Vyhláška 50/1978 vs. zákon 250/2021

Odpovědět
svecpetr
Příspěvky: 3
Registrován: úte dub 12, 2022 2:16 pm

Vyhláška 50/1978 vs. zákon 250/2021

Příspěvek od svecpetr »

Protože včera bylo 1. července a tedy již neplatí vyhláška 50/1978, ale nově platí == je účinný pouze zákon č. 250/2021 Sb. Mám na Vás jako odborníky pokud otázku s dokumentaci FVE.

Moje FVE začala být realizována před půl rokem tj. ještě za platnosti a účinnosti vyhlášky. Bylo ohlášeno na ČEZ záměr/žádost o připojení FVE do DS.

Nicméně FVE bude dokončena až nyní tj. pouze za platnosti a účinnosti pouze zákona č. 250/2021. S tím, že u ČEZu to mám v tento okamžik tak že čekají na dodání dokumentace a všech dalších věcí. Jinými slovy u ČEZu je to zatím tak, že bylo provedeno rozplobování a následné zaplombování přívodu/hodin v domečku před barákem. Nic víc, nic méně. I já jako zákazník jsem od realizační firmy zatím nedostal jedinou dokumentaci či cokoliv na tento způsob.

Moje otázka je jednoduchá? Musi současné zapojení FVE odpovídat striktně 250/2021 anebo může být i podle 50/1978.

Slyšel jsem názor, že je to podle toho, kdy začala realizace smlouvy... ta sice byla ještě za účinnosti 50... Jenže dle mého je to také o datumu připojení k DS... a myslím si, že ČEZ vůbec nebude zajímat, kdy začala realizace ale jaký je stav ke dni, kdy má FVE připojit k DS... a to bude pouze za platnosti a účinnosti 250/2021.

PS: ano chápu a že osoby co dělá dokumentaci či samotné připojení i nyní může pracovat dle vyhlášky 50/1978 na základě toho, že jeho osvědčení může mít platnost až 3 roky. Nicméně dle mě to neznamená, že může k dnešnímu datu vypracovat cokoliv dle 50... Ale klidně mě opravte.

PS2: NE, POUZE NA REALIZAČNÍ FIRMĚ TO FAKT NENECHÁM. Protože se mě snaží ošidít na každém kroku... například nainstalovail chránič typu AC a na mojí připomínku, že ten nechrání vůči DC napětí. No máte pravdu výrobce říká, že tam má být minimálně typ A... já jsem někde slyšel, že snad nově je vyžadován typ B. Ale tohle budou věci, které si zřejmě budu muset nechat posvětit nějakým soudním znalcem a klidně se s nima začít soudit, pokud neuznají svojí chybu. Protože jsem našel i druhou chybu, kdy dle mého není dodržena bezpečná vzdálenost S panelů od hromosdu. Dle jich je a proto jsme moc zvědavej jakým způsobem to byly vypočteno, protože dle mého je ten výpočet falešný. A na s hraničící jistou tuším, že chybějící uzemnění je závada...
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Vyhláška 50/1978 vs. zákon 250/2021

Příspěvek od Diablo007 »

Přepěťová ochrana AC je označení pro střídavé napětí není to určení typu ochrany. Ty jsou třída 1 třída 1+2 a třída 2. Takže neplést jablka s hruškami. 99% firem nejenže nedělá výpočet vzdálenosti panelů od hromosvodů ale ve výsledku i když ví že nedodrží vzdálenost ani neudělají pospojování a nedoplni potřebnou přepěťovou ochranou na DC stranu.
Když člověk neví co je a není v pořádku není na škodu si přizvat externí firmu která dělá stavení dozor popřípadě po dokončení audit ale tohle bohužel zákazník platí že svého není to na dotace proto to skoro nikdo neřeší. Revizak co dělá práci pořádně s kterým spolupracuji by ti pověděl takových historek že by to bylo na knihu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
bozma
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 20, 2022 7:51 pm

Re: Vyhláška 50/1978 vs. zákon 250/2021

Příspěvek od bozma »

svecpetr píše: sob črc 02, 2022 9:14 am Musi současné zapojení FVE odpovídat striktně 250/2021 anebo může být i podle 50/1978.
Šlo by nějak shrnout změny pro nás laiky?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Vyhláška 50/1978 vs. zákon 250/2021

Příspěvek od Diablo007 »

Koukám že sem možná špatně pochopil o čem že to mluvíš s odpovídal na přepěťové ochrany a ty jsi možná řešil opravdu proudový chránič
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
KubisKV
Příspěvky: 234
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Vyhláška 50/1978 vs. zákon 250/2021

Příspěvek od KubisKV »

Diablo007 píše: sob črc 02, 2022 12:13 pm Koukám že sem možná špatně pochopil o čem že to mluvíš s odpovídal na přepěťové ochrany a ty jsi možná řešil opravdu proudový chránič
Takže hrušky s jablkama

Ale ta změna by mne taky zajímala. Jen co jsem letmo přečetl, je, že bude muset být kazdej elektromonter uveden na revizi se svým id.č od tyčru. Což už se většinou děje, ale asi né tak důsledně.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Vyhláška 50/1978 vs. zákon 250/2021

Příspěvek od brumlaj »

2svecpetr: nebylo by taktičtější prvně než je nasereš nechat je dotáhnout dílo do PPP? Dokud nebude prováděcí vyhláška k 250/2021 tak bych nepanikařil.
jackclick
Příspěvky: 2
Registrován: ned črc 17, 2022 10:34 pm

Re: Vyhláška 50/1978 vs. zákon 250/2021

Příspěvek od jackclick »

svecpetr píše: sob črc 02, 2022 9:14 am PS2: NE, POUZE NA REALIZAČNÍ FIRMĚ TO FAKT NENECHÁM. Protože se mě snaží ošidít na každém kroku... například nainstalovail chránič typu AC a na mojí připomínku, že ten nechrání vůči DC napětí. No máte pravdu výrobce říká, že tam má být minimálně typ A... já jsem někde slyšel, že snad nově je vyžadován typ B. Ale tohle budou věci, které si zřejmě budu muset nechat posvětit nějakým soudním znalcem a klidně se s nima začít soudit, pokud neuznají svojí chybu. Protože jsem našel i druhou chybu, kdy dle mého není dodržena bezpečná vzdálenost S panelů od hromosdu. Dle jich je a proto jsme moc zvědavej jakým způsobem to byly vypočteno, protože dle mého je ten výpočet falešný. A na s hraničící jistou tuším, že chybějící uzemnění je závada...
V ČR se standardně dává proudový chránič s typu AC, který je např. v Německu zakázaný a musí se používat alespoň A. Já se snažím dávat typ A, ale je to problém, protože ten chránič je dražšší a míň dostupný - normálně ho v elektro-obchodech nemají a musí se objednávat.
To, že u FVE by měl být chránič typu B dává i smysl a i je to v normě ČSN 33 2000-7-712, kde je napsáno, že se požaduje chránič typu B, pokud výrobce měniče nestanoví jinak. V praxi jsem ale nikde chránič typu B neviděl, ani neslyšel o někom, kdo ho tam opravdu dává.
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Vyhláška 50/1978 vs. zákon 250/2021

Příspěvek od tomas »

Já jsem chrániče dával, nakonec jsem je musel všechny odstranit. Po určité době provozu začali náhodně vypadávat. Zřejmě díky svodu ve filtru a varistorech při napěťových špičkách. Teď instalujeme střídače které už mají proudový chránič v sobě implementovaný a v manuálu je:
"Měnič má zabudovaný certifikovaný vnitřní proudový chránič (RCM) pro ochranu před možným úrazem elektrickým proudem a před požárem v případě poruchy na kabeláži nebo poruchy měniče. Podle IEC 62109-2:2011 jsou požadovány dvě prahové hodnoty vybavení chrániče: Výchozí hodnota pro ochranu před úrazem elektrickým proudem je 30mA a pro pomalu rostoucí proud 300mA. Měnič se zabudovaným RCM zamezí možnosti zbytkového DC proudu na 6mA, takže v systému lze použít externí proudový chránič typu A (≥30 mA)."
Takže i chránič typu A vyhovuje, protože vestavěný certifikovaný chránič ve střídači zamezuje většímu DC proudu než 6mA.
Navíc kombinované přístroje s AFDD které mám ve svém rozvaděči jsem na AC i DC napětí jsem na trhu ještě neviděl.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Vyhláška 50/1978 vs. zákon 250/2021

Příspěvek od Diablo007 »

Myslíš solax?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“