Povinné HDO a sklon panelov

Odpovědět
peterpp
Příspěvky: 1
Registrován: pát kvě 27, 2022 1:52 pm

Povinné HDO a sklon panelov

Příspěvek od peterpp »

Zdravím,

zháňam prvé informácie o FVE a mám i prvé ponuky. Niektoré informácie sú ale rozporuplné, tak by ma zaujímal váš názor. V prom rade: je pre zapojenie FVE nutné HDO? Lokalita Praha, PRE. Jedna firma tvrdí, že bez HDO nám to nikto nezapojí, druhá, že to nie je nutné. Tak sa v tom kus strácam.

Potom by ma ešte zaujímalo:
– Aký je vhodný sklon panelov na rovnej streche a rozostup medzi panelami? Jedna firma dáva 10°, medzera 50 cm, druhá vyžaduje rozostup 80 cm, čo je problém, pretože sa potom vojde o jeden rad menej

– Pozdáva sa mi usporiadanie panelov do striešok v orientácii na východ a západ. Efektivita je menšia ale panelov takto vojde o dost viac. Rozloženie výkonu FVE počas dňa by bolo pre nás vhodnejšie. Doporučili by ste to?

Ďakujem za prípadnú radu.
Peter
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Povinné HDO a sklon panelov

Příspěvek od Diablo007 »

peterpp píše: pát kvě 27, 2022 8:12 pm Zdravím,

zháňam prvé informácie o FVE a mám i prvé ponuky. Niektoré informácie sú ale rozporuplné, tak by ma zaujímal váš názor. V prom rade: je pre zapojenie FVE nutné HDO? Lokalita Praha, PRE. Jedna firma tvrdí, že bez HDO nám to nikto nezapojí, druhá, že to nie je nutné. Tak sa v tom kus strácam.

Potom by ma ešte zaujímalo:
– Aký je vhodný sklon panelov na rovnej streche a rozostup medzi panelami? Jedna firma dáva 10°, medzera 50 cm, druhá vyžaduje rozostup 80 cm, čo je problém, pretože sa potom vojde o jeden rad menej

– Pozdáva sa mi usporiadanie panelov do striešok v orientácii na východ a západ. Efektivita je menšia ale panelov takto vojde o dost viac. Rozloženie výkonu FVE počas dňa by bolo pre nás vhodnejšie. Doporučili by ste to?

Ďakujem za prípadnú radu.
Peter
Podle ppds je dnes vyžadováno dálkové odpinani fve pomocí hdo signálu. Toto ovládání je chystané až při instalaci. Takže aby šla elektrárna namontovat nemusíš žádné hdo mít a bude teprve zřízeno. Takže vlastně obě firmy mohou říkat pravdu jen to není správně vysvětleno ty hdo teď nemusíš mít ale budeš ho muset mít pro fve
Rozestup mezi řadami z těch ickeho hlediska nemusí být žádný jelikož to neurčuje žádná vyhláška ani paragraf většina hal pro panel neuvidíš střechu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
DanoP
Příspěvky: 60
Registrován: ned pro 12, 2021 11:07 am

Re: Povinné HDO a sklon panelov

Příspěvek od DanoP »

Rozostup panelov (a ich sklon) zavisi od toho na aku cast rocneho obdobia sa bude optimalizovat. Vacsinou sa optimalizuje na jar a jesen, v lete je tolko slnecneho svitu ze budu vzdy prebytky, v zime takmer vzdy nedostatok. Svoju rolu to hra vyska slnka nad horizontom. Napriklad v decembri to moze byt len 18 stupnov nad horizontom na poludnie, pricom v lete pre tu istu lokalitu je to 65 stupnov. Z toho potom vychadza aj dlzka tienov od hornej hrany panelu na panel za nim, ked su panely za sebou. Info o polohe slnka mozno najst napriklad tu https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ .
Sklon panelov na vodorovnej streche ma vplyv aj na veternu zataz. Vacsi sklon - vacsia zataz. Optimalny sklon pre nasu zemepisnu sirku je okolo 40st, co ale na vodorovnej streche pouziva malokto, prave koli veternej zatazi. Firmy vacsinou pouzivaju "bezzatazovy" uchytny system (netraba kotvit do strechy, alebo pouzivat tazku zataz), kde sklon byva 10, maximalne 15 stupnov.
Kazdopadne by som od firmy ocakaval nejaky plan s vypoctami aj s overenim (od statika?) pre veternu zataz.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Povinné HDO a sklon panelov

Příspěvek od brumlaj »

K tomu HDO - nebudeš ho pro FVE muset mít. Protože ho nikde neseženeš. Budeš muset mít na něj vybavený elektroměrový rozvaděč. Přijímač HDO Ti tam dodá distributor při prvním paralelním připojení. A je zcela jedno zda jsi nějaké před tím prvním paralelním připojením měl (třeba kvůli bojleru nebo topení), po něm bude mít zcela jinou funkci (rostlináře).
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“