Zemnění, přepětovky problém.

Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Plazivec »

Mám dost těžkej problém s elektrárnou, která je před uvedením do provozu.

Vím, že se to tady i na MP dost řešilo a věřte, že jsem se snažil neopomenout žádnou diskuzi, ale nic z toho na můj případ nepasuje.

V baráku neexistuje žádné uzemnění ani hromosvod. Lámu si hlavu, jak se s tím vypořádat - alespoň se zemněním pro FVE. Je to v současnosti fyzicky téměř neřešitelný úkol. Kolem baráku nemám žádné místo, kudy bych moh od země, kde to zakopu, tahat ten příšernej ocelovej drát. Místa, kudy by to šlo, by vyžadovaly tolik záhybů na těžce dostupných místech, že si to neumim představit dělat. Jiné kafe by bylo, kdyby to šlo udělat z mědi.
Otázky tedy jsou tři.
1. Nakolik je nutné zemnění FVE? Myslím, že je nezbytné, ale někdo může odpovědí překvapit.
2. Lze nahradit tu ocelovou příšeru mědí? Byť by to stálo něco navíc, fyzicky je to proveditelné.
3. Lze použít zemnící tyč?(nebo dvě tři) Protože ani místa pro plošné kopání není nic moc.

Co se týče řešení, nech to na firmu a pořiď si pořádnej hromosvod, byly tady už tři, ale žádná z nich se do toho, po všelijakých výmluvách, nechtěla pustit.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
bublich
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 26, 2021 3:25 pm

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od bublich »

1. Myslím,že je nutná.
2. Určitě.Vyjet od těch 20 tyčí (3) FEZN 10 do krabice umístěné na fasádě nebo ve sklepě a tam provést přechod na CYA požadovaného průřezu.
3. Zemnicí tyče jsou samozřejmě možné ale k dosažení 15ohmů (5 pokud je nejblišší přizemnění N dále jak 200m) bude třeba těch tyčí spousty.Ale cokoliv lepší jak nic.Pro zlepšení výsledného odporu je třeba je dávat co nejdál od sebe (je jasný,že to asi nepůjde) kopnout desku je lepší (svisle).Bacha aby tam něco nevedlo.

Ve videu jsou zajímavé názory na použití měďi v zemi.
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... .html/view
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Plazivec »

Já myslel spíš měď tahat po fasádě místo toho železa.
Takže bych to nějak shrnul - vymyslet jak zakopat kolmo zemnící desku, standardně k ní přišroubovat FeZn drát, vyvést někam na fasádu, krabice, zemnící svorka, odtud po fasádě nahoru na půdu měď. Teď ještě ten odpovídající průřez.
Sere mě ten okapovej betonovej chodník, metr širokej kolem celýho baráku, dělanej z protileteckýcho cimentu. I když to říznu flexou, tak to bude mazec vysekat drážku na ten FeZn drát. Tchán stavěl všechno za studený války.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
bublich
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 26, 2021 3:25 pm

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od bublich »

Já to mám také tak.Musel jsem podkopat zatravňováky poctivě podbetonované,projet do sklepa a tam jsem to zasekal do podlahy a zalil a vyjel pod tou 125 krabicí.Je to u mne,kdybych to dělal jinde dal bych tam nějakou větší krabici aspoň IP 44 a vevnitř by to víc slušelo ekvipotenciální svorkovnici.

Třeba tato - https://www.elfetex.cz/10-075-190-elekt ... ggEALw_wcB

Je pak bezproblermová možnost pospojit ještě něco jiného.Já měl trochu štěstí protože mám kolem baráku a branky spoustu betonu s provařeným armováním a na zahradě dva pojezdové pruhy taktéž s provařeným armováním a všechno je to spojeno dohromady,takže ty sondy jsem spojil s tím armováním a pak jel do baráku.Sondy jsem tloukl do toho trojůhelníku nalevo od zatravňováků je jich tam asi 10 a byl jsem na 20 ohmech,je tam navážka,strašná práce.Deska je lepší a jestli je možnost tak zasypat kvalitní zemí (černozom) pokud v ní už není.Nepodceňovat ani s deskou se nemusí dosáhnout 15ohmů.

dobrá deska - https://shop.elektrosms.cz/cs/zd-01a-ze ... rxEALw_wcB

Po propojení s tou armaturou jsem na 6,5 ohmech.Měřil jsem to zátěžovou metodou a pak porovnal se sondovým měřičem hromosvodů a překvapivě se shodly.
Pokud byste měl podobnou možnost s tou armaturou tak to rozhodně stojí za námahu.Přitom před pár lety se u nás dělala kanalizace kdybych tam já vůl hodil dvě desky.Ale to jsem ještě nebyl nakažen.
K tomu průřezu,já tam mám 16 CYA a podle mě to stačí.Třeba se vyjádří Kodl.

Ještě edit - toto je zemnění/přizemnění nuly/HOP neplést s hromosvodem,to je něco jiného.

zemnění.jpg
zemnění.jpg (379.38 KiB) Zobrazeno 3197 x
zemnění2.jpg
zemnění2.jpg (385.94 KiB) Zobrazeno 3197 x
Atman
Příspěvky: 102
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Atman »

bublich píše: sob kvě 07, 2022 11:06 pm

Ještě edit - toto je zemnění/přizemnění nuly/HOP neplést s hromosvodem,to je něco jiného.

Snáď autorovi tejto témy nebude vadiť moja otázka k uzemneniu bleskozvodu a uzemneniu PEN.
V dielni s FVE mám dolu v pivnici zemniacimi tyčami PEN doplnkovo prizemnený 3x zemniacimi tyčami. Na streche dielne mám panely, kde až teraz dorábam bleskozvod. Ten bude mať samostatné zemnenie vonku za dielňou do dvoch 180cm zemných skrutiek pod altánkom a zemniacou tyčou na druhom konci. Možno viac, uvidím ako budú odpory. Prepäťovky budú zvedené na úrovni zeme do zemnenia PEN dolu v pivnici.
Otázka je či je lepšie tieto dve zemnenia (bleskozvod a prepäťovky +PEN) tesne pred vstupom do zeme vzájomne prepojiť, alebo ich nechať ako oddelené systémy. Panely a konštrukcie na streche budú súčasťou bleskozvodu, nie sú vzdialené na "s". Plánoval som to oddelene, ale kdesi som videl obrázok, kde jednoznačne doporučovali na úrovni zeme toto pospájať.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Plazivec »

K té desce, v jaké hloubce by měla být, já mám tady asi 1m černozem, pak je žlutá hlína - velice jemní jíl, nejspíš saharský prach.
Edit: Co se týče těch armatur, tohle je starej barák, všechen beton, kterým se musím prokousávat, se nejméně vyrovná, ne-li předčí hitlerovy stavby z 2.sv. Kdybych chtěl hledat v chodnících armaturu, musel bych si půjčit jednu z těch šwarcnegerových zbíječek, kterou sotva uzvednu.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
bublich
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 26, 2021 3:25 pm

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od bublich »

Atman píše: ned kvě 08, 2022 11:33 am
bublich píše: sob kvě 07, 2022 11:06 pm

Ještě edit - toto je zemnění/přizemnění nuly/HOP neplést s hromosvodem,to je něco jiného.

Snáď autorovi tejto témy nebude vadiť moja otázka k uzemneniu bleskozvodu a uzemneniu PEN.
V dielni s FVE mám dolu v pivnici zemniacimi tyčami PEN doplnkovo prizemnený 3x zemniacimi tyčami. Na streche dielne mám panely, kde až teraz dorábam bleskozvod. Ten bude mať samostatné zemnenie vonku za dielňou do dvoch 180cm zemných skrutiek pod altánkom a zemniacou tyčou na druhom konci. Možno viac, uvidím ako budú odpory. Prepäťovky budú zvedené na úrovni zeme do zemnenia PEN dolu v pivnici.
Otázka je či je lepšie tieto dve zemnenia (bleskozvod a prepäťovky +PEN) tesne pred vstupom do zeme vzájomne prepojiť, alebo ich nechať ako oddelené systémy. Panely a konštrukcie na streche budú súčasťou bleskozvodu, nie sú vzdialené na "s". Plánoval som to oddelene, ale kdesi som videl obrázok, kde jednoznačne doporučovali na úrovni zeme toto pospájať.
Přečtěte si ten dlouhý příspěvek.Ty tři body.Já s tím souhlasím.Ale na tohle bude mít každý revizák jiný názor.

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 175.0.html

Je to starší ale myslím platné.

Ve zkratce - při zásahu bleskem při propojeném systemu hrozí zavlečení části výboje do instalace.Při nepropojených ale nevhodně udělaných je toto riziko ještě větší.(např. zemnění HOP a hromosvodu v zemi blízko u sebe).U propojených se pozitivně sníží celkový odpor zemnění a výboj se rozloží do více uzemnění.Já jsem pro variantu 2 v článku ale líbilo by se mi propojení zemí např.páskem FEZN (pokud jsem pochopil chcete to vést nad zemí).U propojení nad zemí je tam zase riziko vzniku oblouku a požáru.Ale záleží kudy by to vedlo a čím je to provedeno (HVI ).Tou zemí by to bylo fajn.
Ale jak říkám názorů bude víc viz ta diskuze revizáků.Toto je můj.
bublich
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 26, 2021 3:25 pm

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od bublich »

Plazivec píše: ned kvě 08, 2022 11:44 am K té desce, v jaké hloubce by měla být, já mám tady asi 1m černozem, pak je žlutá hlína - velice jemní jíl, nejspíš saharský prach.
Edit: Co se týče těch armatur, tohle je starej barák, všechen beton, kterým se musím prokousávat, se nejméně vyrovná, ne-li předčí hitlerovy stavby z 2.sv. Kdybych chtěl hledat v chodnících armaturu, musel bych si půjčit jednu z těch šwarcnegerových zbíječek, kterou sotva uzvednu.
Ta deska je dvoumetrová a dává se aby jí nevyhrabaly slepice :D.Dal bych ji pokud možno aby procházela co největší plochou tou vodivějsí zeminou.
Svisle se dává právě proto aby procházela více vrstvami zeminy s různým zemním odporem.Např. když by v dolní třetině byly nějaké šutry,suť apod a nahoře černozem tak jí dát pod nějakým rozumným ůhlem do tý černozemyny.Osvědčilo se naházet k tomu jakýkoliv železný odpad.Dávat zem,zalévat a dusat.Na připojení na FEZN v zemi dát 3ks spojky pásek-kulatina,přetřít gumoasfaltem a na vývod ze země 20cm do a 20cm nad navléci smršťovací trubku na kabelové spojky s lepidlem (Elfetex,Kv elektro,Hornbach) a zatavit horvzduškou.Tam by to časem urezlo.
Ať se daří je to dobrý počin.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Plazivec »

Takže v té černozemi by to třebas půlmetru stačilo? Pod trávníkem by to bylo i zalévané.
Edit: Zas mě ale sejří problém, že když nemám hromosvod, můžu tomu blesku ješte pomoct, když udělám jen zemnění pro FVE.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Kodl69 »

Takže doporučuju dřevěnou stavbu krytou slámou, bez použití hřebíků, svázaný lýkem, tam blesku "nepomůžeš" - to jsou diskuze o h***ě. Když bydlíš v baráku, do kterýho vedou kovový dráty, a obsahuje spoustu kovovejch částí (topení, traverzy, armatury...), který navíc strkáš nad střechu (panely), tak není co řešit. Pokud teda nechceš, aby se z toho všecho stal náhodný jímač, náhodný svod a náhodné uzemnění, se všemi důsledky z toho plynoucími.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od brumlaj »

Je přeci známý fakt, že se nemůže nic stát. Vždyť atmosférické přepětí odčerpávají jímače domů v okolí....... Takový argument nikdo nevyvrátí.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od NESKOM »

Proti přímému zásahu blesku pomůže jenom Faradayova klec. V práci, v železobetonové továrně stojící uprostřed polí jsem měl na hromosvodu i počítadlo. bylo na měl několik zásahů ročně a většinou se nic nestalo nebo odešla nějaká drobnost jako čtečka karet u vstupu nebo nějaký router. Ale tam bylo vše propojeno se vším a rozvaděče pospojeny CYA70.
V normálním domě vyměníš po přímém zásahu bleskem všechnu elektroniku. Pokud nemáš hromosvod tak i elektroinstalaci a pokud nemáš štěstí tak i osazenstvo domu.

Proti blesku pomáhají 3 věci:
- dobře udělaný hromosvod
- dobře uzavřené pojištění
- platná revizní zpráva

Mimochodem, známý revizák mi vyprávěl jak likvidátor pojišťovny soudním znalcem zpochybnil revizní zprávu na drobnosti: výpočet průřezu kabelu byl znalcem spočítán na 59mm2 a on zrevidoval přívod s 63A pojistkou.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Plazivec »

Bohužel bydlím v oblasti, kde elektrikář do telefonu řekne, volejte za dva týdny, což mě připadne jako hlava 22, protože za dva týdny řekne to samé. Na hromosvod, jak jsem psal tady už byly 3 firmy a ani jedna se toho neujala, ačkoli jsem byl ochoten zaplatit co budou chtít. Tady všichni řemeslníci v širém okolí, jsou, a v budoucnu ještě víc budou, ohrožený druh. A to nemluvím o vodařech/plynařech. Nikdo tady nechce strčit ani šroubovák do starýho baráku, proč taky, když si vybírají novostavby podle kilometrů od bydliště a lidi jim líbají ruce. Já na tu střechu nevylezu ani za nic. Zdá se mi výhodnější zemřít přímým zásahem blesku možná někdy v budoucnu, než hned teď na okapovém betonovém chodníku kolem domu s rozmázlým mozkem zítra. Bourat to nebudu, abych to znovu postavil ze slámy a bláta. Prosté mi nic jinýho nezbývá, než někde tady na těch 4m2 trávníku zakopat ZD01 prokousat se tím chodníkem ke zdi a zkusit nějakou parodii HUS na fasádě a odtud se plácnout po kapse a nějakou CYA XX to přes balkon dotáhnout na půdu.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od brumlaj »

NESKOM píše: pon kvě 09, 2022 8:54 pm Proti přímému zásahu blesku pomůže jenom Faradayova klec. ...............
Proti blesku pomáhají 3 věci:
...............
- dobře uzavřené pojištění
- platná revizní zpráva
..............
Někdy mám pocit, že BrejnFošink (palba fošnou po hlavě) je novým náboženstvím. Viz. vypíchnuté dilema co vlastně pomůže s finálním vyvrcholením. Zajímalo by mne komu z obětí mnou výše odkazované tragédie pomohlo "dobře uzavřené pojištění".
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Kodl69 »

Vyrthávání věcí z kontextu a překucování toho, co kdo řekne (napíše) je taky hnusnej zlozvyk současné doby.
Když citovat, tak celý: snad na prvním místě NESKOM píše: HROMOSVOD, a až pak pojištění a revize, tj to, co pomůže vyřešit případnou hmotnou škodu. Brumlaj slovo hromosvod nahradí ............ a pak se rozepisuje o funci pojištění ve víc než 100 let starém případě, kde HROMOSVOD NA KOSTELE NEBYL. Fakt sorry, ale tohle není normální.
To plazivec: A nějací mladí šikovní horolezci se v okolí nenachází? Nějak snadno podléháš pocitu zmaru. Já už taky na střechu nemůžu, ale znám lidi, co ještě můžou, a stačí, když jim na zemi ukážu, co mají dělat a pak to řeším jako pan Lorenc...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Plazivec »

Kodl69 píše: úte kvě 10, 2022 2:27 am .......... A nějací mladí šikovní horolezci se v okolí nenachází? Nějak snadno podléháš pocitu zmaru. Já už taky na střechu nemůžu, ale znám lidi, co ještě můžou, a stačí, když jim na zemi ukážu, co mají dělat a pak to řeším jako pan Lorenc...
Bylo by to řešení, jen kde sehnat pana Lorence? :D

Edit: to mě připomělo, jak jsem kdysi byl povinen strkat prst do fajfky Pionýra jesti kope proto, že jsem chodil na střední elektro průmyslovku. Prostě já jsem byl v partě "elektrikář" tak jsem musel snést i ten kopanec 20kV, protože to nás tam museli naučit. :D
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od NESKOM »

Plazivec: napiš kde bydlíš. Zamyslím se, koho bych ti tam poslal. Upozorňuji že to nebude zadarmo ani za flašku ale: jak u nás říkáme "za peníze v Praze dům, v Brně dva".
přece není možné že všichni elektrikáři v okolí vymřeli!
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od NESKOM »

brumlaj píše: pon kvě 09, 2022 11:34 pm
NESKOM píše: pon kvě 09, 2022 8:54 pm Proti přímému zásahu blesku pomůže jenom Faradayova klec. ...............
Proti blesku pomáhají 3 věci:
...............
- dobře uzavřené pojištění
- platná revizní zpráva
..............
Někdy mám pocit, že BrejnFošink (palba fošnou po hlavě) je novým náboženstvím. Viz. vypíchnuté dilema co vlastně pomůže s finálním vyvrcholením. Zajímalo by mne komu z obětí mnou výše odkazované tragédie pomohlo "dobře uzavřené pojištění".
Moje sdělení se týkalo situace v roce 2022 a Plazivcova domu. S tragédií v roce 1906 na Těšínsku nemá tato zpráva nic společného.

Ale i tak: Pojištění jistě existovalo i v roce 1906 a tak nejmladší Helenka spolu se svými devíti osiřelými sourozenci nemusela začínat život s nepřekonatelným handicapem.
yolo80
Příspěvky: 168
Registrován: ned led 09, 2022 10:23 am

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od yolo80 »

NESKOM píše: pon kvě 09, 2022 8:54 pm Proti blesku pomáhají 3 věci:
- dobře udělaný hromosvod
Niekedy ani ten nie :)
http://www.kniska.eu/kniska/clanky/jizerka/
Miroslav
Příspěvky: 9
Registrován: úte kvě 24, 2022 6:02 pm

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Miroslav »

Ahoj vsem,

stavim ostrov, resp jsem ve fazi shromazdovani materialu, uz mam v garazi panely, baterky, kabely, AL profily, regulatory a menice prijdou jit brzy. Momentalne jsem se zasekl na svodicich prepeti. Budu mit 4 stringy do 450V a chtel jsem koupit svodice prepeti od EATONu SPPVT12-10-2+PE ale zarazilo me ze se u toho pise ze to je svodic pro neuzemnene panely. bohuzel jsem se nedocetl co je tim mysleno, Ja se chystam uzemnit konstrukci panelu ale nebudu uzemnovat zadny pol. Dokazal by nekdo v tomto poradit? Zajimave je ze na eshopech s FV jsou prave prevazne ty svodice na neuzemnene panely, ale prece nejsem jedinej kdo to chce zemnit.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od josse »

Miroslav píše:Ahoj vsem,

stavim ostrov, resp jsem ve fazi shromazdovani materialu, uz mam v garazi panely, baterky, kabely, AL profily, regulatory a menice prijdou jit brzy. Momentalne jsem se zasekl na svodicich prepeti. Budu mit 4 stringy do 450V a chtel jsem koupit svodice prepeti od EATONu SPPVT12-10-2+PE ale zarazilo me ze se u toho pise ze to je svodic pro neuzemnene panely. bohuzel jsem se nedocetl co je tim mysleno, Ja se chystam uzemnit konstrukci panelu ale nebudu uzemnovat zadny pol. Dokazal by nekdo v tomto poradit? Zajimave je ze na eshopech s FV jsou prave prevazne ty svodice na neuzemnene panely, ale prece nejsem jedinej kdo to chce zemnit.
To znamená jeden pól uzemněný. V dávných dobách bylo normální, že se jeden konkrétní pól musel uzemnit kvůli nižší degradaci, bez toho panely na tom pólu co měl být uzemněný degradovali rychleji než ty na druhém konci... Ta doba již pominula, dnešní panely tím netrpí... Takže vlastně musíš napsat co za panely máš, ale jestli to v jejich dokumentaci není uvedené tak se jich to netýká a ty můžeš koupit.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Miroslav
Příspěvky: 9
Registrován: úte kvě 24, 2022 6:02 pm

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Miroslav »

pouziju regulator victron rs 450/100 ktery ma galvanicky oddelene panely od baterky a Voc stringu je 350V
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Kodl69 »

To Miroslav: nepleť si pojmy. I v IT soustavě se používá uzemnění a ochranný vodič...
1.) neuzemněná soustava znamená, že nejsou uzemněnz vývody panelů. Ale neznamená to, že nebudeš uzemňovat rámy a konstrukci panelů!!!
2.) Je dobré, když napětí přep. ochrany je vyšší než Voc stringu při -40°C, ale zase ne řádove. Tj přep. ochrana s napětím, při kterým začne něco svádět do země 1200V je dobrá jako první stupeň, tj pravděpodobně zabrání požáru, ale regulátor neochrání ani trochu, u regulátoru by tím pádem měla být nějaká další, T2, na napětí blížící se tomu Voc stringu...
to Yolo80 -Jizerka - tohle je známá věc, s podobným případem jsem se setkal, naštěstí bez zranění osob. Blesk trefil poměrně nízkou verandu, i když měl mnoho lepších míst k zásahu v blízkosti. Případ Jizerka je jeden, ale případy přímejch zásahů blesku do domů s hromosvodem nikdo nemedializuje, a pokud nejsou závažný škody, tak to nešíří ani postiženej. A těch jsou ročně možná i desetitisíce, když každej km2 zasáhne ročně 20-30 blesků. 78866km2 má čr, cca 120 lidí na km2, nějak se mi nechce počítat pravděpodobnost zásahu do stavby, ale jistě to bude dost vysoký číslo. Dost často se na zásah bleskem přijde až při další pravidelné revizi - takovej hromosvod má obvykle rezavý všechny svorky v cestě blesku - žárem od procházejícího proudu na nich shořel zinek, i když byl v tluté vrstvě, žárově nanášenej...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Miroslav
Příspěvky: 9
Registrován: úte kvě 24, 2022 6:02 pm

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Miroslav »

vzhledem k nedodrzeni vzdalenosti S (musel bych pouzit mene panelu) se chystam prizemnit vsechny hlinikove profily ke svodum hromosvodu. Kabely od panelu budou do deseti metru a hura do pojistkoveho odpinace a nasledne do svodice a z nej cca 4m do regulatoru. Pochopil jsem ze potrebuju svodic typ 1+2 jen me zarazilo ze se tam psalo o tom neuzemneni, coz dekuji za potvrzeni ze se jedna o uzemneni tech polu. Pokud doporucujete se napetim priblizit napeti stringu /max povolenemu regulatorem (string ma 350Voc, regulator max 450V) tak tedy co tento svodic?
https://www.kvelektro.cz/svodic-prepeti ... 8-p1138457
Naposledy upravil(a) Miroslav dne stř kvě 25, 2022 8:07 pm, celkem upraveno 1 x.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Zemnění, přepětovky problém.

Příspěvek od Diablo007 »

rottenkiwi píše: úte kvě 24, 2022 10:51 pm Ten zvodic je len na IT siet a je do 1050 V.
ALe panely maju 450 Voc ?
Zvodic musi byt vybrany tak, aby napatie zvodica pasovalo na max. Voc pri najnizsej teplote,
nemozeme pouzit zvodic, ktory napatim neodpoveda parametrom Voc.
Svodic se nekupuje na napětí stringu ale na horní napětí regulátoru . Nebudu kvůli budoucímu rozšíření stringu pokud to rezerva dovolí měnit svodice
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“