Rozšírenie on-grid FVE - výber meniča

Odpovědět
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Rozšírenie on-grid FVE - výber meniča

Příspěvek od Diablo1st »

Zdravím páni,

uvažujem o rozšírení mojej súčasnej on-grid FVE o batérie.

Momentálny stav:
- 10ks 330Wp panelov Q-Cells G7
- on-grid menič Goodwe GW3000NS
- Wattrouter MX
- spotreba domu cca. 3,1MWh za rok (všetko na ele), kúrenie drevom

Keďže plánujem budúci rok strechu rekonštruovať moc nechcem pridávať panely. Ak by sa mi podarilo zohnať rovnaké panely možno by som 5ks pridal, čo by malo vojsť aj po rekonštrukcii. Ďalej mám k dispozícii čerstvo zrekonštruovanú strechu hosp. budovy (6x3m), kde sa krásne zmestí 5ks 500-540Wp panelov.
Idea je namontovať 5ks 500W panelov, premiestniť on-grid menič do hosp. budovy a do domu kúpiť baterky a ďalší menič. Celá spotreba domu, čo je v súčasnosti na on-gride by sa prehodila na druhý menič a on-grid by mal na starosť len dohrev bojleru a ostatné do VB. Druhý menič by mal 3,3kWp pole s baterkou a so spotrebou domu s tým, že v budúcnosti by sa pole rozšírilo na 15ks panelov (ak sa podarí zohnať rovnaký typ).

Čo sa týka batérii mám viac menej jasno, pôjdem do 16x 240Ah - 304Ah článkov + BMS.

V čom však vôbec nemám jasno je výber druhého meniča. Umiestnený bude pod schodami na poval. Je to priestor z dverami, ale so spoločnou stenou so spálňou, takže tu by som dal zvýšený dôraz na hlučnosť. Výkonovo mi stačí 5kW, za posledné 2 roky okamžitá spotreba bola nad 5kW len pár krát a aj to len na chvíľu, väčšinou sa drží okolo 3kW.

Napadli ma 3 varianty.

1. najdrahšia - AC Coupling Victron Multiplus II 5kVA + mppt 250/85 + Cerbo + ET340
Všetko parádne, len tá cena ma dosť odrádza (cez 3k€), neviem ako je na tom Multiplus čo sa hlučnosti týka

2. stredná - Goodwe GW5048D-ES
Tuto ma láka hlavne to pasívne chladenie a polovičná cena voči Victronu.

3. čisto off-grid - Axpert, mpp solar, Growatt, Easun atď.
samozrejme ma tuto láka cena. Otázna je hlučnosť a spotreba. V tomto bode mám najväčší guláš, lebo tých výrobcov a modelov je toľko, že neviem o ktorom modely vôbec uvažovať a ktorý rovno vyškrtnúť zo zoznamu. Mne sa zdajú všetky na jedno kopyto.

Vedeli by ste mi niekto v tomto výbere pomôcť? :sun2:

Ak som na niečo zabudol tak píšte doplním.

Ďakujem
Stano
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Rozšírenie on-grid FVE - výber meniča

Příspěvek od brumlaj »

Stano, vôbec nevieš čo je najdrahšia varianta. Predraď stávajúcemu meniču XTM4000 alebo XTH6000/alebo XTH8000 + tebou zmienené batérie v AC couplingu a budeš mať okrem najdrahšej varianty vyriešené všetko čo si nám nastienil. Jednoducho, rýchlo takmer bez zásahu do stávajúcej inštalácie. Časom sa zbavíš gůdvé (porucha) a budeš mať vystarané.
Ináč - tebou zmienená varianta 1. Nič iné!
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Rozšírenie on-grid FVE - výber meniča

Příspěvek od Diablo1st »

No o Studer som ani neuvažoval, lebo originál je ešte drahší ako Victron a zo Secondsol je to troška lotéria. Nemám znalosti na to ho otvroiť a skontrolovať. Čínsky klon od Fanga tiež nechcem, lebo cena s dph a dopravou nie je ďaleko od Victronu a s tou zárukou je to vždy dosť ošemetné.

Čo sa zásahou do elektorinšťalácie týka tie nebudú moc veľké, lebo mám už teraz dom napojený na 1f (okrem 3f odbočiek), takže prakticky by to znamenalo len dotiahnutie jedného káblu od meniča do rozvádzača. Pri použití HV stringu by som dokonca nemusel prekáblovávať nič na streche, ale len vymenil menič a dotiahol jeden kábel (cyky 3x4) z RD.

Skôr mi ide fakt o výber druhého meniča. Skrátka hľadám troška cenový kompromis, lebo nie som presvedčený o príplatku za Victron. Axpert resp. jeho klony sa dajú zohnať aj pod 1000€, Growatt (neviem, či je to klon Axperta alebo nie) ide okolo 1200€. Easun som dokonca videl za 750€ z DE.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Rozšírenie on-grid FVE - výber meniča

Příspěvek od Diablo1st »

Troška som pokročil v nakupovaní, baterky sú už objednané. BMS, panely, konštrukcia v jednaní.

Stále som sa nepohol vo výbere meniča.

1. U Victronu je problém cena.
2. U Goodwe sa obávam, či sa nebude prepínať na sieť ak bude spotreba pod 100-150W. Keďže mám takúto nočnú spotrebu nechcem aby to bolo kryté z DS ak mám k dispozícii baterky.
3. Easun a podobné klony som vyškrtol. Ostáva teda len Axpert, MPP solar a Growatt. Vedel by mi niekto odporučiť, ktorý Axpert by bol pre mňa vhodný? mám z toho dosť hokej. Zatiaľ sa mi najviac pozdáva Growatt SPF 5000 ES.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Rozšírenie on-grid FVE - výber meniča

Příspěvek od Diablo1st »

Nakoniec som kúpil menič Voltronic Axpert MKS IV 5,6kW. Som zvedavý, čo to bude zač.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Rozšírenie on-grid FVE - výber meniča

Příspěvek od Diablo1st »

Chlapi troška bude potrebovať pomôcť z istením.

Panely:
Budem mať jeden string panelov, takže tuto by mi mal stačiť jeden poistkový odpínač s adekvátnymi poistkami podľa panelov a 500V DC zvodič prepätia. Je tam treba ešte niečo iné?

Menič:
Zo strany od DS by tam mal ísť prepínač sietí, kvôli bypassu na DS v príprade údržby meniča a 40A AC istič (podľa manuálu)
Je treba dávať istič aj na AC-out?

Batéria:
Stačí len 160A nožovka v poistkovom odpínači? alebo tam treba aj DC odpájač?
Treba istiť oba póly či stačí len + pól?

Ďakujem za radu
Stano
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“