Přebytky kam s nimi

Jaja
Příspěvky: 4
Registrován: stř kvě 04, 2022 8:55 pm

Přebytky kam s nimi

Příspěvek od Jaja »

Chtěl jsem se zeptat zkušených uživatelů. Mám objednanou 10kWp s 11kWh baterkou. Ale určitě budou od dubna do října přebytky. A já nevím jak je řešit. Mám MND a budu mít také TČ takže tarif D56. A mě připadá že je to výhodnější než tarif ČEZ Pro soláry s odkupem. Takže dávat to do sítě zadarmo z nižší cenou elektriky nebo dát tarif s výkupem. Jasně prozatím nemám představu o množství přebytků. Díky za názor.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od mobilik »

Prebytky budú obrovské...
Vytazovanie do vody cez: GreenBono, Watrouter, Solic200, niečo stoho kľudne.
Solic je najlacnejší a najjednoduchší...
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od Diablo007 »

Pokud máš TČ chce to spíš dávat do virtuální baterie a v zimě to protopit
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od beethowen »

Pokud je MND s fixem, tak virtuální baterie asi neklapne. Stejně tak tarif D56d, pokud již nebyl v historii přidělen, tak už ho teď nikdo nepřidělí.
Asi bych to směřoval do ohřevu vody, případně do chlazení, když už je to TČ. V bazénu se dá utopit spousta energie, atd.
Do budoucna bych popřemýšlel o té virtuální baterii, pokud budou dobré podmínky.
jinak z 10kWp bude přebytků velká, velká hromada. Vím své, mám to na střeše a problém “kam s ním” řeším taky. Jelikož ale nemám oficiálně hybrid nebo ongrid, tak virtual baterka je mě zapovězena, přitom by mě to vyřešilo těch 1,7MWh, co dokupuji v zimě a zbytek bych jim klidně nechal jako bonus. Bohužel.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Jaja
Příspěvky: 4
Registrován: stř kvě 04, 2022 8:55 pm

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od Jaja »

Díky všem za názor. Nemám u MND fix a zvažuji spousty věcí. Možná i přejít k ČEZ. Nevím situace je složitá. Možná by byla nejlepší ta Virtuální baterka poptám se na podmínky. Díky
turbyho
Příspěvky: 7
Registrován: sob lis 27, 2021 10:58 pm

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od turbyho »

Diablo007 píše: stř kvě 04, 2022 9:18 pm spíš dávat do virtuální baterie a v zimě to protopit
Otazkou je, jak dlouho ty "virtualni baterie" vydrzi. Taky by jsi ji mohl v lete nabit a v zime uz jen klepat kosu :D
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 2xMP-II 2.4kW, 1xKing 5kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od Diablo007 »

turbyho píše: pon kvě 09, 2022 6:00 pm
Diablo007 píše: stř kvě 04, 2022 9:18 pm spíš dávat do virtuální baterie a v zimě to protopit
Otazkou je, jak dlouho ty "virtualni baterie" vydrzi. Taky by jsi ji mohl v lete nabit a v zime uz jen klepat kosu :D
Bude fungovat pár let ale když nechce stě stavět ongrid má buď verzi prodávat nebo si někde schovávat
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
yolo80
Příspěvky: 168
Registrován: ned led 09, 2022 10:23 am

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od yolo80 »

Co tak upratovat prebytky do tohto:
https://lavo.com.au
Toto je prva lastovicka. Otazka je kedy k tomu pripoja zasobnik na vodik a budeme mat virtualnu bateriu u seba doma.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od josse »

yolo80 píše:Co tak upratovat prebytky do tohto:
https://lavo.com.au
Toto je prva lastovicka. Otazka je kedy k tomu pripoja zasobnik na vodik a budeme mat virtualnu bateriu u seba doma.
35Bar zásobník moc na zimu není, to se mi nikam nevejde.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Jaja
Příspěvky: 4
Registrován: stř kvě 04, 2022 8:55 pm

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od Jaja »

Musím tento rok zjistit kolik mi bude brát TČ. A potom uvidím přebytky FVE. Jelikož budu mít 5kWp východ a 5kWp západ tak jsem zvědavý kolik toho jsem schopen přes rok naspořit. Ideální by bylo kdybych naspořil tolik kolik budu potřebovat :-)
NESKOM
Příspěvky: 268
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od NESKOM »

Systém východ západ je k tepelnému čerpadlu mimořádně nevhodný.
V zimě kdy je třeba topit má velmi malý výkon. Doma jsem tenhle problém kompenzoval tak že jsem na stodolu naskládal 50 kWp panelu. Potom to jakýstakýs výkon dá, zhruba 10kWh denně při inverzi.
Jaja
Příspěvky: 4
Registrován: stř kvě 04, 2022 8:55 pm

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od Jaja »

Potom tedy nejlépe vychází Virtuální baterie i když ne ideálně.
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od deemonio »

ale do virtuální baterie si odložíte jen tolik kolik odeberete, takže v létě odeberete kulové tudíž si v zimě vyzvednete kulové.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od Diablo007 »

deemonio píše: pát kvě 27, 2022 4:41 pm ale do virtuální baterie si odložíte jen tolik kolik odeberete, takže v létě odeberete kulové tudíž si v zimě vyzvednete kulové.
To máš trochu zvláštně nastavené. Co v létě do sítě dodám to v zimě mohu odebrat tvá verze by nedávala absolutně žádnou logiku
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od brumlaj »

Nebo je dotyčný pracovníkem víme čeho a nenápadně nám sděluje jak to bude v budoucnu praktikováno obchodníkem ;-)
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od deemonio »

v zimě si můžeš vybrat jen roční spotřebu ne více. tohle píšou na čezu: Námi vykoupené množství vaší elektřiny může být vždy jen do výše vaší roční spotřeby ze sítě. a jelikož máš 10kwp tak spotřeba bude nejspíše malá tudíž přebytky ve VB si vezmes jen v množství toho odběru za rok.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od Noparasito »

deemonio píše: ned kvě 29, 2022 9:52 am v zimě si můžeš vybrat jen roční spotřebu ne více. tohle píšou na čezu: Námi vykoupené množství vaší elektřiny může být vždy jen do výše vaší roční spotřeby ze sítě. a jelikož máš 10kwp tak spotřeba bude nejspíše malá tudíž přebytky ve VB si vezmes jen v množství toho odběru za rok.
"Zatim plati" co si ulozis do VB tak muzes vybrat. Ale distribucni poplatek k tomu.
Jaka bude zmena po dostatecnem nalakani "stadecka" je vec jina. Nemam strach o to, ze by VB baterii nemeli (kolos jako CEZ a spol) pravne osetrene, k rychym zasahum "z hury" a spokojenosti akcionaru.
(Cile EU budou naplneny at se spokojenymi nebo nespokojenymi)
Pokud si nekdo mysli, ze plan s plynem nebyla ocekavana vec je naivni.
Na zaklade toho se dalo bud obnovit "spinave"(sobestacne) zdroje nebo zatlacit na "Shitdeal".
Dyt starsi u koryta nechteji pozbyt blahobyt, ktery diky neefektivite zdroju a drancovani nerostneho energetickeho bohatstvi uzivali.(heslo po nas potopa nelze z palice jen tak vymlatit).
Ted jim to zaplati mladi a "neklidni"(cti blbi).
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od danidani »

deemonio píše: ned kvě 29, 2022 9:52 am v zimě si můžeš vybrat jen roční spotřebu ne více. tohle píšou na čezu: Námi vykoupené množství vaší elektřiny může být vždy jen do výše vaší roční spotřeby ze sítě. a jelikož máš 10kwp tak spotřeba bude nejspíše malá tudíž přebytky ve VB si vezmes jen v množství toho odběru za rok.
To už je desátý příspěvek a minimálně druhé vlákno, kde zaséváš své zmatení a dezinterpretace. Prosím, přestaň s tím, přesto, že ti ostatní trpělivě i na příkladech vysvětlují, jak to funguje, pořád jedeš svou a mateš ty, co přijdou po tobě. Děkuju.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od mobilik »

Lenže u nás na Slovensku je presne toto isté napísané...
Že si môžeš odobrať len ročnú spotrebu, tak neviem že či zavádza. Podľa mňa má pravdu, veď to tak píšu.
Ale, nemám to doma, nemôžem posúdiť, píšem len to čo píšu v podmienkach.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Diablo1st
Příspěvky: 977
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od Diablo1st »

Ale veď tu na fóre je VB vysvetlená dobre, tak čo tu furt riešite :?:

Odpoveď od @AlanKraus vo vlákne o VB:
Roční vyúčtování. FVE 10 kWp. Topím TČ. Mám pouze VB, ne fyzickou. Vyrobím 10 MWh, přímo spotřebuji 2 MWh, během roku pošlu do VB 8 MWh. V zimně těch 8 MWh odeberu z DS. Za silovou energii neplatím nic, asi cca 1000 Kš/ MWh za ostatní poplatky dle spotřeby, tedy asi 8000,- Kč. Všechny ostatní platby jsou nezávislé od spotřeby a identické pro všechny tarify (více méně), tedy asi 6000,- (přesně jsem nepočítal, ale tak nějak). Pošlu do VB 8 MWh, vyberu 6 MWh, 2 MWh propadnou. Pošlu 8 MWh, spotřebuji 10 MWh - 2 MWh doplatím za plnou cenu (stále hovoříme o ceně za silovou energii, nyní asi 5500,- za MWh.

Úplne rovnako to funguje aj u ZSE v SR.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od mobilik »

Rieši sa tu furt to isté na čo si neodpovedal...

Že si môžeš uložiť do VB len svoju ročnú spotrebu, tak to všade píšu v podmienkach.

Ak mám ročnú spotrebu 1,5MWh, tak keď tam natlačiť 5MWh, tak môžem si zobrať späť, len svojich 1,5MWh a zbytok prepadne.
Je to tak? Podľa podmienok asi áno...
A toto sa tu stále rieši.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od Noparasito »

mobilik píše: pon kvě 30, 2022 10:09 am Rieši sa tu furt to isté na čo si neodpovedal...

Že si môžeš uložiť do VB len svoju ročnú spotrebu, tak to všade píšu v podmienkach.

Ak mám ročnú spotrebu 1,5MWh, tak keď tam natlačiť 5MWh, tak môžem si zobrať späť, len svojich 1,5MWh a zbytok prepadne.
Je to tak? Podľa podmienok asi áno...
A toto sa tu stále rieši.
Takhle podané, to snad musí pochopit aj........... (Každej)🙈🙈
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od danidani »

Tak z mé strany poslední pokus, a pak už končím.

Přesná citace z ceníku ČEZ:
Výkup přetoků z vaší fotovoltaiky
O hodnotu přebytečné energie z vaší fotovoltaiky, neboli přetok, odeslané do distribuční sítě vám ve vyúčtování snížíme částku za spotřebovanou elektřinu, a to až do výše vaší spotřeby v MWh. Hodnota přetoků je stanovena ve výši obchodní části ceny (řádek 1 a 2 na další straně tohoto ceníku). Distribuční a ostatní poplatky, jako např. daň za elektřinu odebranou ze sítě z vyúčtování odečíst nejde.
Pokud správně chápu čtený text, tak si dovolím příklad:

Beru tarif D02d, cena za obchodní část (1. řádek ceníku) = 5 516,39 Kč/MWh

1. Výše spotřeby = 4 MWh
2. Přebytečná energie z fotovoltaiky = 5 MWh

ČEZ fakturuje 4 × 5 516,39 = 22 065,56 Kč
ČEZ dá slevu 4 × 5 516,39 = 22 065,56 Kč

Tj. za silovou část zákazník neplatí nic, ale tu 1 MWh navíc ČEZ neproplatí (tj. propadne = ČEZ ji dostane zdarma).
Diablo1st
Příspěvky: 977
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od Diablo1st »

mobilik píše: pon kvě 30, 2022 10:09 am Rieši sa tu furt to isté na čo si neodpovedal...

Že si môžeš uložiť do VB len svoju ročnú spotrebu, tak to všade píšu v podmienkach.

Ak mám ročnú spotrebu 1,5MWh, tak keď tam natlačiť 5MWh, tak môžem si zobrať späť, len svojich 1,5MWh a zbytok prepadne.
Je to tak? Podľa podmienok asi áno...
A toto sa tu stále rieši.
áno je to presne tak.

Preto na to treba ísť s rozumom (ako na všetko :lol: ) a nepredimenzovávať pole, ak to neviem využiť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Přebytky kam s nimi

Příspěvek od visis »

Naopak za mě bych fve vždy předimenzoval, abych co nejvíce rozšířil měsíce plné soběstačnosti...
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“