Výkonnější mppt do 500V

Keraj
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:12 pm

Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Keraj »

Ahoj všem,
chtěl bych poprosit zdejší majitele Axpertů s mppt do 500V o krátkou referenci ohledně tohoto mppt.

Mám objednávku na kinga 2, není skladem, tak přemýšlím zda objednávku nestornuji.

Stačí napsat typ Axperta (nebo klona)
Jeho mppt používám / nepouzivam /stačí mi
Rozsah napětí na vstupu z panelů

Děkuji všem za účast
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od VITEK »

Mam 3 kingy 3s 60 clankovy 225Wp panely.
Od te doby co jsem vsech 20 kwp nacpal pres victrony se castokrat dostavam s AC za menicema o 1 az 1.5 kw vice.

Axperti mppt neni tak rychle a neni tak ucinne jako jine mppt.

Nicmene LV celkem slo...

Axpert king funguje dobre i pro prepanelovani. Ma omezeni nabijeciho proudu na 80A a i kdyz prepanelujes na teoreticky treba 100A nabijecich do baterky tak ti to orizne a funguje na limitu

Par lidi zkouselo a ma to trvale. Ja na jednom axpertim mppt mel chvili 8.2 kwp a fungovalo to

Zdar V.
Panely vsude.
Baterka volovo
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Diablo007 »

Jenže king 2 je VN string a na ty tu bohužel nikdo chválu nepěje
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Keraj
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:12 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Keraj »

Děkuji za reakce.
Ano jedná se o VN mppt s rozsahem 120-430V, limit 500V.
Právě proto jsem jej objednal, očekával jsem lepší spolupráci s panely, ale asi to tak není, bohužel. :roll:
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od brumlaj »

Jediná výhoda NN stringů (od 150 do 1000V - vysoké napětí je až od 1000V výše) oproti těm do 150V je pro stejné ztráty méně potřebné mědi a pojistek. Vše ostatní hovoří proti. Od hasičů, přes možný úraz, problém se stíněním, po možná rizika potenciálem vzniklé degradace článků (PID) případně při vadě jednoho panelu degradace výkonu celého dlouhého stringu.
Keraj
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:12 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Keraj »

Jasně, ale vysokonapěťové účinnější mppt lépe prodává :D
Původní plán jsem měl Kinga do racku a panely po dvou v sérii jakože bezpečné napětí 4 kabel až k rozvodnici, celé to nacpat do bedny.
Ale: rackové verze asi více topí,
pomalejší mppt od 60V kam napětí panelů může padat
a bezpečné napětí u dvou panelů je k diskuzi
( je to teoreticky možné, či reálně naměřené napětí ?)

Takže jsem podlehl kouzlu marketingu a objednal King2 s vysokonapěťovým účinnějším mppt (objevil se u něj status skladem :shock: - zase marketing :stupidme: )
s tím že ušetřím na kabelech....
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Youda »

V případě off-grid měniče Axpert, včetně všech jeho kopií i modifikací, stojí integrovaný MPPT za starou belu. Bez ohledu na to, zda-li se jedná o verze do 150V nebo verze "vysokonapěťové". Úplně to samé lze říci o hybridních měničích Voltacon, Infinisolar a FSP, které dělá ta samá fabrika.

Nejde ani tak o to napětí, ale o to, že:
1) MPPT algoritmy v těchdle křápech jsou fakt tupé a málo agresivní při hledání MPP bodu.
2) Historicky je tam zavlečená chyba, kdy se MPPT zničehonic rozhodne, že přejde do floatu (tzv premature float bug, souvisí s výskytem mraků)
3) Při špičkových výkonech má integrovaný MPPT velké tepelné (a tedy i elektrické) ztráty.
4) Při zatažené obloze integrovaný MPPT často sežere i 50% toho, co vytáhne z panelů.

Já osobně používám ve své instalaci ten druhý typ měničů (hybridní) a potíže 1,3,4 to opravdu má. V 90% času vše funguje v pohodě, ale pokud nastane vyloženě neoptimální situace, tak integrovaný MPPT místo snahy prostě hodí flintu do žita a z panelů tahá prd.

Na druhou stranu: Za ty směšné prachy co stojí Axpert, člověk nic lepšího nesežene. Spousta lidí různé verze Axperta má a jsou s ním nadmíru spokojeni. Pokud nebudeš vyloženě hnidopich, tak si vůbec nevšimneš, že to MPPT neběží úplně ideálně a občas zakulhá.

Axpert je rozhodně fajn mašina na první pokusy a když člověk není náročný, lze s ním fungovat už nafurt. Pokud po pár letech zjistíš, že tě integrované MPPT Axperta omezuje, tak si prostě pořídíš BlueSolar/SmartSolar od Victronu, nebo Midnite Classic. Stojí to randál, takže tuhle investici si budeš muset ospravedlnit třeba právě tím, že chceš mít lepší zisky v problematickém počasí. Například 5kW regl Victron SmartSolar stojí skoro to samé, co stojí 5kW Axpert, kde za tu cenu dostaneš v jedné bedně jak regl, tak i měnič.

Jinými slovy: Axpert je oproti jiným měničům tak levnej, že spousta lidí ho provozuje v režimu měniče bez připojených panelů i poté, co si pořídili samostatný MPPT regl(y).
Martin P
Příspěvky: 144
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Martin P »

Trochu jsem se na problém s predčasným přechodem Axpertího reglu do floatu podíval a vyšlo mi, že se jedná o kombinaci dvou chyb.

První je napěťová: dosáhne li napětí na baterii jen na okamžik "pásma záznamu", to jest nastavené napětí bulku -0,5V začne od tohoto okamžiku regulátor odpočítávat čas obsorpce bez ohledu na další napětí (nemusí dojít k dosažení nastaveného napětí bulku).
Druhá je proudová. Je li proud jdoucí do baterii menší než 1/5 nastavené hodnoty je při nabíjení absorpce považována za ukončenou.

Zjednodušeně řečeno: je-li proud do baterie menší než 1/5 nastavené hodnoty a zároveň dojde (byť jen na okamžik) k dosažení "pásma záznamu" dojde po uplynutí nastavené doby k přepnutí regulátoru do floatu. Další průběh napětí během "doby záznamu" nemá na probíhající odpočet žádný vliv.
20220424_234511.jpg
20220424_234511.jpg (564.49 KiB) Zobrazeno 2994 x
Martin P
Příspěvky: 144
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Martin P »

Doplnění: vlastní zkušenost.

U regulátoru typu PCM60X mám bulk nastaven na 54,8V, absorpci 5 minut a float 54V.

Vypozoroval jsem, že při nízkém proudu z regulátoru (typicky zatažená obloha) dochází k přechodu do floatu už při napětí 54,3 - 54,4V. Tudíž se "pásmo záznamu" vyskytuje i zde.
Čas obsorpce jsem z "automaticky" prenastavil na pevný čas. Tím pádem se zde ampérová chyba neprojevuje.

Edit: k odpočtu doby absorpce dochází od okamžiku dosažení nastavené hodnoty napětí bulku mínus půl voltu.
Keraj
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:12 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Keraj »

Ahoj, děkuji za reakce.
Je to přesně tak jak píšeš Youdo.

Prostě za cenu Kinga 2 vše v jednom to z komponentů neposkládám .
Navíc to potřebuji co nejvíce uživatelsky přívětivé i za cenu občanské nižší výtěžnosti, ale nesmí to být trvale. Zatím nemám potřebné znalosti a zkušenosti, a chybí čas nad tím bádat, byť to bude můj nový koníček.

Panely 7.2 kWp half mono (2* 8s) osadim se sklonem 20°, směrem na jih. Těch 20° není ideální, ale nechci dělat konstrukci a slibuji si lepší zisk z difuzniho světla. Tedy potřebuji aby ho regulátor uměl spravovat.

Dle toho co píše Martin P usuzuji že by se mohlo jednat o softwarový problém, tedy nevyřeší/nevylepší to nějaký nový/alternativní FW? Případně si pohrát s nastavením těch napětí a časů?
Ještě jednou děkuji za váš čas.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Plazivec »

Youda píše: ned dub 24, 2022 9:27 pm .......

Jinými slovy: Axpert je oproti jiným měničům tak levnej, že spousta lidí ho provozuje v režimu měniče bez připojených panelů i poté, co si pořídili samostatný MPPT regl(y).
Hlásím se k nim.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Keraj
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:12 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Keraj »

Děkuji za reakci.
Původní plán byl King2 + levná baterie a fv energii používat hlavně když svítí, respektive ve dne.
Posbírat co nejvíce zkušeností, poladit řízení spotřeby a pak vyměnit baterie.
Tedy potřebuji aby mppt regulátor uměl solidně spravovat panely i baterie a dalo se na něj spolehnout.
Nemusím mít Superb stačí mi i Fabia, ve většině případů udělá stejnou službu levněji....
Jestli to je ale slepá cesta, či s velkým ALE, rád si nechám poradit.

Nyní jsem na vážkách zda se nevydat cestou kvalitního regulátoru a větší LiFePo baterie + 2* obyč. měnič 2+5 kW s odpojením většího při nízké spotřebě.
Ta investice však bude minimálně čtyřnásobná.

Omlouvám se za duplicitní obsah jako na MyP...., je škoda že uživatelé jsou rozděleni na dvou fórech, byť někteří zvládají přispívat na obě (chápu důvod, již nějakou dobu je pročítám). Prostě víc hlav víc ví ;)

Cením si vašich zkušeností a ochotou se o ně podělit
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Youda »

Keraj píše: pon dub 25, 2022 11:02 am Nyní jsem na vážkách zda se nevydat cestou kvalitního regulátoru a větší LiFePo baterie + 2* obyč. měnič 2+5 kW s odpojením většího při nízké spotřebě.Ta investice však bude minimálně čtyřnásobná.
Myslím, že většina starých harcovníků se shodne, že pro začátek je Axpert rozhodně dobrá volba. Co se týče konkrétního, tebou zamýšleného modelu, ten samozřejmě ještě není nasazován masivně, takže nějaké porodní bolesti mít může, ale to se prostě vychytá.

Pozitivní je, že Axperta v pohodě prodáš i po pár letech, aniž bys na tom nějak extrémně tratil.

Vyhazovat hned do začátku 4x více peněz bych si dovolil jen v případě, že by mi ostrovní FVE někdo naprojektoval, oživil, vyladil a já bych ji měl jenom jako jednu z mnoha věcí v nějakém větším projektu (nový dům na samotě atd.)

Youda
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Plazivec »

Keraj píše: pon dub 25, 2022 11:02 am ........

Nyní jsem na vážkách zda se nevydat cestou kvalitního regulátoru a větší LiFePo baterie + 2* obyč. měnič 2+5 kW s odpojením většího při nízké spotřebě.
Ta investice však bude minimálně čtyřnásobná.
......
Než jsem začal stavět FVE na dům, tak jsem postavil menší na garáži. Nejsou to vyhozené peníze, protože ta půjde komplet jak je, na chatu. Je to 24V systém s 3kW Axpertem a lion baterií 150ah. Myslím, že to na chatu musí stačit.

Ale než jsem pořídil Axperta, měl jsem tam 2kW/4kW peak měnič od Easun a regulátor Epever. Fungovalo to perfektně, ten Easun rozjel i 2kW řetězovku, akorát nesmělo ject nic jinýho. Ten Epever jsem tam nechal, jelikož se ukázalo, že Axpert má celkem nahouby MPPT. V tom poznatku jsou hodiny pozorování počasí a nabíjecího proudu přímo u toho, pač nemám žádné sofistikované měření. Ale jedno vím jistě, pokud plujou po obloze oblaka a střídají se s přímým osvitem, Axpert je proti Epevru dřevěnej jak Pinokio a já přicházím o spoustu energie.

Pak jsem při projektování "velké" FVE na dům zvažoval všechny možnosti stejně jako ty. Ve hře byla také varianta, že projdu a přesměruju rozvody v celým baráku, na jednu fázi naházím režii a nakrmim to něčím takovým jako ten Easun. Jenomže takovej měnič na 48V sehnat jsem nedokázal a tak jsem šel do varianty se dvěma Kingama 1 a třema Epevrama. Ještě není barák napojenej na FVE celej, ale finišuje se.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Keraj
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:12 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Keraj »

Děkuji za reakce,
Youdo ta čtyřnásobná cena je dána hlavně cenou baterie....
1: King2 + 4* Varta 12V/ 140 Ah cca 40000 Kč
2: 2* EPsolar 6420AN + EPever 2+5 kW cca 40000 Kč
+ LiFePo na spotrebu 5kW/den to je cca 20-30 kWh
kapacity a + 100000 - 150000 Kč
Je to cena jen za komponenty.

Ano nejde to srovnat
koncept 1. bude UPS kotelny, lednice ap.. se sluneční energii hlavně v době osvitu
Koncept 2. je už menší solární elektrárna - lepší zisk, menší spotřeba, vyšší využití.

Plazivec jj 3kW king na 48 V s poloviční spotřebou by byl fajn.

No uvidím asi až po zprovoznění jak se bude chovat. Třeba je King2 už lépe odladěný a bude to šlapat ...
dám vědět jak se bude chovat.

Zeptám se mimo :oops:
mám dát panely rovnou na střechu - sklon 20°,
nebo honit Watty s konstrukcí pro 40° či více kvůli zimní sezóně -- má to cenu?
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Plazivec »

Keraj píše: úte dub 26, 2022 10:51 pm Děkuji za reakce,
Youdo ta čtyřnásobná cena je dána hlavně cenou baterie....
1: King2 + 4* Varta 12V/ 140 Ah cca 40000 Kč
2: 2* EPsolar 6420AN + EPever 2+5 kW cca 40000 Kč
+ LiFePo na spotrebu 5kW/den to je cca 20-30 kWh
kapacity a + 100000 - 150000 Kč
Je to cena jen za komponenty.
Jen upozorním, co vidím špatně na propočtech já, můžu se mýlit, nebo někdo může mít jiný pohled.

1. Olovo ani neuvažuj, tzn. 40 000 za olovo je mimo realitu.
2. Na spotřebu já počítám baterii tak, že minimum je denní spotřeba, optimum 2 denní.

Já mám baterii za cca 42 000 lion tady od Mikela s kapacitou 150ah což dává teoretických 7,2kWh, využitelných cca 0,8x7,2 = 5,76kWh => pro začátek ti bude stačit. Teď budu brát druhou, Takže budu mít real cca 11,5 kWh dohromady což je zhruba polovina mé denní potřeby, která je kolem 20kWh.
Pro mě je podstatné, abych s baterií přežil noc. Co se týče toho, tak tu si troufám přežít už teď, s poloviční kapacitou. Důležité je, umět si tu noční spotřebu odmonitorovat.

Co se týče Epevrů, mrkni sem, všechny jsem vzal od nich, doba dodání do 3-4 dnů. Ceny jsou na naše poměry supr. Je to cena včetně dopravy.

Jelikož ty Epevry jsou LV MPPT, tak jsem vzal i LV MPPT kingy a naskládal stringy tak, aby bylo vše vzájemně zástupné a v případě výpadku Epevrů, jsem mohl nouzově připojit V a Z stringy na Kingy.

Vše je otázka detailní analýzy a rozhodnutí, jak naskládat stringy aby seděly s Epevrama a Kingama.

Edit: Co se týče Kinga 2, já bych na odladěnost nespoléhal. Podle mě se jedná jenom o MPPT upgrade Kinga 1 na HV a přidání Wifi, nebo co to tam ještě je, samozřejmě se mohu mýlit, ale použití MPPT Kinga obecně znamená, přijít o energii. Samozřejmě se to dá nahradit nějakým tím panelem navíc, ale já nemůžu jen tak lehce dopanelovat, pač si na to musím volat firmu a tak mě panely vycházejí hodně předraženě.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od VITEK »

Olovo jako takove je jedna z nejstarsich a nejvyzkousenejsich metod jak enegii uschovat.
Ja sam pouzivam cca 80 kwh olovo a funguje mi dobre.

Jak ale pisou ostatni kupovat olovo za 40 nebo za 40 je rozdil. Resp kupovat 150 Ah za 40 a 800Ah za 40 je velky rozdil.

Jedu na tom 3 roky bez ztraty kapacity a bez sledovani nejakych horsich neduhu.

Kazdopadne doporucuju ti lithium at zbytecne neplives za pul roku se zasulfovanyma baterkama spinu na to olovo. olovo za to nemůže

Je to jen a jen o tom ze dopredu musis vedet ze tomu olovu chces dat trochu casu.

Kup liion ale ne proto ze olovo je spatny ale proto ze u olova chce vic premyslet nez u liion.

Jinak v aute mate co za baterky? V tancich je co? A copak je v ups?

A premysleli jste nad tim proc to olovo tam je??

Vice nechame do debaty :)
Panely vsude.
Baterka volovo
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Plazivec »

Já nejsem proti olovu zaujat. Ale na olovo musí člověk mít zdroj a olovo také vyžaduje více pozornosti plus další tools, jako jsou měřič hustoty elektrolytu, destilku, desulfátor, přelévač energie, atd., víc nároku na prostředí a nezanedbatelně vyšší kapacitu. Dále pak pro nižší účinnost, více energie a další energii pro desulfační proces. A to vše je navíc potřeba neustále menežovat. Pak se olovo dovede odvděčit.
Za mě je olovo možno zvolit jen v případě, že mám splněny dvě základní podmínky:
1. Zdroj levného olova. (tím myslím něco jako známost ve sběru apod.)
2. Dostatek vhodných prostor.
Pak se může člověk do olova směle pustit. Vědomosti jsou dostupné, tools a chemikálie také.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od VITEK »

Plazivec píše: stř dub 27, 2022 2:17 pm Já nejsem proti olovu zaujat. Ale na olovo musí člověk mít zdroj a olovo také vyžaduje více pozornosti plus další tools, jako jsou měřič hustoty elektrolytu, destilku, desulfátor, přelévač energie, atd., víc nároku na prostředí a nezanedbatelně vyšší kapacitu. Dále pak pro nižší účinnost, více energie a další energii pro desulfační proces. A to vše je navíc potřeba neustále menežovat. Pak se olovo dovede odvděčit.
Za mě je olovo možno zvolit jen v případě, že mám splněny dvě základní podmínky:
1. Zdroj levného olova. (tím myslím něco jako známost ve sběru apod.)
2. Dostatek vhodných prostor.
Pak se může člověk do olova směle pustit. Vědomosti jsou dostupné, tools a chemikálie také.
Promin,
1) levné olovo nefunguje a jen blázen kupuje ze šrotu a dává to do kupy. do šrotu jdou baterky po klinické smrti a dnes už každý zná že i mrtvý olovo jde opravit viz moje vlákna.
2) prostory potřebuješ i na měniče a liiony ( ano olovo je třeba mít mimo obytný prostor)

za mě olovo ano ale s otazníkem.... jinak já nakoupil za 80 tisíc 80 kWh. i kdyby byla využitelná kapacita 50 procent tak kolik stojí kWh? 2 tisíce? super

ale jak říkám kupujte liion je to jednodušší na olovo musíte mít koule...
Panely vsude.
Baterka volovo
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Plazivec »

Nevím proč se omlouváš, dyť já s tebou souhlasím.
A ono je jedno, kde se olovo sežene, jen musí být použitelné a za dobrou cenu.
A ten prostor - nedával bych to k měničům, dělal jsem u hasičů a měli jsme případ vybuchlého vodíku v baterkárně. A stavební požadavky požární ochrany pro baterkárny jsem musel kdysi hodně dávno mít nastudované, před 25 lety jich bylo hodně po republice, chodili jsme na kontroly. A další věc je třeba požadavky BOZP, hygieny, nebo jen taková jímka na baterie s objemem nevímužkolik násobku objemu kyseliny v baterkách, kyselinové hospodářství, minimálně umyvadlo s tekoucí vodou, ventilace, a podobný blbosti, prostě je toho hodně, kdybych to měl mít podle předpisů, tak na to rychle zapomenu.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Keraj
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:12 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Keraj »

Ahoj,
špatně jsem se vyjádřil...
40k je cena měnič 25k +baterie 15k (4* nová trakcni bezudrzbova Varta 12V/ 140 Ah)
Provoz bez BMS, jako kondenzátor pro měnič,
a jako UPS k odběru 2kW za 12 hodin.
Nebude to žádná sláva, ale mělo by to pro začátečníka stačit.
Časem bych pořídil další baterii, věřím že díky okolnostem v energetice a automobilovém průmyslu dojde k posunu efektivity a poklesu cen, jinak nás čekají těžké časy.
Ta stará by bylo jako ochrana měniče před havarijním odpojením.

U těch EPeveru mi vadí ovládání 4 věcí oproti jednomu kingu.
Netuším ale zda nemají externí řídící jednotku jako Victron
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od josse »


Keraj píše:Ahoj,
špatně jsem se vyjádřil...
40k je cena měnič 25k +baterie 15k (4* nová trakcni bezudrzbova Varta 12V/ 140 Ah)
Provoz bez BMS, jako kondenzátor pro měnič,
a jako UPS k odběru 2kW za 12 hodin.
Nebude to žádná sláva, ale mělo by to pro začátečníka stačit.
Časem bych pořídil další baterii,
Věř ostatním, pokud nepůjdeš do kapacity jako Vítek 400Ah a víc, ty prachy za olovo rovnou hoď do koše, ani sezónu to nevydrží. Na přechodové stavy je to málo, bude se to napětí při změně výkonu měnit tak rychle, že mppt bude zastavovat a rozjíždět se znovu, a invertor taky bude dělat blbosti. Měl jsem pro začátek 180Ah takže o tom taky něco vím, až když jsem k tomu připojil paralelně 30Ah v LiIon to celý začalo fungovat.

A ta informace že je bezúdržbová platí po 3 roky třeba v autě, ne v domácí elektrárně. Jenže jak je bezúdržbová, tak jí nemůžeš nechat povařit a dolít, to by ji možná udrželo při životě 2 roky.

Lithium už se blíží té Vítkovo ceně... Použité, jen články, přivezl jsem si cca 20kWh/1000€ (využitelné kapacity). Jasně jes tom práce a ještě nějaké drobnosti to potřebuje...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od VITEK »

Keraj to co zde pisou ostatni je pravda. Fakt na olovo kasli. Nema to smysl ja mam 2 kAh a kdyz je po zime nekolik dni hezky nabijim baterku z 30 procent do plna klidne i nekolik tydnu. Jde o tu teorii a tusim jedna se o youdovu ze ani sebevetsi baterkatna ti nepomuze kdyz nemas panely.

Kup liion od mikela a mas to..... Bez starosti na olovo kasli. a ver ze to pisu jako priznivce olova !
Panely vsude.
Baterka volovo
Keraj
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:12 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od Keraj »

Ok olovo tedy ne.
Josse tak jako moci koupit LiIon 20kW užitečné kapacity za 27 000 (to je 28-30kW celková?)tak o olovu nepřemýšlím. Ty Varty jsou 3,5 kW užitečné za 15000, to je 3*tolik :o
To asi nebude z běžného zdroje, nepochlubiš se?

Vitku číst příspěvky obdobného charakteru od provozovatele olovene baterie takové kapacity je velmi cenné.
Člověk se učí celý život.
Moje dosavadni zkušenosti s olovem v baterii jsou z auta, po 7 letech provozu (teploty mimo optimum, žádná údržba) když byla jedno ráno na 6V, šla ven jakožto kaput. Zkusmo jsem ji nabil a pak fungovala dalších 5 let v kotelně v UPS APC 500.
Tedy myslel jsem si že baterie v teple i bez BMS budou fungovat minimálně 5 let.
Holt asi to olovo nebude zase tak jednoduché :?
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Výkonnější mppt do 500V

Příspěvek od VITEK »

Ne naopak olovo je uplně jednoduché. ale když říkáme A musíme říct i B

olovo trakční za 150 tisíc 40 kWh to si asi nekoupíš že
totiž takový olovo je nový a vydrží těch 1500 cyklů.
jenže pro olovo pro těch 1500 cyklů že se musí nabít po vybití.
dolívat destilka, dělat ekvalizace a tu a tam měřit.

No a když budeš už uvažovat o baterce za 150 tisíc tak to si radši kup od mikela liion nebo lifepo, který 1) budeš moct nechat libovolně napospas temer v jakemkoliv stavu, je napětově tvrdší a má vyšší účinnost než olovo.

kolik cyklů vydrží lion technologie nevím. říká se jednotky tisíc plných cyklů.

takže pokud nechceš se mnou být v kontaktu že ti olovo nemaká jak by mělo tak se na to fakt vyprdni a nakup aspon za 80 tisíc liion, věřím že to bude fungovat perfektně jako ostatním....

ale dost už sem se tady nakecal mimo mísu dost.


Volovu zdar
Panely vsude.
Baterka volovo
Odpovědět

Zpět na „Axpert“