: pát dub 08, 2022 6:11 pm
mzeman píše: pát dub 08, 2022 5:31 pm

Já na to, že:
1) Pan Hrzina nedostal dost prostoru, aby mohl svoje úvahy řádně rozvinout.
2) Pan Staněk se snaží už několik let, ale nemůže být odborníkem na všechno.
Během rozhovorů se nedokáže zanořit hlouběji pod povrch. Zároveň, odpovědi svých hostů nepodrobuje konstruktivní kritice.
Možná by neškodilo, kdyby si zaplatil kurz u Barbory Tachecí nebo Čestmíra Strakatého.
Díky za to schéma. Zajímavá odpověď, ale naprosto jasná. :D

1. Vůbec tam nevysvětlili, jak fungovat s TČ.

2. Snaží se, ale občas mi tam chybí ty detaily co říkáš ty.

Zde vychvalují FVE on-grid s TČ a FVE. Ty jsi napsal, že to moc dobře nefunguje.
Proč to zde takto popisují?

https://www.youtube.com/watch?v=HxYi022I-x4

Díky
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

mzeman píše: sob dub 09, 2022 7:47 pm Zde vychvalují FVE on-grid s TČ a FVE. Ty jsi napsal, že to moc dobře nefunguje.
Proč to zde takto popisují?

https://www.youtube.com/watch?v=HxYi022I-x4

Díky
Topenář Sýkora je usvědčený blázen, to se ví už dlouho.
TČ funguje, je to prověřená technologie. Kombinací TČ + FVE se dá přitápět, nikoliv však topit, jak pan Sýkora často propaguje.
Minule, když se ho na to někdo zase ptal, tak jako "důkaz" dal graf jediného dne v prosinci, kdy zrovna svítilo slunce.
Blábolům od Sýkory prostě nevěř. Obzvláště, pokud mluví o něčem, čemu vůbec nerozumí (FVE) a navíc potřebuje propagovat něco, na čem vydělává (montáže TČ).

:stupidme:
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Youda píše: sob dub 09, 2022 8:37 pm
mzeman píše: sob dub 09, 2022 7:47 pm
Topenář Sýkora je usvědčený blázen, to se ví už dlouho.
TČ funguje, je to prověřená technologie. Kombinací TČ + FVE se dá přitápět, nikoliv však topit, jak pan Sýkora často propaguje.
Minule, když se ho na to někdo zase ptal, tak jako "důkaz" dal graf jediného dne v prosinci, kdy zrovna svítilo slunce.
Blábolům od Sýkory prostě nevěř. Obzvláště, pokud mluví o něčem, čemu vůbec nerozumí (FVE) a navíc potřebuje propagovat něco, na čem vydělává (montáže TČ).

:stupidme:
Ok, topenář Sýkora je podvodník.

Je Střídač "Sunways STH-10KTL-HT – funkce backup (funguje při výpadku proudu z distribuční soustavy)" lepší nebo horší než GoodWe GW10K-ET?

Díky
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

Bohužel, nemám s ním žádnou zkušenost, tak nemůžu radit.

Trochu by mne znepokojovalo, že stejný výrobek se dá koupit pod názvy Sunways a Wattsonic. To většinou věstí, že se bude jednat o OEM produkt, na který se jen lepí různé nálepky. A tudíž že někdy v budoucnu může být trochu problém se servisem a hlavně s dostupností technické podpory. Ale to už opravdu spekuluji.

Pár lidí si Wattsonic či Sunways letos nechalo instalovat, bohužel většinou takoví, co by ani nepoznali, jestli jim FVE jede nebo ne. Tudíž ptát se jich na vlastní spotřebu, rychlost regulace, asymetrii atd je asi zbytečné.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

Když už jsme otevřeli to téma:
GoodWe GW10K-ET je ověřená klasika, ale je to už starší hardware. Byly s ním nějaké trable, něco se snad povedlo postupnými updaty FW vyřešit. Hodně problémů šlo ale také na vrub tomu, že GW instaloval každej, kdo měl ruce, nohy a montérky.

Podle mne je v současné době z těch levných AIO střídačů asi nejlepší 10kW SolaX X3 hybrid G4. Ten už má hromada lidí a zatím jsem nezaregistroval, že by někdo brečel, že s ním má nějaké velké trable.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Youda píše: sob dub 09, 2022 9:20 pm Bohužel, nemám s ním žádnou zkušenost, tak nemůžu radit.

Trochu by mne znepokojovalo, že stejný výrobek se dá koupit pod názvy Sunways a Wattsonic. To většinou věstí, že se bude jednat o OEM produkt, na který se jen lepí různé nálepky. A tudíž že někdy v budoucnu může být trochu problém se servisem a hlavně s dostupností technické podpory. Ale to už opravdu spekuluji.

Pár lidí si Wattsonic či Sunways letos nechalo instalovat, bohužel většinou takoví, co by ani nepoznali, jestli jim FVE jede nebo ne. Tudíž ptát se jich na vlastní spotřebu, rychlost regulace, asymetrii atd je asi zbytečné.
Jak jsi zjistil, že ten Wattsonic je stejně jako Sunways?
Ale máš pravdu jsou stejný a pak je to fakt nebrat.
vhml
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 18, 2022 12:32 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od vhml »

Youda píše: sob dub 09, 2022 9:28 pm Když už jsme otevřeli to téma:
GoodWe GW10K-ET je ověřená klasika, ale je to už starší hardware. Byly s ním nějaké trable, něco se snad povedlo postupnými updaty FW vyřešit. Hodně problémů šlo ale také na vrub tomu, že GW instaloval každej, kdo měl ruce, nohy a montérky.

Podle mne je v současné době z těch levných AIO střídačů asi nejlepší 10kW SolaX X3 hybrid G4. Ten už má hromada lidí a zatím jsem nezaregistroval, že by někdo brečel, že s ním má nějaké velké trable.
Umí ten Solax vlastně fungovat bez baterie, jen s využíváním VB s výhledem na fyzickou baterii až někdy v budoucnu? A GoodWe ? Někde jsem četl, že to Solax prý neumí.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Trubka »

GW umi ale chova se katastrofalne.
SolaX nevim( snad bu vedel distributor, GBC Solino).
vhml
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 18, 2022 12:32 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od vhml »

Co znamená katastrofálně v praxi?

Či co použít když chci využívat VB?
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

Sorry, ale už mne nebaví vysvětlovat to furt dokola. Stojí to za prd a VB na tom nic nemění.
Výsledek v praxi bude, že v GUI střídače bude svítit, že jsi ušetřil spoustu energie a když se podíváš na hodiny ve sloupku, tak tam bude za měsíc rozdíl jako kráva. Rok budeš v klidu a až ti přijde vyúčtování, tak budeš brečet na fórech a uhánět firmu, aby to poladila. Jenomže ono to poladit moc nejde.

Smysl baterky (klidně i miniaturní) v domácí FVE se totiž neměří podle toho, kolik energie tou baterkou za rok proteklo. Ta baterka totiž střídači dovoluje pracovat v optimálním režimu a zlepšuje jeho reakce na proměnlivou spotřebu. Jak v rámci jedné fáze, tak na proměnlivou spotřebu v asymetrickém režimu, kdy do každé fáze jde jiný výkon.

Bez baterky se to bude chovat tak, že každé zapnutí spotřebiče si nejdřív cucne z DS, pak se probudí MPPT, začne hledat a až najde, tak teprve začne dodávat střídač. V kombinaci s indukční deskou nebo pečící troubou je to opravdu lahůdka.

Dobře fungují bez baterie pouze SYMETRICKÉ či jednofázové ongridy, nastavené na maximální dodávku do DS.
vhml
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 18, 2022 12:32 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od vhml »

To mi trochu rozhodilo hračky, kdy jsem si myslel, že si pořídím 10kWp bez baterek. Protože 10kWp+ min 10kWh kvůli dotaci už je za plno peněz.

U tej miniaturní baterky zase mám obavu, aby nešla hned do kytek, protože to bude dělat spoustu cyklů.

Otázka je jestli mi to vlastně nutně musí vadit, když mám D45d a distribuci zpátky za korunu. V dobách kdy distribuce dělala polovinu ceny to bylo jasné, ale dneska...

Ale ve chvíli kdy využívám VB, tak přece střídač "nespí" ale jede pořád naplno a láduje to ven. Nebo si tu funkci představuju špatně?
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

Nedivím se.

Cyklování:
HV střídače se s malou baterkou nedají provozovat. Z technických důvodů. Baterka pro HV střídač dnes má minimálně 6kWh.
48V baterka bez aktivní BMS komunikace by skutečně trpěla.
HV baterka má vždy aktivní komunikaci a střídači nedovolí trvalé nabíjení/vybíjení větším proudem než 0,5C.

VB:
Při maximálním povoleném exportu to bude lepší, než drátem do oka.
Stále zůstává problém s asymetrií - při PV výkonu 3kW půjde do všech fází 1kW. Při zapnutí 2kW konvice, pračky, myčky, čehokoliv se nejprve bude 1kW dotahovat z DS, pak teprve střídač utlumí výrobu v L2 + L3 a výkon přelije.

Prostě GW bez baterky chodí, je to ale nouzové řešení do doby, než člověk našetří na baterky. Jinak je to trápení.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od josse »


vhml píše:U tej miniaturní baterky zase mám obavu, aby nešla hned do kytek, protože to bude dělat spoustu cyklů.
Taky že půjde do kytek, a napřed začneš brečet kvůli faktuře po roce a po druhém budeš brečet protože budeš bez baterky. Ale to instalační firmu už nezajímá.

Ono ani nejde v prvním případě o cykly, jde o to, že jsou baterky přetěžované.

Podívej se jak se nabíjí auta: ohřát na cca 40°C nabít a ochladit. To je třeba dělat aby si mohl používat >0.2-0.5CA

Pokud chceš používat dokonce 2CA tak je to nezbytné a to domácí baterka žádná neumí. A teď si k tomu přidej tu troubu nebo indukční desku a ještě k tomu jak se po obloze honí mraky. To je prostě smrt pro baterky.

Pro libovolnou chemii tak nějak platí 0.2 ideál, 0.5CA max. Nabíjecího proudu(výkonu) těch max se samozřejmě už na životnosti podepisuje a není to na uznání reklamace, protože dobré baterky si tohle zaznamenávají jako s nimi bylo zacházeno.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
vhml
Příspěvky: 17
Registrován: pát bře 18, 2022 12:32 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od vhml »

Právě proto mi přijde lepší mít žádnou baterku než malou.

A nějak skrytě doufám, že by to tak strašný být nemělo. Přece jenom ta regulace asymetrie proběhne v rámci pár sekund? Přitom většina těch silnejch spotřebičů běží v rámci minut až desítek minut. Jenom indukční deska spíná pořád dokola na regulaci výkonu a podavač v automatický kotli taky sepne jen na pár sekund 2x do minuty.

Ale možná si celou dobu jenom lžu do kapsy, že to tak hrozný nebude :stupidme:
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

Však můžeš začít bez a tu baterku si dokoupit pozdějic. Akorát že už za vlastní.

Pokud máš hluboko do kapsy, tak bych si spočítal, co tě vyjde celkově levněji:

A) Koupit jen střídač a všechny panely, plus dostat menší dotaci. Baterku koupit později za vlastní.
B) Koupit méně panelů plus baterku, vyčerpat maximální dotaci. Později dokoupit za vlastní panely a konstrukci.


V případě B), pozdější přidání panelů, ještě musíš zohlednit, že bude potřeba upravit projekt (zvýšení kWp) a podat na ČEZ žádost o navýšení rezervovaného výkonu.

V případě A), pozdější přidání baterek, to můžeš udělat i na prasáka a nikomu nic nehlásit. Tedy pokud si zvládneš baterku sám připojit a překonfigurovat střídač.

Ale víš jak to dopadne doopravdy? Montážní firma ti tu baterku stejně nacpe. Protože díky ní pak je na celé zakázce maximální dotace a můžou si do toho schovat větší vejvar. :lol:
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Vhoo »

Já plánuji 10kwp FVE. Ještě váhám nad goodwee nebo solax. Nicméně mě by zajímalo kolik ideálně dát kapacitu baterií. Četl sem že ideál je tak 20-30kwh ale na to už samozřejmě taky nemám finance. Platí úvaha že čím vic tím líp? Můžu dát buď 4ks pylontech na 14.2kwh nebo u solaxu 3 ks a 17.4kwh. Tenhle rozdíl by mě stál cca 30 tisíc. Maximální spotřeba domu mimo topnou sezonu je 20kw za den když jede sušička pračka myčka a bojlery (tam to spadne až se bude ohřívat TC).
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od josse »

Vhoo píše:Já plánuji 10kwp FVE. Ještě váhám nad goodwee nebo solax. Nicméně mě by zajímalo kolik ideálně dát kapacitu baterií. Četl sem že ideál je tak 20-30kwh ale na to už samozřejmě taky nemám finance. Platí úvaha že čím vic tím líp? Můžu dát buď 4ks pylontech na 14.2kwh nebo u solaxu 3 ks a 17.4kwh. Tenhle rozdíl by mě stál cca 30 tisíc. Maximální spotřeba domu mimo topnou sezonu je 20kw za den když jede sušička pračka myčka a bojlery (tam to spadne až se bude ohřívat TC).
Optimum je 1:5 a více (kWp:kWh) akorát kdo to má platit že?
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Noparasito »

josse píše: ned dub 10, 2022 1:14 pm
Vhoo píše:
Optimum je 1:5 a více (kWp:kWh) akorát kdo to má platit že?
A safra nejak pokulhavam. 12kWp tzn.cistejch 60kWh 😂😂😂.
Uz aby to tam bylo 👍
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Youda »

josse píše: ned dub 10, 2022 1:14 pm Optimum je 1:5 a více (kWp:kWh) akorát kdo to má platit že?
Neblázni. 1:5 je optimum, když to bereš z pohledu vybíjení, C-ček a životnosti.
Ale 50kWh baterek z 10kWp panelů nebudeš schopen podstatnou část roku vůbec nabít, bude to furt na 20% SOC a max jednou za týden to vyleze na stovku. Já mám 20kWp v panelech, 50kWh v baterkách a vidím to už teď.
Když to pak přepočítáš přes peníze, tak je lepší do toho lithia rvát raději těch 0,5C, abys ty uložené peníze aspoň trochu využil.

Jak někdo psal ještě na staré forum: "lithium co necykluje, jsou velmi špatně uložené peníze"
jaho
Příspěvky: 3
Registrován: úte dub 05, 2022 8:09 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od jaho »

Ahoj přátelé FVE,
taky poprosím o váš názor či radu, protože se stále motám v kruhu a nějak se nedokážu z toho vymotat.
Nastíním moji situaci: RD, roční spotřeba cca 10MWh, topení TČ vč. ohřevu TUV, pracujeme z domova, takže vytížení 24/7. Přívod 3x25A, běžné spotřebiče, žádné 3f točivé stroje, v létě ohřev bazénu. FVE by byla orientovaná na střeše se sklonem 40° v azimutu JZ 32°. Vejde se mi max. 27 panelů, nabídku mám na Solax X3 G4-10, 22 panelů 450Wp (9,9kWp) a úložištěm Triple Power T58 11,6kWh.
Ale...
Když to počítám ze všech stran, tak mi baterie nedávají příliš velký ekonomický přínos. A proto zvažuji druhou variantu, kterou by byl On-Grid, konkrétně střídač Fronius SYMO 10.0 + 22panelů 450Wp a virtuální baterie.
A nebo třetí varianta, kterou je rovněž střídač Fronius SYMO, teď nevím, jestli by stačil 10.0 nebo by musel být 12.5, ale panely v plné palbě, tedy 27ks 450Wp (12,1kWp) a podle ceníku ČEZ buď virtuální baterie nebo prodej-nákup za spotové ceny. Vím, jsem přes 10kWp, takže licence, ale administrativa kolem toho mi nevadí.
Díky moc za vaše názory.

PS: v přiloženém obrázku je naše roční bilance spotřeby a ev. využití FVE.
výpočet spotřeby 9.9-1.jpg
výpočet spotřeby 9.9-1.jpg (455.86 KiB) Zobrazeno 4760 x
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od josse »


Youda píše:Ale 50kWh baterek z 10kWp panelů nebudeš schopen podstatnou část roku vůbec nabít, bude to furt na 20% SOC a max jednou za týden to vyleze na stovku.
1. 50%, je třeba baterky držet dlouhodobě tak, aby průměr jontů byl vyrovnaný 50:50 mezi obě elektrody. Krátkodobé nabití není vybití pak skoro nevadí. Chemii si můžeme rozebírat v jiném vlákně.
2. Je teprve březen... Já na podzim upgradoval 4.5->10kWp a 30kWh je málo, mých cca 600Ah dostává 100A přes den už teď v únoru/březnu a to není dobře. A to mám 8ks 490W stále v garáži.
Youda píše: Já mám 20kWp v panelech, 50kWh v baterkách a vidím to už teď.
Když to pak přepočítáš přes peníze, tak je lepší do toho lithia rvát raději těch 0,5C, abys ty uložené peníze aspoň trochu využil.

Jak někdo psal ještě na staré forum: "lithium co necykluje, jsou velmi špatně uložené peníze"
Lithium může cyklovat, nemusí, a když už cykluje mělo by se myslet na to 50% SOC v dlouhodobém průměru a to prostě s malou kapacitou nejde...

Pokud někdo chce na lithiu šetřit, má na výběr, vytrénovat osádku jako kodl a zredukovat totálně spotřebu, nebo se připravit na to že baterky ničí a bude je brzy měnit.

A tady se dostáváme k tomu HV hybridu co zrovna frčí dneska. To za 2 roky už to bude muset vyměnit komplet, protože za dva roky už nebude starý měnič kompatibilní s novými bateriemi... Protože nepůjde upgradovat firmware na nový typ CAN BMS ...

Když je kapacity a panelů dost, na nějaké balancování a nabíjení máme spoustu času, nepotřebujeme to dostat do 100% každý den.

...Jo možná to přeháním, Ale s Lui jsme se shodli, že s 100kWh je možné zrušit elektroměr i když se domácnost neuskromní a to už je jen kousek...

3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Youda píše: sob dub 09, 2022 9:20 pm Bohužel, nemám s ním žádnou zkušenost, tak nemůžu radit.

Trochu by mne znepokojovalo, že stejný výrobek se dá koupit pod názvy Sunways a Wattsonic. To většinou věstí, že se bude jednat o OEM produkt, na který se jen lepí různé nálepky. A tudíž že někdy v budoucnu může být trochu problém se servisem a hlavně s dostupností technické podpory. Ale to už opravdu spekuluji.

Pár lidí si Wattsonic či Sunways letos nechalo instalovat, bohužel většinou takoví, co by ani nepoznali, jestli jim FVE jede nebo ne. Tudíž ptát se jich na vlastní spotřebu, rychlost regulace, asymetrii atd je asi zbytečné.

Jak jsi zjistil, že ten Wattsonic je stejně jako Sunways?
Ale máš pravdu jsou stejný a pak je to fakt nebrat.

Mám raději chtít GoodWe GW10k-ET pro budoucí rozšíření FVE na 10kWp než mít GoodWe GW5k-ET, že?

Díky
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Diablo007 »

Noparasito píše: ned dub 10, 2022 1:48 pm
josse píše: ned dub 10, 2022 1:14 pm
Vhoo píše:
Optimum je 1:5 a více (kWp:kWh) akorát kdo to má platit že?
A safra nejak pokulhavam. 12kWp tzn.cistejch 60kWh 😂😂😂.
Uz aby to tam bylo 👍
Tak já sem v klidu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od Diablo007 »

josse píše: ned dub 10, 2022 3:31 pm
Youda píše:Ale 50kWh baterek z 10kWp panelů nebudeš schopen podstatnou část roku vůbec nabít, bude to furt na 20% SOC a max jednou za týden to vyleze na stovku.
1. 50%, je třeba baterky držet dlouhodobě tak, aby průměr jontů byl vyrovnaný 50:50 mezi obě elektrody. Krátkodobé nabití není vybití pak skoro nevadí. Chemii si můžeme rozebírat v jiném vlákně.
2. Je teprve březen... Já na podzim upgradoval 4.5->10kWp a 30kWh je málo, mých cca 600Ah dostává 100A přes den už teď v únoru/březnu a to není dobře. A to mám 8ks 490W stále v garáži.
Youda píše: Já mám 20kWp v panelech, 50kWh v baterkách a vidím to už teď.
Když to pak přepočítáš přes peníze, tak je lepší do toho lithia rvát raději těch 0,5C, abys ty uložené peníze aspoň trochu využil.

Jak někdo psal ještě na staré forum: "lithium co necykluje, jsou velmi špatně uložené peníze"
Lithium může cyklovat, nemusí, a když už cykluje mělo by se myslet na to 50% SOC v dlouhodobém průměru a to prostě s malou kapacitou nejde...

Pokud někdo chce na lithiu šetřit, má na výběr, vytrénovat osádku jako kodl a zredukovat totálně spotřebu, nebo se připravit na to že baterky ničí a bude je brzy měnit.

A tady se dostáváme k tomu HV hybridu co zrovna frčí dneska. To za 2 roky už to bude muset vyměnit komplet, protože za dva roky už nebude starý měnič kompatibilní s novými bateriemi... Protože nepůjde upgradovat firmware na nový typ CAN BMS ...

Když je kapacity a panelů dost, na nějaké balancování a nabíjení máme spoustu času, nepotřebujeme to dostat do 100% každý den.

...Jo možná to přeháním, Ale s Lui jsme se shodli, že s 100kWh je možné zrušit elektroměr i když se domácnost neuskromní a to už je jen kousek...
100kwh v baterkách není na odstřihnutí domácnosti. Je to jen pro některé domácnosti nedá se to říci plošně. U Ondry je 100kwh v baterkách jeden den když se topí to není na odstřihnutí. Pro mně kdo topindreven by to vycházelo poměrně lépe ale k těm 100kwh v baterkách jsi nedoponil důležitý parametr a to je kolik k tomu je ještě potřeba mít panelů a jakou maximální denní spotřebu či týdení průměr
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Výběr dodavatele a správného řešení FVE

Příspěvek od mzeman »

Vhoo píše: stř dub 06, 2022 10:08 pm Nicméně rozhodně nebrat schlieger a malina. Obojí je prý velký průšvih a rovnou si připravte peníze na advokáty.

Nejlepší obchoďák který svému řemeslu rozumí a nemluví bludy má za mě Mcore. Bavili jsme se o tom dvě hodiny

Vybrat si budete muset sám. Vyberte firmu co už to nějaký čas dělá . Ovšem na místní reference nejde brát moc ohled. Většina lidí o tom ví skutečně kulové (včetně mě)A na odborných webech pro fanoušky se s vámi zase nikdo nechce moc bavit protože si to dělají vesměs sami čemuž rozumím.
Hele dnes mě kontaktoval obchoďák Schlieger a chtěl ještě před naceněním náš dům vidět.
Proč jsi psal "Obojí je prý velký průšvih a rovnou si připravte peníze na advokáty", to jako ta smlouva je divně postavená?

Děkuji
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“