Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Odpovědět
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od RadarS »

brumlaj píše: sob úno 04, 2023 5:56 pm
RadarS píše: sob úno 04, 2023 1:11 pm Před pár dny nabyla platnosti novela EZ "Lex oze 1".
Navýšení limitu mikrozdroje je na 50kW, nicméně zatím jsem nikde nenarazil na technické podrobnosti.
Jak se tím mění dosavadní limity (max. 10kW/3f, resp. max. 3,68kW/16A 1f)?
Jak to bude po novu? díky
Máš někde odkaz, že jde o zvýšení hranice MIKROZDROJE? Žil jsem v iluzi že jde o navýšení výkonu VÝROBNY. ČEZ si nenechá jen tak dupat na své zájmy. Do té doby se na limitech nic nemění. To že Ty máš právo si postavit výrobnu neznamená, že by snad někdo byl povinný s Tebou spolupracovat. Jde o to, aby Ti nikdo nezavazel. Nevidím na tom nic proti ničemu. Proč se ptáš?

p.s.: doufat ve zdravý rozum sjednávání rezervovaného výkonu s distributorem bez ohledu na instalovaný výkon je sci-fi. Dnes instalační firmy jsou drzé natolik, že by krátkodobé přetoky (v řádu sekund) klidně těch 50kW byly. Bo co je odbyté to je levné a co je levné, to se dobře prodává. Šak to fšici vidíte v přímém přenosu.
Tak to jsem "pomotal" já :-)
Ptám se proto, že logicky s navýšením výkonu padá i ten dosavadní limit výkonu na jednu fázi...

Apropo, co se stane, pokud požádám o připojení výrobny ve standardním režimu s rezervovaným výkonem 0 kW?
Že mi žádosti s rezervovaným příkonem nevyhoví už jsem si vyzkoušel a jak chápu z výše uvedeného, zjednodušeně lze připojit
tedy i nadále pouze mikrozdroj do 10kW. Přičemž mi nejde o výkon elektrárny, ale střídače, podle něhož se to dnes údajně posuzuje...
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od brumlaj »

1. padá pouze staveb. úřad, licence a OTE(možná).
2. Výrobna obecně směrem k distributorovi se NIC nezměnilo.
2. Mikrozdroj je pořád do 10kW
3. Mikrozdroj ve zjednodušeném režimu (nulový přetok) je proudově nadále dle impedance v předávacím místě - to si včas ověř kolik máš drátama povoleno.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od redcrown »

Jak je to ostrov/poloostrov (FVE bez papírováním s distributorem) vs stavební povolení nyní?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od RadarS »

brumlaj píše: pon úno 06, 2023 8:22 pm 1. padá pouze staveb. úřad, licence a OTE(možná).
2. Výrobna obecně směrem k distributorovi se NIC nezměnilo.
2. Mikrozdroj je pořád do 10kW
3. Mikrozdroj ve zjednodušeném režimu (nulový přetok) je proudově nadále dle impedance v předávacím místě - to si včas ověř kolik máš drátama povoleno.
A jak je to u mikrozdrojů s asymetrií současných střídačů a jejich schopností poskytnout více jak 1/3 výkonu do jedné fáze?
Př. asymetrický 3f střídač 10kW, výkon do jedné fáze 3,33kW s možností dodat až 150% = 4,95kW v jedné fázi.
S tímto distributoři nedělají/nemají problém?
díky
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od VITEK »

redcrown píše: úte úno 07, 2023 4:13 pm Jak je to ostrov/poloostrov (FVE bez papírováním s distributorem) vs stavební povolení nyní?
Podle meho nazoru je to OK. Myslim ze dnes kdyz si na pozemek das klidne 200 kwp muze to byt kazdemu jedno. To ze ty mas krytinu jako modrou nebo cernou muze byt fakt fuk.
Zpetny vliv na sit s odpojenym stykacem?

Na umisteni panelu nepotrebujes stavebni povoleni prece .....
Zbytecne otazky.....
Panely vsude.
Baterka volovo
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od redcrown »

VITEK píše: úte úno 07, 2023 4:45 pm
redcrown píše: úte úno 07, 2023 4:13 pm Jak je to ostrov/poloostrov (FVE bez papírováním s distributorem) vs stavební povolení nyní?
Podle meho nazoru je to OK. Myslim ze dnes kdyz si na pozemek das klidne 200 kwp muze to byt kazdemu jedno. To ze ty mas krytinu jako modrou nebo cernou muze byt fakt fuk.
Zpetny vliv na sit s odpojenym stykacem?

Na umisteni panelu nepotrebujes stavebni povoleni prece .....
Zbytecne otazky.....
Ahoj,
tvému postoji rozumím, rád bych se na něj tak díval také. Jen někdy je svět trochu komplikovanější, než praví zdravý rozum. Zejména, když jsou sousedi nebo lidi z okolí (čti kokoti) komplikovanější než samotný úřad.....
Povolení potřebuješ i na drátěný plot, přesto že by to každému mělo být u prdele.
https://www.youtube.com/watch?v=zl--PCP ... Production
Povolení, na všechno aby člověk měl povolení:) Jak říkám, pohled může být různý...
Edit:
Použil-li bych analogii tvé argumentace, klidně můžeme říct, proč bych měl mít na 200W výrobnu připojenou do sítě stavební povolení. Proč nestačí souhlas ditributora, proč se do toho sere stavební úřad? A přeci ho potřebuješ....
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
PetrW
Příspěvky: 1
Registrován: pát bře 11, 2022 8:21 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od PetrW »

Ahoj, dovedl by někdo poradit co mám napsat do elektronického formuláře ČEZu - u žádosti o připojení výrobny je kolonka :
Proudy harmonické dle ČSN 33 3430–1 a ta chce číselnou hodnotu koukal jsem do PPDS příloha 4 je k tomu výpočet ale nevím si stím moc rady.
Střídač má v papírech pouze hodnotu THD 3%.
Děkuji za odpověď.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od brumlaj »

Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ti naši dokážou zkazit i nezkazitelné. V čím zájmu?
Momo
Příspěvky: 623
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Momo »

Nemáte zkušenost s žádostí o změnu z mikrozdroje do 10 kW na výrobnu do 50 kW (bez licence) u ČEZd?

Na pobočce mi dali formulář na novou výrobnu.

Když se o totéž snažím na portálu ČEZd, tak mi to nenachází můj EAN. Najde ho jenom v případě pokusu změny mikrozdroje, ale to nechci, tam by nešlo požadovat více než 10 kW. Na infolince nejsou schopni poradit, prý zavolají...

Rád bych podal dnes, aby běžel termín, ale asi to vyřeším v pondělí na pobočce.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od danidani »

Momo píše: pát úno 10, 2023 2:10 pm Nemáte zkušenost s žádostí o změnu z mikrozdroje do 10 kW na výrobnu do 50 kW (bez licence) u ČEZd?
Úplně stejná zkušenost, jen jsem to neřešil na pobočce ale jen přes portál.
Dobrý den, reagujeme na Váš požadavek ze dne 25. 1. 2023 týkající se změny mikrozdroje na adrese ...

V tuto chvíli je na odběrném místě připojen mikrozdroj. Tyto mikrozdroje mohou mít maximálně 10 kW. Pokud žádáte změnu z mikrozdroje na výrobnu o výkonu vyšším než 10 kW, je nutné poslat žádost o připojení výrobny.

S pozdravem
...

ČEZ Distribuce, a. s.
Žádost na výrobnu mi na portále nejde, protože k EANu to nic nenajde a tak žádost nejde zadat. Žádost jsem zkusil poslat jako obecnou změnu smlouvy a dostal jsem odpověď výše. Zatím jsem se nedostal k tomu, řešit to dál. Uvažuju, že bych nejdříve dal 10 kWp, pak v dalším kole výrobnu. Asi by to ale znamenalo dva projekty a dvě revize.

Nezaložíme na to samostatné téma na sdílení zkušeností?
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od brumlaj »

danidani píše: pát úno 10, 2023 3:01 pm..... Nezaložíme na to samostatné téma na sdílení zkušeností?
Co chcete sdílet? Vždyť Vám to napsali jasně. Prostě se mikrozdroj mění na výrobnu. Co chcete vědět více? Nebo co očekáváte?
Momo
Příspěvky: 623
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Momo »

Já očekávám, že by mělo jít na portále ČEZd zažádat o výrobnu a to nejde. Jsem přihlášený, žádám o novou výrobnu a neobjeví se mi mé odběrné místo, abych mohl pokračovat v žádosti.
Takže v pondělí pobočka.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
jarda62
Příspěvky: 89
Registrován: pát pro 03, 2021 6:10 pm

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od jarda62 »

A nejde ani zadat číslo odběrného místa ručně?
Momo
Příspěvky: 623
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Momo »

Nejde. Je nutno to odběrní místo vyhledat.

Jakékoli zadávání filtrů je zbytečné, nepomáhá. Ani při prázdných hodnotách (jak radí nápověda) se odběrní místo neukáže.

Ale stejně je to žádost o výrobnu s licencí, výrobna bez licence není v nabídce.

Ale pokud to zkusím se změnou mikrozdroje, tak tam ten EAN najdu, ale to nechci...
CEZ1.png
CEZ1.png (55.74 KiB) Zobrazeno 2532 x
CEZ2.png
CEZ2.png (45.55 KiB) Zobrazeno 2532 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
eduard22
Příspěvky: 985
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od eduard22 »

Aktualita: "Senátní podvýbor pro energetiku a dopravu tento týden na svém zasedání podpořil dlouhodobou žádost Solární asociace v otázce tak zvaného měření po fázích."
"Solární asociace dlouhodobě prosazuje zrušení měření po fázích a návrat k takzvanému součtovému měření, který v Česku existoval do roku 2011."
https://www.ekonews.cz/cas-na-zmenu-sol ... d=19514375

Já jen že: Unikátní měření po fázích jen v ČR... a z toho plynoucí "nutnost" asymetrického střídače (i jiných poroto dražších komponent) je nejčastější téma a "brečení" na všech fórech o FV :-(
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od pave69 »

Tak držím palce, aby to vyšlo, ale současně by mě trochu s.alo, že já jsem teda za ten asymetrák ty prachy už vylepil.
eduard22
Příspěvky: 985
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od eduard22 »

pave69 píše: ned úno 12, 2023 11:43 am Tak držím palce, aby to vyšlo, ale současně by mě trochu s.alo, že já jsem teda za ten asymetrák ty prachy už vylepil.
Mi je to už šumafuk s Kingem 8-) , ale zajímá mě to i tak, nějak z principu, jako věčného rebela ;)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Momo
Příspěvky: 623
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Momo »

Jenom aby to nedopadlo tak, že těm solárníkům sice budeme počítat součtově, ale aby se spravedlivě podíleli na distribuční síti, tak snížíme poplatky za protečenou kWh (kterých mají málo) a natáhneme paušální měsíční poplatky za distribuci.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Frantom
Příspěvky: 86
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od Frantom »

pave69 píše: ned úno 12, 2023 11:43 am Tak držím palce, aby to vyšlo, ale současně by mě trochu s.alo, že já jsem teda za ten asymetrák ty prachy už vylepil.
Pokud máš i baterku tak jak jinak než Asymetrák?
Přece nebudu po setmění prát do sítě symetrákem svou baterku, zvlášť když zato od PRE dostanu kulové ;)
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od RadarS »

Ono to součtové měření není všespásné.
Symetrický střídač je sice jednodušší a levnější zařízení a i výběr to rozšiřuje.
Nepošle ale asymetricky výkon tam, kde je v rámci 3f rozvodu zrovna potřeba.
Takže buď nastane situace, že bude elektřina odcházet do sítě dalšími fázemi, nebo (v případě, že distributor povolí pouze zjednodušené připojení
bez přetoků), bude krýt spotřebu jen do výše příkonu nejméně zatížené fáze (což může být v danou chvíli i "nula") a stejně se bude zbytek dokupovat ze sítě :-(.
eduard22
Příspěvky: 985
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od eduard22 »

Momo píše: ned úno 12, 2023 1:23 pm Jenom aby to nedopadlo tak, že těm solárníkům sice budeme počítat součtově, ale aby se spravedlivě podíleli na distribuční síti, tak snížíme poplatky za protečenou kWh (kterých mají málo) a natáhneme paušální měsíční poplatky za distribuci.
S tím počítám také :-( Zatím vláda pozastavila v paušálu příspěvek na "zelené" zdroje (Bursíkovina...), ale proč by na ně měl přispívat i někdo, kdo je sám provozuje???...
A to pozastavení paušálu je jen dočasné, takže počátím s návratem paušálu dle jističe a to v ještě větší "parádě" než do vládního "zastropování" :evil: (přece inflace ne?...)

Vypadá to již se 4,5Wp, že jak domontuji na jaře 2. desítku panelů (na 9Wp) a uskromním se, DS potřebovat ani nebudu! :lol: To ale bude záležet na výši teho paušálu (já mám 3x40A!..., tedy to nebude prkotina za rok!) i na další mojí zkušenosti s vice Wp až přes daloší zimu.

Jak budou chtít moc, nedostanou nic! I za plyn! Jak mě nas... naštvou, vše odhlásím! :evil:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
FishBone
Příspěvky: 25
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od FishBone »

RadarS píše: ned úno 12, 2023 1:58 pm Ono to součtové měření není všespásné.
Symetrický střídač je sice jednodušší a levnější zařízení a i výběr to rozšiřuje.
Nepošle ale asymetricky výkon tam, kde je v rámci 3f rozvodu zrovna potřeba.
Takže buď nastane situace, že bude elektřina odcházet do sítě dalšími fázemi, nebo (v případě, že distributor povolí pouze zjednodušené připojení
bez přetoků), bude krýt spotřebu jen do výše příkonu nejméně zatížené fáze (což může být v danou chvíli i "nula") a stejně se bude zbytek dokupovat ze sítě :-(.
To přece není žádný problém. Řekněme, že mám v noci spotřebu 1kW na jedné fázi na zbytku 0.
Asymetrický pošle na tu jednu fázi 1kW a zbytek je 0. Do a ze sítě nic neteče. Je jedno jaké měření má distributor.
Symetrický koukne na součet F1,F2,F3 a pošle symstricky 333W na každou fázi, aby mu rozdíl vyšel 0. Tady se to s měřením distributora liší. Pokud je měření po fázích, tak je to špatné - 333 import, 666 export. U součtového měření je to pak 0 import a 0 export. Technicky se sice do sítě pouští, ale prakticky je jedno, jestli je asymetrický, nebo symetrický+součtové měření.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od RadarS »

FishBone píše: pon úno 13, 2023 7:20 am
RadarS píše: ned úno 12, 2023 1:58 pm Ono to součtové měření není všespásné.
Symetrický střídač je sice jednodušší a levnější zařízení a i výběr to rozšiřuje.
Nepošle ale asymetricky výkon tam, kde je v rámci 3f rozvodu zrovna potřeba.
Takže buď nastane situace, že bude elektřina odcházet do sítě dalšími fázemi, nebo (v případě, že distributor povolí pouze zjednodušené připojení
bez přetoků), bude krýt spotřebu jen do výše příkonu nejméně zatížené fáze (což může být v danou chvíli i "nula") a stejně se bude zbytek dokupovat ze sítě :-(.
To přece není žádný problém. Řekněme, že mám v noci spotřebu 1kW na jedné fázi na zbytku 0.
Asymetrický pošle na tu jednu fázi 1kW a zbytek je 0. Do a ze sítě nic neteče. Je jedno jaké měření má distributor.
Symetrický koukne na součet F1,F2,F3 a pošle symstricky 333W na každou fázi, aby mu rozdíl vyšel 0. Tady se to s měřením distributora liší. Pokud je měření po fázích, tak je to špatné - 333 import, 666 export. U součtového měření je to pak 0 import a 0 export. Technicky se sice do sítě pouští, ale prakticky je jedno, jestli je asymetrický, nebo symetrický+součtové měření.
To je ale případ standardního připojení (s možností přetoku).
Pokud tě ale distributor dovolí připojit POUZE ZJEDNODUŠENĚ (resp. jinými slovy - nedovolí připojit standardně, skrze kapacitu sítě),
je to stejně k ničemu, ledaže by v rámci této nové úpravy byl součtově měřen přetok na ostatních fázích, tedy do výše momentální spotřeby, aby byl součet export/import "NULA".
Tzn., pokud je na 1. fázi spotřeba 1000W, pak nebude přetok 2x333W na fázích 2+3 brán jako nedovolený ...

EDIT: zároveň si nejsem jistý, zda takový mód lze na symetrickém střídači vůbec nastavit. CT sondy jsou na jednotlivých fázích, takže pokud budu mít zakázané přetoky a příkon na fázích bude 1000W + 0 + 0, kolik mi střídač pustí??
FishBone
Příspěvky: 25
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od FishBone »

:stupidme: To "zjednodušeně" jsem přehlédl. Tím pádem beru svou námitku zpět.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Co nás čeká v nové legislativě pro domácí FVE?

Příspěvek od danidani »

Momo píše: pát úno 10, 2023 2:10 pmasi to vyřeším v pondělí na pobočce.
Jak jsi dopadl?
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“