Větrání strojovny přes tašku - brainstorming

Odpovědět
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Větrání strojovny přes tašku - brainstorming

Příspěvek od Plazivec »

Nazdar, řeším další z milníků na cestě k funkční FVE.
Mám strojovnu na půdě, sadrokartonovou kikibudku. Jelikož v létě je na půdě krapet tepleji než venku, pořídil jsem starší malou klimatizaci. Ale ta, i když je to opravdu mrňous, sežere 380-390W, což je hodně veliká režie. A proto jsem sám sobě navrhnul větrání kikibudky přes větrací tašky, které mě zůstali po rekonstrukci střechy. To obnáší neobvyklý problémek, jak přilepit potrubí k zevnitř k tašce, aby to nějaká ta léta vydrželo. Napadla mě PUR pěna + hadicová spojka pro AL flexi rouru.
Čili, kdo má chuť a čas procvičit šedou kúru a věděl by také o něčem, o co jsem já nezavadil, sem s tím.
Tašky jsem tam narval zrovna teď celkem tři kusy. Budu spojovat tři menší trubky do jedné + ventilátor do potrubí. Vzduch se bude zvenčí tlačit dovnitř, k čemu by bylo nasávat z půdy přes spáry kikibudky horký a prašný.
IMG_20220613_094557.jpg
IMG_20220613_094557.jpg (1.62 MiB) Zobrazeno 824 x
IMG_20220613_094624.jpg
IMG_20220613_094624.jpg (1.43 MiB) Zobrazeno 824 x
IMG_20220613_094627.jpg
IMG_20220613_094627.jpg (1.6 MiB) Zobrazeno 824 x
odvetravaci-taska-teaser.jpg
odvetravaci-taska-teaser.jpg (111.94 KiB) Zobrazeno 824 x
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Větrání strojovny přes tašku - brainstorming

Příspěvek od VITEK »

Zdar tohle fakt fungovat nebude.

Co ti může pomct je tu strojovnu dobře zaizolovat ale asi už máš hotovo. bohužel tepelné zizky jsou daleko vyšší a to už jak od neúčinných střídačů, tak od nabíječů, které jsou naprosto k ničemu u axperta ( ta účinnost je malá proti lepším ) a ted musíš řešit režiji klimu atd.

Musel bys to zaizolovat abys musel řešit jen přehřívání strojovny klimou.

obecně dát měnič na nezateplenou půdu kde letní teploty pod střechou nezřídka atakují 50 a více stupnů je tak trochu sebevražda.

No co ted s tím? Já bych určitě nepoužíval ty větrací tašky neb pokud to je jen na jedné straně profukovat stejně nebude.

Fakt tahle situace není dobrá a nevím jak ti pomoct. Jestli je přínos udělat izolovanou kobku a tu chladit klimou? tak to nevim.

nemám s tím zkušenost ale je to fakt nestandardně řešené.

Zkus napsat Frenkymu jak to má s VT a studerama v letě. ty jsou na tom o dost líp než axperty co se týká ztrát a poptej se jeho.

já bych asi přivedl z venku jedné strany 150 až 200 mm trubku a na druhou stranu baráku to vyvést. obávám se však že nucení průtoku vzducu přes trubkovody spotřebuje nemálo peněz a režije, tak bych asi zůstal u klimy. a tu spouštět jen když teplota dosáhne třeba 30 stupnů...

V.
Panely vsude.
Baterka volovo
frenky
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 06, 2021 7:18 pm
Bydliště: Doubravička
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 30

Re: Větrání strojovny přes tašku - brainstorming

Příspěvek od frenky »

Zkus napsat Frenkymu jak to má s VT a studerama v letě. ty jsou na tom o dost líp než axperty co se týká ztrát a poptej se jeho.
Já mám prozatímní strojovnu taky na půdě a větrání zatím nijak neřeším. Je fakt, že to nemám nijak stavebně oddělené, takže je tam průvan ze schodiště.

Studeří střídače mají výkonné větráky, takže se uchladí sami. Mám na nich cca 45°C.
VT-80 zatím nepřetěžuji na plný výkon, takže to také dávají a je na nich také teplota cca 45°C.
Na baterkách mám teplotu cca 28°C.

Letos snad proběhne stavební rekonstrukce spodního podlaží, takže všechno přestěhuji o patro níž, třeba nějaké větrání vymyslím.

Takže jsem nepomohl, ale jako myšlenkové cvičení je to dobré. :mrgreen:

Frenky
STUDER 2ks XTM4000-48, 2ks VT-80, 4 ks sodíkových AKU E4815
jahodovák
Příspěvky: 394
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Větrání strojovny přes tašku - brainstorming

Příspěvek od jahodovák »

Těžko takto odpovědět,není znám dispoziční uspořádání,ale je známo,že teplý vzduch jde nahoru a pokud se bude studenější nasávat v místnosti dole a teplý pouštět horem,nebude třeba moc energie na provoz a pokud to bude uděláno dobře,mohlo by se to obejít zcela bez ventilátorů a pracovat na uvedeném principu...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Větrání strojovny přes tašku - brainstorming

Příspěvek od josse »

Axpert nemá nejlepší účinnost, ale že by to bylo nepoužitelné bych netvrdil. Rozdíl bude 1-2% max oproti nejlepším, což pravda je 40-80W při 4kW, nic co by nevyřešil ventilátor.

Měl jsem na půdě v malé bedně cca 100W a řešil jsem to 82mm ventilátor... Místo tašek(bobrovka) jsem dal plech s dírou, ven jsem nalepil větrací stříšku na digestoře tuším 100mm díra nebo tak něco a propojil ohebnou hliníkovou trubkou.

Trubka nae jeden konec domu a trubka na druhý konec domu a nějaký ventilátor s termostatem a klapkou to řeší. Zvol si o kolik si troufneš ohřát vzduch, kolik bude maximální ztráta po dobu řekněme 1-2 hodin, takže mppt i střídače na plný výkon. Kapacita suchého vzduchu, a víš kolik M3/hodinu musíš vyměnit :-)

Jestli sleduju téma dobře, stačí počítat 0.95 pro všechny hračky, 600W maximálně? Přípustné oteplení 10K? (To je dost v létě...)

2.1MJ, 1013J/kg/K = 207kg/h = 230m3/hodinu, mám to dobře?

Klidně si to udělej vícestupňově, do +30°C venku ventilátory, když to není dost, klimatizace...
PFE0514B1-A99 je na 48V spotřebu 25W, 140x140, ale těch teoretických 425m3/h bude chtít optimalizované potrubí na tlakovou ztrátu... A nebo domovní odtahový ventilátor. S průměrem trubky nešetři hned na začátku, 160mm není moc, spíš málo, hladká.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Větrání strojovny přes tašku - brainstorming

Příspěvek od Diablo007 »

https://www.palmat.cz/ventilacni-rotacn ... gKeEvD_BwE
Něco podobného je vidět často odsává to vzduch bez přívodu el energie pokud se řeší aby to nevedlo z baterek je to jedna z možností.
Pokud jde o otázku připevnění potrubí na tu tvoji odvětrávací tašku tak se dělají tašky s prostupem na kanalizační trubky nebo odsávání z kuchyni to už je p odpojitelné jednoduše bohužel cena není úplně lidová ale není to nic likvidačního
https://www.regamet.cz/odvetravaci-komi ... gLscfD_BwE
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Větrání strojovny přes tašku - brainstorming

Příspěvek od josse »


Diablo007 píše:https://www.palmat.cz/ventilacni-rotacn ... gKeEvD_BwE
Něco podobného je vidět často odsává to vzduch bez přívodu el energie pokud se řeší aby to nevedlo z baterek je to jedna z možností.
Pravda, tohle jsem viděl i s motorem kdyby nefoukalo...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Větrání strojovny přes tašku - brainstorming

Příspěvek od Plazivec »

Téma se chytla, spousta informací, ale docel v cajku s tím, jak to mám v plánu. Tašky jsem měl na půdě, zbyly po rekonstrukci, tak jsem je využil. Ventilátor bude 230V/45W 125mm do roury, pač ten jsem měl jeden v garáži. A nejlépe se do plánu strefil josse, chlazení bude 2-stupňové, nejdřív se zapne od x oC ventilátor, pak od x+y klima. Klima je ven z boudy, takže tlačí jenom chlazený vzduch dovnitř, není to tak, že by byla vevnitř a chobotem ven teplej. To by znamenalo nasávání prachu z půdy do kikiboudy.
Ty tašky jsou 3, povedou od nich 3x100mm AL flexi do "ptačí budky", odkud povede ta 125. Prostor strojovny je kolem 10m3, nepředpokládám, že by ten vent. nestačil.
Axperti prozatím nepřekročili nikdy 45oC, uvidíme, co v létě, ale to bude pro tu klimu malina. Jen budu muset zabezpečit, aby se při sepnutí klimy vypnul ten vent.
Apropo, jsou tam mimo axpertů ještě tři mackové, 2x 5415AN a jeden 8420AN a ti maj opravdu pořádný chladiče, prozatím maximum 42oC. Ten velkej snad váží jako celej axpert.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“