mini ostrůvek

Odpovědět
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

mini ostrůvek

Příspěvek od kulda »

Zdravím solárníky,
jsem v tomto ohledu nováček a tady mi určitě dobře poradíte.
Na chatě bych potřeboval napájet čerpadlo pískové filtrace u bazénu. Je to úplný nesmysl, nebo by to šlo nějak pořešit? Nejlépe Low-cost. :D
Čerpadlo má příkon 390w.
Díky za rady.
Kulda
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od Diablo007 »

Příkon je jedna věc rozběhovým proud druhá. Potřeboval bx jsi panely baterie a měnič. Jakou máš představu o investované částce?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od kulda »

Díky za reakci.
Takže panely, trakční baterie a menič na 220V?
Nemám představu o ceně, ale určitě mě neoslovily nabídky na netu za 25 tisíc +.
Baterie mám

Odesláno z mého SM-A750FN pomocí Tapatalk

Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od Diablo007 »

Pro elektromotor musí být měnič se sinusovým průběhem a jsou dvě verze buď seženeš sólo měnič sólo regulátor a nebo koupit takzvaný kombinovaný co to má vše v sobě.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od kulda »

To je třeba tenhle?

https://www.mall.cz/menice-napeti/solar ... D_EALw_wcB

Odesláno z mého SM-A750FN pomocí Tapatalk

kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od kulda »

Baterky bych měl zatím 2x 95 Ah. Kolik a hlavně jakých panelů?
Omlouvám se, ale jsem nováček

Odesláno z mého SM-A750FN pomocí Tapatalk

Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od Diablo007 »

Čistý sinus ne modifikovaný to čerpadla nemají ráda
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od kulda »

Neměl by jsi nějaký tip?
A ty panely?

Odesláno z mého SM-A750FN pomocí Tapatalk

dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od dumi »

Zalezi taky jestli musi motot ject nejak pravidelne nebo staci kdyz sviti.

Delaji se menice primo pro motory a nepotrebuji baterie. Ale je tam pak promenny vykon podle osvitu
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od kulda »

Ty baterie zrovna mám, takže bych je použil.

Odesláno z mého SM-A750FN pomocí Tapatalk

KubisKV
Příspěvky: 236
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od KubisKV »

Měnič kombi asi axpert, je to nejčastější z levných a celkem fungujících měničů. K tomu třeba pro začátek dva panely a časem až začneš chtít používat více zařízení na 230V, dokoupit další. Pokud bude axpert s PWM, bude levnější a ten umí 50A max vstup z panelů, tzn. 4-5 panelů (300w)
Baterky jsou nejdražší položka, pak už je to celkem dobrý.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od Diablo007 »

U 12 systému bych si připlatit za mppt regulátor protože když bude kupovat panely speciálně pro 12v systém stejně doplatí cenu co ušetřil že levnější regulátor
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
KubisKV
Příspěvky: 236
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od KubisKV »

Myslel jsem 24V systém a postupně rozšířit o více panelů.
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od kulda »

KubisKV píše: úte kvě 10, 2022 10:05 pm Měnič kombi asi axpert, je to nejčastější z levných a celkem fungujících měničů. K tomu třeba pro začátek dva panely a časem až začneš chtít používat více zařízení na 230V, dokoupit další. Pokud bude axpert s PWM, bude levnější a ten umí 50A max vstup z panelů, tzn. 4-5 panelů (300w)
Baterky jsou nejdražší položka, pak už je to celkem dobrý.
Takhle by se mi to líbilo, mít možnost dalšího rozšíření.
Chápu správně, že tento měnič je napojený na panely a nabíjí baterky (12V zapojené sériově?) a zároveň i rovnou napájí ten elektromotůrek na 220V. Nebo i bere proud z baterek a napájí s ním spotřebiče?
Ten Axpert jsem našel třeba tento: https://www.bch-battery.cz/Hybridni-kom ... -d3539.htm
Tak nějak jste to mysleli? Nebo nějak levněji?
Díky
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od kulda »

Ještě jedna otázka:
Klasický panely, co se z nich dělají FVE mají napětí 24V? Ty varianty 12V jsou třeba pro karavany, obytná auta apod?
Ještě mi nesedí výkon třeba 4 ks panelů, jak píšeš (300W). Co jsem koukal, tak okolo 300Wp je výkon jednoho panelu, co se teď dá koupit.
Díky
Kulda
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od kulda »

KubisKV píše:Měnič kombi asi axpert, je to nejčastější z levných a celkem fungujících měničů. K tomu třeba pro začátek dva panely a časem až začneš chtít používat více zařízení na 230V, dokoupit další. Pokud bude axpert s PWM, bude levnější a ten umí 50A max vstup z panelů, tzn. 4-5 panelů (300w)
Baterky jsou nejdražší položka, pak už je to celkem dobrý.
Jo už asi rozumím. 4 až 5 panelů, každý o výkonu 300W se dohromady vejde do 50 A.
Je to tak správně?

Odesláno z mého SM-A750FN pomocí Tapatalk

KubisKV
Příspěvky: 236
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od KubisKV »

Takhle by se mi to líbilo, mít možnost dalšího rozšíření.
Chápu správně, že tento měnič je napojený na panely a nabíjí baterky (12V zapojené sériově?) a zároveň i rovnou napájí ten elektromotůrek na 220V. Nebo i bere proud z baterek a napájí s ním spotřebiče?
Ten Axpert jsem našel třeba tento: https://www.bch-battery.cz/Hybridni-kom ... -d3539.htm
Tak nějak jste to mysleli? Nebo nějak levněji?
Díky
[/quote]

Zde je odkaz na axperta PWM. Je to jen první stránka, co na mne vyskočila. Třeba najdeš levneji. Tento umí jen 2400W, dělají se i 3000w výkonu.

https://www.hadex.cz/g508a-kombinovany- ... O4QAvD_BwE

Kombinovaný měnič znamená, že potřebuješ panely, baterky a měnič. Ten měnič umí nabijet z panelů baterky a zároveň umí točit motůrkem na 230V. Pokud budou panely dva, bude točit motůrkem slunce a baterky. Pokud panelů bude víc a bude dost svítit, pojede motor bez baterek. Protože výkon dodá pouze slunce.
Ber to jako příklad, nechci se rozepisovat kolik watt je ze slunce, kolik příkon motoru atd.
Panely na PWM se daji paralelně a baterie 12V sériově.
Jak ses ptal na panely a napětí. Tak čím víc watt, tím větší napětí i proudy. Takže pokud bys měl 80w panel, nebude ti to stačit ani na dobití baterek ( v rozumném čase)
Na 24V PWM se berou panely blížící se napětí systému fve. 30-40V je Ok. To jsou panely cca 230-300wp
Pokud bys měl měnič s mppt regulací, dáš tam třeba 2ks sériově 450wp panelů a napětí si upraví
Regulator.
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od kulda »

Díky moc za reakci a vysvětlení.
Ještě otázka ohledně plánovaného postupného rozšířování. Musím dodržovat výkonovou úroveň již instalovaných panelů, nebo můžu dát dát mix? ( třeba letos 2x 240W, příští rok dokoupit 2x 300W apod) ?
Moc díky
Kulda
KubisKV
Příspěvky: 236
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od KubisKV »

Pokud jsou panely na jednom regulátoru, je potřeba dodržet výkony stejné. Kdyby si dal letos 240w a priste 260w tak by se nic moc nestalo. Jen nové panely už letos pod 280w nekoupíš.
Pokud už teď premýšlíš o rozšíření, tak na střechu dej rovnou profily pro více panelů. Ušetří to dost času.
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od kulda »

Přemýšlím o tom a nevím, co s tím.
Když budu jako konečnou variantu uvažovat 4 panely 450w, tak už mi nestačí měnič PWM, ale potřebuji navíc regulátor mppt. I ten nejlepší, co jsem na Hadex.cz našel má terminál jen na 1 - 2 panely o max. výkonu 1560W/24V. Takže vlastně výkon od 4 panelů nepotřebuji a nepotřebuji měnič s PWM.
Nebo zvolit 5x panel 300W, potom mi už bude stačit měnič s PWM, ale co jsem se dočetl, tak regulace nabíjení pomocí mppt je sofistikovanější.
Jsem v tom nějak zacyklený a neumím se rozhodnout. Nejradši mám vždycky to nejlepší řešení, tady se bavíme pro využití duben-září, tak nevím, jestli nejít do nějakého kompromisu.

Jaký máte názor?

P. S.: jakou kapacitu baterií bych měl pro těch zhruba 1500-1800W počítat? Ještě jeden, možná důležitý detail, střecha pro umístění panelů je východ-západ.

Kulda
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od kulda »

Co si o tom myslíte?
Díky za názory
Kulda

Odesláno z mého SM-A750FN pomocí Tapatalk

kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: mini ostrůvek

Příspěvek od kulda »

Tak se to samo vyvíjí. Když už jsem to měl skoro poskládané, tak jsem musel pořídit novou filtraci. Příkon má 1300W. To mění celé zadání a razantně navyšuje cenu.


Odesláno z mého SM-A750FN pomocí Tapatalk

Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“