Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Tady se můžete vykecávat o čemkoliv i nesouvisejícím s FVE.

Topic se po 60 dnech neaktivity smaže
Pravidla fóra
V tomto fóru je nastaveno automatické mazání témat po 60ti dnech od posledního příspěvku.

Jak vidite energetickou situaci v zime s EE+plyn?

Uplne v pohode, zbytecna panika
15
28%
Bude se omezovat vyroba podniku
27
50%
Budou rizene vypinany dodavky do domacnosti
8
15%
Budou nerizene vypinany casti kvuli nedostatku
2
4%
Totalni blackout a vsechno zmrzne :)
2
4%
 
Celkem hlasů: 54

dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od dumi »

Ahoj,

tak co vzhledem k situaci s plynem. Ocekavate v zime nejake problemy? Vypadky v dodavkach, zmeny odberovych stupnu, rizene vypadky?
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od brumlaj »

Tipuji změny ceny a změny odběrových stupňů. Obyvatelstva se to nedotkne. Sice jsem označil "Bude se omezovat vyroba podniku", ale spíš by mi seděla varianta "bude se omezovat spotřeba podniků z distribuce". K omezování výroby kvůli nedostatku energií si myslím, že nedojde.
Nikomu nepřeji aby se jej to dotklo.
Ale rád bych aby mnozí prozřeli. Dodnes se dělají rekonstrukce elektroinstalací v BD (panelák jak kravěnka bez jediného stínu, rekonstrukce probíhá) žádná příprava na FVE. NIC. Dyť jim koluje i v parném létě cirkulace TUV. Návratnost investice okamžitá. Jak neprozřené prozřít?
Celkově ale slovy Abramse, du blejt.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od JonasPP »

Tym, že energetiku sledujem, už len z dôvodu, že ma to bavi, tak čo to o tom viem. A už teraz viem, že nas, ako ČeskoSlovenska sa terajšia zima nedotkne. Dôvod je prosty. My mame nadprodukciu elektriny a čo viem, tak na zelenu energiu začal každy štat prdieť. Z Afriky od začiatku roka bolo do EU dovezenych viac ako 550 miliona ton uhlia. Teda niekto ratal s tym, že proste sa vyroby pruser a to nie iba v EU, ale celosvetovo. Vo viacej štatoch, sa znova spušťaju uholne elektrarne a vrabce čvirikaju, že aj polomrtve atomky ešte čo to idu riešiť. Teda tato prva zima sa hocjako poprekriva. Ale chcem vedieť, že čo nastane na rok, ak sa energeticky trh nezostabilizuje. Lebo toto všetko sa už z poriadnej časti dotuje dlhom. Teda korona prvy rok skonzumovala veškere dostupne zdroje+ každemu pribudol menši dlh, korona druhy rok nastalo zadlžovanie, ktore tato planeta v živote nezažila, do toho sa druhy rok poriadne zbrzdilo celosvetove hospodarstvo a treti rok sankcie, inflacia vytvorena dlhom a predošlim dlhovim hospodarenim, hladomor naberajuci na sile a totalne zvratenosti odsuhlasene v europskom parlamente.
Proste každa kravina sa prejavi pol roka, až rok po schvaleni. Teda nastavajuci rok 2023 ukaže veškere nedostatky modernej spoločnosti.
Ale odhadujem, že energetika bude v pohode, lebo každy štat, čo energetiku rieši burzou, tak pravdepodobne najväčšich žrutov elektriny zniči už len cenou za energie rovno tohto roku, teda skončia ako naše hlinikarne a za nimi idu oceliarne. To je zaraz teravatik k dobru, no prinesie to pruser na neskór.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Youda »

Je mi z toho smutno. Je úplně jedno, kdo je zrovna u kormidla - lžou nám a okrádají nás všechny vlády. Nakrást, a pak přerozdělit drobky.
Vystoupení "dnešního pana premiéra" bylo moc fajn, ale nějak se v něm vyhnul tomu, aby vysvětil následující diskrepanci:

Když se polním FVE v ČR zavedla solární daň, jelikož jejich vnitřní výnosové procento bylo příliš vysoké, tak těch 30% minoritních akcionářů ČEZu neřeklo ani popel, natož aby požadovali arbitráž. Přitom ČEZ je největší vlastník polních FVE u nás, takže zavedení této daně, se právě ČEZu dotklo nejvíce.

Když by se měl nyní zdanit příliš vysoký zisk ČEZu z obchodování na burze, aby se z této daně mohl kompenzovat rozdíl spotřebitelské vs výrobní ceny elektřiny a plynu, tak je těch 30% minoritních akcionářů najednou velký problém a hrozila by arbitráž.

Francouzská vláda vlastní Electricite de France z 85%, takže také nemá celých 100%. Přesto ve Francii zmrazili koncové ceny elektřiny i plynu. Stoupne jim to jen o 4% oproti loňskému roku. Jak je možné, že ve Francii(EU) to jde a v ČR(EU) to nejde?

Něco mi tu smrdí. Žádná vláda ČR zatím nikdy nepracovala skutečně pro lidi a tato není vyjímkou :( Škoda.
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Vhoo »

Já si myslím že zastropovani cen není moc řešení. Trochu mi vadí takové to "my to za vás vyřešíme ". Zastropovani ceny nebo dotovat ceny by se měli lidem z dálkovým vytápěním kteří nemají možnost reagovat a jsou postavení přes hotovou věc. Všichni ostatní co jsou ve svém můžou reagovat. Kotel na tuhé si může pořídit každý a když má někdo barák s 400m2 a je tam sám tak musí zvážit zda to má cenu vytápět a ne čekat že mu na to někdo dá.

Já byl s energiemi u skautů takže jsme padli do DPI ( z dnešního pohledu díky bohu za to protože v tu dobu se dalo ještě slušně zafixovat ceny ) nicméně pro mě to byla zkušenost že na nic se nedá moc spoléhat. Letos na podzim zateplují dům a pořizují FVE i TC. Dlouho jsem váhal nad kotlem na tuhá paliva (peletkam nevěřím tam se zvyšování cen promítá téměř stejně ) ale nechal sem to zatím být. Díru do komína mám a připojit to můžu vždycky.

Nesmysl je energeticky tarif kdy všem trochu slevi včetně třeba mě který to nepotřebuje. Ale jsou domy kde prostě například ten plyn vzrostl za rok cenově na čtyřnásobek. U mé tchýně je to z 800kc za mwh na aktuálních nějakých přes 3 tisíce. Těm 20% opravdu trn z paty nevytrhne. To samé jsou staré domy co jedou na TC a lebedi si jak je to levné . Fixace jim konci za rok a mají kWh za 2kc. No dokážete si spočítat za kolik to budou mít příští rok.

Stát by se na tohle měl vykašlat a masivně začít dotovat výměnu oken , zateplení střechy/fasády , a FVE v nějakém měřítku 3 panely na bojler pro každého. Dále pak začít dávat dotaci na TC když přecházíte z plynu. Musel by to ale celé překopat. On už slušně dotuje i teď ( já třeba na fasádu i okna dostanu téměř 50% ceny ) ale problém je že si to člověk musí zafinancovat sám a dotaci uvidí až někdy za rok. ( A zrovna u zateplení i oken firma neřeší dotace a cena je pořád stejná takže to není jako u TC a FVE kde si na tom masti kapsu ).

Problém budou ale i lidi. Uksromnit se nebude chtít nikdo. V tomhle má ten Putin pravdu. Západ je zdegenerovaný a za svoji pohodlnost prodá i vlastní matku. Francouzi Italové i Němci by už raději tu Ukrajinu i obětovali za ten plyn dávno. Pro mě nejlepší zpráva by byla kdyby ty kohouty skutečně zavřel. Sice by to byla 3-5 let velká krize ale donutilo by to konečně Evropu celou tu energetiku překopat a do budoucna by byla nezávislá. Bohužel si myslím že spíš všude v Evropě povladnou nějací Okamurove a nějak se to zas upeče aby byl chvíli klid než si rus vzpomene že mu ještě patřilo územi dřív ještě někde jinde .
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od brumlaj »

Bude zajímavé pozorovat veletoče. Vláda je tlačena do plošné pomoci což je proti její srsti. Sice je to nejlevnější varianta (nikoho nezaměstná) ale na cílenou pomoc nemá lidi (strašně drahé, nejsou volní lidi). Takže popřou svůj volební program.
Ale jsem zvědav na voliče těchto stran. Ti budou mít dilema. Dobrovolně se vzdát pomoci kterou nepotřebují, protože to je proti tomu co hlásají jejich voli (ve volbách voliči volí voly), a tím popřít základní tržní poučku "trhni co můžeš". Bude to stejně zajímavé divadlo jako sledovat z první řady hlediště právě probíhající představení komedie "mužikovi ani zlámanou grešli za energetické suroviny na financování války". Také jeden obraz za druhým o lži (neboli o hovně).
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Vhoo »

Úplně nevim jak se toho půjde případně vzdát. Uvidíme až z detaily. Nicméně těm co to má pomoct to nepomůže a těm co to nepotřebují to pomůže. Čili vše špatně. Nicméně asi není v republice teď člověk co by ten post premiéra Fialoví záviděl
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od jahodovák »

Tak jsem si tipnul zcela od boku,abych se dozvěděl jaký je stav hlasování.Asi nikoho moc nepřekvapím,když napíšu že vše je předem naplánované a řízené tak aby to někomu vyhovovalo.Že to nejsou obyčejní lidé by už mohlo kde komu dojít.Pomaličku začíná snad už každému být jasné,že jak se o sebe postará sám,tak se bude mít.Nikdo to za nás neudělá.Přeji všem nejen na tomto foru aby vše přečkali celkem v pohodě a pokud možno ve zdraví.Ono totiž pravda je jen jedna,jen bude možná dost dlouho trvat,než bude pro většinu zjevná.Dá se říct,že dnes žijeme ve stavu kdy se lež tváří jako pravda a opačně.Přeji hodně sluníčka na panely,pevné zdraví a veselou mysl.....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Martin P
Příspěvky: 143
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Martin P »

Osobně to vidím na kombinaci řízeného omezování výroby ve fabrikách, které může být v případě souběhu nepříznivých okolností doprovázeno neřízenými výpadky částí distribuční soustavy.
Naše rozvodná soustava je celkem mohutná a stabilní, problém však může nastat venku a přelít se k nám. Pak je to otázka včasného zavedení ostrovního provozu u nás. Když se to nepovede může nastat i poslední možnost - blackout. Ale k tomu doufám nedojde.

Pokud přes zimu dojde k omezování výroby (Fiala včera řekl, že plynu pro domácnosti je relativně dost, o průmyslu však pomlčel) může nastat příští rok ekonomická krize. Mohutně zvýšené ceny energií mohou být v kombinaci s nezaměstnaností a případě zvýšenými splátkami hypoték pro spoustu rodin cestou do exekuční pasti. Již nyní se prodává několikanásobek rozestavěných domů než normálně a pokud se na trh dostane velké množství zabavených nemovitostí to mimo jiné povede ke zhroucení realitního trhu.
To pak může být impulsem pro spekulanty &spol, kteří nemovitosti za hubičku skoupí a pak budou rýžovat na nájmech.
Vzhledem k tomu, že lidé, kterým budou domy zabaveny si nebudou moci pomoci ke svému bydlení jim budou muset zaplatit i přemrštěné nájmy. Jinak skončí na ulici.

Spousta lidí pak bude mít nedostatek energie. Životní.

Edit: oprava slovosledu.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od kybos »

Martin P píše: čtv čer 23, 2022 3:35 pm Fiala včera řekl, že plynu pro domácnosti je relativně dost, o průmyslu však pomlčel
Fiala sice řekl že zásobníky jsou plné ze dvou třetin, ale jaksi zapomenul podotknout, že zásobníky plynu jsou ve vlastnictví RWE a přesto, že je RWE nabízí k prodeji https://www.fintag.cz/2021/12/17/nemeck ... u-v-cesku/, tak je polostátní ČEZ odmítl koupit https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... ice-203445. Předpokládám, že i plyn v zásobnících vlastní majitel zásobníků, tedy německá firma RWE. Začínám tušit, kam asi plyn poteče když ho bude v zimě v Evropě nedostatek.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Martin P
Příspěvky: 143
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Martin P »

Pokud vím majitel plynových zásobníků jejich kapacitu pronajímá obchodníkům. I když přesměrování toku plynu do Německa pod nějakou záminkou bych se nedivil.

Na Rozpadu je o gasoutu následovaným ekonomickou krizí a rozpadem společnosti sci-fi román "covidové zombie se valí". Byť je to celé fantazie, tak ze stati "Arabští princové a princezny" na stránce 62 až mrazí.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Kodl69 »

kousek sem si přečetl, a trochu mě to vyděsilo - obvykle průser přijde z té strany, kde ho nikdo nečeká, a na další eventulní je připraven...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Plazivec »

Chvíli jsem se rozmejšlel, že nakliknu tu kuličku na konec, že všechno zmrzne, protož jsem za každou srandu. Pak mě ale došlo, že nezmrzne a tudíž jsem byl se srandou f pr..li. Nezmrzne, protože nemrzne. Už několik let jsme tady neměli v zimě pod nulou natolik, aby se udržela ta trošička zimního peří co ráčila spadnout z nebe. Zvykl jsem si, že v zimě už jenom spíš prší. JonasPP se zase se mnou bude hádat, ale stavím se, že si také užívá víc bláta v zimě, než bylo zvykem.
Tohle mě přivedlo na myšlenku, dnes už dost sprofanovaného termínu globálního oteplování, ale nemoh jsem ji vůbec potlačit, pač poslední léta je fakt sucho a lidem vysychají studny, omezuje se napouštění bazénů z vesnických vodáren. Nemluvě o těch teplotách, co jsme tohle léto zažívali. 38°C. Vylezeš z baráku, dostaneš po tlamě vzduchem z fénu. Na to tady mají místní celkem šťavnatý výraz: Vám to JB.
Kam tím vším mířím.
Na tu energetickou krizi říkám: konečně je to tady, aleže to trvalo.
Vyspělost země se docela spolehlivě měří množstvím spotřebované energie na hlavu. Možná teď se to začne trochu otáčet. To co si dovolujeme není že hazard, to je absolutní šílenství. Vykopáváme a cucáme ze země všechnu tu brontosauří energii, ale nikoho nenapadne se informovat, co to byly za rostliny a jaké množství CO2 bylo tehdy v ovzduší, protože jsou jinak žilky na listí, když se tvořily fosilní "zásoby" paliva. A my to svinstvo moc rádi vyfoukneme komínama a vejfukama do té jablečné slupky zvané atmosféra.
A to všechno proto, že jsme líní jak prasata. Natáhnout trubku s plynem a pak sedět v přetopených barácích místo každodenní práce se sekyrou a stromem.
Také mám plynovej kotel, ale v jídelně jsem nainstaloval teplovodní kamna, teď dělám podlahovku s tím, že zachovávám radiátory pro ty kamna. Všichni na mě koukaj jako na blázna. Budu sadit paulownie. Na stará kolena budu asi topit jen jednu místnost.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od jahodovák »

když se podívám do lesa,jak tam řádí harvestory,tak mi dochází,že chtějí abychom neměli ani to dřevo.....na méně přístupných místech naopak se vše nechává,prý hnojivo..naštěstí mán zásoby a navíc dobrý zdroj,takže tepla budu mít dostatek...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od kybos »

Pokud zůstane u moci stávající vláda, pak se lehce může stát, že k nám v jeden okamžik dorazí z východu najednou tolik energie, že ji nebudeme schopni zpracovat. Avízo už dorazilo (nóta RF).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od dumi »

Co mas na mysli? Nedotejka mi to :)
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Diablo007 »

dumi píše: pon srp 22, 2022 1:49 pm Co mas na mysli? Nedotejka mi to :)
Že by atomová bomba :lol:
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Atman
Příspěvky: 97
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od Atman »

Priznám sa, som skôr taký paranoidný preeper, preto so postavil aj FVE a mám stále doma zásobu paliva (drevo a uhlie) na 2-3 roky, 200L benzínu do auta a centrály, pár fľaší PB na varenie, nejaký ten arzenálik na ochranu života a majetku a poriadny blackout by som privítal, nech sa ľudia trochu spamätajú, kam sa ženieme.
Ale myslím, že v zime sa nič hrozné pre ľudí nestane, zaplačú len podniky, maximálne školáci budú mať plynové prázdniny.
A tak sa chystám blackout trochu podporovať, platím si desaťročia 25A prípojku z ktorej som nikdy taký výkon nevyužil ( snáď okrem sekundového prúdového nárazu pri rozbehu nejakého elektromotora) a plánujem si tú kapacitu konečne aj využiť a to keď náhodou budú vyhlasovať ohrozenie dodávok a výzvy na obmedzovanie, tak 6 či 7 kúskov 2000W ohrievačov čo mám na povali znesiem dolu a podvečer si vždy pol hodinky v špičke prikúrim.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
mihlit
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od mihlit »

kybos píše: pon srp 22, 2022 1:42 pm ... Avízo už dorazilo (nóta RF).
Máš na mysli toto? https://demagog.cz/diskuze/smyslena-rus ... uji-faktum
(omlouvám se za link na ten příšerný web, ale byl první a i rozbité hodiny ukazují správně alespoň 2x denně, tak ho výjimečně použiju)
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od kybos »

Mám na mysli tuhle: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ru ... u-40394056
Myslím si, že není vhodné dráždit hada bosou nohou. Při naší současné výzbroji, kdy tu sovětskou jsme již odevzdali na Ukrajinu a ta slíbená americká bude před prvním použitím vyžadovat generálku, jsou poměry sil naprosto jasné. Nejvíce štěká vždycky ten nejmenší pes. Na nás bude stačit zvednout cenu plynu a ani nemusí přitáhnout kohouty a potlučeme se tu sami navzájem a může tu být pekelně horko i bez cizího přičinění. Výsledky energetické politiky naší současné vlády se zobrazují na tomto grafu https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elek ... -czk-1-rok
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
nextclick

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od nextclick »

Elektřiny bude dost. Protože lidi budou šetřit. Protože cena. Mimochodem vám jen pro zajímavost a pro náhled do budoucnosti dávám aktuální text který dal moravskoslezký kraj na svůj FB:
Moravskoslezský kraj uspěl při nákupu elektrické energie. Pro potřeby krajského úřadu a krajských příspěvkových organizací zajistil elektřinu na první polovinu roku 2023. Pro následující období se pokusí nakoupit později a snad i levněji. Cena elektřiny se vyšplhala na 16 tisíc korun za MWh, což je dvanáctinásobek aktuální ceny. Marže pro dodavatele je odhadem 17 %, což je v aktuální složité situaci na trhu přiměřené.
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od jahodovák »

Jen mám neblahý pocit,že to dopadne jako s vodou,snížila se spotřeba a na distribuci je tím pádem potřeba v přepočtu na výkon stejná suma,takže budem zdražovat distribuci a nejlépe ne podle odebraného množství ale paušálně....takže malospotřebitelé budou platit za ty,co nemají potřebu šetřit,jako vždy,máš málo,tak plat,přeci to nebude platit boháč....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od dumi »

Ja na to treba koukam takm, ze mozna zaplatim stejne, ale spotrebuje se mene zdroju -> mene znecisteni, proste se bude mene plytvat. a to vnimam jako pozitivni
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od jahodovák »

jasně,ale bude se šetřit jen troška a tam kde by to mělo zásadní velký vliv se neřeší,to je ten problém,zboží se převáží vcelku zbytečně sem a zas zpět,ač by nemuselo,ono je víc takovejch křiklavejch věcí,jen se do toho nikomu nechce,časem k tomu ale stejně dojde a to bude divení,už aby to bylo...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Anketa: Myslite, ze v zime bude nedostatek energie

Příspěvek od redcrown »

Každý musí začít u sebe. Hledání problémů nic neřeší, je potřeba hledat řešení.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Odpovědět

Zpět na „Lampárna“