40kWh baterka za půl míče s 30 letou životností.

Odpovědět
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

40kWh baterka za půl míče s 30 letou životností.

Příspěvek od Plazivec »

Možná za pár let to bude levnější.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: 40kWh baterka za půl míče s 30 letou životností.

Příspěvek od luky »

Vždycky mě pobaví, jak někdo mluví o životnosti elektroniky v desítkách let. Naposledy jsem se smál udávané živostnosti 40 let. Šlo o kotel na dřevo a byl na tom barevnej dotykovej displej.
Takový detail: dělám ve firmě, co vyrábí elektronické součástky. A nemáme skoro nic, co by mělo garantovanou životnost nad 10let. (Výjimka jsou součástky pro satelity, ale tam se točí úplně jiný peníze.)
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: 40kWh baterka za půl míče s 30 letou životností.

Příspěvek od Plazivec »

Řekl bych, že máš pravdu jen částečně. Ano, lze uznat, že dnešní elektronika je zdrojem nemalých příjmů jejích výrobců a tady se střetávají dva protichůdné zájmy a proto to dnes "nic nevydrží". Naproti tomu mám 17 let starej auťák. Je plnej elektroniky, absolutně všechno tam řídí nějakej čip, ani zavírání oken se bez toho neobejde.
Ale u takovýchto věcí se spíše udává životnost podstatných součástí. Konkrétné tady to bude nejspíš ten kov, do kterého se ten vodík nacucne.
Mě by spíš zajímalo, kdy se pytel utrhne a vyvalí se další takové firmy, uchovávání vodíku v kovech dělá hodně laboratoří po světě. Pak bychom mohli doufat ve značné zlevnění.
Uchovávání energie je achilovka FV.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
zuzi
Příspěvky: 75
Registrován: stř bře 16, 2022 2:19 pm

Re: 40kWh baterka za půl míče s 30 letou životností.

Příspěvek od zuzi »

Ono na to mohou být dva pohledy, buď ten, že 40 let bude výrobce držet díly a umět to opravovat (to dělá třeba Siemens u drážní zabezpečovací techniky) a nebo věci nadimenzuji tak, že to nejspíš těch 40 let vydrží. Jeden příklad, opravovali jsme kamarádovi řízení prasečáku, které nakoupil v roce 1991 od Holandské firmy Falcon a první oprava byla v roce 2012, kdy se provedla výměna elytů ve spínaných zdrojích a dodnes to vše funguje. A je to jen obyč průmyslová elektronika do hnusného prostředí, kde je čpavek zima a horko. Jednotek má 22, takže to není úplně jen náhoda, že jedna drží.

Ono to jde, ale chce to u práce přemýšlet. Vždyť automatizace třeba v elektrárnách běžně jede 30+ let a nesype se.
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: 40kWh baterka za půl míče s 30 letou životností.

Příspěvek od Plazivec »

Taky jsem měl možnost vidět vnitřek IBM PC 286 z AE Bohunice, který byl vypnut po 19 letech nepřetržitého provozu. Pak už ale nenaběhl. Pač vevnitř byly průchozí jen koridory jak přes to lezl vzduch z fanů. Jinak komplet plný prachu a jak se to vyplo, tak kondy se vystřílely, pač se přehřály. Prý kdyby se to nevyplo, bůhvíjak dlouho by to ještě běželo.
Podle mě by neměl být problém napsat pro takovou věc plán údržby, při jehož dodržení to klidně těch 40 let vydrží.

Edit: co se týče baterií, já nejsem chemik, ale i když baterie vydrží 10 000 cyklů, tak nevim, jak se změní ta chemie během 40 let třeba. Jestli to vydrží.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: 40kWh baterka za půl míče s 30 letou životností.

Příspěvek od mobilik »

Priemyselné veci, napríklad od ABB, Siemens atď. Vydržia v pohode aj 30 rokov.
Sám mám na starosť v práci kopec tlakoemrov, prietokomerov, procesných automatov a všetko to ide v pohode.
Je to len otázka peňazí, ktoré sa v priemysle točia a veci sú kvalitné.
Pre obyčajného smrteľníka ktorý pozerá vždy na cenu je to tak že to nevydrží.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Rolan
Příspěvky: 1
Registrován: úte čer 07, 2022 7:11 pm

Re: 40kWh baterka za půl míče s 30 letou životností.

Příspěvek od Rolan »

Plazivec píše: pon čer 27, 2022 11:48 pm Možná za pár let to bude levnější.
Ta věc má parádní dizajn, ale měl bych pár otázek do pléna:

Jaká je účinnost výroby vodíku elektrolýzou?
Jaká je účinnost přeměny na elektřinu v palivového článku?
Kolik energie spotřebuje kompresor na stlačení vyrobeného vodíku?
Kolik to umí uskladnit vodíku při daných rozměrech a pouhých 30bar, což je o řád míň, než je běžné?

Ohledně mlžení ve specifikacích:
Kolik z celkové kapacity připadá na "malou li-ion baterii", a kolik na vodík ?
Tipuju, že celková účinnost bude v nízkých desítkách % ?
Jestli má ta "malá Li-on" alespoň 35kWh, tak bude účinnost samozřejmě mnohem vyšší :)
O komresoru se v popisu taktně mlčí a o celkové účinnosti systému taky.

Trochu mi to připomíná vesmírný prak na satelity, pracuje to s penězi, nadšením a vírou investorů.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: 40kWh baterka za půl míče s 30 letou životností.

Příspěvek od NESKOM »

Posledních 25 let stále čtu o tom že je na obzoru nový, skvělý zdroj energie který přijde do masové výroby během 2-3 let.
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: 40kWh baterka za půl míče s 30 letou životností.

Příspěvek od Plazivec »

@Rolan
Obecně platí, že účinnost energetického vodíkového řetězce elektrolýza=>palivový článek, jest kolem 50 procent vložené elektrické energie. Je to sice málo, ale víme, že FVE v létě vyrábí hory nadbytků, které není kam ukládat. Vlastně celý kámen úrazu FVE tkví v tomhle technologickém nedostatku.
Podle mě lze říci, že na stávající technologické úrovni nejsme schopni v našich zeměpisných šířkách, myslím tím celé mírné pásmo, vyrobit a uvést do provozu dostatek baterií na zimní překlenutí tmy. Nemyslím tím jen domácnosti, ale také průmysl. A vodík, i když s tou mizernou účinností, se nabízí jako prozatimní řešení, než se vynalezne baterie, která bude stát hubičku, vážit jako moucha a bude se vyrábět z písku v poušti.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: 40kWh baterka za půl míče s 30 letou životností.

Příspěvek od brumlaj »

Na průmysl se vyprdni, ten se o sebe postará sám ať budeš chtít nebo ne. Nejdůležitější jsou vovčani, na ty se zvlášť dnes každej průmysl a jím "lobbovaní" politici zvysoka vykálí.
Odpovědět

Zpět na „Baterie“