Victron zabudovaný v Racku

Odpovědět
TAU2
Příspěvky: 18
Registrován: pon kvě 30, 2022 6:03 pm

Victron zabudovaný v Racku

Příspěvek od TAU2 »

Zdravím
Mám nabídku na instalaci FVE , nabízí to jako kompletní instalaci v racku - viz obrázek
Bez ohledu na ujištování dodavatelské firmy mám obavy že toto umístnění pro 3 x 3000 kVA měniče Victron, regulatory a 10kWh baterii
nebude to pravé ořechové

1: z omezení přirozené cirkulace vzduchu
2: při zvýšené teplotě prostředí jde udávaný výkon měničů Victron rapidně dolů
3: silně omezený přístup k jednotlivým komponentům (například pro měření kleštákem)

Součástí instalace má být i aktivní větrání ale to mi nepřipadá jako ideální řešení ...
Uvítal bych Váš názor na takový typ instalace u komponent Victronu
victron-rack.jpg
victron-rack.jpg (165.99 KiB) Zobrazeno 3161 x
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Victron zabudovaný v Racku

Příspěvek od Diablo007 »

Na jednu stranu je to estetické na druhou mít měniče namontované po obvodu bude kvůli teplotě rozhodně lepší. Viděl sem zatím spíše tu montáž měniče na venkovní stranu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Victron zabudovaný v Racku

Příspěvek od mobilik »

Mám celú technologiu zabudovanú v priemyselnom rozvádzači a môžem povedať že v lete je problém musím miestnosť dochladzovat klímou pretože meniče robia značne teplo a v rozvádzači je okolo 30°C ak je miestnosť vychladna na 23°C. V rozvádzači je nútené chladenie ventilátorom. Problém mám len v lete, klíma ide zadara tak to neriešim, ale obávam sa že takto sa to bude zohrievať s victronom ešte viac...

Jesen, zima, jar je to v pohode.

Ešte dodám že je to miestnosť 2x2m a hlavne teplo tam robí 300l zásobník na vodu...

Rozvádzač sa uchladi sám ak je tam pod 20°C, to mám odsledovane.
Teplotu v skrini rátam ako normálnu do 30°C.

P.s. bordel si nevšímať. :)Obrázek
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Victron zabudovaný v Racku

Příspěvek od brumlaj »

TAU2 píše: pon čer 20, 2022 11:58 am.... Mám nabídku na instalaci FVE , nabízí to jako kompletní instalaci v racku .....
Doba je taková, že je zapotřebí obrat. Přijet, zapojit 4 kabely a zase odjet. Mimochodem je to zcela jistě komplet jako jeden výrobek v registru SMT NZÚ. Houm grid byl podobné udělátko. Jak Ty to uchladíš je Tvá věc, a že časem půjdou Victrony ze skříně ven kvůli místu pro další akumulátory je jasné. Pokud nemáš těžební farmu nebo Teslu, tak stejně po 98% dne bude zatížení těch viktronů minimální.
TAU2
Příspěvky: 18
Registrován: pon kvě 30, 2022 6:03 pm

Re: Victron zabudovaný v Racku

Příspěvek od TAU2 »

rottenkiwi píše: pon čer 20, 2022 5:01 pm Verim ze tych 3000 kVA je len zart. :D
Bohužel je překlep :P
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Victron zabudovaný v Racku

Příspěvek od vk_1 »

Mně se rack moc líbí, protože to zabere tak 3x méně místa než moje instalace na zeď.
Ale s tím chlazením tu všichni mají pravdu, dával bych si na to pozor. MP 3000 má už tak relativně malý výkon, a když se nebude stíhat chladit, výkon půjde zbytečně dolů. I ty regulátory pod tím přitopí dost.
Počítám, že budeš dodávat do sítě, a pak to jede prakticky celý den naplno a potřebuješ, aby to 100% naplno opravdu jelo. Je to dost jiná situace než ostrovní provoz, kdy to na plný výkon jde jen na chvíli.
Screenshot 2022-06-20 at 20.44.23.png
Screenshot 2022-06-20 at 20.44.23.png (151.64 KiB) Zobrazeno 3044 x
Já osobně bych do toho šel, pokud ta místnost bude chlazená (studená garáž, otevřené okno, nebo klimatizace...). Pochopitelně je potřeba dobrý tah vzduchu skrz rack zdola nahoru.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Victron zabudovaný v Racku

Příspěvek od mobilik »

Ešte treba podotknúť jednu dôležitú poznámku.
V návode je napísané ako má byť nainštalovaný menič na stenu a ako ďaleko nesmie byť žiadna prekážka od neho aby sa uchladil tak ako má.
Ja len aby sa stým rátalo že už toto je hneď porusene keďže sú na sebe.

A z vlastnej skúsenosti chod do toho kľudne... Netreba ani 6ks ventilátorov, nemusia byť len sunon. :mrgreen:
Zo skúseností ti môžem povedať že
stačí aj jeden, ale hlavne musí byť miestnosť chladná.
Ja to mám tak že v tých mriezkach sú ešte aj filtre, takže v skrini je minimum prachu a aj tak sa to uchladi. Stačí ak tam budes udržiavať teplotu do 30°C.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Victron zabudovaný v Racku

Příspěvek od Youda »

Tyhle domácí instalace do racku nejsou dobrý nápad.
Právě kvalitní termální design je to, čím se liší kvalitní HW od křápů.
Nejvyšší elektrickou účinnost často mají ta zařízení, která nemají žádné větráky, ale jen pasivní chladiče.

Zavřením tří Victronů do racku a jeho umístěním do vytápěné místnosti se neguje veškerá práce s laděním termálního designu. A to, že se tam pak doplní ještě přídavné větráky, tomu dává opravdu korunu. FIALOVEJ HNUS!

Větráky-nevětráky, pokud teplo z místnosti nebude odváděno dále do prostoru, tak se při vyšší zátěži okamžitě vyhřeje jako sauna. Křemík to nějak přežije, ale kondenzátory budou trpět. Derating výkonu bude na denním pořádku.
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Victron zabudovaný v Racku

Příspěvek od Dagus »

Jojo každý kdo měl někdy osazen 42U rack doplna, tak ví jak to teplo dostat ven, ale to je jen první část problémů. Pokud ta místnost nemá zaručenou stálost teploty, tak se bude přehřívat vše. Je to jen otázka času. Klienti si často vymyslí různé věci do technických místností, nad bojler rack, do něj nvr, poe switche, ups, routr a pak se diví že se to upeče. Vyvětrat takový rack, aby tam bylo do 25°C je snadný. Dá se použít i lepší dveře a záda s kompletní perforací, ale je to příplatek, druhá věc je hlučnost. Mám rack s 6x120/38mm sunon co hučí tak, že nevydržím bez sluchátek hodinu u toho stát a přehřívání nehrozí. Prašnost v tech místnosti beru jako fór, kde by se tam brala, pokud to není v bordelu, nebo na nějaké půdě, chatě atd. Pořádně to vygruntovat a pokud se to neuchladí, tak klima a nebo blbnout s přenosem po kapalině. Vzduchové filtry a tahání 30°C v létě dovnitř smysl nedává.
Ondra
Příspěvky: 14
Registrován: pát dub 08, 2022 8:44 am

Re: Victron zabudovaný v Racku

Příspěvek od Ondra »

Mne bylo nabízeno stejný řešení, ale z z výše uvedených důvodu a i prostorových jsem to odmítl. Nicméně budu to mít v nevytapene garáži, kde se teploty můžou v nejtěžších mrazech blížit nule, takže baterie chci do nějaké izolujiciho racku dat. Baterie Pylontech US3000c. Inicialne 10kWh, po analýze ev. rozšíření o 3 max. 6kWh. Nemáte někdo tip na vhodný rack? Díky.
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Victron zabudovaný v Racku

Příspěvek od Dagus »

Izolovaný racky v CZ za rozumný peníz seženeš v KM rack.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Victron zabudovaný v Racku

Příspěvek od Momo »

A nezkoušel někdo přídavné chlazení do Victrona? Při velkém zatížení by se to asi vyplatilo. Nárůst výkonu by byl podstatně větší než příkon toho chlazení.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
the_miracle
Příspěvky: 38
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Victron zabudovaný v Racku

Příspěvek od the_miracle »

Čekám na instalaci tohoto racku. Bude to v garáži, kde pouze temperuji. V zimě je tam ale vždy 10°C a víc (pokud tedy nemrzne a nenechám déle otevřená vrata). Problém je léto, kdy je horko všude a i když garáž je asi nestudenější místnost, i tam může být v pohodě okolo 28°C. Uvidím, jak se to bude chovat v létě. Asi by se to dalo řešit nějakou menší klimatizací, kterou by de fakto živila FVE, protože v létě určitě bude dost přetoků, tak by se to mohlo pálit v klimatizaci.
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
Odpovědět

Zpět na „Victron“