Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

sauertom
Příspěvky: 18
Registrován: čtv bře 31, 2022 3:45 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od sauertom »

Obrázek PNG 2.png
Obrázek PNG 2.png (1.03 MiB) Zobrazeno 5775 x
Doufám, že se mi podařila příloha správně připojit - je to stránka www.spotmarketindex.cz. Jsou tam krásně zobrazeny výsledky obchodování s elektřinou
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

Wotan píše: úte črc 12, 2022 9:42 pm Teď to trochu celé stojí na nedostatku času... ale v zimě by ho mohlo být víc :). Mám z toho zatím jen CSV soubory a pak vlastní statistiky v excelu po jednotlivých měsících. HA by asi bylo fajn, ale s tím nemám zkušenost a ani důvod :).
V tom algortimu je sledování spotřeby za posledních x dní - podle toho počítá vybíjení baterie a vybírá nejlevnější hodiny. Ta AI se tam dá kdykoliv dodělat - když budeš mít data, tak to není problém. Zde je ukázka jak vypadá aktuální rozhraní:
FVE_optimalizace.PNG
A zde je link na excel z minulého měsíce (je lepší si jej stáhnout a prohlížet offline než přes DP):
https://www.dropbox.com/s/fxp0mk0rj28i3 ... .xlsx?dl=0
Vidím za tím kopu práce. Super. Kdybys to chtěl přehodit do Home Assistenta (vím že jsi psal, že nemáš důvod), ale kdyby přece. Stačí naspat PM. Už delší dobu ho provozuji a aktivně se o něj zajímám. Pluginy pro něj můžeš dělat v Pythonu, na který jsi stejně z C chtěl přejít :). Tak třeba to bude ten důvod.

Nemáš ta data náhodu napojené na Grafanu, nebo jiný nástroj generující grafy. Bylo pro mě čitelnější :twisted:

sauertom píše: stř črc 13, 2022 12:05 pm Obrázek PNG 2.png

Doufám, že se mi podařila příloha správně připojit - je to stránka www.spotmarketindex.cz. Jsou tam krásně zobrazeny výsledky obchodování s elektřinou
Cool neznal jsme díky za tip na stránku.
Cikas
Příspěvky: 13
Registrován: čtv črc 14, 2022 8:46 am

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od Cikas »

Ahoj, pro Home assistenta je již integrace na spotové ceny z OTE. Myslím že se jmenuje OTE Energy Cost Sensor. Je v HACS.
Dle toho se již dá regulovat třeba vypínaání spotřebičů v domácnosti.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

Pravdu máš milý Padawane, :D ostatně jak se už probírá v tomto druhém a velmi podobném vláknu viewtopic.php?f=77&t=918
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od danidani »

Cikas píše: pát črc 15, 2022 10:39 am Ahoj, pro Home assistenta je již integrace na spotové ceny z OTE. Myslím že se jmenuje OTE Energy Cost Sensor. Je v HACS.
Dle toho se již dá regulovat třeba vypínaání spotřebičů v domácnosti.
MisakP píše: pát črc 15, 2022 1:22 pm Pravdu máš milý Padawane, :D ostatně jak se už probírá v tomto druhém a velmi podobném vláknu viewtopic.php?f=77&t=918
Jsem mu založil vlákno: viewtopic.php?f=77&t=930
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

Dobrý nápad :hooray:
StaryMuz
Příspěvky: 26
Registrován: stř črc 13, 2022 9:24 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od StaryMuz »

Pokud jsem to tu někde nepřehlédnul, mluvíte při prodeji přebytků za spotové ceny vždy také o nákupu za spot.
To ale není všude podmínkou. Alespoň ne, pokud máte výrobní EAN.
Můžete mít dodavatele jednoho za ceníkové běžné ceny a vykupujícího někoho jiného za spotové ceny.
Tak že nákup budete mít jako běžná domácnost, a přebytky prodáte s ohledem na aktuální cenu na trhu.
Tohle považuji za nejrozumnější řešení.
Prodeje akumulované elektřiny z baterií bych se obával. Baterie sama o sobě není zadarmo a tím by se její životnost výrazně snížila. Je to položka do nákladů na takové transakce.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

Obavy jsou určitě na místě a vždy doporučuji si to pro své využití dobře propočítat. Rozhodně to ale není pro každého, ale jsem rád, že tady takové možnosti jsou.

Ještě v tom nemám praktické zkušenosti, ale z toho co vím (bavíme se o případu bez licence), tak pokud chceš mít jiného partnera na nákup a prodej, tak potřebuješ 2x EAN, jinak by to nemělo být možné a jsi výkupem a prodejem vázán k jednomu.
Wotan
Příspěvky: 17
Registrován: pon úno 07, 2022 3:21 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od Wotan »

StaryMuz píše: pát črc 15, 2022 9:24 pm Prodeje akumulované elektřiny z baterií bych se obával. Baterie sama o sobě není zadarmo a tím by se její životnost výrazně snížila. Je to položka do nákladů na takové transakce.
Cena kwh v baterii se dá jednoduše spočítat a běžně se pohybuje kolem 3 Kč. Pokud tedy budete moct v rámci spotu prodávat o 120 EUR/MWh dráž než nakupujete, tak se Vám to vyplatí. I pokud budete komplet na spotu, tak není problém dosáhnout na periodě 24 hodin rozdíl mezi nákupem a prodejem přes 300 EUR/MWh. Takže doplňkový prodej elektřiny z baterie, kterou máte u FVE by neměl být problém. Postavit na tom ale obchodní model a investovat do bateriového uložiště je věc jiná...
Pokud vezmete v potaz spodní hranici počtu cyklů garantovaných na běžné LiFePo4 baterii (4.000 cyklů), tak by vám měla sloužit skoro 20 let (dobře nadimenzovaný systém udělá cca 200 cyků za rok). A po této době je pořád garance na kapacitu 80%... Spíš bych se ptal jinak - jak dlouho vydrží elektronika v BMS? Dá aspoň 20 let?
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

Díky za názor, myslím že tu hodnotu 120E, kdy se to vyplatí, zmiňovali i v tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=lU4RXxjFa-A&t=591s
Bylo by skvělé udělat si nato propracovaný excel, stejně jako to udělal "Trubka ve vlákně Virtuální baterii" a klidně bych se do toho pustil, ale narodila se mi dcera a je to mimo moje možnosti.
PanBaron
Příspěvky: 15
Registrován: čtv črc 07, 2022 9:50 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od PanBaron »

Zdravím, narazil jsem na dobré video, i cena zařízení bude zajímavá.


https://m.youtube.com/watch?v=lU4RXxjFa ... e=youtu.be
Náhřev brojlerů se nezdál být zas tak echt, proto ongrid 36kWp.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od MisakP »

Díky za video, ale už je tady o tom celé vlákno :) viewtopic.php?t=918
Solárník
Příspěvky: 3
Registrován: pát srp 26, 2022 11:49 am

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od Solárník »

MisakP píše: stř črc 13, 2022 6:47 pm
Wotan píše: úte črc 12, 2022 9:42 pm Teď to trochu celé stojí na nedostatku času... ale v zimě by ho mohlo být víc :). Mám z toho zatím jen CSV soubory a pak vlastní statistiky v excelu po jednotlivých měsících. HA by asi bylo fajn, ale s tím nemám zkušenost a ani důvod :).
V tom algortimu je sledování spotřeby za posledních x dní - podle toho počítá vybíjení baterie a vybírá nejlevnější hodiny. Ta AI se tam dá kdykoliv dodělat - když budeš mít data, tak to není problém. Zde je ukázka jak vypadá aktuální rozhraní:
FVE_optimalizace.PNG
A zde je link na excel z minulého měsíce (je lepší si jej stáhnout a prohlížet offline než přes DP):
https://www.dropbox.com/s/fxp0mk0rj28i3 ... .xlsx?dl=0
Vidím za tím kopu práce. Super. Kdybys to chtěl přehodit do Home Assistenta (vím že jsi psal, že nemáš důvod), ale kdyby přece. Stačí naspat PM. Už delší dobu ho provozuji a aktivně se o něj zajímám. Pluginy pro něj můžeš dělat v Pythonu, na který jsi stejně z C chtěl přejít :). Tak třeba to bude ten důvod.

Nemáš ta data náhodu napojené na Grafanu, nebo jiný nástroj generující grafy. Bylo pro mě čitelnější :twisted:

sauertom píše: stř črc 13, 2022 12:05 pm Obrázek PNG 2.png

Doufám, že se mi podařila příloha správně připojit - je to stránka www.spotmarketindex.cz. Jsou tam krásně zobrazeny výsledky obchodování s elektřinou
Cool neznal jsme díky za tip na stránku.
Obdivuju vaše programovací schopnosti:) Pro mě je bohužel toto celé španělská vesnice. Nicméně, i když to člověk nenastaví přes algoritmus - dá se na nějakém uživatelský přístupném softwaru (dodávaném například výrobcem střídače či baterie) zadávat relativně jednoduché pokyny? Nemám ambici to sledovat celý den, tzn. dát tam nějak od oka, aby se nabíjela ze sítě v noci a pouštěla to ven třeba při večerní špičce? Jak moc časově a uživatelsky náročné toto je? I kdyby si to třeba chtěl člověk nastavovat každý den podle toho, jaké jsou day-ahead ceny?

Díky moc
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od Beny »

Wotan píše: pát črc 15, 2022 9:53 pm
StaryMuz píše: pát črc 15, 2022 9:24 pm Prodeje akumulované elektřiny z baterií bych se obával. Baterie sama o sobě není zadarmo a tím by se její životnost výrazně snížila. Je to položka do nákladů na takové transakce.
Cena kwh v baterii se dá jednoduše spočítat a běžně se pohybuje kolem 3 Kč. Pokud tedy budete moct v rámci spotu prodávat o 120 EUR/MWh dráž než nakupujete, tak se Vám to vyplatí. I pokud budete komplet na spotu, tak není problém dosáhnout na periodě 24 hodin rozdíl mezi nákupem a prodejem přes 300 EUR/MWh. Takže doplňkový prodej elektřiny z baterie, kterou máte u FVE by neměl být problém. Postavit na tom ale obchodní model a investovat do bateriového uložiště je věc jiná...
Pokud vezmete v potaz spodní hranici počtu cyklů garantovaných na běžné LiFePo4 baterii (4.000 cyklů), tak by vám měla sloužit skoro 20 let (dobře nadimenzovaný systém udělá cca 200 cyků za rok). A po této době je pořád garance na kapacitu 80%... Spíš bych se ptal jinak - jak dlouho vydrží elektronika v BMS? Dá aspoň 20 let?
120e pumpa na spotu a už se to vyplatí? No nevím.
Hele pokud vezmu nějaké maximum co jsem letos viděl, tak myslím 8000,- Kč byl na spotu rozdíl cca. Vezmu, že baterku přeleju ven celou, tedy denně z 10 kWh cca 8 kWh. Takže denní zisk na spotu 64,- Kč. (nepočítám cenu baterie a ani cokoliv jiného), za rok 360 cyklů. To je 23.000,- zisku v přelévání.
Jenže rozdíl na spotu není pořád 8 Kč. Cena kWh z baterie (amortizace, ztráty) je kolik? 3 Kč/kWh?

Tedy jaký bude denní zisk? 16-20 Kč? Což je cca 600-800,- Kč/rok. To už je úplně zbytečné se s tím pachtit ne?

Nebo počtám něco blbě?
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Wotan
Příspěvky: 17
Registrován: pon úno 07, 2022 3:21 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od Wotan »

Ahoj,
tak jsem to úplně nemyslel. 120E je minimální rozdíl, při kterém má smysl o tom uvažovat. Těch 120E je cena uložené energie v baterii (počítám 3Kč za kWh). Větší rozdíl již generuje zisk / úsporu (pokud prodávám resp. energii využiji pro svoji spotřebu). Psal jsem, že bych na tom obchodní model nestavěl, ale občas to může být příležitost pro malé splacení nákupní ceny baterky (snížení faktury za elektřinu). Já přes zimu běžně baterky ze sítě nabíjím v levné hodiny a pak energii v nich používám pro vykrytí spotřeby. Pokud bys to ale chtěl využívat pro prodej, tak to bude generovat spíš stovky nebo nižší tisíce ročně, takže je otázka, jestli je to zajímavé.
Na druhou stranu, pokud máš vše potřebné a je k dispozici automatika, která to bude dělat, tak proč ne? Navíc to, že to dnes není zajímavé neznamená, že to nebude zajímavé v budoucnu...
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od Beny »

Wotan píše: úte pro 27, 2022 6:53 pm Ahoj,
tak jsem to úplně nemyslel. 120E je minimální rozdíl, při kterém má smysl o tom uvažovat. Těch 120E je cena uložené energie v baterii (počítám 3Kč za kWh). Větší rozdíl již generuje zisk / úsporu (pokud prodávám resp. energii využiji pro svoji spotřebu). Psal jsem, že bych na tom obchodní model nestavěl, ale občas to může být příležitost pro malé splacení nákupní ceny baterky (snížení faktury za elektřinu). Já přes zimu běžně baterky ze sítě nabíjím v levné hodiny a pak energii v nich používám pro vykrytí spotřeby. Pokud bys to ale chtěl využívat pro prodej, tak to bude generovat spíš stovky nebo nižší tisíce ročně, takže je otázka, jestli je to zajímavé.
Na druhou stranu, pokud máš vše potřebné a je k dispozici automatika, která to bude dělat, tak proč ne? Navíc to, že to dnes není zajímavé neznamená, že to nebude zajímavé v budoucnu...
Vše potřebné nemám, mám on grid bez baterie. Tu jsem letos na jaře střelil. Můj systém ani neumožňuje prodeje v určité hodiny. SolarEdge je na tohle tupej.
Uvažoval jsem o nějakém AC couplingu. Libí se mě HES od Aersu, dávaj do toho baterky z Enyaqa. Ale jak počítám, tak počítám, nevychází mě to.
Nemusím řešit ani prodej, ale snížení ceny elektřiny pro TČ.

Dám příklad.

Nakoupím řekněme za 2 Kč. Strop je 6 Kč. Tedy rozdíl 4 Kč. Pokud vezmu největší možnou sestavu 40 kWh = 160,- Kč úspora za den. Za předpokladu, že topím cca 5 měsíců, =5x30=150 dní * 160Kč/den= 24.000,- jsem ušetřil na silovce. Ok, ale cena 40 kWh AC couplingu je 650K.
Ikdyž to postavím sám, ceny např. BYDu jsou na 60K za 4 kWh.

Já tam prostě tu úsporu nikde nevidím. Ale rád bych ji tam našel. Uvidíme, kam se spot s cenama dostane. Pokud se to nějak urovná, frantíci rozjedou jaderky možná bude jen spot samotnej zajímavej oproti klasice.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od Beny »

Zítra budou Vánoce u spotařů.
Přílohy
Screenshot 2022-12-30 at 14-27-16 Přehled – Home Assistant.png
Screenshot 2022-12-30 at 14-27-16 Přehled – Home Assistant.png (26.02 KiB) Zobrazeno 3530 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Wotan
Příspěvky: 17
Registrován: pon úno 07, 2022 3:21 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od Wotan »

Já bych se spíš modlil, aby nesvítilo sluníčko :-D.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od danidani »

Máte někdo přehled, kdo v ČR prodává za spot?

Zatím tu je bezdodavatele.cz, ti si přirážejí 300 + DPH, pak jsem našel ještě bidli.cz, ti mají v minulém ceníku přirážku 590 + DPH, ceník od 1.1.2023 nevidím.

Někdo další?

Podle mne se spot v roce 2023 při cenovém stropu nemůže nevyplatit a od zítřka může běžet výpovědní lhůta :-)
Momo
Příspěvky: 576
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od Momo »

danidani píše: pát pro 30, 2022 6:07 pm Máte někdo přehled, kdo v ČR prodává za spot?

Zatím tu je bezdodavatele.cz, ti si přirážejí 300 + DPH, pak jsem našel ještě bidli.cz, ti mají v minulém ceníku přirážku 590 + DPH, ceník od 1.1.2023 nevidím.

Někdo další?

Podle mne se spot v roce 2023 při cenovém stropu nemůže nevyplatit a od zítřka může běžet výpovědní lhůta :-)
Ještě Sysel, ale tam to bylo ještě méně výhodné než u bidli. Navíc to nabízeli jenom provozovatelům s nimi spřízněného dodavatele FVE.
Pak ještě Entri, ale ti chtěli jenom vykupovat, nechtěli dodávat.
Podmínky u obou se možná už změnily, nevím.

bezDodavatele.cz je pořád nejlepší volba.

Uvádím novinky od roku 2023:
1) Strop platí na součet cen spot + 300 Kč/MWh
2) POZOR - strop platí na celkovou měsíční fakturu, tedy průměr, celková cena podělená spotřebovanými kWh. Ne jednotlivě na každou hodinu!
3) Na výkupu je taky poplatek 300 Kč/MWh

----

Co si myslíte o aktuálních cenách na spotu, třeba zítra 31.12., takové ceny tady ještě nebyly, ne?
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od danidani »

Momo píše: pát pro 30, 2022 7:07 pm Uvádím novinky od roku 2023:
1) Strop platí na součet cen spot + 300 Kč/MWh
2) POZOR - strop platí na celkovou měsíční fakturu, tedy průměr, celková cena podělená spotřebovanými kWh. Ne jednotlivě na každou hodinu!
Tak to jsou dost zásadní informace, díky.
Baterka
Příspěvky: 26
Registrován: stř pro 14, 2022 8:22 am

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od Baterka »

Bidli aktuálně žádný tarif nenabízí. Na emailový dotaz odpověď:
,,dovolujeme si Vás informovat, že z důvodu vládního nařízení o pozastavení sjednávání smluv se spotovou cenou, jsme nuceni vytvořit ceníky s pevnou cenou. Až budou ceníky hotové zveřejníme je na našich internetových stránkách."

Chtěl jsem nějaký jiný než zastropovaný tarif a nic pro mě výhodnějšího jsem nenašel. U zastropovaného tarifu jsou totiž o dost větší zálohy, než nabízeli mnozí dostributoři a tyto nabídky teď už nejsou dostupné. Pro místo s nízkou spotřebou to je dost zásadní položka. Neříkám, že
Bidli se spotem by měl zrovna nejlepší cenu, ale prostě ani oni nic.
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od xmasin »

To co napsalo Bidli platí pokud nemáš průběhové měření, pokud je na objektu FVE, případně zaplacené průběhové měření, tak by mělo být možné spotový tarif získat.
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od Beny »

Wotan píše: úte pro 27, 2022 6:53 pm Já přes zimu běžně baterky ze sítě nabíjím v levné hodiny a pak energii v nich používám pro vykrytí spotřeby.
Navíc to, že to dnes není zajímavé neznamená, že to nebude zajímavé v budoucnu...
Máš nějak změřenou ztrátu při přeměně AC-DC-AC? 20-30%?
Zajímá mě nákup z DS a pak vlastní spotřeba v zimě pro TČ. Pokud by to bylo 30% a nebudu řešit cenu HW, tak při nákupu za 100e je co je nad 130e výhodnější spotřebovat.
A ano máš pravdu, co nám přinese budoucnost ví jen ...
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Nákup elektřiny za spotové ceny - vaše zkušenosti

Příspěvek od pave69 »

Beny píše: pát led 06, 2023 10:33 am Máš nějak změřenou ztrátu při přeměně AC-DC-AC? 20-30%?
Testovali to němci a je to v rozsahu tak 5-20%, ovšem beze ztrát způsobených provozem (=spotřebou) baterky a střídače. Bohužel z modelů co se tu diskutují tam jsou jen GW a SolaX.
efektivita-graf.PNG
efektivita-graf.PNG (75.8 KiB) Zobrazeno 3081 x
je potřeba sečíst ty dva sloupce vpravo.
efektivita-modely.PNG
efektivita-modely.PNG (104.56 KiB) Zobrazeno 3081 x
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“