Stavba podruzne FVE (ostrov) vs navyseni stavajici hybridni

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
Dexter
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 28, 2022 4:48 pm

Stavba podruzne FVE (ostrov) vs navyseni stavajici hybridni

Příspěvek od Dexter »

Zdravím všechny,

už nad tím pár dní dumám a moc bych ocenil radu od komunity. Tak předem děkuji za názor.

V roce 2020 jsem si nechal postavit hybridní FVE.
Česká klasika: GoodWe GW10K-ET,Pylontech H48050 HV, Wattrouter pro vytezovaní přebytků do 750l AKU nádoby a do 180l bojleru.
Na střeše mám bohužel jen 5.7kWp, 2 stringy po 9 panelech v serii (vim, chyba, ale stalo se), v bateriích 12kWh.
Nastavení jsem si za ty dvě sezony asi doladil tak jak mi to vyhovuje, přidal integraci s HA. Všechno ok.

Dotaz zní následovně. Z provozních dat za poslední dva roky a s výhledem jiný režim v domě (celoročně obývaný, víc členů v domácnosti) by bylo potřeba navýšit instalovaný výkon.

Nabízí se logicky prvni možnost, nechat vše tak je, a jen navyšit výkon na střese na max. možný (10kWp) s tím, že bude potřeba pokoumat setup stringu s jinym typem panelu (ty stejné uz tezko sezenu) a samozrejme cele kolečko administrativy s distributorem (CEZ).

Nebo druhá možnost, pro část domu postavit podružnou kompletni 1f ostrovní elektrárnu, postavenou na kombinovaném měniči s dvojitou konverzi a s vlasním bateriovým ulozistem. Stávající hybridni elektrárna by zůstala netknutá.
Rozdíl v ceně neni rozhodujici protoze se nejedna o rovnocena reseni.
Jde mi o elegantnější řešení a do budoucna vhodnejsi system.

Otázky co mám
1) napadla by Vas jeste jina varianta jak navysit instalovany vykon na objektu kde je jiz v provozu mensi hybridni elektrarna s dotaci?
1) mela by byt ostravni elektrarna zalohovana primo z DS z hlavniho rozvadece nebo muze byt zapojena na jednu fazi az za stavajici hybrid na vystup Goodwe? Je taková varianta vubec pripustna?
2) Jsem v případě druhe FVE (ostrova) limitován instalovaným výkonem s tim ze na objektu jiz jedna FV elektrarna je a je pripojena legalne do DS?
Napr pokud by ostrov mel treba 10kWp instalovneho vykonu, ale bez pretoku dostavám se jiz do povinosti zrizovat licenci u ERU? Můj dojem je ze nikoliv, ale radeji se ptam. Nevim jak by se takovy objekt posuzoval.

Instalaci a revizi bych resil se technikem, ale jde mi spis o nazor na smer kterym se chci vydat a co by Vám dávalo větší smysl.
Díky moc.

D.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Stavba podruzne FVE (ostrov) vs navyseni stavajici hybridni

Příspěvek od danidani »

Dexter píše: stř dub 06, 2022 8:45 amNabízí se logicky prvni možnost, nechat vše tak je, a jen navyšit výkon na střese na max. možný (10kWp)
To ale asi bohužel odporuje dotačním podmínkám, ne?
Dexter
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 28, 2022 4:48 pm

Re: Stavba podruzne FVE (ostrov) vs navyseni stavajici hybridni

Příspěvek od Dexter »

Prvni co jsem udelal, ze jsem kontaktoval instalacni firmu co mi dodavala soucasne reseni a explicitne jsem se na to ptal jestli je moznost na to vybec sahnout presne z techo duvodu.
A pry ze rozsireni stavajici FVE neni problem pokud:
- dodrzim povoleni distribuce, tedy max 10kWp
- kapacita baterii bude v pomeru 1,25x instalovany vykon.

Tedy navyseni o nejake 3-4kW by dle nich melo byt mozne aniz bych dotacini podminky porusil.
Samozrejme komplet z vlastnich prostredku.

Takze ano, pokud tato odpoved neni spravna varianta rozsireni stavajici elektrarny je na dalsich 8 let mimo hru a zustava otazka zda varianta 2 je mozna.
ringo
Příspěvky: 71
Registrován: pát říj 22, 2021 8:04 am

Re: Stavba podruzne FVE (ostrov) vs navyseni stavajici hybridni

Příspěvek od ringo »

Dexter píše: stř dub 06, 2022 8:45 am To ale asi bohužel odporuje dotačním podmínkám, ne?
Tohle jsem ve všech diskusích četl mnohokrát že jsem to skoro začal brát jako fakt, ale pravda to asi nebude (mohou být různé podmínky tak to nevylučuji)
Alespoň my máme v podmínkách Poskytnutí dotace (na naše jméno jako příloha Rozhodnutí o poskytnutí dotace) v kapitole 3 (píšu zkráceně protože to přišlo jen doporučeně na papíře):
3.1. Příjemce se zavazuje bezodkladně oznámit zamýšlené změny,...příjemce se zavazuje, že neprovede žádnou změnu dříve než obdrží písemné vyjádření Fondu o (souhlasu, vzatí na vědomí, změnu či zrušení platnosti Rozhodnutí).
3.4. Příjemce zajistí že bude zachováno podpořené opatření a účel užívání dotace nejméně po dobu udržitelnosti, která je 10 let.

a 3.9 Pokud provedená změna nemá vliv na výši poskytované dotace, nejedná se o porušení podmínek RA a RoPD, účel dotace se považuje za naplněný.

A podle mne v případě že jsem dotaci vyčerpal na maximum nic mě podle 3.9. neomezuje (z hlediska dotace, připojovací podmínky ano) na dalším rozšiřování FVE a nemusím tedy ani postupovat dle 3.1.
Pokud bych dotaci nečerpal na max tak tam mě teoreticky 3.9. omezuje protože bych změnil výši poskytované dotace a kolečko 3.1. vynechat nemohl:-)

Podle mého názoru tedy nelzepaušílně tvrdit, že poskytnutí dotace znamená nemožnost dalšího rozšíření či úprav FVE.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Stavba podruzne FVE (ostrov) vs navyseni stavajici hybridni

Příspěvek od danidani »

Pravda, díky za upozornění. Teď jsem to i našel (aktuální odmínky NZU 2022/04):
10.3 Změny po vydání rozhodnutí a během doby udržitelnosti
10.3.2 Oblast podpory C
a) Připouštějí se náhrady podporovaných výrobků za obdobné typy (náležící do stejné podoblasti podpory, se stejnou výší podpory), které splňují podmínky programu platné v okamžiku podání žádosti prostřednictvím AIS SFŽP ČR a zároveň požadavky stanovené obecně závaznými předpisy na nové výrobky platné v okamžiku jejich instalace.
b) Připouští se taková rozšíření podporovaného zdroje nebo napojení dalších objektů ve vlastnictví žadatele na podporovaný zdroj, které je v souladu s podmínkami programu a nesníží předpokládané přínosy opatření (např. snížením účinnosti zdroje).
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Stavba podruzne FVE (ostrov) vs navyseni stavajici hybridni

Příspěvek od danidani »

Jinak řeším stejnou otázku se stejným GW a jako nejsnazší cesta mne napadá (záleží tedy na rozložení stávajících panelů, předpokládám, že jsou typově stejné a stejně orientované), ty dva stávající stringy sloučit do jednoho a nové panely dát jako druhý string.
Dexter
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 28, 2022 4:48 pm

Re: Stavba podruzne FVE (ostrov) vs navyseni stavajici hybridni

Příspěvek od Dexter »

jj, presne jak rikas.
Soucasnych 18 (320Wp) panelu je v instalovanych v bloku 3x6, vsechno stejna orientace -15 jih.
Propocitaval jsem to i vcetne teplotniho koeficinetu a melo by snad vyjit i s malou rezervou pokud jsem se nekde nesekl.
Takze soucasnych 18 panelu dat do jednoho stringu a druhy postavit z novych panelu o vykonu 3-4 kWp abych nebyl mimo toleranci.

Vychazim z toho, ze tadle varianta by byla asi nejjednodussi, jen bude to nutne kolecko s distributorem.

Ale i tak by me zajimal nazor na moznost stavby te druhe elektrarny, zejmena pokud bych tady mohl jit s vykonem i o trochu dal.
Jantic
Příspěvky: 61
Registrován: úte úno 08, 2022 10:51 am
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Stavba podruzne FVE (ostrov) vs navyseni stavajici hybridni

Příspěvek od Jantic »

Nachazím se v podobne situaci,kdy montuji TČ a vyšší výkon by se hodil.
Mám to jednodušší, protože 6,5kWp visí na jednom stringu (SOLAX 10kW), takže dokoupím pouze kolem 3kWp panelů a zapojím na 2. volný string -rychlé a nejlevnější řešení bez komplikací.

Uvažuji, zda nepouštet proud přes 2. měnič z důvodu:

1. Pokud nastane u systému SOLAXu problém, tak z instalovaných 10kWp půjde nula
2. Druhý měnič poskytne alespoň malou redundanci např. pro TČ / ohřev vody
3. Takže představa:
IMG-0918.jpg
IMG-0918.jpg (49.91 KiB) Zobrazeno 1486 x
Předpokládám, že by to musel být bezpřetokový měnič (King, tzn. + další baterie), aby Solax neměl v řízení bordel -nebo se mýlím a stačí nějaký levný např.REVO-měnič, kde bych nastavil SW na nulový přetok a malé přetoky, které tam budou, ničemu (SOLAXu) nevadí? Solax má schválení na DS do 10kW.

Je to reálná představa, nebo vyložená blbost?
6,5kWp +3,0kWp Solax X3, 23,2kWh Li
2,4kWp+SITON
TČ Alpha Innotec LWD50
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“