Přepojení rozvodnice, příprava pro FVE, rada

Odpovědět
acer
Příspěvky: 4
Registrován: čtv čer 02, 2022 5:27 am

Přepojení rozvodnice, příprava pro FVE, rada

Příspěvek od acer »

Zdravím.

Mám objednanou montáž FVE. Včera jsem se dočetl, že je potřeba mít správně zapojené, popsané kabely v rozvodnici, odpojovací relé atp.

Chtěl bych to dát do kupy ještě teď ať to nemusím řešit až to budou montovat.

Mám nově udělaný pomník přístupný za plotem, kde je přívod 3F nožové pojistky a vede mi to do mého rozvaděče, kde jsou hodiny, spínač HDO a moje jističe. Skřínka má plechové dveře, po otevření je další plechový kryt a pod ním dole elektroměr a spínač HDo. Oddělovací relé tam nemám.
Spodek je zaplombovaný, vršek kde mám jen jističe je po odmontování přístupný.

Mám ČEZ. Vím že ten toleruje plechové překrytí, tak se chci zeptat, jestli je to v pořádku a nebudu tam muset nechávat dělat takovou tu plastovou PREMIXOVOU DESKU.

Bojler nemám zapojený jen na nízký proud, ale stále a ovládaný spínacím relé.

Děkuji za rady :typerhappy:


-------------


Bez správného sloupku nepřipojíte fotovoltaiku k distribuci

Požadavky ČEZ:
Sloupek vždy musí obsahovat dva tzv. „kříže“ neboli musí být dvoutarifní – tedy připravený k osazení elektroměru a hromadného dálkového odpínání (HDO):
1. kříž = elektroměr, 2. kříž = HDO nebo aspoň příprava na něj. HDO jednak spouští dvoutarifní spotřebiče, jednak v případě fotovoltaiky slouží k odstavení elektrárny (viz níže).
Dvířka sloupku mohou být plastová nebo plechová. Pod dvířky může být další krycí plech (u starších sloupků to často bývá), avšak toto pravidlo se průběžně mění (ještě nedávno byl další krycí plech zakázán).
Veškeré vodiče musí být barevně rozlišeny v souladu s pravidly platnými od začátku roku 2020, a navíc musí být ještě označeny návlečkami s popisem.
Všechny vodiče musí splňovat minimální průřezy podle hodnoty hlavního jističe.
V elektroměru nesmějí být hliníkové vodiče.
Součástí sloupku – pokud je v něm osazeno HDO – musí být i ovládací relé, které slouží ke spínání dvoutarifních spotřebičů (bojler, elektrokotel, tepelné čerpadlo…). Umisťuje se pod stávající HDO na tzv. „L“ držák nebo ke stávajícím jističům. Praktická rada: Pozor na to, aby relé bylo opravdu funkční. (Může se to zdát komické, ale v praxi se opravdu dost často stává, že si lidé upravují sloupky sami, neodborně, a pak se diví, že relé je nefunkční a oni se sprchují studenou vodou.)
Dále je třeba vyvést ve sloupku vodič označený N0 % a u střídače fotovoltaiky zapojit tzv. „krizové HDO“, které slouží k tomu, aby ČEZ mohl v případě nouze odpojit fotovoltaiku od sítě. K tomu může dojít pouze v přesně vymezených situacích specifikovaných v Energetickém zákoně (během naší praxe jsme se s takovým zásahem zatím nesetkali).
Přílohy
20220619_124302.jpg
20220619_124302.jpg (354.4 KiB) Zobrazeno 2478 x
20220619_124237.jpg
20220619_124237.jpg (766.11 KiB) Zobrazeno 2479 x
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Přepojení rozvodnice, příprava pro FVE, rada

Příspěvek od Diablo007 »

To půjde. Návlečka s popisem ano ale průřez bych dělal v 10mm a dávají se červené žíly. Ovládání pro odpojení od sítě pro střídač se chystá k elektroměru který bude mít interni hdo pro tento účel druhé hdonnankrizi je pro zátěže s tam je povoleno již uváděné relé.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
acer
Příspěvky: 4
Registrován: čtv čer 02, 2022 5:27 am

Re: Přepojení rozvodnice, příprava pro FVE, rada

Příspěvek od acer »

Diablo007 píše: ned čer 19, 2022 4:03 pm To půjde. Návlečka s popisem ano ale průřez bych dělal v 10mm a dávají se červené žíly. Ovládání pro odpojení od sítě pro střídač se chystá k elektroměru který bude mít interni hdo pro tento účel druhé hdonnankrizi je pro zátěže s tam je povoleno již uváděné relé.

myslíš asi takový kabel ?
četl jsem, že by měl mít barvy po jednotlivých fázích

v tom případě montážní firma by ten stykač měla udělat. hlavně mi šlo o to, zda to bude splňovat, když tam není ta šedá premixová deska.
Přílohy
Snímek obrazovky 2022-06-19 204715.jpg
Snímek obrazovky 2022-06-19 204715.jpg (71.89 KiB) Zobrazeno 2418 x
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Přepojení rozvodnice, příprava pro FVE, rada

Příspěvek od Diablo007 »

ČEZ je barva klasika u egd je to červeným a košilky s poznačením L1 L2 L3 ale to ti udělá firma pokud ti to bude dělat
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
bublich
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 26, 2021 3:25 pm

Re: Přepojení rozvodnice, příprava pro FVE, rada

Příspěvek od bublich »

Ta šedá premixová deska Vás skutečně nemusí děsit,je to přežitek doby a ČEZ ji toleruje s mnoha výhradami.Jiná věc je Váš elm.rozvaděč.
Např. není pevná přepážka mezi plombovanou a neplombovanou částí,průzory v plechu nejsou povoleny musí být tzv.vana kvůli přiložení čtečky,díra u hl. jističe,IP,štítek.Ale když na to někdo napíše RZ a ČEZ to zchrochne proč ne.Nemyslím to zle.
bublich
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 26, 2021 3:25 pm

Re: Přepojení rozvodnice, příprava pro FVE, rada

Příspěvek od bublich »

Omlouvám se,díra vedle Hl.jističe je zaslepena.Malé rozlišení,škoda.
acer
Příspěvky: 4
Registrován: čtv čer 02, 2022 5:27 am

Re: Přepojení rozvodnice, příprava pro FVE, rada

Příspěvek od acer »

Něco si udělám sám, zbytek asi montážní firma na FVE.
Vše mám oddělené, celá zaplombovaná spodní část je v horní části nepřístupná. Šlo mi o to, zda tam nemusím mít tu komunistickou šedou desku.

Možná se pak budou muset udělat větší otvory pro ten přístup čtečky. Zatím jsem zjistil, že to bude chtít něco lehce předělat do barev, popsat fáze, vyměnit hlavní jistič páč mám jen 6000kA místo 10.ooo, ale to jsou malé ryby.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“