Riadenie vyroby energia

Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od Madra »

Já to právě teď budu dávat dohromady fve, a tohle mne zajimalo. Teď je vše vyprodaný a právě, nějaké programování pro mne není. Měl jsem v plánu časový měřič, protože když něco zapínám tak po ránu a dělám z domova, takže nemám problém si to pohlídat, ale zas tohle je elegantní.
Jak jsem pochopil funkci, změří to kolik jde proudu do baterie a je nabita, sepne se...
mobilik
Příspěvky: 920
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od mobilik »

Nie, toto je len pri ongridoch. Ak je pretok do siete, tak to začne vytazovat. On o batériách nevie nič. Ideál pre ongrid a hybridné elektrárne s dodávkou do siete.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Madra
Příspěvky: 43
Registrován: pát črc 15, 2022 10:43 am

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od Madra »

Aha tak nic ;)
Holt si zjistim jak zapojit green bono, nebo někoho kdo vládne pajkou na kybose...😀😀😀
reno
Příspěvky: 30
Registrován: pon črc 18, 2022 5:48 am

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od reno »

Diablo1st."Podľa zmluvy s distribúciou ste povinný akúkoľvek zmenu na fve nahlásiť."
Fuha nemam este zmluvu,stale cakam na pozehnanie..Je tam iba zmenu "nahlasit" alebo ju musia aj schvalit??

Ak to bude tak komplikovane tak urobim ako si povedal v uvode,necham tomu zatial cas a uvidim neskor ..A bojler si poriesim zatial cez tohto poliaka ECO Solar Boost MPPT-3000+ zo 3 jazdene panely z bazosa a nejake to elektro okolo ,spirala je uz doma,pridam k tomu sonoffa c cidlom a regulacia je poriesena aby sa to nahodou neuvarilo..
Ma s tymto niekto prosim skusenost??Nemusi sa to ani davat do siete,vyzera to velmi jednoducho,jednoucelovo,ziadne komlikovane nastavovacky....
Dik
Goodwe 5048D-ES
16X302AH LIFEPO4
JKBMS+prevodnik
mobilik
Příspěvky: 920
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od mobilik »

Ta Poľska sračka bežné vystrieľa. Už nie jeden sa sťažoval na Slovensku.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
reno
Příspěvky: 30
Registrován: pon črc 18, 2022 5:48 am

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od reno »

Ako ,bežné vystrieľa?Co sa hned odpali?Nefunguje.V com je problem..
Je toho viac verzii,pod viacerymi znackami ,jasna cajna ale dnes je skore vsetko cajna..
Goodwe 5048D-ES
16X302AH LIFEPO4
JKBMS+prevodnik
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od Diablo1st »

reno píše: ned črc 24, 2022 8:51 pm Diablo1st."Podľa zmluvy s distribúciou ste povinný akúkoľvek zmenu na fve nahlásiť."
Fuha nemam este zmluvu,stale cakam na pozehnanie..Je tam iba zmenu "nahlasit" alebo ju musia aj schvalit??
Samozrejme, že to prejde schvaľovacím procesom. Pre malé zdroje do 10kW to asi nebude nejaká strašná byrokracia, ale môžu mať problém s niektorými meničmi. Off grid meniče pravdepodobne nepripoja.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
mobilik
Příspěvky: 920
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od mobilik »

Má to veľký problém zo slnkom a mrakom v skratke. Akonáhle sú veľké skoky podskoci napätie a vystrielaju fety. Hlavne na jar a jeseň. V lete v pohode.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
reno
Příspěvky: 30
Registrován: pon črc 18, 2022 5:48 am

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od reno »

Davaju na to zaruku 5 rokov tak snat to nebude az take zle..A je toho viac verzii.
Goodwe 5048D-ES
16X302AH LIFEPO4
JKBMS+prevodnik
mobilik
Příspěvky: 920
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od mobilik »

Vyskúšaj uvidíš. Píšem len reálne skúsenosti... Je to Poliak a od Poliala som prišiel na to že je dobrá len jedna vec a to krowky...
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
reno
Příspěvky: 30
Registrován: pon črc 18, 2022 5:48 am

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od reno »

Este pozeram ci nieje nejaka ina verzia s nizsim vstupnym napetim,tu pytaju 120V a tolko plochy na panely zatial nemam..,resp mam asi 20 st vpravo zo zapadnej strany cize taky zrely SZZ i ked v lete tam svieti od obeda,kedze sklon strechy je iba 20%,Aj sused ma na tej strane solar uz asi 300 rokov a funguje na tom…
Goodwe 5048D-ES
16X302AH LIFEPO4
JKBMS+prevodnik
reno
Příspěvky: 30
Registrován: pon črc 18, 2022 5:48 am

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od reno »

Diablo1st prosim Ta .V niektorom z predchadzajucich prispevkov si mi odporucil menic Goodwe SBP5000.Vcera som si pozrel na nete navod .
V uvode je napisane toto: Spotřebiče v domě jsou prioritně napájeny z FV, poté z baterie
a po vybití baterie bude energie dodávána z distribuční sítě.

Dalej su na vyber 4 rezimy a u jedneho s nich je napisane:Pokud dojde k výpadku distribuční sítě, bude napájen
z baterie pouze výstup Back-Up.??
Co to je?To znamena ze aj ked ma pripojenu bateriu nedokaze pocas vypadku fungovat a teda nepouzije energiu v baterii na svoju prevadzku?

Bol som v tom ze hybridne menice pri vypadku siete supluju plnohodnotne dodavku energie az pokial "vladze" bateria a nie ze napajaju iba backup zasuvku??To je tak u vsetkych? Osobne som si pojem backup u menicov doteraz vysvetloval tak ze pokial niesu pripojene baterie a ak svieti slnko tak prave vyrabanu energiu prijimac pouzije pre svoju prevadzku a zvysok tlaci do backup "zasuvky".Ak nie je slnko nebezi ani menic cize ani backup zasuvka..
Dakujem
Přílohy
Snímka.JPG
Snímka.JPG (79.08 KiB) Zobrazeno 2222 x
Goodwe 5048D-ES
16X302AH LIFEPO4
JKBMS+prevodnik
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od Diablo1st »

To si troška zle pochopil.

Tento menič má jeden vstup a jeden back-up výstup. Tento menič dokáže tlačiť energiu aj do vstupu. Obsahuje aj smart meter. Ak zapojiš nejakú záťaž medzi menič a smartmeter, tak táto záťaž sa bude pokrývať z batérie. Smartmeter meria tok prúdu a snaží sa držať nulu. Ale toto sa deje len keď je DS k dispozícii. Ak vypadne DS menič nedodáva do tohto vstupu a napája len back-up výstup.
Dúfam, že som to napísal zrozumiteľne
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
reno
Příspěvky: 30
Registrován: pon črc 18, 2022 5:48 am

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od reno »

Asi som potom nechapavy..
Nie je elektrina v sieti tak nebude ani v domacnosti?Alebo stale nieco nechapem?Alebo zle chapem??
Aj ked je bateria?
Iba tie spotrebice pojdu po vypadku siete ktore sa napoja individualne na ten backup??
Vsetky hybridne menice takto funguju?
Goodwe 5048D-ES
16X302AH LIFEPO4
JKBMS+prevodnik
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od Diablo1st »

Všetky meniče, ktoré sa dokážu napojiť na DS to majú presne takto. Je to z bezpečnostného hľadiska. Nie je žiaduce, aby si mal napätie v sústave ak vypadne DS resp. vypneš hlavný istič. Preto je pod napätím len back-up.

Pri hybridoch sa to zapojuje tak, že väčšie odbery, ktoré väčšinou netreba zálohovať (napr. práčka, sušička, umývačka atď.), sa zapoja medzi menič a smartmeter. Ak je dosť energie v baterkách, vieš tento odber pokryť z nich.
Na back-up výstup si dáš zásuvky a svetlá v dome, ktoré chceš, aby išli furt.

Čiže ak vypadne DS moc toho neoperieš, ale svetlá, telka a internet ti pôjde :lol:. Samozrejme je to len modelový prípad, kľudne si môžeš dať práčku na back-up výstup.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
reno
Příspěvky: 30
Registrován: pon črc 18, 2022 5:48 am

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od reno »

Aha,tak dobre som to pochopil,ale ze az dnes..hmmmm..

Ano je jasne ze nebudem pri vypadku energie zvarat alebo prat ale ..pre istotu ;)
Ak to takto ide neviem si prestavit tahat kable kade tade,duplicitna parelelna instalacia.,de facto ..Teraz to ma takto riesene na zalozak na baterku ale samozrejme v malom,obehove cerpadla ,wifi ,telku.nejake to skromne svetielko.
To potom treba menic s bateriou osadit hned sa elektromer a cely dom dom pichnut do backupu.. :D

Ale nasiel som ze toto by mohlo fungovat ako sme si to prestavovali ,Fronius Symo GEN24,aspon tak som to pochpil z popisu:
Fronius pri novej generácii meničov GEN24 umožňuje tzv. full-back-up, kedy sa pri výpadku siete celý dom odpojí od distribučnej siete a funguje v „ostrovnom“ režime. Trvá to niekoľko desiatok sekúnd až minúty, kým menič potom nabehne do takéhoto full-back-up režimu.

Akurat to zdlhave odpajanie ,a to iste zrejme nastane aj pri nahodeni siete ,a ak su vypadky kratkodobea opakovane vie to potesit,v uvodzovkach.
Goodwe 5048D-ES
16X302AH LIFEPO4
JKBMS+prevodnik
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od Diablo1st »

Defacto je treba len 2x CYKY 3x4 (príp. 3x6) medzi meničom a rozvádzačom, nič viac.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
reno
Příspěvky: 30
Registrován: pon črc 18, 2022 5:48 am

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od reno »

Alebo zapnut menic do zalozneho zdroja z 12v bateriou a po vypadku pobezi nadalej s bude vyrabat ,ak bude slnko..
Nevedno ako by sa to spravalo.Asi by ho ta vyroba hodila do pretazenia a vyplo..
Goodwe 5048D-ES
16X302AH LIFEPO4
JKBMS+prevodnik
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od Diablo1st »

Pokiaľ ide o on-grid tak takto to nefunguje. Pri strate DS sa vypne a zapne sa až 20minút po obnovení DS.

Ale je možné toto vyriešiť cez AC Coupling napr. od Victronu.
ac_coupled.jpg
ac_coupled.jpg (61.71 KiB) Zobrazeno 2153 x
V tomto prípade Victron supluje DS, takže on-grid môže ďalej vyrábať.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
reno
Příspěvky: 30
Registrován: pon črc 18, 2022 5:48 am

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od reno »

Zdravim

Co takto nefunguje,myslite ten Fronius gen24?

A Ak dovolite este sa vratim k tomuto. Z predchdzajucich prispevkov..
Pisete ze;
“Podľa zmluvy s distribúciou ste povinný akúkoľvek zmenu na fve nahlásiť."Skuste niekto pozriet co to vlastne mate v zmluve o pripojeni.
Patrim regionalne pod stredoslovensku distribuciu a ako som spominal nemam este zmluvu o pripojeni.Ale preveroval som to ,vcera som volal na infolinku ako je to s tou povinnostou ohlasovania zmien a teta povedala ze:
Ta je len vtedy ked sa navysuje vykon FVE.Ostatne zasahy ich nezaujimaju a neohlasuju sa a nepodliehaju ziadnemu schvalovaniu.Nemaju dokonca ani zoznam schvalenych hybridnych menicov ako to ma zapadoslovenska ale doporucuju pouzivat menice iba s EU schvalenim a doklady z menica odlozit.
Goodwe 5048D-ES
16X302AH LIFEPO4
JKBMS+prevodnik
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od Diablo1st »

Fronius GEN24 je hybridný striedač, ktorý vie fungovať aj bez batérii. Len batérie podporuje min. 6kW Fronius a podporuje len HV batérie (min. 4x pylontech)

Čo sa týka zmluvy, je tam len všeobecná definícia - informovať o zmene, ktorá má vplyv na distribučnú sústavu. Čo konkrétne si pod tým ZSdis predstavuje som nezisťoval. Je možné, že zmena meniča ich nezaujíma, pokiaľ nenavýšiš počet panelov.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
reno
Příspěvky: 30
Registrován: pon črc 18, 2022 5:48 am

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od reno »

Isto bude za tym kopec specifickych veci,zopar s nich ste tu vypichli a isto este budu nejake.Co som pozeral videa tak nabeh backupu po vypadku trval 7 sekund.Ale ako sa to sprava v takomto rezime ci nejako rozdeluje kapacitu do jednej alebo do vsetkych faz a potom priebezne niekde prida,niekde uberie ,podla zataze nevedno.
Goodwe 5048D-ES
16X302AH LIFEPO4
JKBMS+prevodnik
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od Diablo1st »

No Vašom prípade nevidím veľmi zmysel menič on-grid menič za 3f fronius. Cena tých meničov je strašná, 3f menič je pre Vás zbytočný, potrebujete HV batérie, čo teraz stojí raketu a ešte budete musieť riešiť byrokraciu (zmena 1f na 3f je podľa mňa dosť podstatná). Takže určite by som volil 1f FVE.

Otázka je, či si nechať ten on-grid menič, alebo ho predať a kúpiť druhý. S predajom je to vždy lotéria, možno by ste ho predali bez problémov možno nie, určite veľmi závisí na predajnej cene.

Čo sa týka batérii, ak si nechcete zložiť vlastné tak jedine rackové batérie napr. 2x pylontech US2000C. Za podobnú cenu za 2x pylontech máte takmer trojnásobnú kapacitu u DIY batérie (4,8kWh vs. 14kWh).

Btw. aký máte rozpočet pre toto rozšírenie? To je dosť dôležitý parameter.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
reno
Příspěvky: 30
Registrován: pon črc 18, 2022 5:48 am

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od reno »

Preco zbytocne ??,ved robi sa aj v 1F prevedeni ,ano cena je sialena,ale je to fronius.Nechcem povedat ze to nehra ulohu ale v prvom rade ido o to aby to fungovalo podla nasich predstav.Rozpocet nie je definovany.
O bateriach neviem zatial nic,nevyznam sa tie som zatial ani len nepozeral ale nastudujem si ked najdem cas.Leto konci takze nie priorita mat hned bateriu a mozno ani menic nema prioritu ale bolo by vhodne kupit ho a mat doma cim skor vzhladom na narast cien,aj menicov.
S tym povodnym menicom co mam,uvidime.Budem riesit az ked bude Fronius doma a ked bude odadeny mozno o tyzden,o dva o mesiac s mozno az tesne pred jarou,uvidim…
Byrokraciu ziadnu riesit nebudem,povedali iba ked sa navysuje pocet panelov,to je pre nich postatne,nic viac.Ved este uvidim co bude v zmluve ..
Dakujem
Goodwe 5048D-ES
16X302AH LIFEPO4
JKBMS+prevodnik
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Riadenie vyroby energia

Příspěvek od Diablo1st »

Ako sú to Vaše peniaze, len si to dobre prepočítajte.

Fronius Primo Gen24 plus 3kW je cca. 2000€. Potrebujete k nemu HV batérie, t.z. min. 4ks pylontech H4850 po cca. 1200€/ks + riadiaci modul. A to máte len 3kW menič. 5kW už stojí o cca. 400€ viac.

Podľa mňa je lepšia varianta si on-grid menič nechať, zobrať k nemu Victron Multiplus II + Cerbo, čo dohromady stojí cca. 2100€ a k tomu 2x pylontech US2000C po cca. 1250€/ks, alebo si zložiť vlastnú batériu za podobnú cenu s 3x takou kapacitou.
Takto by ste mali základ systému, ktorý viete jednoducho rozširovať. Navyše Cerbo a aj Multiplus má viacero relé, ktoré viete využiť na spínanie záťaže (napr. bojler), takže žiadny ďalší hw nie je treba. Ak by ste sa rozhodli pridať panely tak nie je nič ľahšie ako kúpiť regulátor a pridať ho do systému.

Samozrejme existujú aj lacnejšie varianty, napr. použiť off-grid menič typu Axpert, Growatt atď.

Osobne by som sa určite vyhol HV batériám, ale ako som spomenul na začiatku sú to Vaše peniaze :)

P.S. niekedy koncom augusta mi majú prísť 280Ah články a off-grid menič Axpert 5,6kW, takže ak nebývate ďaleko od Myjavy, kľudne sa môžete zastaviť a môžeme podiskutovať ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“