Madrovo otázky a odpovědi

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Zdravím přátelé, léta jsem sbíral zkušenosti na mypower, pak se to vždycky sesmolilo tak, že nebyl čas a nebyly peníze a teď po dvouch exkurzích u Vítka jsem se rozhodl do toho kopnout...
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Zatím mám ve stodole 10 těchto panelů:
FVE panel Canadian Solar 455Wp MONO
https://argos.cz/produkty/detail/727257 ... o-stribrny
a objednán tento měnič z hadexu:
https://www.hadex.cz/g509f-hybridni-men ... 8-55kw48v/

Mám na něj těch 10 panelů napojit seriově??
Díky
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od VITEK »

Zdar, hele v rychlosti MPPT to nedá, možná tedy 5 a 5 paralelně. ale 10 seriově ne
maj Voc 49,7 V x 10 panelů to je necelých 500 V DC. Nabíječ má max 450 V takže to není dobře a to nemluvíme cca o 20 procentech rezervy napětí pro nízké teploty a nabitou baterii kdy mppt regl jede s nezatíženými vymrazenými panely....

Jinak pro ostatní Madre u mě byl, nicméně já mu komponenty nenavrhoval ani nekonzultoval, jen aby mě někdo nešťastně nepřiřazoval tento výběr.
Děkuji

Co budeš mít za baterku?
V.
Panely vsude.
Baterka volovo
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Vítku samozřejmě byl jsi inspirací, ale hlavu používám svou, někdy dobře, někdy špatně :-))

A proto se prám, protože jsem občas KŮŇ a nechci to hned zmršit :-))

Protože všichni slibují, objednal jsem zatim acid carbon. Lákala mne už před lety. A chci je vybyjet na 60% stavu. Stejnak se zatím na 100% spotřeby nedostanu.
Pokud se vyskytne nějaká z ještěrky, tak bych ji k tomu přidal. |Bude to v nevytápěné stodole, takže tam bude mrznout.
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Ještě dodám, že pak budou mít cca 23 A a měnič dá 20. Takže asi dát 2x4 a koupit jeden měnič na 2 panely.
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Dagus »

Četl jsem že axperty a klony nemají rádi málo panelů. Spíš bych dva až 4 přikoupil a sel to 6s2p nebo 7s2p, ať to dělá alespoň nějakou parádu.
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Jenže to už nevychází napětí a proud.
Ještě se poradim s Vítkem ( opravdu tahle sestava je moje hlava a on to jen odnese) protože vím, že jsem před lety počítání pochopil, ale už zapoměl. Kolik co zvládne.
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od dumi »

Trosku me u toho menice znepokojuje to, ze se lisi udaje max Voc mezi stitkem na navodem :D
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Jestli píšou navody, jako občas musim ja.... Se nedivím.

Asi bude lepší anglická verze. Tak panely jsem koupil v akci, tak jsem 2x nepřemýšlel, kolik a jak se hodí. Měl jsem je v argosu, 6 km od domova...
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od dumi »

Proc nesahnes po overenem axpertu? je za temer stejne penize.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Nebyl skladem...
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od dumi »

Na tom hadexu taky neni :-) si.psal ze budes objednavat. Nebo uz ho mas?
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Objednal jsem ho s baterkami před tydnem, kdy byl skladem. Jen jsem je požádal o zaslání v pondělí, protože jsem na svatební cestě...

Ano Dumi, není to axpert, bohužel Pip se přestal dovážet. A brát se mi to přímo z Číny nechtělo.
Celkem jsem to sledoval a hadex těchto klonů prodal haldu. Je s podivem, že nikde není pořádný mudrování o nich. Něco malo o nastavení je na mypower, ale i tak.
Uvidíme. Buď jsem šlápl vedle a nebo to bude fungovat. Teď spíše badam nad tím, jak připojit bojler, protože vytezovace jsou taky s dodáním tak za pul roku..
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Chci se zeptat znalých, protože mi jedna otázka vrtá hlavou.

Zatím budu mít měnič (revo, podle mne klon axperta) 5kw na 1 fazi, což by v mělo zatím stačit. Ale v budoucnu pokud bych chtěl posílit a přikoupil ještě jeden, tak samozřejmě se dají spojit na 1 fazi, kde bude 10 kw, ale díky hlavnimu jističi 25 A přívodní fáze víc jak 5 kw nedá. Je to veliký problém, nebo je to jedno. Já jen jestli připravit další fázi., když to připravuji.

Díky
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Diablo1st »

Prívodná fáza je nepodstatná pri dvoch meničoch paralelne, lebo ak sa prepnú na bypass z dôvodu preťaženia vyhodia aj silnejší istič.

Pri paralelnom zapojení je asi lepšie zaistiť, aby sa meniče nikdy nepreťažili a chcelo by to Automatický prepínač sietí, keď bude vybitá baterka.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Aha to budu muset nastudovat. Protože mezi měničem s baterkou a sítí bude cca 25 m kabele....
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od josse »


Madra píše:Chci se zeptat znalých, protože mi jedna otázka vrtá hlavou.

Zatím budu mít měnič (revo, podle mne klon axperta) 5kw na 1 fazi, což by v mělo zatím stačit. Ale v budoucnu pokud bych chtěl posílit a přikoupil ještě jeden, tak samozřejmě se dají spojit na 1 fazi, kde bude 10 kw, ale díky hlavnimu jističi 25 A přívodní fáze víc jak 5 kw nedá. Je to veliký problém, nebo je to jedno. Já jen jestli připravit další fázi., když to připravuji.

Díky
Revo v seznamu nevidím, ale nezatracoval bych, že to je originál. Tento seznam platil pro předchozí generaci.
https://forums.aeva.asn.au/viewtopic.ph ... 0d0f11e940

K dokupování bych měl toto:
U těch co nejsou axpert a pip bych byl opatrný spojování paralelně... Je třeba dodržet stejné hlavní číslo Firmware, ale píšu to hodně zjednodušeně... Bylo by lepší je koupit všechny najednou. Opatrný protože ty další prodejci toho samého moc nedávají ty upgradované FW je stažení. Náznak toho proč a co jde spojovat paralelně u předchozí generace: https://forums.aeva.asn.au/viewtopic.php?p=66644#p66644

Vždy je lepší to nechat na jedné fázi a pohlídat si: dostatečný průřez vodičů(včetně nuláku).
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Bylo mi doporučeno 4x19 mm. Sice to bude darda za kabel, ale zas lepší, než to pak někdy převrtavat.

Kupoval jsem ho na hadexu: https://hadex.cz/g509f-hybridni-menic-n ... 8-55kw48v/ a nějaký software na upgrade u toho je.
Zatím budu rád za to co mám. Když si to vezmu, tak před 4 lety axpert byl max 5kw, byl novinka teď je i 8kw. A nebo tomu propadnu a .....
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od NESKOM »

Průřez kabelů si můžeš jednoduše spočítat, 4 A / mm2 Cu.
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Takže to tak vychází. Teď by stačilo 10, ale 19 je rezerva pro příští rozšíření. Preci jen, zakopat kabel pres dvůr bude vic prace, než ho koupit.
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Ale dík za nápovědu. Neznal jsem jednoduchý přepočet.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od NESKOM »

Kabel 4 x19 neexistuje. To musí být nějaká chyba. Za všech normálních okolností by mělo stačit pro fáze 4 mm
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

Normálně by stačilo, bohužel nemám na baráku střechu, kam bych si dovolil instalovat panely (40 let zinek kde neznám ukotvení a vrtat do toho nemohu (díky izolaci neni vidět kde jsou trámy na ukotení). Takže musím táhnout fázi do stodoly (elektřina tam je, ale hliníkem) a pak nazpět. A musím počítat, že nárazově tam těch 25A poběží. Nehledě na to, že za rok mohu rozšiřovat a pak tam proudy budou větší.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Diablo1st »

Tak si tam natiahni 5x10mm2. V prípade potreby 1 fázového zapojenia vieš využiť 2 drôty na fázu a 2 na nulák.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Madrovo otázky a odpovědi

Příspěvek od Madra »

5x 10 - 198 Kč/metr
4x 16 - 260,- Kč /metr
5x 16 288,- Kč /metr

Délku pujdu ted meřit, až dobalim zásilky lidem, ale víc mne štve, že budu muset překopnout dvůr. tady se více bojim toho, že to časem stačit nebude a budu muset kopat jak vzteklej. to v tomto případě utratit stovku na metru je menší zlo, než za 10 let si říkat, že já blbej....

jen jedna technnická otazka, ale jen pro jistotu. Nulák je stejnak společnej jak pro sí´t, tak měnič?
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“