Jak čistit fotovoltaický panel? Případně proč, čím a jak často?

Odpovědět
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Jak čistit fotovoltaický panel? Případně proč, čím a jak často?

Příspěvek od MisakP »

Nazdar solárníci :). Otevírám další, pro mě typické téma (někdo říká, že často řeším kraviny :) "Jak čistit fotovoltaický panel". Případně si rovnou říct, proč ho čistit, jak často a jaké to má pozitiva či negativa.

Moc informací jsem o tom nenašel, ale vzhledem k tomu že to řeším pro vlastní potřebu, rozhodl jsem se podělit o nasbírané informace. Pokud s něčím nesouhlasíte a umíte diskutovat věcně a konstruktivně, rád si poslechnu váš názor. Nejvděčnější ale budu za vaše reálné zkušenosti, případně rovnou měřením podložená fakta. ;).

Prolétl jsem doporučení výrobců panelů, trocha českého a zahraničního internetu a můj pohled na celou věc je takováto.

Teorie
Čím čistější panel je, tím větší výkon má za stejných světelných podmínek na stejné místě. To samé platí i pro živostnost panelu, jelikož špína, která se může nahromadit ve spodních okrajích, může v extrémních případech vést až k fyzickému poškození panelů kvůli tzv. "hot spot". Tolik k rychlé teorii, ze které vyplývá že čistý panel jé žádaný :twisted:

Realita
Osobně jsem ještě neviděl nikoho, kdo by své fotovoltaikcé panely čistil. Může to být z neznalosti, lenivosti a nebo jednoduše náklady na čištění mohou být někdy vyšší, než okamžité přínosy (panely se špiní stále dokola). Navíc panely bývají hůře dostupné atd. Jedinou výjimkou jsou snad fotovoltaické pole, kde si dokážou vše přepočítat na zisk a hned se rozhodnout, zdali čistit, neb ne. :mrgreen:

Co se mi tedy podařilo zjistit
  1. má smysl mít panely čisté? Ano :)
  2. čistí se reálně panely? Většinou ne
  3. dokáže se panel vyčistit sám? Částečně ano, záleží na míře znečištění, sklonu panelu a četnosti dešťových přeháněk, které nečistotu dokáží víceméně smýt
  4. může být čištění panel nebezpečné? Ano, jelikož většinou panel bývá na vyvýšených místech, kde hrozí nebezpečí pádu, ne každý ví jak správně panel čistit a může si jej nevratně poškodit, navíc v případě poškození panelu, může hrozit úraz elektřinou
  5. má špinavý panel menší výkon? Určitě ano a někde uvádějí až o 30 %
Video o čistění https://www.youtube.com/watch?v=JpB6O1lgubA&t=3s
Trocha dalších informací jsem našel tady https://www.greenconvergence.com/blog/2 ... cleaning-/ ale studii od "National Renewal Energy Laboratory" se mi ještě nepodařilo najít. A tady to jedna firma čistí profesionálně https://www.solar-panel-cleaners.com/wh ... ar-panels/ (i včetně speciálních strojů)

A malá ukázka běžného znečištění panelů
Půjčeno od uživatele solarfora "Noparasito"
Obrázek
Přílohy
image-980x587.png
image-980x587.png (1.37 MiB) Zobrazeno 3248 x
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Jak čistit fotovoltaický panel? Případně proč, čím a jak často?

Příspěvek od Diablo1st »

Ak je k panelom prístup tak prečo nie. Ale veru liezť z hadicou či niečím iným na strechu po rebríku mne osobne príde zbytočné. Ja mám sklo cca. 40°, takže neriešim.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Jak čistit fotovoltaický panel? Případně proč, čím a jak často?

Příspěvek od Dagus »

Každopádně je to jako každý koníček. Já panely alespoň jednou za rok čistím. Každopádně foto z čištění je extrém, který ale smeje déšť. Spíš letos plánuju testovat voskování před zimou, jestli to pomůže k slézání sněhu. Každopádně znám firmu, kde ai kvůli čištění koupili mobilní plošinu a panely čistí. Já svislé na zahradě vždy omeju hadicí. Na předdomku každý večer u koupání koukám, jestli jsou zahnojené a déšť toho hodně vyčistí. Prakticky zatím nebylo třeba ani jednou čistit.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Jak čistit fotovoltaický panel? Případně proč, čím a jak často?

Příspěvek od pave69 »

Já bych se vyjádřil jen k tomu voskování - svého času jsem si voskoval auta a úplně bych to nedoporučil, hlavně ne při menším sklonu (třeba kapota motoru, střecha - 10-20°?). Z aut vedle to tak nějak normálně sjíždělo/stékalo, ale u mne se tvořily takové "bubliny" vody, které pak zaschly, asi mé auto skončilo trochu špinavější než ta vedle. Za tu práci s voskováním to nestálo. Zkoušel jsem japonské vosky i různé "nanotechnologie", bylo to dost podobné.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Jak čistit fotovoltaický panel? Případně proč, čím a jak často?

Příspěvek od MisakP »

Teď jsem si všiml, že na Aliku pro nástroje na čištění panelů udělali celou sekci. Některé se dají použít dokonce i na sníh. Zajímavé mašinky :P
Přílohy
22-Inch-Solar-Panel-Cleaning-Water-Fed-Brush-for-Window-Cleanging-and-Window-Cleaner.jpg_Q90.jpg
22-Inch-Solar-Panel-Cleaning-Water-Fed-Brush-for-Window-Cleanging-and-Window-Cleaner.jpg_Q90.jpg (86.19 KiB) Zobrazeno 3186 x
Solar-Panel-Cleaning-Brush-with-Telescopic-Pole-Double-Disc-Head-Window-Facade-Washing-Electric-Power-Source.jpg_Q90.jpg
Solar-Panel-Cleaning-Brush-with-Telescopic-Pole-Double-Disc-Head-Window-Facade-Washing-Electric-Power-Source.jpg_Q90.jpg (94.21 KiB) Zobrazeno 3186 x
Hd341be75029f4dd2968c98abe2bcaf3bm.jpg
Hd341be75029f4dd2968c98abe2bcaf3bm.jpg (72.65 KiB) Zobrazeno 3186 x
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Jak čistit fotovoltaický panel? Případně proč, čím a jak často?

Příspěvek od Noparasito »

MisakP píše: úte srp 02, 2022 2:32 pm Nazdar solárníci :). Otevírám další, pro mě typické téma (někdo říká, že často řeším kraviny :) "Jak čistit fotovoltaický panel". Případně si rovnou říct, proč ho čistit, jak často a jaké to má pozitiva či negativa.

Moc informací jsem o tom nenašel, ale vzhledem k tomu že to řeším pro vlastní potřebu, rozhodl jsem se podělit o nasbírané informace. Pokud s něčím nesouhlasíte a umíte diskutovat věcně a konstruktivně, rád si poslechnu váš názor. Nejvděčnější ale budu za vaše reálné zkušenosti, případně rovnou měřením podložená fakta. ;).

Prolétl jsem doporučení výrobců panelů, trocha českého a zahraničního internetu a můj pohled na celou věc je takováto.

Teorie
Čím čistější panel je, tím větší výkon má za stejných světelných podmínek na stejné místě. To samé platí i pro živostnost panelu, jelikož špína, která se může nahromadit ve spodních okrajích, může v extrémních případech vést až k fyzickému poškození panelů kvůli tzv. "hot spot". Tolik k rychlé teorii, ze které vyplývá že čistý panel jé žádaný :twisted:

Realita
Osobně jsem ještě neviděl nikoho, kdo by své fotovoltaikcé panely čistil. Může to být z neznalosti, lenivosti a nebo jednoduše náklady na čištění mohou být někdy vyšší, než okamžité přínosy (panely se špiní stále dokola). Navíc panely bývají hůře dostupné atd. Jedinou výjimkou jsou snad fotovoltaické pole, kde si dokážou vše přepočítat na zisk a hned se rozhodnout, zdali čistit, neb ne. :mrgreen:

Co se mi tedy podařilo zjistit
  1. má smysl mít panely čisté? Ano :)
  2. čistí se reálně panely? Většinou ne
  3. dokáže se panel vyčistit sám? Částečně ano, záleží na míře znečištění, sklonu panelu a četnosti dešťových přeháněk, které nečistotu dokáží víceméně smýt
  4. může být čištění panel nebezpečné? Ano, jelikož většinou panel bývá na vyvýšených místech, kde hrozí nebezpečí pádu, ne každý ví jak správně panel čistit a může si jej nevratně poškodit, navíc v případě poškození panelu, může hrozit úraz elektřinou
  5. má špinavý panel menší výkon? Určitě ano a někde uvádějí až o 30 %
Video o čistění https://www.youtube.com/watch?v=JpB6O1lgubA&t=3s
Trocha dalších informací jsem našel tady https://www.greenconvergence.com/blog/2 ... cleaning-/ ale studii od "National Renewal Energy Laboratory" se mi ještě nepodařilo najít. A tady to jedna firma čistí profesionálně https://www.solar-panel-cleaners.com/wh ... ar-panels/ (i včetně speciálních strojů)

A malá ukázka běžného znečištění panelů
Půjčeno od uživatele solarfora "Noparasito"
Obrázek
Jsem rad za pouziti meho realneho fota.
Jiz neni aktualni. Prave to znecisteni me stvalo.
Je v prestavbe na konstrukci "zubovou".
Sice mene panelu a nutno zavetrovat, ale prave to cisteni odpadne.
Takze za me, ano cistit.
Ale jen pokud to prinese realne vysledky.
A pokud mate v okoli, piskovnu, obalovnu, skladku tak radsi panely proste na "plocho" nedavat.
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: Jak čistit fotovoltaický panel? Případně proč, čím a jak často?

Příspěvek od vata »

První roky jsem své panely skutečně občas čistila (alespoň ty dostupné). Prostě tím udělátkem na skla, mírně mýdlovým roztokem. Snad to mělo i efekt, ale byl tak malý, že se mi jej nepodařilo objektivizovat. Déšť to vyřeší stejně a možná i lépe - s vyjímkou situace, kdy dostal nějaký větší pták nad panelem průjem. Poslední leta se v čase, který věnuju elektrárně, vyzbrojuju spíš pilkou - taková přerostlá ostružina nebo šíp, to už je na datech skutečně vidět :)
nextclick

Re: Jak čistit fotovoltaický panel? Případně proč, čím a jak často?

Příspěvek od nextclick »

Petře to máš jako se včelama. Když začínáš, tak do nich lezeš furt. Po čase jseš rád, že do nich nemusíš.
V ČR je minimální prašnost a běžně naklopené panely se čistí sami. Ani velké solární parky to pravidelně nečistí. Zaznamenal jsem že v oblastech kde je víc sucho a jsou blíž rovníku a tedy panely dávají víc vodorovně je čištění panelů už ekonomicky podložené. A jede tam reálný obchodní model.
Před cca 5 lety jsem viděl, že tu efektivitu řešila nějaká česká vejška. Ale k čemu došli už nevím.
Osobně jsem měřil silně pylem zaprášené panely. Po ostříknutí hadicí se výroba prakticky nezměnila. Neodkázal jsem změnu odlišit od běžné změny.

Naopak je zde riziko že částečky prachu při šmudlání nějakým smetákem poškrábou sklo a na rýhách se bude držet prach o to víc.
Schválně si spočítej jak dlouho čistíš panely a vynásob to hodinovkou tvé "výplaty" a zkus dopočítat kolik to vyrobilo navíc kWh.
To mi zajímavější přijde urychlení odtávání sněhu v zimě. Elon to v solarcity pry nějak řeší krátkodobým ohřevem panelů. Ale snad to je i propojené s předpovědí počasí aby se ohřívali panely jen když to dává energetický smysl.
Odpovědět

Zpět na „Panely“