Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Odpovědět
eduard22
Příspěvky: 996
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od eduard22 »

- Je nutné dát mezi dvě sady panelů orientovaných např. 1. série na východ a 2. série na západ, vložit diodu!?
(to aby paleny na Slunci netlačili napětí, a tak i proud, do panelů ve stínu!)
- Nebo jsou panely již smany o sobě polovodič a nebo maj již všechny diodu integrovanou?

Něco takovéhoto: https://eshop.sapro.cz/fve-solarni-kone ... d3654.html
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

pokud nebude druhá série FV panelů ve sklepě , dioda není vůbec potřeba :D .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
eduard22
Příspěvky: 996
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od eduard22 »

Abrams píše: ned črc 10, 2022 10:21 am Zdravím , pokud nebude druhá série FV panelů ve sklepě , dioda není vůbec potřeba :D .
Elektronům zdar :sun2:
Dík za reakci alespoň na 1. díl otázky. No ve sklepě :lol: ani ne, ale kontrasty mezi stranami (východ západ) ráno / odpoledne, budou markatní! Jednak vysoká sedlová střecha odpo zastíní východní část a jednak odpo navíc tmavý stín od velkých vzrostlých stromů hustě nasázených :-(
Ale nic s tou diodou nepokazím ne? 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od brumlaj »

kolik stringů budeš spojovat?
Pokud nemáš rozdílný počet panelů ve stringu, panely jsou stejné a nejsou vadné: Pokud dva, tak nepotřebuješ nic. Pokud tři a více dej tam stringové pojistky.
bert
Příspěvky: 68
Registrován: ned dub 18, 2021 4:12 pm

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od bert »

Zdravím!
V začiatkoch som diódy dával. V 12V pilotnej elektrárničke sú doteraz. V "dospelej" 24V elektrárne som ich pri jednej z mnohých prerábok už vyradil. Nevadili (okrem pár % straty, ktorú vykúrili do rozvodne), no nemali nejaké praktické opodstatnenie. Dôležité ale je istiť jednotlivé stringy na prúd odporúčaný výrobcom panelov.
Smerovanie stringov na rôzne strany nie je problém. No jednotlivé stringy by mali celé smerovať rovnakým smerom.Ja mám stringy takto: V jednom regulátore 3x východ 45° + 3x západ 45°, v druhom je 2x východ 45° + 1x juh 90° + 2x juh 45°.
Prajem všetkým veľa slnka!
Robo /bert/
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
eduard22 píše: ned črc 10, 2022 11:19 am Dík za reakci alespoň na 1. díl otázky. No ve sklepě :lol: ani ne, ale kontrasty mezi stranami (východ západ) ráno / odpoledne, budou markatní! Jednak vysoká sedlová střecha odpo zastíní východní část a jednak odpo navíc tmavý stín od velkých vzrostlých stromů hustě nasázených :-(
Ale nic s tou diodou nepokazím ne? 8-)
Pokazíš . Výkon stringu osazený diodou zdegraduješ o úbitek na diodě , klidně 10W .
Stringy východ a západ - ráno pjede východní na plný kule a západní na pár % , ale taky pojede => bude mít Vmp . Stejně tomu bude i v podvečer , jen opačně :idea: .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od Plazivec »

eduard22 píše: ned črc 10, 2022 9:20 am - Je nutné dát mezi dvě sady panelů orientovaných např. 1. série na východ a 2. série na západ, vložit diodu!?
(to aby paleny na Slunci netlačili napětí, a tak i proud, do panelů ve stínu!)
- Nebo jsou panely již smany o sobě polovodič a nebo maj již všechny diodu integrovanou?

Něco takovéhoto: https://eshop.sapro.cz/fve-solarni-kone ... d3654.html
Jí jsem se dal cestou samostatních regulátorů(3) na každou světovou stranu co mám panely. Pár důvodů jsem na to měl.
1. Zkušenost z menšího axperta, že jeho MPPT algorytmus není tak hbitý, jak by si člověk přál. Při takovém tom polopočasí, kdy plují oblohou mráčky jsem zaznamenal výrazný pokles výtěžku. Když zakryl panely mráček, výkon padl okamžitě dolů, ale když zasvítilo, tak to axpertovi trvalo věčnost, než to zas vyšrouboval na maximum. Naproti tomu malej, 40A Epever jel jako z praku. Jakmile zasvítilo, trvalo 1-2 sekundy aby vstal z popela. Axpert dokonce někdy mezi dvěma zastíněními ani nestačil naject na maximum.

2. Mnozí mi tohle budou vyvracet, a možná mají pravdu, ale stejně jsem dal tři Epevry. Myslím si, že algo MPPT není schopno tak docela ideálně najít bod maximálního výtěžku, když má na sobě dva různě osvětlené stringy. Ze zcela jednoduchého principu vyplývá, že jak postupně zatěžuje panely, tak klesá napětí a stoupá proud, přičemž hledá bod, kdy součin napětí a proudu je největší. Nedělal jsem žádná meření, jen teoretizuju. Myslím, že pro dva různě osvětlené stringy není tento bod stejný. A proto nutně vznikne nějaká ztráta. Ano, tato ztráta by mohla být kompenzována nižší teplotou méně osvětleného stringu. Někde jsem četl, ale je to už dávno, prý to měřili a ztráta byla kolem 6 procent.

3. Když předchozí dva důvody sečtu, připočtu k tomu časový rozdíl zastínění stringů při plujících oblacích, vychází mi, že ztráty na axpertu by mohli být docela citelné, kdybych na něj pověsil celé pole.

4. Diverzifikace. Pokud mám dva axperty s neobsazenýma MPPT + k tomu samostatné 3 regly, tak jakákoli porucha MPPT mě nemůže vyřadit. Ještě by to chtělo záložní čistý měnič alespoň 6 kW je to v cajku.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od josse »


Plazivec píše: 1. Zkušenost z menšího axperta, že jeho MPPT algorytmus není tak hbitý, jak by si člověk přál. Při takovém tom polopočasí, kdy plují oblohou mráčky jsem zaznamenal výrazný pokles výtěžku. Když zakryl panely mráček, výkon padl okamžitě dolů, ale když zasvítilo, tak to axpertovi trvalo věčnost, než to zas vyšrouboval na maximum. Naproti tomu malej, 40A Epever jel jako z praku. Jakmile zasvítilo, trvalo 1-2 sekundy aby vstal z popela. Axpert dokonce někdy mezi dvěma zastíněními ani nestačil naject na maximum.
Jako tohle je divné, když má axpert málo kWp instalováno tak se tak opravdu chová. Jakmile má instalováno to co umí nebo lehce více, chová se mravně jako popisuješ ten epever... Takže na mě to dělá dojem málo panelů...
Plazivec píše: 2. Mnozí mi tohle budou vyvracet, a možná mají pravdu, ale stejně jsem dal tři Epevry. Myslím si, že algo MPPT není schopno tak docela ideálně najít bod maximálního výtěžku, když má na sobě dva různě osvětlené stringy. Ze zcela jednoduchého principu vyplývá, že jak postupně zatěžuje panely, tak klesá napětí a stoupá proud, přičemž hledá bod, kdy součin napětí a proudu je největší. Nedělal jsem žádná meření, jen teoretizuju. Myslím, že pro dva různě osvětlené stringy není tento bod stejný. A proto nutně vznikne nějaká ztráta. Ano, tato ztráta by mohla být kompenzována nižší teplotou méně osvětleného stringu. Někde jsem četl, ale je to už dávno, prý to měřili a ztráta byla kolem 6 procent.
Každé pole svůj regulátor je ideální stav, ale toho kompromisu není třeba se obávat. Funguje to dobře, ty různě osvětlené pole mají pracovní body tak blízko sebe, že to nejde ani porovnat měřením.
Plazivec píše: 4. Diverzifikace. Pokud mám dva axperty s neobsazenýma MPPT + k tomu samostatné 3 regly, tak jakákoli porucha MPPT mě nemůže vyřadit. Ještě by to chtělo záložní čistý měnič alespoň 6 kW je to v cajku.
V ostrovním režimu je tohle důležitý důvod! Problém je, že každý regulátor by měl být osazen nominálním výkonem jinak se mohou vyskytovat divné stavy popsané v bodu 1. Takže co největší pole a odpovídající regulátor.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od Plazivec »

josse píše: ned črc 10, 2022 6:37 pm Jako tohle je divné, když má axpert málo kWp instalováno tak se tak opravdu chová. Jakmile má instalováno to co umí nebo lehce více, chová se mravně jako popisuješ ten epever... Takže na mě to dělá dojem málo panelů...
Tohle je stav, který začíná na podzim a končí někdy jaro. A opravdu netuším, kolik stringů navíc by si vyžádalo eliminovat tuhle nelibou vlastnost, které by se pak musely v létě odpojovat. A ano, bylo na něm málo panelů, něco přes polovinu nominálu, ale on to dělá i uprostřed léta. Proč přicházet o energii právě v kritickém období?
josse píše: ned črc 10, 2022 6:37 pm Každé pole svůj regulátor je ideální stav, ale toho kompromisu není třeba se obávat. Funguje to dobře, ty různě osvětlené pole mají pracovní body tak blízko sebe, že to nejde ani porovnat měřením.
Když padne rozhodnutí, je pak jen na kalkulaci, kolik a jakých reglů nutno koupit dle stringů, které jsou sestaveny podle možností šikmé střechy. Já mám 3S2P dvakrát (východ+západ, což jsou opravdu protipóly) a 4S2P jedenkrát jih. Nakonec se spočítá, že tři regly vyjdou stejně jako dva silnější, nebo dost blízko.
josse píše: ned črc 10, 2022 6:37 pm V ostrovním režimu je tohle důležitý důvod! Problém je, že každý regulátor by měl být osazen nominálním výkonem jinak se mohou vyskytovat divné stavy popsané v bodu 1. Takže co největší pole a odpovídající regulátor.
Ano, regly jsou osazeny tak, že každé pole dělá téměř maximum nominálu, chybí tam cca 250W. Lze je sice dle datašítu přepanelovat na 1,5x nominál, ale z důvodu životnosti je lepší nepřetěžovat, si myslím. Mimoto ještě jsou na střeše rezervy. Ty divné stavy jsem opravdu u Epevru nepozoroval. Ten jede od rozednění do mrku, což Axpert, také dle zkušeností mnoha uživatelů třeba na MP, neumí.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od Plazivec »

Tak jsem se dneska schválně podíval, protože mám konečně dokončeno vycucávání dat z Epevrů.
PV input voltage/current:
Západ: 116,9/3,7
Východ: 96,4/29,7

Tož, tohle asi nebude plusminus stejnej mppt bod. Otázka zní, jak by to vypadalo se součtem výkonů v případě jedenregler/dvaregly.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od brumlaj »

Západ tedy dá +-10% proudu. To dá i když napětí na něm spadne na MPP napětí "východu". Tedy z možného výkonu 3296W by jsi ztratil 76W. Tedy cca. 2,3% výkonu. Spíše méně, protože při sníženém napětí západ dá o nějaký ten miliampér větší proud. Potřebuješ to rozepsat do vzorečku?
NESKOM
Příspěvky: 268
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od NESKOM »

Není třeba znovu prošlapávat slepé cesty, ta křivka je v okolí MPPT bodu plochá takže dostaneš skoro stejný výkon při napětí odlišném 10% od ideálního MPPT bodu.
žádné regulátory navíc bych neřešil a V/Z stringy spojil na hulváta paralelně. Ušetříš peníze a trochu času, bo nebudeš hledat výkony na dalším zdroji.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od Plazivec »

No vono já už to mám udělaný. Jedině, že bych jeden odstavil a nechal jako zálohu. Neměl by to být problém, otázka jedněch PV svorek navíc v PV rozvodní skříni. To měření bylo souasně na těch dvou, v jednu dobu.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od brumlaj »

Že to ti lidi nenapíšou hned že to není prosba o radu, ale pláč nad vlastní již provozovanou investicí. Bych se nemusel strarat.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od josse »

brumlaj píše:Že to ti lidi nenapíšou hned že to není prosba o radu, ale pláč nad vlastní již provozovanou investicí. Bych se nemusel strarat.
Neber si to tak. ... Prvotní příspěvek dotaz byl, takže OK.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od Plazivec »

brumlaj píše: ned črc 17, 2022 6:54 pm Že to ti lidi nenapíšou hned že to není prosba o radu, ale pláč nad vlastní již provozovanou investicí. Bych se nemusel strarat.
No, já psal v minulém čase, takže to snad mohlo bejt zřejmý. A taky jsem psal o diverzifikaci. A také o tom, že jeden, dost velkej regl, stojí přibližně tolik, co dva menší. Protože mám oba, jak velkej, tak malej, velkej stál 385eur, ty dva malý byly po 212. A nikde si nestežuju, naopak, vytěšuju se. :D
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od MisakP »

brumlaj píše: ned črc 17, 2022 9:16 am Západ tedy dá +-10% proudu. To dá i když napětí na něm spadne na MPP napětí "východu". Tedy z možného výkonu 3296W by jsi ztratil 76W. Tedy cca. 2,3% výkonu. Spíše méně, protože při sníženém napětí západ dá o nějaký ten miliampér větší proud. Potřebuješ to rozepsat do vzorečku?
Mě by ten vzoreček byl k užitku, pokud nabídka rozepsání ještě platí. Díky
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od brumlaj »

Je třeba si uvědomit, že FV článek je zdroj proudu. Takže při určitém osvitu dá string téměř konstantní proud ať je na něm 10V nebo 90V. Takže regl si najde MPP bod řekněme na napětí východu. K tomu se mu přidá proud západu, ale napětí nebude 116V, ale jen 96V tedy výkonová ztráta západní větve se odvíjí od napětí 116-96=20V, no a přepočteno na výkonovou ztrátu to dělá 20V*3,7A=74W.
Ten bod MPP sestavy bude trochu jinde (+ max. několik V), ale ta ztráta bude jak jsem psal. V procentech jsem se snad tehdy neseknul ;-)
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od Youda »

Zrovna na tohle (vhodnost zařazení blocking diod) při paralelním spojení jinak identických V+Z stringů, se mne tuhle někdo ptal.
Naměřil jsem to a zde je výsledek:

Blocking diody, pro oddělení paralelně spojených V a Z stringů jsou zbytečné.

Změřeno, díky dnešní čisté ranní obloze:
- čas 8:30
- string 5kWp východ + string 5kWp západ
- napětí každého stringu bylo cca 510V
- oba stringy zapojeny paralelně do jednoho MPPT:
--- na východní string svítí slunce a dává proud 6A
--- západní string je celý ve stínu, dopadá na něj jen ambientní světlo. Dává proud 0,5A

V příloze graf výkonu obou stringů:
- Na začátku jsou stringy spojené paralelně do společného MPPT vstupu.
- Cca v 8:34 stringy přepojeny každý do vlastního MPPT.
- Z grafu je vidět, že výkony obou stringů se sečetly, ačkoliv jeden dával přes 3kW, zatímco druhý jen 0,28kW.

Závěr:
1) Ikdyž jsou stringy různě osvícené, není to tak, že by proud z osvíceného východního stringu tekl do stringu západního.

2) Ikdyž je osvit stringů rozdílný, napětí na obou je téměř stejné, rozdíl možná jeden či dva volty z celkových 510V. Bez stabilního osvitu je tedy rozdíl napětí mezi V a Z stringem defacto neměřitelný.

3) Ikdyž jsou výkony stringů zcela rozdílné, při paralelním spojení se výkony bez problémů sečtou. K tomu, že by méně osvícený string výrazně posouval MPP bod, nedochází.
1.jpg
1.jpg (19.84 KiB) Zobrazeno 4965 x
2.jpg
2.jpg (23.09 KiB) Zobrazeno 4965 x
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To, že různě osvětlené, paralelně spojené stringy budou mít téměř stejné napětí, a tedy že ovlivnění MPP bodu bude minimální, lze ověřit i z dalších zdrojů:
PVchar.PNG
PVchar.PNG (150.18 KiB) Zobrazeno 4960 x
https://www.ecmweb.com/renewables/artic ... lculations

A nakonec ještě I/U/Irradiance charakteristika skutečného moderního panelu. I zde je vidět, že osvit (irradiance) nemá nijak velký vliv na napětí, výrazně ale ovlivňuje proud:
Capture.PNG
Capture.PNG (71.07 KiB) Zobrazeno 4960 x
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od brumlaj »

Youda píše: čtv srp 04, 2022 5:19 pm......... Blocking diody, pro oddělení paralelně spojených V a Z stringů jsou zbytečné. .............
Absolutní souhlas, naopak, jsou potenciálním zdrojem závad. Dva stringy natvrdo, od tří pojistky na proud stringu+20%
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od MisakP »

Skvělé, moc díky oběma za vysvětlení.

Ještě v tom nejsem 100% kovaný, tak se možná hloupě zeptám.
Když tedy napětí zůstává u osvícených i neosvícených panelů +- stejné a mění se jen proud, který se jak více při paralelním zapojení sčítá. Jak tedy funguje "roztápění" panelu v zimě, kdy na jednu část svítí sluníčko a z druhé, která je ještě pod sněhem, se stává "spotřebič", více se zahřívá a dříve roztopí.

Snad jsem to popsal správně, jsem dneska už nějaký KO.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od brumlaj »

nefunguje pokud nejsou panely vadné. Napětí by muselo překročit otevírací napětí PN přechodů. Což paralelní string nedokáže. Generované napětí je menší už jen proto, že osvícený panel se zahřeje a tedy generované napětí PN přechodu bude nižší, než u neosvíceného napětí nutné pro otevření FV článků.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od MisakP »

Jaké vy tedy muselo být zapojení a osvit panelů, aby se jeden "zastíněný" stal spotřebičem, více hrál a rychleji roztál, na úkor osvíceného?
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od brumlaj »

zastíněný by musel mít méně panelů ve stringu než osvícený.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Dioda (pro oddělení paralerních sad panelů orientovaných na jiné světové strany)

Příspěvek od MisakP »

Díky za osvětu, už je mi to jasnější :cloudy:
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“