Velká hodnota externí pojistky měniče

Odpovědět
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od vata »

Zdravím,
nejvhodnější téma se mi to zdálo dát sem, ačkoli to může být obecnější. O co jde:
Provozuju 12V systém (k plné spokojenosti, nerozmlouvejte mi to :) ), mám tam dva regy Tristar a měnič Victron 1600VA. Měnič je k baterii připojený přes válcovou pojistku 22x58 125A. To fungovalo léta. Vzhledem ke globálnímu oteplování a nesnesitelnému horku v pracovně jsem pořídila 1000W klímu. Při souběhu vícero spotřebičů je okamžitý příkon měniče vyšší než nominální hodnota měniče, ale Victron to drží a drží, až najednou odešla ta pojistka, pěkně podle specifikace se prostě po nějakém čase přetížení přetavila. Byla tam 125A gG, objednala jsem ty samé a ještě charakteristiku aM, kterou tam provizorně chci dát. No a napadlo mě, že by to sneslo navýšit hodnotu té pojistky tak na 150A, ovšem pojistkové odpojovače a pojistky v tomto provedení jsou 125A max.
No a ta otázka: je nějaký pojistkový odpojovač / spodek, rozměrově kompatibilní s odpojovačem 22x58 (tuším dvě DIN pozice) s montáží na DIN lištu (nic jiného montovat nesvedu), s možností jistit > 125A, abych pak mohla v rozvaděči jednoduše vyměnit kus za kus?
Díky :)
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 427
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

za mou následující odověď určitě dostanu od odborníků šutrem :stupidme: .
Co takhle dát vedle stávajícího pojistkového odpojovače druhý stejný , držte se , teď to príjde -> zapojit je paralelně a do každého vložit 80A pojistku či 100A ? Zapojit s maximálním ohledem na vyváženost protékajících proudů , ovšem ;) .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od Youda »

Pokud bych si měl vybrat, tak spíše než zapojovat dvě pojistky paralelně, bych hlasoval pro to, udělat z dočasného řešení trvalé. Tedy tu motorovou pojistku tam nechat nafurt.
- Bude-li zkrat, tak 125A aM vybaví tak jako tak.
- Bude-li přetížení, tak se bude vzpouzet Victron.

Z dlouhodobého hlediska, je-li přechod na 48V rouháním, bude asi vhodné pořídit si dalšího Victrona, který by krmil jen tu klimu plus pár dalších věcí. Horka mají být v dalších letech čím dál extrémnější a elektrických spotřebičů v domácnosti asi ubývat také nebude. Více Victronů vlastně bude i fajn: na zimu se ten "krmič klimatizace" prostě vypne. Dodatečná redundance hardwaru se může také hodit ;)

Kruciš, tohle mi připomíná ten vtip s tím borcem, co si přišel do prodejny elektra pro pojistku a odjížděl s novou lednicí a televizí.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od kybos »

I v některých střídačích je to takto paralelně realizováno.
8 x 20 A = 160 A
8 x 20 A = 160 A
Pojistky-DSC_3270.JPG (374.02 KiB) Zobrazeno 1151 x
Je použito 8 pojistek o hodnotě 20 A paralelně pro jištění jednoho bloku střídače. Střídač má dva bloky po osmi pojistkách a celkový jmenovitý výkon 8 kW při napětí 48 V na vstupu DC. Foto bylo pořízeno po stavu, kdy pojistky skutečně zafungovaly.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od vata »

Díky za odpovědi. Dvě pojistky paralelně mě taky napadly, ale s mým konstrukčním umem by se mi Kirchhof s Ohmem ze srdce vysmáli - jde do toho 50mm2 kabel, a už jen při představě větvení mi otéká zápěstí.
Druhý měnič už taky nemám kam dát, je ale fakt, že ten 9 let starý měnič dostává pěkně zabrat... Mimochodem, bůhví, co to mám vlastně za typ, měl by to být snad Compaq, podle manuálu přifázovatelný k dalšímu VE měniči, ale nechce se mi tomu věřit...
No jo, skončím aspoň teď v létě na té aM, ať můžu přes den klímovat na slunko a po západu na DS. V podkroví dřevostavby je to skoro otázka přežití :(
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od marsal »

Youda píše: úte črc 19, 2022 5:05 pm ...bude asi vhodné pořídit si dalšího Victrona, který by krmil jen tu klimu...
Strategii přidání měniče, který se bude ručně vypínat, jsem náhodu zprovznil právě dnes v poustevně, jak píšu v jiném vláknu.
Druhý měnič nabíjí eauto a časem na něm bude právě i ta klimatizace.
Victron je nutný? Co takhle něco jako https://www.aliexpress.com/item/1005003329677970.html? Osobně mám s Easun klony dobré zkušenosti, pravda na 24V.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od Diablo007 »

Inspiroval bych se tam jde je 12v standart tedy v autě a jelikož zesilovače v autě mívají vyšší výkon dělají se i vyšší pojistky tedy zrovna toto provedení se dělá až do 200a
IMG-20220610-WA0009.jpg
IMG-20220610-WA0009.jpg (214.82 KiB) Zobrazeno 1124 x
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od Diablo007 »

Připojení je pro 50mm lanko
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od Youda »

Zadani bylo at to pasuje na DIN listu. Pasuje?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od Diablo007 »

Youda píše: úte črc 19, 2022 6:42 pm Zadani bylo at to pasuje na DIN listu. Pasuje?
Ne nepasuje. Pak se tedy můžeme vrátit ke zdvojení pojistkoveho odpínače jak bylo navrhnuto a tedy dvojitý pojistkovy odpinace bude složit společné pro plus a druhý pro mínus ztratíš výhodu zhášení oblouku odepnutim obou pólů ale snad to nikdo nedělá za plného výkonu ale získáš navýšení proudového zatížení
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od Diablo007 »

Pak se můžeme k tomu postavit jako chlapi a namontovat mimo rozvaděč na pár šroubů tyhle štěňátka https://www.oez.cz/fh1-3af. A věřím tomu že to není neřešitelný problém a nic složitého ani pro vatu. Nebo jestli ji mám někdy po cestě udělám ji to
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od eduard22 »

Taky OT... - Lokální ( u vás) voteplování... nerovná se globální! Na jihu Země je momonetálně až -70stc! ;-) (https://www.windy.com/cs/-Teplota-temp? ... 3,m:BNajrs)

Apropo dnešní šíření paniky i medii v ČR a neustálé výstrahy - že budou tropická vedra..., je jen marketing - to aby aby byla sledovanost... Na jihu JM pamatuji přes 50let běžně v létě až 39stC ve stínu a dnes bylo, přes to strašení -šíření poplašných zpráv!, sotva jen 32stC, tedy slabota :lol:

Také mám, zatím jen agregát (diesel automobil se 120A altíkem s jen 90Ah aku) jen 12V a 3kW/12V sionusový měnič carspa funguje to dobř jak záloha a občas se to již hodilo (při rekonstrukci kompletní elektriky v domě) a solární dobíjení zatím jen plánuji a hltám i zde info. I toto se mi hodí - jak to jistit!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
mopadzi
Příspěvky: 144
Registrován: čtv zář 02, 2021 9:23 am

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od mopadzi »

kdo si hraje nezlobí

9xRenesola 240W+9x Benq 265, 10xAvancis 125W, 6x Leapton 450W, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
https://www.lifepo4-shop.cz/
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od vata »

Globální/lokální - když mi to nad 35 stupňů už nemyslí a pokouší se o mě infarkt, je mi to úplně jedno. Něco se ale rozhodně děje.
Jaj diablo, kdyby jsi viděl ty dispozice a realizaci, tak bys tak optimistický nebyl. Zeď je už téměř plně obsazená... Vyvést to úplně ven je zkomplikované o měření proudu na tom vodiči - na Amplocu visí kabeláž do PLC a stabilizovaného zdroje. Podobná úprava by ještě zvýšila entropii mé realizace, a já tuším, že jsem už na hranici velkého rozprsku. No jo, 10 let se na tom dělaly jen přírůstky a přírustky přírůstků.
Ale díky - pokud bych někdy využila podobnou nabídku, pak bych už ráda něco zgruntu - větší a pořádný DC rozvaděč, revize baterie a pořádná kabeláž. Což by nebyla práce na půlhoďku.... Fortel mi vždycky chyběl, a nelepší se to, takže samotné se mi do toho už pouštět nechce, protože vím, co to obnáší.

A když už jsem se tak rozpovídala - vlastně už nic jiného než Victron nechci. Ten můj jsem pořídila jako nástupce 1200VA Volcrafta, který fungoval, ale měl potíže s krátkodobým přetěžováním (lednice při vytěžování do bojleru). VE jsem tam kdysi dala, nastavila, a od té doby jsem na něj nesáhla, a snáší toho u mě občas dost. No a tak nějak si to představuju: koupit, nainstalovat a zapomenout.

No a přejít na vyšší napětí? To bych už ztratila klid ohledně balancování. Moje stávající 2x200Ah baterka si vystačí s topiči, u delší baterky by se to zkomplikovalo. A musela bych vyměnit svodiče, instalovat DC-DC měnič (velká spotřeba v DC), kdepak...

Takže, dám tam tu motorovou pojistku, zatímco si počkám na ten odpínač z life shopu - to vypadá dobře, díky :)
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od vata »

mopadzi píše: úte črc 19, 2022 7:59 pm nebo tohle
https://www.lifepo4-shop.cz/pojistkovy- ... -160a-p111
Znáte někdo tento FRSI odpínač na nožovky NH00 (JHG00)? Ani po chvíli googlení jsem nepochopila, jak se to montuje, jak se připojují vodiče, ani jak velké průřezy vodiče to snese...
A ještě, jestli můžu - ráda bych pochopila, jak se vlastně řeší dimenzování pojistek aM - někde jsem zahlédla, že snad nesmí vybavit při trojnásobku svého nom. proudu, no a pokud je to tak, pak je vlastně jedno, zda se použije v mé aplikaci např. 60A aM - jen by to možná dost topilo...?
Díky :)
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Velká hodnota externí pojistky měniče

Příspěvek od Kodl69 »

Charakteristiky pojistek máš třeba na oez.cz Nejde ani tak o to, při jakým proudu vybaví, ale za jakej čas a při jakým proudu, koeficient I*I*t (I na druhou krát t kterej je u pojistek Am mnohem větší než u gG. ALe to je snad základní věc, to přece víš, ne?
V odpojovači z odkazu je asi schovanej normální PN00 držák, a to plastový je jenom pro manipulaci s pojistkou a izolační kryt. Něco takovýho bych si mohl vytisknout na 3d tiskárně...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Odpovědět

Zpět na „Měniče“