Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Youda »

Drazí solarforníci,

ne každý z nás je natolik zručný, aby si domácí FVE zbastlil sám. Tudíž poptá některou z odborných firem a FVE si nechá vybudovat na klíč. Často pak předpokládá, že jeho nová elektrárna bude splňovat všechny potřebné normy i předpisy, a že bude mít ty nejlepší užitné vlastnosti. Bohužel, opak je často pravdou. Jaké jsou tedy nejčastější chyby, nešvary, ojebávky či chybějící vlastnosti u FVE montovaných na klíč?

1) Formality a procesy

U FVE na klíč se očekává, že půjde o legální hybridní nebo síťovou (ongrid) FVE. Pokud si zákazník objednává elektrárnu ostrovní, nebo elektrárnu, která nebude oficiálně přifázována k distribuční síti, mělo by se toto vyjasnit hned na začátku.

Zákazník by měl dostat všechny dokumenty, jako jsou například projekt, protokol o nastavení ochran, revize a další, k tomu, aby bylo možné u ČEZu, EONu či PRE vyřídit připojení FVE k DS v režimu "mikrozdroj", případně "výrobna".

Slušná firma celý proces u ČEZu, EONu, PRE, rovnou sama vyřídí, na základě plné moci. Přesto je žádoucí, aby zákazníkovi předala kopie všech výše uvedených dokumentů. Docela často se stává, že proces připojení FVE se provede, ale zákazník dostane pouze fakturu a manuál ke střídači. Je-li potřeba v budoucnu něco upravit, upravit, či vylepšit parametry, tak s chybějícím původním projektem to bude cesta trnitá.

Jde-li o bezlicenční FVE s výkonem do 10kWp, pak je žádoucí připojení jako "mikrozdroj ve standardním režimu", tedy s možností generovat přetoky do DS a za tyto přetoky inkasovat platby od některého z obchodníků s elektřinou, případně používat službu virtuální baterie.

Připojí-li se FVE jako "mikrozdroj ve zjednodušeném režimu", tak se zákazník připravuje o možnost generovat přetoky a tím i o možnost prodeje přebytků výroby či možnost používat virtuální baterii. Ponechána je pouze možnost technických regulačních přetoků, což je však omezeno na max 115W. Při překročení tohoto maxima dostane zákazník do schránky fakturu se sankcí na pěkných pár tisíc každý měsíc! Navíc, jsou-li u FVE zakázané přetoky, tak se většina střídačů chová divně, nefunguje optimálně nebo prostě nějakým způsobem zlobí.

2) Dotace a sliby

Asi netřeba připomínat, že vše co je nějakým způsobem dotované, je předražené. Stačí si vzpomenout na dobu, kdy byla zrušena podpora solárním baronům (zelený bonus, garantovaný výkup). Ceny solárních panelů tenkrát ze dne na den prudce spadly, neboť zájem investorů o stavbu polních FVE zcela zmizel.

Některé firmy ve svých materiálech slibují "garanci vyplacení dotace" a podobné žvásty. V reálu je to tak, že dotaci NZÚ dostane vyplacenou každý zákazník, který splní všechny potřebné podmínky. Defacto existují jen dvě možnosti, proč by NZÚ mohl dotaci zamítnout:
A) Firma nedodá všechny potřebné podklady a dokumenty, nebo vyrobí takovou FVE, kterou provozovatel distribuční soustavy odmítne připojit k DS.
B) Zákazník žádá o dotaci, na kterou nemá nárok, protože mu dotace na podobné opatření byla vyplacena již v minulosti. Případně nemá nárok proto, že jeho nemovitost nesplňuje podmínky dotace. Například:
- nemovitost je novostavba (stáří do 2 let)
- nebo je žádáno o dotaci na ostrovní FVE do nemovitosti, kde existuje elektrická přípojka
- nebo je žádáno o dotaci do nemovitosti, která není určena k bydlení

V reálu je to tak, že "garance" montážnických firem mají vyjímky právě na případy dle B). Jenomže zrovna B) je jediná věc, kde se něco může pokazit. Ve všech ostatních případech dotace vyplacena bude, nebo se jedná o jednoznačné pochybení ze strany firmy, které stačí napravit. Různé garance vyplacení dotací jsou tedy jen marketingový bullshit. Ověřit si to, jestli mám nebo nemám na dotaci nárok, je povinností zákazníka a pracovníci SFŽP, jejichž seznam je uveden na webovkách NZÚ, mu s tímto ověřením pomohou ještě dříve, než se vůbec pustí do obvolávání firem.

3) Návrh systému

10kW 3f střídač v kombinaci s 4kWp panelů.
Takto silný střídač bude mít velkou vlastní spotřebu. Za normálního stavu je tato spotřeba kompenzována tím, že je na něj připojeno 10kWp panelů, takže nějaký 1MWh vlastní roční spotřeby se ztratí. Při instalaci 4kWp panelů však ten 1MWh vlastní spotřeby střídače může znamenat to, že FVE bude mít energetickou bilanci zápornou.

8kW 3f střídač.
8kW střídač je sice o pár korun levnější než 10kW, ale protože na každou fázi umí trvale dodat maximálně 1/3 štítkového výkonu, tak pro 8kW střídač je to 2,7kW. Zapnutí jakéhokoliv spotřebiče s topnou spirálou (pračka, myčka, bojler, trouba, varná deska atd.) zatíží danou fázi natolik, že na ní zbyde už jen 300W pro ostatní spotřebiče. Stačí tedy před koncem vaření spustit myčku a ačkoliv slunce svítí a baterie je plná, tak se v tento okamžik bude dokupovat energie ze sítě.

Nízké počty panelů ve stringu.
Pro optimální chod střídače je potřeba, aby se napětí PV stringů pohybovalo v nějakých mezích. Často to znamená, že je vhodné do stringu zapojit alespoň 9ks panelů, aby vůbec bylo dosaženo dolní napěťové meze a střídač mohl nějak rozumně pracovat. Pokud se do stringu zapojí třeba jen 5ks panelů (protože na danou stranu střechy se více panelů nevleze), tak střídač nenastartuje, nebo bude pracovat velmi neefektivně.

Firma navrhuje střídač, který se právě objevil v ČR, nikdo ho pořádně nezná, nikdo ho zatím neumí optimálně nakonfigurovat a případně provést troubleshooting, pokud by se objevily problémy.

Firma navrhuje střídač, který má obrovskou vlastní spotřebu.

4) Montáž panelů

Montáž části panelů na server, severo-východ nebo severo-západ.
Jakékoliv panely, které místo na jih míří více na sever, budou v rámci roku generovat jen minimum energie. Panely patří na jih, případně na jiho-východ nebo jiho-západ. Připustit lze ještě čistý východ nebo čistý západ. Instalovat cokoliv s horší orientací než čistý východ a čistý západ nemá ekonomický význam.

Panely namontované hala-bala, na střeše jsou navzájem o pár cm posunuté, nelícují, nejsou v rovině.

Na koncích řad panelů jsou použité středové (omega) příchytky, místo koncových (zet).

Jsou použity jen 2 podkladní profily pod panely s výškou nad 2m.
U všech panelů by měl být ke stažení instalační manuál výrobce. V tom lze nalézt, jestli stačí dát pod panel dva profily, tak jako se dávalo u standardních panelů s rozměrem cca 1x1,6m, nebo jestli je potřeba použít pod panel profily tři.

Podkladní profily nejsou umístěny v zónách dle návodu výrobce. Například, panel drží na profilech za svou horní a spodní hranu. Nebo, první podkladní profil je v první třetině výšky panelu, ale druhý profil je cca v polovině výšky panelu.

Panel je na profilech uložen asymetricky.

Zatékání do střechy, protože montážníci zapomněli vrátit na místo tašky, které si vytahali při montáži háků a profilů na střechu.
Vytažená taška schovaná pod panelem není vidět, ale do střechy pustí kýbl vody.

Zatékání do střechy, protože montážníci rozšlapali pár starších tašek a báli se to přiznat, takže na střeše nechali několik tašek prasklých.

Zatékání do střechy, protože byl použit integrální (in-roof) systém.
In-roof systém, kdy se panely instalují místo části krytiny, je krásná věc. Bohužel, je potřeba dát velký pozor na detaily, jako jsou právě přechody mezi podkladními in-roof šablonami a zbylými taškami na střeše. Buď je potřeba tyhle detaily klempířsky zapravit, nebo použít systémové prvky proti vodě. Jinak bude do střechy zatékat, hlavně při kombinaci deště a větru (což se stává několikrát do roka). Osobně bych k instalaci in-roof systému vždy pozval i svého pokrývače, aby firmu kontroloval, případně jim pomohl s detaily. Za zničený barák těch pár ušetřených tisícovek nestojí.

Přehřívání panelů kvůli in-roof instalaci.
Při integraci panelů přímo do střechy je potřeba počítat s tím, že panely se budou více přehřívat, než když jsou nad střechou a může pod nimi proudit vzduch. Na funkci to nemá až takový vliv, ale výkony v létě prostě budou menší, než by člověk čekal.

Svod hromosvodu vedoucí přímo pod panely.

Hromosvod vedoucí příliš blízko panelů, ať už jde o svod u okraje střechy, nebo o hromosvod vedoucí na hřebeni.
Minimální vzdálenost mezi hromosvodem a konstrukcí panelů se vypočítává individuálně pro každou budovu, ale téměř s jistotou lze říci, že pokud je u typického českého RD vzdálenost mezi hromosvodem a konstrukcí s panely menší než 30cm, tak to bude asi špatně.

Není dodržena minimální vzdálenost mezi hromosvodem a panely, ale zároveň chybí i ochranné pospojování.

Chybí uzemnění panelů.
Jak se mají panely a konstrukce přizemnit, bývá uvedeno v montážním manuálu od výrobce panelů.

5) Rozvaděče

Typická domácí FVE obsahuje dva až tři rozvaděče:
- DC PV rozvaděč, pro přívod z panelů
- AC rozvaděč, pro připojení střídače do domácích rozvodů, montáž řízení regulace přebytků
- AC rozvaděč, samostatný rozvadeč s automatickým přepínačem síti pro backup (tento třetí rozvaděč se instaluje jen vyjímečně)

Firma montuje prefabrikované rozvaděče koupené z velkoobchodu, aby si ulehčila práci.
To by samo o sobě až tak nevadilo, ale škoda je, pokud je každý z těchto dvou (tří) rozvaděčů jinak velký, od jiného výrobce, v jiném designu a osazen moduly jiných výrobců. Na zdi to pak vypadá prostě hnusně. Když prefabrikované rozvaděče, tak ať jsou všechny stejné a na zdi nějak rozumně rozmístěné.

Lepší alternativou k prefabrikátům je, pokud firma umí naprojektovat, sestavit a oštítkovat rozvaděč na míru. Hodně firem však nedisponuje oprávněním k výrobě rozvaděčů a nákup prefabrikátů je tak pro ně jediná možnost. Případně si jen chtějí ulehčit práci. Přitom, jelikož projekty FVE se z hlediska AC a DC části velmi často opakují 1:1, tak by firmě stačilo udělat si projektovou dokumentaci na jeden hezký rozvaděč a ten montovat stále dokola. Klidně by to mohl být jeden samostatný AC a druhý samostatný DC rozvaděč.

Z hlediska předpisů a bezpečnosti není problém použít společný rozvaděč pro AC i DC stranu dohromady. Takový rozvaděč však musí splňovat určité náležitosti a musí být sestaven pečlivěji. Toto zvládne jen málokterá firma.

Firma sestavuje vlastní rozvaděč, nedodá k němu však projekt a typový štítek.

Střídač, lišty a rozvaděče jsou na zdi rozmístěné bez rozmyslu.
Na funkci to nemá vliv, ale v mnoha případech by pomohlo, kdyby se montéři na chvíli zamysleli, zkusili si komponenty rozmístit nanečisto teprve pak je přidělali na zeď. V ČR není vyjímkou, že je na zdi zcela zbytečně 3x lomená lišta a podobné lahůdky.

6) Backup neboli zálohovaný okruh

Zálohovaný okruh není vůbec zapojen, ačkoliv tuto funkci střídač má.

Na zálohovaný okruh je připojena jen jedna zásuvka, na zdi vedle střídače.

Na zálohovaný okruh je připojeno jen minimum spotřebičů.

Na zálohovaný okruh je zapojen elektrokotel.

Realita je taková, že typický 10kW 3f střídač utáhne na svém zálohovaném okruhu 10kW zátěží. Defacto tedy není problém na zálohu připojit celý dům, vyjma některých extrémních spotřebičů, jako jsou elektrokotle, tepelná čerpadla, indukční desky, přímotopy, vodní hlubinná čerpadla. Naopak všechny normální zásuvky, světla, kompletní vybavení technické místnosti, routery, wifi, počítače atd. by neměl být problém na backup výstup připojit.

7) Vytěžování přebytků výroby

Firma vůbec nenabízí vytěžovač, jako třeba GreenBono, AZ router, Wattrouter.

Firma nabízí vytěžovač, umí ho namontovat do rozvaděče ale neumí ho nakonfigurovat, vyladit a otestovat jeho správnou funkci.

Přídavný elektroměr, nebo proudové sondy, které jsou součástí balení střídače jsou instalovány ve špatném směru nebo zpřeházeně mezi fázemi.

8) Konfigurace režimu FVE a kalibrace přetoků

Po montáži FVE se většinou FVE nastaví do režimu, kdy jsou zakázané přetoky. Poté co distributor formálně povolí připojení FVE k DS, by firma měla přetoky buď vzdáleně nebo na místě povolit. V opačném případě se FVE nebude chovat správně. Velikost přetoků (nebo přícucu z DS) je potřeba nastavit na rozumnou hodnotu, tak aby nedocházelo ke zbytečnému vybíjení baterie, ale zároveň aby nedocházelo ani ke zbytečnému nákupu energie z DS. Například, pokud se za celou noc baterie FVE vybije jen o pár procent (nebo dokonce vůbec), jedná se o špatné nastavení. Velikosti přetoků je nutné sladit také s nastavením vytěžování přebytků výroby pomocí Wattrouter, AZ router, GreenBono.

9) Úprava elektroměrového rozvaděče

Firma nezajistí provedení úpravy elektroměrového rozvaděče.

Mezi elektroměrovým rozvaděčem a FVE chybí kabel pro ovládání FVE přes HDO.

ČEZ, EON i PRE mají každý trochu jiné požadavky. Ve většině případů však bude potřeba provést v elektroměrovém sloupku pár úprav, Například instalaci mechanického vypínače, relé a HDO ovládání pro možnost dálkového vypnutí FVE. Nebude-li toto provedeno, může ČEZ, EON, PRE odmítnout FVE připojit do té doby, než bude sjednána náprava.

Další

Napadají Vás další body?
Máte fotografie některé z výše uvedených chyb či nepříjemností?
Pokud ano, určitě přidejte komentář či přílohy, pomůžete tak ostatním uživatelům!

Díky!
Youda
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Diablo007 »

Relé pro odpojení fve nepatří do elektroměrové rozvaděče musí být mimo něj
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Youda »

To právě záleží na distributorovi. Každý to má jinak.
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/20 ... ch-sloupku
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Diablo007 »

Který že distributor chce relé do elektromeroveho rozvaděče nezahlédl sem
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Youda »

ČEZ
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Diablo007 »

Součástí sloupku – pokud je v něm osazeno HDO – musí být i ovládací relé, které slouží ke spínání dvoutarifních spotřebičů (bojler, elektrokotel, tepelné čerpadlo…). Umisťuje se pod stávající HDO na tzv. „L“ držák nebo ke stávajícím jističům. Praktická rada: Pozor na to, aby relé bylo opravdu funkční. (Může se to zdát komické, ale v praxi se opravdu dost často stává, že si lidé upravují sloupky sami, neodborně, a pak se diví, že relé je nefunkční a oni se sprchují studenou vodou.)

Dále je třeba vyvést ve sloupku vodič označený N0 % a u střídače fotovoltaiky zapojit tzv. „krizové HDO“, které slouží k tomu, aby ČEZ mohl v případě nouze odpojit fotovoltaiku od sítě. K tomu může dojít pouze v přesně vymezených situacích specifikovaných v Energetickém zákoně (během naší praxe jsme se s takovým zásahem zatím nesetkali).


Já vidím že se pro odpojení fve vyvede nula. Ne že je tam relé pro odpojení. Je tam pouze relé pro blokaci spotřebičů na levný proud to ano
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Diablo007 »

Jednucha věc.
ČEZ se vyvádí pouze nula.
Egd mají jen podmínku že když bude majitel vyzván že to doplní tedy se momentálně vůbec nemusí nic upravovat.
PRE posílá své vlastní revizaky na úpravu tedy montážní firma nemůže do elektroměrového rozvaděče vůbec vstoupit
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Youda »

Davide,
Za prvé ti "děkuju", žes rozmrdal toto vlákno ještě dřív, než do něj někdo jiný stačil napsat, na co další je potřeba dát si pozor při realizaci FVE na klíč. Teď už se dalších konstruktivních nápadů asi nedočkáme.

Za druhé
jsem tam jasně psal, že každý distributor to má jinak a že je potřeba aby si zákazník tu úpravu ohlídal. Zákazník nemusí řešit, CO přesně tam má být, ale má vědět, že ve většině případů musí být ve sloupku navíc vypínač, někde navíc i relé a další jistič. A je tedy potřeba, aby to firma zajistila a udělala správně. Extra jsem psal ZAJISTILA, protože právě u PRE to nemůže sama udělat. A zákazníkovi je jedno, jestli to firma udělá osobně, nebo jinak, ale hlavně potřebuje, aby to bylo hotové, prošlo PPP, následně prošlo i NZU a nedocházelo k tomu, že chytrolíni si budou odpovědnost přehazovat mezi sebou. Ideálně tedy, ať si na to firma vždy najme místního znalého elektrikáře. V případě PRE elektrikáře z PRE seznamu. A v případě ČEZu libovolného místňáka, co to již 10x úspěšně dělal.


A za třetí
, v připojovacích podmínkách ČEZu to máš i namalované, že na území ČEZu relé musí být součástí elektroměrového rozvaděče. Důvod je jednoduchý:

Na území EONu, se všecko ovládá jenom přes HDO a skutečně z něj pak vedou dva N dráty:
- První N vodič je "blokace bojleru"
- Druhý N vodič je blokace FVE.

Na území ČEZu to mají vymyšlené tak, že v HDO se plánuje s využitím všech tří jeho pozic:
- U malých FVE tam HDO ovládá FVE jen stylem ON/OFF.
- U větších FVE se přes ty tři pozice v HDO ovládá výkon FVE po krocích (0-50-75%).
- Blokace bojleru se tedy na území ČEZu přesunula z HDO do elektroměru, protože čtvrtá pozice v HDO není.
A abys ČEZu neodpálil kontakt v jejich drahocenném elektroměru, tak tam chtějí navíc to relátko.

Polož mobil, otevři si to na skutečném počítači a podívej se na schéma, které nalezneš v příloze i zde.
Už chápeš?
CEZ mala fve.PNG
CEZ mala fve.PNG (187.65 KiB) Zobrazeno 43842 x
CEZ velka fve.PNG
CEZ velka fve.PNG (248.39 KiB) Zobrazeno 43842 x
CEZ pripojovacipodminkyvyrobny.pdf
(5.33 MiB) Staženo 335 x
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Diablo007 »

Ondro relé na tom schématu je pro blokaci spotřebičů ne pro odpojení fve. Tedy pro úpravu elektroměrového rozvaděče při montáži fve se žádné relé nepřidává do elektroměrového rozvaděče ale je vyvedena nula pro ovládání relé které je až u fve
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Youda »

Do psí prdele!

Pokud máš bojler a dvoutarif, tak i v ČEZu to ovládá přímo HDO a žádné relé tam není.
Jakmile k tomuhle bojleru a dvoutarifu chceš přidat ještě FVE, tak se to musí celý předělat, podle toho schématu.

Tedy kvůli tomu, že si pořizuješ FVE, si tam musíš nechat přidat to relé. A HDO co bylo dřív na bojler se musí přepojit na ovládání FVE. Když to předělat nenecháš tak máš defacto jen dvě možnosti:
- Ta lepší varianta je, že vůbec neproběhne PPP.
- Ta horší varianta je, že PPP proběhne a škodolibej technik z ČEZu tě nechá sprchovat se studenou vodou, protože ti tam bude chybět to relátko.

Fakt se nad sebou zamysli.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Diablo007 »

Budeš se divit ale poslední předělávky elektroměrového rozvaděče co sem dělal kvůli ppp obsahovaly relé pro blokaci spotřebičů tedy nic sem tam nepřidával. Zamýšlím se nad sebou a nechám to odborníkům
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od danidani »

Pardon, že plevelím vlákno, ale snad je to k věci.

HDO na spotřebiče nemáme, neb máme jen jeden tarif. Zato nám do sloupku dle požadavku ČEZu dali HDO na vypnutí elektrárny. PPP proběhlo letos v lednu. Vodič z HDO vede do rozvaděče u FVE, kde je jistič a k němu relé (?), které předá impulz střídači. Údajně, když ten jistič u relé shodím, tak HDO do střídače nedoputuje a tím pádem HDO požadavku nebude vyhověno.

V případě potřeby vyfotím.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Diablo007 »

Pokud je to jištění cívky stykače a je to stykač v klidu sepnuto tak tím opravdu vyřadíš odepnutí fve od sítě. Ale pokud je to naopak stykač v klidu rozepnuto tak jeho vypnutím naopak odpojíš fve od sítě. Jednoduchý test bude ho vypnout a pokud zůstane ds tak víš že je to první verze a vypnutím jističe jsi vyřadil jejich odepnutí fve od sítě.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
el_salvadore
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od el_salvadore »

Pan Youda, vdaka za vyborny obsah co do kontextu tak aj do struktury prispevku!

Z vlastnej skusenosti pridam jednu pikosku kedy "firma" nacenila kolegovi 20kW Hybrid FVE s ONGRID (Huawei) striedacom a 10kWh v bateriach... Myslim teda, ze uz zo samotnej cenovej ponuky a sposobu komunikacie predavajuceho sa da bystrejsim okom dost odhadnut.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Beny »

Jsem u DS ČEZ

Při realizaci FVE jsem žádal o dvoutarif. HDO spíná přes pomocné relé v ER 4Q elektroměr z důvodu neodpálení elměru.
Po rozšíření FVE o druhý měnič jsem musel dát před měnič odpojovací relé, které je řízené přidaným HDO přijímačem.
Nevím, kdybych dnes rozšiřoval o třetí měnič nebo šel do 3f měniče zda bych musel vkládat i mechanický odpojovač do ER. No nevím ani kam s ním.
Vkládám sem fotku. Ještě bez HDO přijímače
ER.jpg
ER.jpg (437.06 KiB) Zobrazeno 43165 x
JInak k vkláknu. Vše myslím OK. Na nic se snad nezapomnělo.

Jen bych dodal, že panely fungují i na SV straně s tím rozdílem, že přes letní měsíce vyrobí cca 2/3 oproti stejnému panelu na JZ. Tedy, pokud už nejsou panely kam dát vyplatí se i to. Viz příloha - výroba za rok, porovnání panelů 1.1.8 oproti 1.1.10 360 Wp. 1.1.8 je JZ sklon 50*, 1.1.10 je SV sklon 30*.

[attachment=1]Screenshot 2022-05-11 at 11-35-04
Přílohy
Screenshot 2022-05-11 at 11-35-04 Rozvržení.png
Screenshot 2022-05-11 at 11-35-04 Rozvržení.png (276.26 KiB) Zobrazeno 43165 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Cornellius
Příspěvky: 1
Registrován: pát kvě 20, 2022 1:35 pm

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Cornellius »

Diablo007 píše: sob kvě 07, 2022 12:48 am Budeš se divit ale poslední předělávky elektroměrového rozvaděče co sem dělal kvůli ppp obsahovaly relé pro blokaci spotřebičů tedy nic sem tam nepřidával. Zamýšlím se nad sebou a nechám to odborníkům
Ahoj, dotaz, když jsi realizoval ty úpravy rozvaděčů, v jakém režimu byly ty FVE?
Byl to režim mikrozdroje ve zjednodušeném řízení a nebo v klasickém s možností přetoků do sítě?
Protože to by vysvětlovalo ten váš spor.
Pokud je to klasické s přetoky, to relé tam být musí, dle PPDS.
Pokud je to ve zjednodušeném řízení, kde se nesmí přetok uskutečnit a máš jen povinnost oznámit provozovateli DS připojení takového zdroje, tak bych chápal, že se ani úprava ELM rozvaděče nedělá, protože není potřeba, zamezení přetoku musí být už součástí samotné FVE :-)

Děláme velké zdroje a kogenerace nad MW výkony, ale vždy je to stejné, PPDS jsou jen jedny :-)

Ale každopádně by chtělo ten váš spor nějak technicky dořešit, aby to nezavádělo ostatní k omylům :-)

Tom.
mati
Příspěvky: 44
Registrován: ned lis 28, 2021 9:47 pm

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od mati »

Cornellius píše: pát kvě 20, 2022 1:42 pm
Diablo007 píše: sob kvě 07, 2022 12:48 am Budeš se divit ale poslední předělávky elektroměrového rozvaděče co sem dělal kvůli ppp obsahovaly relé pro blokaci spotřebičů tedy nic sem tam nepřidával. Zamýšlím se nad sebou a nechám to odborníkům
Ahoj, dotaz, když jsi realizoval ty úpravy rozvaděčů, v jakém režimu byly ty FVE?
Byl to režim mikrozdroje ve zjednodušeném řízení a nebo v klasickém s možností přetoků do sítě?
Protože to by vysvětlovalo ten váš spor.
Pokud je to klasické s přetoky, to relé tam být musí, dle PPDS.
Pokud je to ve zjednodušeném řízení, kde se nesmí přetok uskutečnit a máš jen povinnost oznámit provozovateli DS připojení takového zdroje, tak bych chápal, že se ani úprava ELM rozvaděče nedělá, protože není potřeba, zamezení přetoku musí být už součástí samotné FVE

Děláme velké zdroje a kogenerace nad MW výkony, ale vždy je to stejné, PPDS jsou jen jedny :-)

Ale každopádně by chtělo ten váš spor nějak technicky dořešit, aby to nezavádělo ostatní k omylům :-)

Tom.
To tak nebude jednoduché , jen ho nahlásit - mikrozdroj ve zjednodušeném řízení.
Přetok uskutečněný je za pokutu - takže to řešíš střídačem O.K.
Ale "musíš instalovat vazební spínač" dle PPDS
Je pravdou , že nemusíš zasahovat do elměr. rozvaděče - jen ti ho distribučka vymění za 4Q ( když ho má skladem )..
Naposledy upravil(a) mati dne pát kvě 20, 2022 2:41 pm, celkem upraveno 1 x.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Diablo007 »

Byli to ofiko přetoky. Ale není tu spor o to zda je nebo není potřeba přidávat relé ale.onto že když do rozvaděče vylezu už nějaké obsahuje a v tom případě už vlastně další nepridavas. Ppds jedny nejsou jsou u každého distributora jiné pokud děláte zdroje na MW tak se bavíme o úplně jiné kategorii připojování a to na úrovni VN
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Diablo007 »

mati píše: pát kvě 20, 2022 2:38 pm
Cornellius píše: pát kvě 20, 2022 1:42 pm
Diablo007 píše: sob kvě 07, 2022 12:48 am Budeš se divit ale poslední předělávky elektroměrového rozvaděče co sem dělal kvůli ppp obsahovaly relé pro blokaci spotřebičů tedy nic sem tam nepřidával. Zamýšlím se nad sebou a nechám to odborníkům
Ahoj, dotaz, když jsi realizoval ty úpravy rozvaděčů, v jakém režimu byly ty FVE?
Byl to režim mikrozdroje ve zjednodušeném řízení a nebo v klasickém s možností přetoků do sítě?
Protože to by vysvětlovalo ten váš spor.
Pokud je to klasické s přetoky, to relé tam být musí, dle PPDS.
připojení takového zdroje, tak bych chápal, že se ani úprava ELM rozvaděče nedělá, protože není potřeba, zamezení přetoku musí být už součástí samotné FVE :-)

Děláme velké zdroje a kogenerace nad MW výkony, ale vždy je to stejné, PPDS jsou jen jedny :-)

Ale každopádně by chtělo ten váš spor nějak technicky dořešit, aby to nezavádělo ostatní k omylům :-)

Tom.
To tak nebude jednoduché , jen ho nahlásit - mikrozdroj ve zjednodušeném řízení.
Přetok uskutečněný je za pokutu - takže to řešíš střídačem O.K.
Ale "musíš instalovat vazební spínač" dle PPDS
Je pravdou , že nemusíš zasahovat do elměr. rozvaděče - jen ti ho distribučka vymění za 4Q ( když ho má skladem )..
Pokud je schválený zdroj bez přetoku tak přetoky technické jsou povolené ale nikdo nedefinoval velikost takže je to momentálně bezvládí než někdo jasné řekne kolik
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mati
Příspěvky: 44
Registrován: ned lis 28, 2021 9:47 pm

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od mati »

Diablo007 píše: pát kvě 20, 2022 2:40 pm
mati píše: pát kvě 20, 2022 2:38 pm
Cornellius píše: pát kvě 20, 2022 1:42 pm

Ahoj, dotaz, když jsi realizoval ty úpravy rozvaděčů, v jakém režimu byly ty FVE?
Byl to režim mikrozdroje ve zjednodušeném řízení a nebo v klasickém s možností přetoků do sítě?
Protože to by vysvětlovalo ten váš spor.
Pokud je to klasické s přetoky, to relé tam být musí, dle PPDS.
připojení takového zdroje, tak bych chápal, že se ani úprava ELM rozvaděče nedělá, protože není potřeba, zamezení přetoku musí být už součástí samotné FVE :-)

Děláme velké zdroje a kogenerace nad MW výkony, ale vždy je to stejné, PPDS jsou jen jedny :-)

Ale každopádně by chtělo ten váš spor nějak technicky dořešit, aby to nezavádělo ostatní k omylům :-)

Tom.
To tak nebude jednoduché , jen ho nahlásit - mikrozdroj ve zjednodušeném řízení.
Přetok uskutečněný je za pokutu - takže to řešíš střídačem O.K.
Ale "musíš instalovat vazební spínač" dle PPDS
Je pravdou , že nemusíš zasahovat do elměr. rozvaděče - jen ti ho distribučka vymění za 4Q ( když ho má skladem )..
Pokud je schválený zdroj bez přetoku tak přetoky technické jsou povolené ale nikdo nedefinoval velikost takže je to momentálně bezvládí než někdo jasné řekne kolik
Ale je to definované.. Ten přetok nesmí být přes 115W ( nebo Wh - teď nevím ) , a cenovka se dá taky najít - nějakých 32Kč/kWh/měsíc...
Za ty čísla nedám úplně ruku do ohně - a jistě byly ve výnosech ERU - v 2020 když jsem připojoval - a to si myslím nezměnili.
Tak daleko jsem zatím nedošel , aby mohli chtít pokutu - mám max. 0,029kW ve 1/4hod. - vaří se na indukci , běžně se ale pohybuji cca 10x denně v dodávce 1Wh za 1/4hodinu a za ty dva roky suma dodávky 2,059kWh.
Naposledy upravil(a) mati dne pát kvě 20, 2022 3:01 pm, celkem upraveno 1 x.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Diablo007 »

EGD
Technické řešení mikrozdroje, které zamezuje dodávce elektřiny do distribuční soustavy v místě připojení, s výjimkou krátkodobých přetoků elektřiny do distribuční soustavy, které slouží pro reakci omezujícího zařízení, ale které nezvýší hodnotu napětí v místě připojení.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mati
Příspěvky: 44
Registrován: ned lis 28, 2021 9:47 pm

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od mati »

Diablo007 píše: pát kvě 20, 2022 3:00 pm EGD
Technické řešení mikrozdroje, které zamezuje dodávce elektřiny do distribuční soustavy v místě připojení, s výjimkou krátkodobých přetoků elektřiny do distribuční soustavy, které slouží pro reakci omezujícího zařízení, ale které nezvýší hodnotu napětí v místě připojení.
To jó , to je technické řešení k zamezení - řeší projekt v návaznosti na PPDS.
Ale sankce specifikovala ERU - si myslím , že i v posledním "cenovém rozhodnutí " jsem data ( výšku a pokutu ) o nedovolených dodávkách četl.
Jestli to někdy někdo vymáhal ( nebo platil ) - to jsem zatím z věrohodného zdroje nečetl.

Doplnění - čerpal jsem z cenového rozhodnutí ERU z 30.11.2021 - odstavec (4.34.4) a (4.37) - a je to opravdu : 115W a minimální částka "pokuty" není mnou napsaných 32Kč/kW/měsíc ale 42Kč/kW/měsíc.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od brumlaj »

Už chápu proč vyměňovali elektroměr po osmi letech. V nově namontovaném je čítač 2.6.0 který bonzne maximální výkon při přetoku v daném měsíci včetně datumu a času. Předpokládám, že i tento čítač posílá distributorovi data po čtvrthodině.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od Diablo007 »

Přesně tak jo troluje to i maxima. Dokonce při testu odpojení fve pomocí signálu hdo si zkontrolují zda ti to funguje
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
el_salvadore
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Na co si dát pozor při realizaci FVE na klíč?

Příspěvek od el_salvadore »

K hlavnej téme o chybách pri návrhu/realizácii FVE- Možno by este zišlo spomenúť ako je to s dimenzovanim veľkosti batérie k veľkosti FVE poľa.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
Zamčeno

Zpět na „FAQ a rady pro začátečníky“