Goodwe 10KET v offgrid

Lotus
Příspěvky: 5
Registrován: stř dub 26, 2023 9:48 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 12150
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od Lotus »

PE vodič som odpojil zo strany backupu tak ako to vyžaduje manuál.
Na vstupe domu mám prepínač sietí , prepína medzi prevádzkou on-grid / offgrid a dokážem takto ísť aj na úplný ostrov. Prepínač je 4 pólový prepína mi aj nuláky , to znamená ak je prevádzka na ongrid používa dom nulák z gridu , ak sa prepne na ostrov resp. backup používa sa pre dom nulák z backupu. Podotýkam , že celý dom je zavesený na backupe , preto som musel riešiť prepínanie sietí vrátane N vodiča.
Podľa mňa na výstupnom konektore z backupu nemá byť zapojený PE vodič , presne tak ako je to v manuáli ,
pretože ako sa píše v anglickom manuále :

• Interné relé automaticky spojí N vodič a PE kábel
keď je menič v režime BACKUP.
• Interné relé automaticky odpojí N vodič a PE
kábel, keď je menič v režime ON-GRID

To znamená , že ak by sa zapojil aj PE vodič Backupu počas prevádzky Backup , tak by bol spojený s nulákom Gridovej strany , čo podľa mňa a aj podľa manuálu nie je v poriadku.
Medzi N vodičmi Gridu a Backupu som nameral 30V čo si myslím , že potvrdzuje moje úvahy.
Hybrid Goodwe gw10k-et plus, 27x Canadian Solar 450Wp na sedlová strecha východ západ , batéria Pylontech Force H2 kapacita 17.75kW
kubanos
Příspěvky: 10
Registrován: pon kvě 22, 2023 4:16 pm

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od kubanos »

Zdravím všechny, měl bych dotaz na zkušenější kolegy ohledně přepínání pracovních režimů střídače Goodwe a to konkrétně mezi klasickým on grid režimem a off grid režimem.

Popsal bych teď, čeho chci dosáhnout, pokud to tedy tento hybridní střídač dovolí a pokud to funguje tak, jak si myslím.
Goodwe 10ET plus.

V zásadě bych chtěl v noci jet v režimu off grid ( na backup) z baterii a ve dne on grid klasicky.

Před PPP jsem měl vyhozený hlavní jistič a celý dům jel na backup, spotřebu v domě mám relativně malou, v noci obzvlášť, spotřebiče mám rovnoměrně po fázích, dával jsem si pozor na přetížení fázi a vše fungovalo perfektně. Nikdy jsem se nedostal pod 80% baterie, ta se pak přes den zase nabila atak pořád dokola. Takhle jsem jel cca měsíc a elektroměr se ani nepohnul, což bylo super. Mělo to jedinou vadu, a to že přetoky samozřejmě nešly do bojleru, což chápu.

V nynější situaci mě štve, že přes noc v klasickém režimu, to sežere cca 1kw ze sítě, není to moc samozřejmě, ale pokud by toto šlo odstranit právě tím off grid režimem v noci, bylo by to ještě lepší.

1) mohl bych každý večer vyhazovat hlavní jistič --- tím určitě "odpálím" nějaký spotřebič nebo hůř celý systém - tohle určitě není cesta
2) jestli dobře chápu off grid režim, je to to samé co popisuji výše před PPP, vlastně vše na backup? aby dům jel na backup, jak automaticky přepínat tyto režimy?
3) nezničí mi to FVE, když to každý den přepne?
4) režim se nastavuje v PV masteru, to asi zvládnu, ještě jsem to nezkoušel, nechtěl jsem se v tom zatím hrabat abych něco nepos....
5) četl jsem něco o řízeni HA (home assistant) - v programování se nevyznám, nevěděl bych asi co a kde nastavit.

Někteří z vás jistě namítnou, že mám oslovit instalační firmu, ale ti mi nejsou schopni zatím už 3. týden odpovědět na mail, takže to zkouším touto cestou.

Jestli najdu odvahu zkusím na jeden večer přepnout střídač do off gridu a uvidím, jestli pojede celý dům z baterie nebo je to jen má naivní představa.

Děkuji všem za případnou radu nebo nakopnutí. A omlouvám se za delší mail.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10,5
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od eduard22 »

Proč někteří kupují neostrovní (On-Grid) měniče , když pak chtějí jet ostrovu (Off- Grid)??? :-(
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od danidani »

kubanos píše: úte kvě 23, 2023 11:07 am
Dle popisu předpokládám, že celý dům je napojený na Backup výstup střídače. Pokud tomu tak je, pak Off-grid režim provozu je to stejné, jako shození hlavního jističe. Přepínat režim ručně nemá smysl, to by tě přestalo brzo asi bavit, na automatizaci u GW nic jiného než Home Assistant asi není. Co je pro to potřeba:

1. Nějaký málo energetický náročný počítač, který bude neustále běžet v lokální síti
2. Na ten počítač instalovat Home Assistant (HA)
3. Do HA přidat integraci GoodWe solar inverter for Home Assistant (experimental)
4. Do HA přidat nějaký plánovač, třeba tento

Pak už jde pomocí plánovače snadno nastavit, kdy a do jakého režimu se má GW přepnout.

2023-05-23_12-02-20.png
2023-05-23_12-02-20.png (37.77 KiB) Zobrazeno 1160 x

Asi největší komplikací může být instalace HA, nemusíš sice umět programovat, ale nějakou základní znalost na úrovni instalace a nastavení operačního systému to chce (jinými slovy, pokud dokážeš nainstalovat Windows a trochu je konfigurovat, tak to podle návodů na internetu dáš). Ten stále zapnutý počítač může být nějaký vysloužilý notebook. Pak je ještě dobré mít možnost v lokální síti jak tomu notebooku, tak střídači nastavit lokální pevnou IP adresu.
kubanos
Příspěvky: 10
Registrován: pon kvě 22, 2023 4:16 pm

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od kubanos »

eduard22 píše: úte kvě 23, 2023 11:56 am Proč někteří kupují neostrovní (On-Grid) měniče , když pak chtějí jet ostrovu (Off- Grid)??? :-(


Pokud to byla reakce na můj příspěvek, tak bych rád podotkl, že off grid chci jen v noci, on grid přes den, abych mohl i přetoky případně prodávat do sítě, což teď i dělám. Nejsem expert, ale toto asi off grid měniče neumožňují... Pokud ano, tak se omlouvám za neznalost.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10,5
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od eduard22 »

No ale pak to co máš není on grid ale Hybrid, ne?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
kubanos
Příspěvky: 10
Registrován: pon kvě 22, 2023 4:16 pm

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od kubanos »

danidani píše: úte kvě 23, 2023 12:05 pm
kubanos píše: úte kvě 23, 2023 11:07 am
Dle popisu předpokládám, že celý dům je napojený na Backup výstup střídače. Pokud tomu tak je, pak Off-grid režim provozu je to stejné, jako shození hlavního jističe. Přepínat režim ručně nemá smysl, to by tě přestalo brzo asi bavit, na automatizaci u GW nic jiného než Home Assistant asi není. Co je pro to potřeba:


Díky moc za rychlou a podnětnou reakci, vypadá to tedy, že by to snad mohlo dle tvého návodu fungovat.
Ano, celý dům je na Backup připojený.

Základní znalost PC a instalaci zvládnu. Zkusím, jít tedy bod po bodu a uvidím, jak mi to půjde.

ad 1) místo počítače by mohl stačit tablet? pokud tedy HA běží na androidu?

Obecně: otázka, na kterou asi neexistuje jednoznačná odpověď, ale nezničí se střídač, když mu cca 700x krát ročně přepnu režim? Cítím, že to asi nebude to pravé.....


Děkuji
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10,5
kubanos
Příspěvky: 10
Registrován: pon kvě 22, 2023 4:16 pm

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od kubanos »

eduard22 píše: úte kvě 23, 2023 12:52 pm No ale pak to co máš není on grid ale Hybrid, ne?
ano Hybrid
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10,5
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od Sten77 »

Nebo si vypni omezení přetoků ve střídači. Nedávno jsme to tu řešili. Spotřeba výrazně poklesne. Akorát to chce mít vyšší rezervovaný výkon, aby jsi nepřesáhl limit přes den a nedostal pokutu od distributora.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od danidani »

kubanos píše: úte kvě 23, 2023 12:54 pm ad 1) místo počítače by mohl stačit tablet? pokud tedy HA běží na androidu?
To, bych řekl, nepůjde.
kubanos píše: úte kvě 23, 2023 12:54 pm Obecně: otázka, na kterou asi neexistuje jednoznačná odpověď, ale nezničí se střídač, když mu cca 700x krát ročně přepnu režim? Cítím, že to asi nebude to pravé.....
Taky bych do toho asi nešel...
TomB
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 06, 2022 4:44 pm

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od TomB »

kubanos píše: úte kvě 23, 2023 12:43 pm
eduard22 píše: úte kvě 23, 2023 11:56 am Proč někteří kupují neostrovní (On-Grid) měniče , když pak chtějí jet ostrovu (Off- Grid)??? :-(
Pokud to byla reakce na můj příspěvek, tak bych rád podotkl, že off grid chci jen v noci, on grid přes den, abych mohl i přetoky případně prodávat do sítě, což teď i dělám. Nejsem expert, ale toto asi off grid měniče neumožňují... Pokud ano, tak se omlouvám za neznalost.
Kubanos> tak přesně v tomto režimu to provozuji poslední měsíc :)
eduard22> protože střídače Goodwe bohužel balancují výstupní výkon na síti na součtovou nulu, aby neodebíraly, ale bohužel díky české legislativě to znamená, že např. jedna fáze dodává 100W, dvě odebírají 20+60W a ty se účtují, přestože v součtu by bylo +20W dodávka do sítě, čili odběr 0.

Pro automatizované přepínání používám krásně a jednoduše udělaný soft SunDayGate, jedinou podmínkou je, že musíš mít PC, na kterém to trvale poběží. Původní nápady s HA jsem tímto odpískal, je to pro mě jednodušší.
V 22:30 přepnu na OffGrig, vše na BackUpu jede z baterek, nezálohované spotřebiče jedou ze sítě (cca 15W). V 6:00 ráno se to zase přepne na OnGrid a jede paralelně se sítí.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od eduard22 »

Nezálohované spotřebiče? Jako že se neumí přepnout celý dům z baterek?...
Jo a ještě to jen něco přepne s výpadkem..., ne?
No tak to bych doma nechtěl!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
TomB
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 06, 2022 4:44 pm

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od TomB »

eduard22 píše: stř kvě 24, 2023 9:18 am Nezálohované spotřebiče? Jako že se neumí přepnout celý dům z baterek?...
Jo a ještě to jen něco přepne s výpadkem..., ne?
No tak to bych doma nechtěl!
V pohodě, každý to máme jak potřebujeme... 8-)
Dávat na backup větev střídače, který má doporučené zatížení 2600W/fázi spotřebiče typu varná deska (2x 2700 W), varná konvice (2800W), pračka (1400W), sušička (1200W), el. trouba (2500W) + hromada dalších běžně používaných spotřebičů mi nepřijde jako standardní provozní režim. Nemám potřebu řešit pravidelné přetížení Bck výstupu a jeho vypnutí. A to jsou věci, které se minimálně ve dvojici docela často sejdou, tj. 3,5 -4,5 kW na fázi úplně běžně.
V normálním provozu není problém, ale i tak si někdy střídač dotáhne zbytek nad jeho limit ze sítě, i když má na střeše 10 kW. A není to špatném rozfázování.
BTW: přepínání OnGrid / OffGrid je bezvýpadkové.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Goodwe 10KET v offgrid

Příspěvek od eduard22 »

TomB píše: stř kvě 24, 2023 4:12 pm ...............
BTW: přepínání OnGrid / OffGrid je bezvýpadkové.
:shock:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Odpovědět

Zpět na „Měniče“