On-grid s prodejem přetoků OTE - má cenu měnit?

Odpovědět
Cikas
Příspěvky: 13
Registrován: čtv črc 14, 2022 8:46 am

On-grid s prodejem přetoků OTE - má cenu měnit?

Příspěvek od Cikas »

Zdravím solárníky,
mám dotaz ohledně ekonomické stránky doplnění On-grid systému o baterii či změnu měniče za větší. Zda vůbec nad tím uvažovat.
Mám 8,4kWp na střeše, doma 6Kw měnič RCT 6Kw. Pokud vyjde sluníčko, střídač vyrábí, dle potřeby do 2000Kw na fázi rozhodí vyrobenou elektřinu, v případě přebytku jde vše ven a to prodávám přes firmu dle tarifu OTE. Přetoky mám povolené. Co je minus že nevyužiji celé 8,4kWp díky velikosti měniče. Co v létě dostanu za přetoky, v zimě zase vrátím za spotřebu kdy elektrárna nevyrábí.
Dále mám cca 2kWp zvlášť napojené přes Siton 210 přímo do 200L bojleru.
Na konci tohoto roku zhodnotím ekonomiku tohoto provozu a jak dále.
Rozhoduji se, zda tento systém doplnit o ac-coupling a dodat ke stávajícímu ještě měnič a baterii, či to ponechat jak je. Láká mě měnič vyměnit za 10 KW, abych pokryl větší zátěž na fázi. Ale pokud jsem stále připojen on-grid, tak je to asi jedno.

Nepočítal jste to již někdo? Pokud jste to takto měli a odešli jste od toho, jaký byl důvod? Kromě možnosti UPS jsou i jiné výhody baterie?
Popřípadě jaký by byl Váš důvod to změnit?
Děkuji za Vaše podněty.
Karel
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: On-grid s prodejem přetoků OTE - má cenu měnit?

Příspěvek od brumlaj »

Cikas píše: pon srp 01, 2022 7:53 pm.... Kromě možnosti UPS jsou i jiné výhody baterie?. Popřípadě jaký by byl Váš důvod to změnit? .......
Kdo nezažil jednání ČEZu v letech 2009-2012 nikdy nepochopí náš doživotní důvod ;-) proč cokoli sníží jeho zisk je nad zlato.
Cikas
Příspěvky: 13
Registrován: čtv črc 14, 2022 8:46 am

Re: On-grid s prodejem přetoků OTE - má cenu měnit?

Příspěvek od Cikas »

V té době jsem renovoval barák, zeď kde byl hlavní el. rozvaděč jsem musel zbourat, neboť jsem měnil stávající zdivo za nové. Rozvaděč jsem tam měl pohozený jen tak na dřevěné koze, stálo mě to 3500 Kč za nenahlášení změny pozice el. rozvaděče. To byl s Čezem jediný problém, od té doby jsem jej na nic nekontaktoval krom minulého roku pro první paralerní připojení elektrárny. A to vlastně udělala externí firma.
Teď jenom přemýšlím, zda hlavní jistič, který mám 3x32A nesnížit na 3x20A.(Úspora pravidelné měs. platby). Ale mám již od začátku hlášený el. kotel na 12Kw, tak ani nevím zda by mi to povolily(Sazba D45) z důvodu hlášené spotřeby el. spotřebičů.
Cikas
Příspěvky: 13
Registrován: čtv črc 14, 2022 8:46 am

Re: On-grid s prodejem přetoků OTE - má cenu měnit?

Příspěvek od Cikas »

Dnes jsem počítal jak to vychází, tak pokud vždy za měsíc vyrobím a dám zpět do sítě o cca 40% procent více energie než spotřebuji, tak se mi zaplatí měsíční poplatky a spotřeba a jsem na finančně ten měsíc na nule. Pokud dám víc jak 40%, dostávám peníze, obráceně doplácím. Nevýhodu vidím v rozkolísání hodinové sazby během dne, kdy pokud svítí je sazba za prodej či výkup o dost nižší než ve večerní špičce. To znamená vše musím pouštět běhěm dne, ve špiččce pokud možno toho pouštím co nejméně. Přiklad dnes, odpolední hodiny bude nakup prodej za 335€, večer po 19 hodine je to již 514€ za MWh.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: On-grid s prodejem přetoků OTE - má cenu měnit?

Příspěvek od brumlaj »

Na první pohled není důvod měnit. Jenže tím se "připravuješ" na minulou či stávající "válku". Dokud se válčí podle minulých pravidel, neprohloupíš s ustrnutím.
Jiná je, pokud se něco změní. Inu a zde je to o tom, zda a kdo bude mít včasné informace. Z nás nikdo. Takže je to ruleta. Buď to vyjde (jakože za posledních 10 let nevyšlo pro nás nic pozitivního- mimo zdražení energií), nebo máš aspoň systém který Ti bude sloužit jak Ty budeš chtít. Na FVE se nedá vydělat (pokud nejsi "dotační" dodavatel). ČEZ už znovu nepřipustí aby peníze nekončily u něj jako v letech 2006-2010. Pokud chceš vydělat, vsaď si sportku.
Cikas
Příspěvky: 13
Registrován: čtv črc 14, 2022 8:46 am

Re: On-grid s prodejem přetoků OTE - má cenu měnit?

Příspěvek od Cikas »

Ne , vydělat nepotřebuji. Ale mám vše v baráku na elektřinu, i topení(jednoduché TČ z číny vzduch-voda). Ale ceny za elektřinu šly tak vysoko nahoru, že se snažím udržet náklady na energie v rozumné výši. Což se začíná nějak hroutit.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: On-grid s prodejem přetoků OTE - má cenu měnit?

Příspěvek od Diablo007 »

Dostal jsi na stavbu dotací nebo nejsi vázán žádnou dobou provozování ve stávajícím stavu?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Cikas
Příspěvky: 13
Registrován: čtv črc 14, 2022 8:46 am

Re: On-grid s prodejem přetoků OTE - má cenu měnit?

Příspěvek od Cikas »

Ahoj, jsem vázán dotací. Ale nebráním se udělat další string s baterií bez zásahu do stávající elektrárny.

Odesláno z mého M2101K6G pomocí Tapatalk

Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“