Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Moderátor: MisakP

MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od MisakP »

Ahoj solárníci, jdu se podělit o zkušenosti, případně podnítit konstruktivní diskuzi. Budu stavět domeček, kterému říkám "Dům Zítřka", kde jednou z klíčových vlastností bude co největší soběstačnost (byť ne za každou cenu). Brzo kolem toho vzniknou dva weby, jde se budu podrobněji dělit o nápady, úspěchy ale i nezdary s cílem inspirovat. Jeden web čistě jen o domě DumZitrka.cz a druhý bude online magazín o celkovém přístupu k soběstačnosti, decentralizaci a smartu SvetZitrka.cz.

Jelikož se bude jednat o úplně nový dům, je to skvělé v tom, že ještě "jde udělat úplně vše", ale taky velký problém, "že jde ještě udělat úplně vše" :). Takže mnohdy se kvůli jedné změně, jedné myšlence, předělává celý dům. Naštěstí jen na papíře a v době arch. studie a ne v projektu. Nedej bože něco bourat a předělávat. Hold úděl perfekcionistických magorů, jako jsem já :twisted: :roll:.

Domeček bude mít sedlovou střechu, se sklonem 40°, kdy jeho fotovoltaická část je otočena na jih (přesně 26,93° odklon od skutečného jihu) o celkovém výkonu 20 640 Wp (48x430 Wp). Budou použit nový typ HJT panelů od firmy REC solar, konkrétně REC Alpha PURE-R.

Primárně se bude jednat o ostrovní systém, ale Victron komponenty na kterých to chci stavět, budou umět i hybrid. Uvidíme jaká bude situace v době realizace domu a podle toho se finálně rozhodne. Minimálně se ale počítá s výměnou přebytků se sousedy v rámci vlastního power gridu, nabíjení elektromobilů a případně někdy v budoucnu, až to technologicky bude dávat smysl, dlouhodobé ukládání (např. do vodíku, nebo použití vanadium redox baterie). Krátkodobě se ale už teď počítá s ukládáním do 48V baterií s cca 20 kW.

Spotřebičů, bude hodně: tepelné čerpadla, chytrý dům, elektro auto, kořenová čistička, aquaponický systém atd., ale o tom podrobněji v jiném vlákně. Stejně pak do jiného vlákna tady rozepíšu i automatizaci domácnosti postavenou na HomeAssitant. El. nároky celého baráku v tuto chvíli ještě nemám spočítané, jelikož finalizuju konkrétní komponenty. Ale hrubě odhaduji, že někde kolem 10-20 kW za den.

Aktuálně to vypadá, že panely a jejich stringy budou po dvou panelech. Původně jsem předpokládal že po 3, ale když jsem si udělal tabulku níže, zdá se, že ekonomicky je smysluplnější dát 2 panely do stringu. Kdy použiju 24 regulátorů "MPPT solární regulátor Victron Energy BlueSolar 150/35" a o něco více kabeláže při instalaci.

Instalační mezery budou vodorovné, primárně kvůli designu a spodní strana panelů, bude mít speciální uchycení, aby úchyty nebyly vidět (budou pod panelem). Zbytek už klasické Ω v černé barvě. V tomto povedení panely sice nebudou tak pěvně uchyceny, z pohledu tlaku/vztlaku, ale jsem s tím smířený.

Stále o tom vím prd, ale klidně se ptejte, rozporujte, navrhujte, diskutujte :worker: Co budu vědět, poradím, co bude blbě, upravím, co se bude líbit, rád inspiruju. Na celém domečku s námi makají šikovní architekti z lichy-mizera.cz, tak případně část dotazů může mířit i tam.
fotovoltaika dům zítřka.jpg
fotovoltaika dům zítřka.jpg (136.11 KiB) Zobrazeno 4864 x
MPPT Victron1.jpg
MPPT Victron1.jpg (308.65 KiB) Zobrazeno 4555 x
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od redcrown »

Jaký je rozpočet celého domu se zmíněnými fíčurami?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Atman
Příspěvky: 97
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Atman »

Malé mppt victron sa nevedia sami ani vzdialene odpájať a riadiť výkon. Až tie s ve.can od 70A vyššie sú pekne všetky prepojené spolu s meničom, bms a všetko spolu komunikuje, nastavujú sa naraz jediným klikom všetky a rovnako naraz sa prepínajú na abs,bulk a float.
24 kúskov bez komunikácie ti budú jeden vo floate, druhý v bulku podľa presnosti merania, odporov vodičov a pod.
Navyše tie s ve.can majú v sebe zabudované aj vzdialené bezpečné vypnutie pod záťažou napr. na riadenie od bms. Osobne by som práve z týchto dôvodov už do iných nešiel. Ja mám 150/35 a je s tým opruz, aby ho bms pri hraničnom napätí na nejakom článku odpojila, musí mať na výstupe výkonové dc relé, vypnúť sa nedá. Neviem si tiež predstaviť ako budeš nastavovať 24 mppt, prípadne ak budeš mať nekomerčný batterypack, ako budeš pri občasnej ekvalizácii dvíhať napätie. Navyše mám pocit že tie malé hrejú o poznanie viac ako väčšie, 150/35 pri 35A a orezávaní (panely mi dajú cca 38A) na zadnom chladiči sa nedá udržať prst.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Diablo007 »

Budu předpokládat že půjde do liion tedy bulk a ekvalizaci nebude řešit
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od NESKOM »

Za mě připomínky:
hraješ si s designem a ekologií a máš v plánu 2 chyby:
Design: half cut pokud máš na střeše panely vedle sebe vodorovně a svisle, vypadá to fakt blbě. Neřeknu na vesnické stodole kde chce pan Vohnout jen ušetřit a vše ostatní je mu jedno. Ale tady tě to bude bít do očí pokaždé když zvedneš zrak. Já nejsem estét a nelíbí se mi to takže se to nebude líbit ani tobě.
Ekologie: ani neuvažuj o redox baterii. Byl jsem u její havárie kde prasklo jakési těsnění, celý obsah vytekl do trávy kde to ještě po několika letech smrdí a tráva tam nerost. To fakt nechceš mít doma!
O vodíku, pokud nebydlíš na samotě ani neuvažuj.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Noparasito »

Za me osobne v jeho pripade je ten "neesteticky" precin v podobe orientace panelu rozbitej tema oknama.
Ale asi by to chtelo opravdu poskladat s realnyma "dyzajnama" panelu, aby to vyniklo, jestli je to opravdu tak nesnesitelne "mimo"
Ale poznamka je to vecna👍, o tom zadna.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od NESKOM »

A připomínka z technologického pohledu:
NN stringy patří na chatičku na přehradě. Na RD patří 500V stringy a hybridní měnič protože nechávat přebytky na střeše je neekologické. Radši je pustím do sítě bez ohledu na profit. O to míň se někde jinde na druhém konci Evropy spálí uhlí.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Diablo1st »

24 mppt reglov? :o To akože fakt?

Radšej by som použil 4x 150/100 alebo 4x 250/100, príp. 4x 450/100 alebo 2x 450/200.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od MisakP »

Díky za vaše postřehy. Vážím si, že mi věnujete čas a dělíte se o zkušenosti.
redcrown píše: pon srp 08, 2022 7:24 pm Jaký je rozpočet celého domu se zmíněnými fíčurami?
Dělat v dnešní turbulentní době rozpočty, kdy ceny materiálu ročně rostou o desítky procent a z druhé stany nám finance skokově ukusuje rostoucí inflace je trochu magie. Ale nějakou představu mám. Když mi upřesníš, proč se na rozpočet ptáš, určitě ti dokážu lépe odpovědět.

Atman píše: pon srp 08, 2022 8:17 pm Malé mppt victron sa nevedia sami ani vzdialene odpájať a riadiť výkon. Až tie s ve.can od 70A vyššie sú pekne všetky prepojené spolu s meničom, bms a všetko spolu komunikuje, nastavujú sa naraz jediným klikom všetky a rovnako naraz sa prepínajú na abs,bulk a float.
24 kúskov bez komunikácie ti budú jeden vo floate, druhý v bulku podľa presnosti merania, odporov vodičov a pod.
Navyše tie s ve.can majú v sebe zabudované aj vzdialené bezpečné vypnutie pod záťažou napr. na riadenie od bms. Osobne by som práve z týchto dôvodov už do iných nešiel. Ja mám 150/35 a je s tým opruz, aby ho bms pri hraničnom napätí na nejakom článku odpojila, musí mať na výstupe výkonové dc relé, vypnúť sa nedá. Neviem si tiež predstaviť ako budeš nastavovať 24 mppt, prípadne ak budeš mať nekomerčný batterypack, ako budeš pri občasnej ekvalizácii dvíhať napätie. Navyše mám pocit že tie malé hrejú o poznanie viac ako väčšie, 150/35 pri 35A a orezávaní (panely mi dajú cca 38A) na zadnom chladiči sa nedá udržať prst.
To s tou synchronizací MPPT regulátorů je dobrý postřeh, díky za nej. Victron se teprve učím, tak je dost pravděpodobné, že bude existovat elegantnější řešení a rád se nechám poučit/dovzdělat. Původně jsem tam měl v plánu použít regulátory s Ve.Can, ale ta cena? Při tomto počtu by to šlo o cca 400 tis. jen za ně a to mi přijde šílené. Trochu jsem doufal, že budu moct propojit regulátory přes VE.Direct, ale tak daleko jsem se ještě nedostal. Pokud tě tedy napadá nějaká lepší konfigurace, které je i ekonomicky smysluplná, budu za ní rád.

U toho zahřívání regulátoru, nemám zkušenosti, ale doufal jsem , že to bude přímo úměrné efektivitě, kterou udává výrobce.

Diablo007 píše: pon srp 08, 2022 8:30 pm Budu předpokládat že půjde do liion tedy bulk a ekvalizaci nebude řešit
Jo, aktuálně se počítá s tím, že jako baterie budou použity Li-Ion baterie (vysloužilé Tesla moduly)

NESKOM píše: pon srp 08, 2022 9:28 pm Za mě připomínky:
hraješ si s designem a ekologií a máš v plánu 2 chyby:
Design: half cut pokud máš na střeše panely vedle sebe vodorovně a svisle, vypadá to fakt blbě. Neřeknu na vesnické stodole kde chce pan Vohnout jen ušetřit a vše ostatní je mu jedno. Ale tady tě to bude bít do očí pokaždé když zvedneš zrak. Já nejsem estét a nelíbí se mi to takže se to nebude líbit ani tobě.
Ekologie: ani neuvažuj o redox baterii. Byl jsem u její havárie kde prasklo jakési těsnění, celý obsah vytekl do trávy kde to ještě po několika letech smrdí a tráva tam nerost. To fakt nechceš mít doma!
O vodíku, pokud nebydlíš na samotě ani neuvažuj.
Díky za postřehy. Zkusím nastínit náš pohled, proč je to tak a ne jinak.
1) pokud se někdo rozhodně, že chce celofotovoltaickou střechu jako já, tak velikost střechy určuje velikost domu, ne naopak jak je to běžné. Navíc v tomto konkrétním případě, možnosti "jak uspořádat panely", komplikuje hydroponické okno. Rozměry okna se dají změnit, ale nenašli jsme jiné a vhodnější uspořádání těchto panelů, tak aby se nemusel rozšiřovat dům, což není žádané.

Taky bych byl radši, kdyby byly panely v jednom směru a souhlasím, že by to asi vypadalo lépe, ale viz. výše. Budu se muset spolehnout na to, že tyto AllBlack panely, budou vypadat dobře i v tomto provedení. A souhlasím s "Noparasito" že ono potenciálně škaredé, by mělo do značné míry eliminovat právě hydroponické okno.

2) slovo ekologie z mojí strany ani jednou nepadlo, proč myslíš že si na ní hraju? Ale obě varianty, jak vodík, tak redox baterie jsou jedny z variant vzdálení budoucnosti. Aktuálně se na ně udělá jen příprava, aby se pak například nemusel provrtávat základní deska, ale o instalaci zatím neuvažuji. Ale zkušenosti ani s jedním nemám, takže díky za varování.

Noparasito píše: pon srp 08, 2022 10:02 pm Za me osobne v jeho pripade je ten "neesteticky" precin v podobe orientace panelu rozbitej tema oknama.
Ale asi by to chtelo opravdu poskladat s realnyma "dyzajnama" panelu, aby to vyniklo, jestli je to opravdu tak nesnesitelne "mimo"
Ale poznamka je to vecna👍, o tom zadna.
To s tím reálným designem panelů do vizualizace, je asi fakt, ale vzhledem k tomu, že je to "jen" vizualizace, takže i kdybychom je do vizualizace dali, pravděpodobně by to neodpovídalo reálnému dojmu po realizaci.

Jen pro porovnání, níže posílám reálnou fotku, předešlé generace panelů REC Solar Pure, kterou jsem pořídil já, pod určitým, úhlem, určitém osvětlení atd. A můžeš ji porovnat například s fotkou v katalogu výrobce, nebo níže na přiloženém promo obrázku střechy od výrobce, kde jsou panely vidět pod úhlem. A teď babo raď :), jak to bude vypadat na mé střeše v mých podmínkách :).

NESKOM píše: pon srp 08, 2022 10:08 pm A připomínka z technologického pohledu:
NN stringy patří na chatičku na přehradě. Na RD patří 500V stringy a hybridní měnič protože nechávat přebytky na střeše je neekologické. Radši je pustím do sítě bez ohledu na profit. O to míň se někde jinde na druhém konci Evropy spálí uhlí.
Já vím že jsi profík a máš s tím mnohem více zkušeností než já. Pokud mi ale tvé postřehy mají být k užitku, určitě by se hodilo říct "proč". Proč podle tebe na RD patří 500V stringy a ne například 120V?

Tobě fakt dává větší smysl, nenechávat energii na střeše, ale pro její zpracování použít svůj systém o určité životnosti a pak jí zadarmo pouštět do sítě? Proč proboha, vždyť tvůj FV systém, má i určitou životnost a tímto ji dobrovolně zkracuješ. Jako bylo by to sice hezké gesto a v zásadě bych se mu nebránil, ale zatím nejsem v pozici, abych mohl svou elektrárnou živit nerozvážnost někoho druhého.

Diablo1st píše: pon srp 08, 2022 10:23 pm 24 mppt reglov? :o To akože fakt?

Radšej by som použil 4x 150/100 alebo 4x 250/100, príp. 4x 450/100 alebo 2x 450/200.
Jako jo , je jich kotel, ale bohužel i tak to nelogicky vychází nejekonomičtěji. Proč bys použil ty co navrhuješ?
Přílohy
rec00015_images_block7_0.jpg
rec00015_images_block7_0.jpg (610 KiB) Zobrazeno 4722 x
PXL_20220802_065621295.jpg
PXL_20220802_065621295.jpg (1.2 MiB) Zobrazeno 4722 x
PXL_20220802_065408708.jpg
PXL_20220802_065408708.jpg (1.33 MiB) Zobrazeno 4722 x
nextclick

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od nextclick »

Je prima, že jsi se rozhodl to takto sdílet. V době, kdy desetitisíce majitelů domů minimálně na okamžik zvažují FVE to je fajn počin.
To množství MPPT mne také trošku překvapuje. Předpokládám, že hlavní důvod je ceník victronu a ne technický důvod.
Také bych ti asi doporučil zvážit všechnu komunikaci táhnout po drátu. Ale to je jen moje blbá zkušenost s wifinou na goodwe. Třeba to Victron má dobrý. Ale určitě bych se jich ptal jestli není problém s 24 BT zařízeníma (v tomto množství si už určitě na pásmu budou konkurovat a otázkou je co se stane s komunikací, když přijde do technické místnosti člověk co si valí do hlavy nějaký stream do BT sluchátek)
Ty MPPT budeš mít kde? Svedené to technické místnosti? Neprodraží se ti kabeláž protože vše krát 24?
Půl roku budeš mít velké přebytky. V ostrově je budeš nějak spotřebovávat? Krypto? :)

Ty 500V stringy ti šetří kabeláž, ale zase při poruše či zastínění způsobí větší skok v dodávaném výkonu. Jinak vyšší napětí stringů je i lepší co se týče efektivity přemeny na AC 230V. Dolů se se napětí snižuje lépe. Aniž bych to nějak studoval tak se ceou dobu domnívám, že nejefektivnější napětí stringů je někde kolem 330V pro jednofázový rozvod a 570V pro 3f rozvod. (protože Uef x 1,414)
Jakou krytinu budeš mít pod panely? Pozink poplastovaný plech?
Atman
Příspěvky: 97
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Atman »

Pozrel som si detailne tú tvoju tabuľku a teda fakt čumím akú má victron cenovú politiku. V tom smere sú tvoje ekonomické úvahy správne, sú tam fakt šialené rozdiely. Takto zhrnuté a porovnané som to ešte nevidel. Cez ve.direct sa to dá na pospájať do nejakého GX zariadenia (CCGX, venus, cerbo) pospájať cez usb, takže nejaký 24 usb hub s napájaním a je otázne ako by to fachčilo. To by si mal preveriť dotazom na victroňáckej stránke technickej podpory.
Ale pozri si cenu káblov ve.direct to usb - cca 700CZK , vynásob x24 a hneď budeš inde. Na ve.can si urobíš sieťové káble na mieru kus za 25CZK (+ kúpiť krimpovacie kliešte za 400CZK)
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Diablo1st »

Fakt si neviem predstaviť káblovať tých 24ks mppt. Veď to zaberie pol steny! Ak k tomu pripočítate ešte káble, poistky, odpojovače tá cena ešte narastie. O dátovej komunikácii ani nevravím. Toľko kusov jedine cez CAN zbernicu, neviem či cez BT by to vôbec išlo zosynchronizovať.

Navyše ako ste rátali, že Vás to víde najlacnejšie? Keď zoberiem ceny od oficiálneho distribútora Victron Neosolar.sk:
Victron Smartsolar 150/35 - kus 353,93€ čo pri 24ks je 8500€
Victron Smartsolar 250/100 - kus 1028€, čo pri 4ks je 4112€
Victron Smartsolar 450/200 - kus 2474,54€, čo pri 2ks je 4950€
Alebo zle rátam?

Podľa mňa by stačili aj 3ks tých 250/100 a zapojiť ich 4x4, 2S konfiguráciu by som nechcel na streche káblovať. Ale to je len môj skromný názor ;)

A na 20kWp pole je 20kWh batéria troška málo. To by chcelo aspoň dvojnásobok, aby tá batéria aj čosi vydržala.

EDIT: Teraz som sa lepšie pozrel na tie panely, zapojenie 4S nebude možné, na 250V mppt max. 3S. Takže, pri 3ks 250/100 by to bolo 2x 3S5P + 1x 3S6P.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od MisakP »

nextclick píše: úte srp 09, 2022 1:41 pm Je prima, že jsi se rozhodl to takto sdílet. V době, kdy desetitisíce majitelů domů minimálně na okamžik zvažují FVE to je fajn počin.
To množství MPPT mne také trošku překvapuje. Předpokládám, že hlavní důvod je ceník victronu a ne technický důvod.
Také bych ti asi doporučil zvážit všechnu komunikaci táhnout po drátu. Ale to je jen moje blbá zkušenost s wifinou na goodwe. Třeba to Victron má dobrý. Ale určitě bych se jich ptal jestli není problém s 24 BT zařízeníma (v tomto množství si už určitě na pásmu budou konkurovat a otázkou je co se stane s komunikací, když přijde do technické místnosti člověk co si valí do hlavy nějaký stream do BT sluchátek)
Ty MPPT budeš mít kde? Svedené to technické místnosti? Neprodraží se ti kabeláž protože vše krát 24?
Půl roku budeš mít velké přebytky. V ostrově je budeš nějak spotřebovávat? Krypto? :)

Ty 500V stringy ti šetří kabeláž, ale zase při poruše či zastínění způsobí větší skok v dodávaném výkonu. Jinak vyšší napětí stringů je i lepší co se týče efektivity přemeny na AC 230V. Dolů se se napětí snižuje lépe. Aniž bych to nějak studoval tak se ceou dobu domnívám, že nejefektivnější napětí stringů je někde kolem 330V pro jednofázový rozvod a 570V pro 3f rozvod. (protože Uef x 1,414)
Jakou krytinu budeš mít pod panely? Pozink poplastovaný plech?
Technické řešen je jedna věc, ale pak člověk zjistí že ekonomicky to moc nevychází. Takže ano, to velké množství regulátorů je dáno hlavně cenou možných technických variant, které v tomto případě mohou fungovat. Viz. tabulka.

Veškerá komunikace bude v kabelech, pokud to jen trochu půjde :). BT mi tam tady nedává smysl, navíc regulátory s BT celý systém ještě více prodražují a nic extra nepřinášení.

JJ vše bude svedené do technické místnosti. Jo, kabeláž se určitě prodraží, ale u primárně zamýšleného ostrovu, je žádané mít co nejvíce sekcí, pro případ, že přijde porucha (sekce) a systém by měl lépe pracovat i s případným stínem.

Ohledně přebytků, určitě bude kaskáda co s nimi. Ale ve stručnosti, prvně prvně vlastní spotřeba, pak vlastní akumulace (krátkodobá a do budoucna dlouhodobá), pak případně spotřeba lidí v okolí a poslední možnost DS.

Atman píše: úte srp 09, 2022 2:25 pm Pozrel som si detailne tú tvoju tabuľku a teda fakt čumím akú má victron cenovú politiku. V tom smere sú tvoje ekonomické úvahy správne, sú tam fakt šialené rozdiely. Takto zhrnuté a porovnané som to ešte nevidel. Cez ve.direct sa to dá na pospájať do nejakého GX zariadenia (CCGX, venus, cerbo) pospájať cez usb, takže nejaký 24 usb hub s napájaním a je otázne ako by to fachčilo. To by si mal preveriť dotazom na victroňáckej stránke technickej podpory.
Ale pozri si cenu káblov ve.direct to usb - cca 700CZK , vynásob x24 a hneď budeš inde. Na ve.can si urobíš sieťové káble na mieru kus za 25CZK (+ kúpiť krimpovacie kliešte za 400CZK)
Cena instalačního materiálu, specializovanách kabelů atd. může e ekonomickou části rozvahy "jak to udělat" ještě pořádně zahýbat. Jdu ale krok po kroku a rozhodně to ještě proberu se samotným Victronem.

Diablo1st píše: úte srp 09, 2022 3:15 pm Fakt si neviem predstaviť káblovať tých 24ks mppt. Veď to zaberie pol steny! Ak k tomu pripočítate ešte káble, poistky, odpojovače tá cena ešte narastie. O dátovej komunikácii ani nevravím. Toľko kusov jedine cez CAN zbernicu, neviem či cez BT by to vôbec išlo zosynchronizovať.

Navyše ako ste rátali, že Vás to víde najlacnejšie? Keď zoberiem ceny od oficiálneho distribútora Victron Neosolar.sk:
Victron Smartsolar 150/35 - kus 353,93€ čo pri 24ks je 8500€
Victron Smartsolar 250/100 - kus 1028€, čo pri 4ks je 4112€
Victron Smartsolar 450/200 - kus 2474,54€, čo pri 2ks je 4950€
Alebo zle rátam?

Podľa mňa by stačili aj 3ks tých 250/100 a zapojiť ich 4x4, 2S konfiguráciu by som nechcel na streche káblovať. Ale to je len môj skromný názor ;)

A na 20kWp pole je 20kWh batéria troška málo. To by chcelo aspoň dvojnásobok, aby tá batéria aj čosi vydržala.

EDIT: Teraz som sa lepšie pozrel na tie panely, zapojenie 4S nebude možné, na 250V mppt max. 3S. Takže, pri 3ks 250/100 by to bolo 2x 3S5P + 1x 3S6P.
Klidně se může stát že mám někde ve výpočtech chybu. Pokud někdo našel, budu rád, když dá vědět. Ale když jsem konkrétní parametry panelů zadal sem (ekvivalent jejich excel vzorečku) a prošel si všechny možné varianty + k tomu zohlednil pořizovací cenu a potřebné množství, vyšlo mi to takto hloupě viz tabulka :(. Tady vám tu tabulku sdílím, pro případ, že by se někomu hodila celá, nebo v ní naopak našel chybu. (nemůžete jí sice upravovat, ale komentovat ano.)

20 kWh je určitě málo, na tak velkou FV. Co jsem to počítal podle evropské FV kalkulačky, ideální velikost je někde kolem 100 kWh. Takže v budoucnu buď přikoupím, nebo jako baterii budu využívat elektroauto, která bude mít kolem 75 kWh a snad v té době už i s možnosti "vehicle to home".
Kostěj
Příspěvky: 136
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Kostěj »

MisakP píše: úte srp 09, 2022 5:55 pmKlidně se může stát že mám někde ve výpočtech chybu.
No nevím. Zamlada jsem byl excelem fascinován (no dobře, tehdy excel ještě nebyl, Quattro Pro), ale pak se mi ho podařilo párkrát nakrmit nesmyslama, uřízl jsem si ostudu a já si na něj začal dávat bacha. Kontroluju prostě výstupy kalkulačkou. Tady mi není jasné, proč na obsluhu 48 panelů á 430W (20.6kW výkon) je potřeba 24 měničů o výkonu 2kW (celkem 48 kW výkon).
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od redcrown »

A já bych zase ze své zkušenosti řekl, že pro 20kWp střechu stačí cca. 10-12kW regulátorů. Např. u mého VT80 můžu připojit myslím něco kolem 10kWp. to by znamenalo zhruba 2-3ks VT80 po cca. 15tis. = 45tis, přes komunikaci CAN můžu nabíjet jakkoli velkou/malou baterku a kde je problém? Pro ostrovní provoz je zde trojitá záloha pro případ poruchy..... Položím dalších 10kWp na střechu, připojím jednu další VT80 a jede se dál. Nevím, na co by kdo potřeboval z 20kWp nabíjecí výkon 20kW. OK, pro euto je to snad jediná výjimka.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od NESKOM »

Na RD patří podle mě VN stringy protože chceš mít instalaci jednoduchou a bezpečnou. Jednoduchost je že povedeš 4 dráty místo cca 20. Budeš mít jednoduchou instalaci se 4 pojistkovkami a přepěťovkami. Čím více různých spojů, montovaných součástí, jako jsou pojistkovky, odpínače, svorky, atp, tím větší riziko a nebezpečnost. O ceně se ani nebavíme...
Jak psak kodl: člověk chce stavět elektrárnu aby sloužila a ne se stát trvalým strojníkem který jí udržuje v chodu. Proto musí být jednoduchá abys, když nebudeš doma, i po telefonu donavigoval členy rodiny jak elektrárnu oživit a co mají odpojovat při bouřce.
Pokud bude někdo argumentovat požárem z VN oblouku tak není důvod. jediné kritické místo jsou konektory a pokud se použijí kvalitní a správně se zakrimplují tak vydrží desetiletí.
O bezpečnosti je také že vysokoproudých instalací bude minimum - u 48V baterie spoj mezi měničem a baterií.
Nejsem zrovna příznivec VN baterií ale stává se to standardem. Vývoj jde kupředu takže možná měnič s VN baterií kterou tady z diskutujících má málokdo a všichni máme 48V baterky protože jsme stavěli elektrárny v době kdy VN baterie ještě neexistovaly. NN baterie je ale jednoduchá, nemusíš mít složitý silostroj s hromadou ovládacích a monitorovacích kurvítek která se vyserou v tu nejnevhodnější chvíli.
K baterii. Nejsem si jistý že 12S sestavy liion baterií z Tesly půjdou připojit ke každému měniči. Určitě na ně pojede Studer/Fangpusun, možná omezeně některé Victrony ale kvůli malému napětí nedají štítkový výkon. Pokud se ti je povede zprovoznit tak dej vědět jak jsi k tomu měniče přiměl.

Nikdy jsem tě nenabádal abys pouštěl přebytky zadarmo do sítě. Brzy ti za ní všichni obchodníci rádi zaplatí. S opotřebením si nelam hlavu. Měniče jsou na to stavěné a naopak u panelů je záhodno je zatížit protože se tolik nepřehřívají a nedegradují.
A prostě si myslím že energie bude vzácná a každá kWh co se z FVE pošle do DS rezultuje že se někde v uhelce nebo plynovce nespálí palivo. No a že si na tom někdo přirazí marži... no to je život, to dělá každý obchodník můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat ale prostě to tak je.
Mimochodem, soběstačnost je cestou do středověku. To co pohání lidstvo kupředu je dělba práce. Pokud chceš srovnání tak se srovnej Severní koreu s jejich politikou soběstačnosti čhučche a Jižní Koreu jako otevřenou zemi.
Howgh!
Naposledy upravil(a) NESKOM dne úte srp 09, 2022 10:27 pm, celkem upraveno 1 x.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Diablo1st »

Tých chýb vo výpočtoch tam je viacej.

Prvý je počet regulátorov, ako podotkol Kostej.
Druhý je v celkovej sume. Riadky 22-25 násobíte stále číslom v bunke D30, čo je číslo 24. Takže toto je totálny nezmysel. 24ks RS450/200 tak to už hej :lol:

Takže naspäť do reality. Pre 48ks Vašich 430Wp panelov treba:
12ks 150/35 v konfigurácii 2S2P - cena 4250€
4ks 150/85 v konfigurácii 2S6P - cena 3050€
3ks 250/100 v konfigurácii 2x3S5P, 1x3S6P - 3085€

Ak by ste zobrali 4ks 150/85 tak je maximálny prúd do batérie, čo vedia dodať, 4x85=340A! Čiže na toto treba dimenzovať aj batériu. Odporúčam 3x280Ah batériu.

Tretia chyba v exceli je cena za baterky. Máte tam cenu 80k Kč bez dph za 40kWh! Ja som dal za 14kWh zo všetkým 2400€, čo je cca. 60k Kč.
Štvrtá chyba, chcete ostrov s toľkými spotrebičmi len s jedným 5kVA Multiplusom? FVE za také prachy by si už zaslúžila ešte minimálne jeden ak nie rovno dva.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od redcrown »

NESKOM píše: úte srp 09, 2022 10:16 pm Mimochodem, soběstačnost je cestou do středověku. To co pohání lidstvo kupředu je dělba práce. Pokud chceš srovnání tak se srovnej Severní koreu s jejich politikou soběstačnosti čhučche a Jižní Koreu jako otevřenou zemi.
Howgh!
Tady je potřeba dodat, že to je pohled spíš ekonomický. Pokud si někdo unavený tímhle nehezkým konzumním světem a zaměstnáním v nadnárodní korporaci dopřeje trochu té soběstačnosti - alespoň životní prostor, vlastní bydlení, lokální zdroj tepla, vlastní vodu a elektřinu, JE TO K NEZAPLACENÍ!!! a to bez ohledu na to, co dělají v jedné nebo druhé Korei:)
Naposledy upravil(a) redcrown dne úte srp 09, 2022 11:02 pm, celkem upraveno 1 x.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od redcrown »

MisakP píše: úte srp 09, 2022 1:12 pm
redcrown píše: pon srp 08, 2022 7:24 pm Jaký je rozpočet celého domu se zmíněnými fíčurami?
Dělat v dnešní turbulentní době rozpočty, kdy ceny materiálu ročně rostou o desítky procent a z druhé stany nám finance skokově ukusuje rostoucí inflace je trochu magie. Ale nějakou představu mám. Když mi upřesníš, proč se na rozpočet ptáš, určitě ti dokážu lépe odpovědět.
Jen mě to tak zajímá. Nechtěl jsem slyšet nic přesného, ale třeba 5, 8, 12, 15 mil, nebo tak něco. Je to takový určitý způsob jak spolu s plynoucím textem si člověk skládá obraz a dokáže se lépe vcítit do protistrany a možná lépe poradit nebo reagovat. Nehledej za mou otázkou nic špatného. Mě jen život naučil, že člověk má nějakou kapacitu a za ten zatraceně krátký život se dá stihnout jen omezené množství věcí. Ty jsi si podle mého prvního úsudku zabral pěkný štráfek témat a práce. Snad se ti to vše podaří.
Naposledy upravil(a) redcrown dne úte srp 09, 2022 11:02 pm, celkem upraveno 1 x.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od redcrown »

MisakP píše: úte srp 09, 2022 1:12 pm Jen pro porovnání, níže posílám reálnou fotku, předešlé generace panelů REC Solar Pure, kterou jsem pořídil já, pod určitým, úhlem, určitém osvětlení atd. A můžeš ji porovnat například s fotkou v katalogu výrobce, nebo níže na přiloženém promo obrázku střechy od výrobce, kde jsou panely vidět pod úhlem. A teď babo raď :), jak to bude vypadat na mé střeše v mých podmínkách :).
Můžu potvrdit, nainstaloval jsem taky all black panely, udělal jsem všechno příslušenství černé a je to na černém tegalitu. Za různých světelných podmínek je ten předěl hálfcutu vidět relativně málo. Sám jsem se toho hodně bál, protože se mě osobně nelíbí. Rozhodně bych ale tyto panely nedával naležato, můj názor.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od MisakP »

Ty jo chlapi, já jsem pako :stupidme:

Jasně že jsem měl chybu ve výpočtu. Úplně mi vypadlo zohlednit paralelně zapojené stringy :roll: . Tabulka v prvním postu upravena. Omlouvám se a díky za upozornění. Tím se nám to celé zjednodušuje ;) . Tabulku jsem upravil. Komunikace bude probíhat přes Ve.Can. Teď to vychází na 3, nebo 5 MPPT regulátorů, podle typu a počtu panelů ve stringu. Z pohledu ceny vychází string po třech panelech obdobně, jako po dvou, ale po třech se dá ušetřit za kabeláž a jištění. Takže asi zůstanu u 3 panelu na string. Než to ale finálně rozseknu, rozkreslím si to včetně kabeláže a optimálního pracovního bodu regulátorů. Tentokrát snad už bez chyby ve výpočtu.

NESKOM píše: úte srp 09, 2022 10:16 pm Na RD patří podle mě VN stringy protože chceš mít instalaci jednoduchou a bezpečnou. Jednoduchost je že povedeš 4 dráty místo cca 20. Budeš mít jednoduchou instalaci se 4 pojistkovkami a přepěťovkami. Čím více různých spojů, montovaných součástí, jako jsou pojistkovky, odpínače, svorky, atp, tím větší riziko a nebezpečnost. O ceně se ani nebavíme...
Jak psak kodl: člověk chce stavět elektrárnu aby sloužila a ne se stát trvalým strojníkem který jí udržuje v chodu. Proto musí být jednoduchá abys, když nebudeš doma, i po telefonu donavigoval členy rodiny jak elektrárnu oživit a co mají odpojovat při bouřce.
Pokud bude někdo argumentovat požárem z VN oblouku tak není důvod. jediné kritické místo jsou konektory a pokud se použijí kvalitní a správně se zakrimplují tak vydrží desetiletí.
O bezpečnosti je také že vysokoproudých instalací bude minimum - u 48V baterie spoj mezi měničem a baterií.
Nejsem zrovna příznivec VN baterií ale stává se to standardem. Vývoj jde kupředu takže možná měnič s VN baterií kterou tady z diskutujících má málokdo a všichni máme 48V baterky protože jsme stavěli elektrárny v době kdy VN baterie ještě neexistovaly. NN baterie je ale jednoduchá, nemusíš mít složitý silostroj s hromadou ovládacích a monitorovacích kurvítek která se vyserou v tu nejnevhodnější chvíli.
Díky moc za vysvětlení. Já se těch VN stringů vždycky trochu bál. Ale rozhodně mám ještě o čem přemýšlet. Ta instalace i instalační materiál by se rozhodně zjednodušil, jak píšeš. Cenově to ale za regulátory vyskočí o polovinu nahoru. Fakt myslíš, že se vyplatí zaplatit 70 tis. za MPPT navíc, místo třeba stejné investice do zvětšení baterií? Ale hádám, že až si podrobně rozkreslím i instalaci, najdu na to odpověď sám :).

NESKOM píše: úte srp 09, 2022 10:16 pm K baterii. Nejsem si jistý že 12S sestavy liion baterií z Tesly půjdou připojit ke každému měniči. Určitě na ně pojede Studer/Fangpusun, možná omezeně některé Victrony ale kvůli malému napětí nedají štítkový výkon. Pokud se ti je povede zprovoznit tak dej vědět jak jsi k tomu měniče přiměl.
"Na stole" mi to s Victronem už fungovalo, ale zátěžové testy jsem ještě nedělal. Pokud by tě to ale zajímalo více, rád založím sólo vlákno a můžeme to tam probrat do detailu.

NESKOM píše: úte srp 09, 2022 10:16 pm Nikdy jsem tě nenabádal abys pouštěl přebytky zadarmo do sítě. Brzy ti za ní všichni obchodníci rádi zaplatí. S opotřebením si nelam hlavu. Měniče jsou na to stavěné a naopak u panelů je záhodno je zatížit protože se tolik nepřehřívají a nedegradují.
A prostě si myslím že energie bude vzácná a každá kWh co se z FVE pošle do DS rezultuje že se někde v uhelce nebo plynovce nespálí palivo. No a že si na tom někdo přirazí marži... no to je život, to dělá každý obchodník můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat ale prostě to tak je.
Mimochodem, soběstačnost je cestou do středověku. To co pohání lidstvo kupředu je dělba práce. Pokud chceš srovnání tak se srovnej Severní koreu s jejich politikou soběstačnosti čhučche a Jižní Koreu jako otevřenou zemi.
Howgh!
Aha, tak to jsem tě asi špatně pochopil ;). Ale v tomhle mám priority celkem jasné. Souhlasím, že energie bude čím dál tím vzácnější komodita a bude dávat čím dál tím větší smysl s ní efektivněji nakládat a obchodovat. Jen doufám, že byrokracie v ČR to celé nezabije, jako to dělá doposud.
No a ohledně pohledu na soběstačnost, tam se naše názory hodně různí, ale za mě je to takto v pořádku :sun2: Klidně o tom ale můžeme někdy hodit řeč u piva.

Diablo1st píše: úte srp 09, 2022 10:21 pm Tretia chyba v exceli je cena za baterky. Máte tam cenu 80k Kč bez dph za 40kWh! Ja som dal za 14kWh zo všetkým 2400€, čo je cca. 60k Kč.
Štvrtá chyba, chcete ostrov s toľkými spotrebičmi len s jedným 5kVA Multiplusom? FVE za také prachy by si už zaslúžila ešte minimálne jeden ak nie rovno dva.
Snad nevadí že budu tykat. Ty chyby tam byly, díky za nakopnutí, už by to mělo být OK. Baterie jsou už dané a před nějakou dobou koupené. Kupoval jsem jeden Tesla modul za cca 20 tis. takže to takto nějak vychází.

Ten Multiplus, tam byl jen orientačně abych na to při dalších výpočtech nezapomněl. Ta tabulka totiž ještě nebyla finální celá a nebyla určena ke sdílení. Ohledně střídačů, bych si tam ideálně představoval kaskádu několika různých, zapojených na jedné fázi. A zapínat se podle potřeby. Kaskáda hlavně kvůli vnitřní spotřebě střídačů a případné zastupitelnosti při poruše jednoho z nich. Ale jak píšu, ještě to nemám propočítané a hlavně vyzkoušené, zdali jdou Victrony úplně vypínat a zapínat pomocí SW, jak potřebuji. Máš s tím zkušenosti?

redcrown píše: úte srp 09, 2022 10:57 pm Jen mě to tak zajímá. Nechtěl jsem slyšet nic přesného, ale třeba 5, 8, 12, 15 mil, nebo tak něco. Je to takový určitý způsob jak spolu s plynoucím textem si člověk skládá obraz a dokáže se lépe vcítit do protistrany a možná lépe poradit nebo reagovat. Nehledej za mou otázkou nic špatného. Mě jen život naučil, že člověk má nějakou kapacitu a za ten zatraceně krátký život se dá stihnout jen omezené množství věcí. Ty jsi si podle mého prvního úsudku zabral pěkný štráfek témat a práce. Snad se ti to vše podaří.
Původně jsme nechtěli překročit rozpočet 6 mil. bez technologií. Technologie ještě nebyly vybrané a stále jsou v procesu vybírání, zpřesňování a učení se. Pokud budeme dům stavět většinově svépomocí a hodně to hlídat, doufám že se vejdeme do 7 mil. i s technologiemi. Kdyby to svépomocí nebylo, úplně v pohodě přesáhneme 12 mil.

Díky, ten záběr témat a věcí které je potřeba nastudovat, je opravdu velké množství. Není mým cílem, stát se nejlepší pro konkrétní obory, na to je jak správě píšeš život příliš krátký. Ale vědět o jednotlivých segmentech tolik, abych mohl hledat cesty, jak by spolu mohly symbioticky spolupracovat. Přijde mi totiž, že v dnešní době máme tolik možností a ekonomický a technologický sprint je tak obrovský, že mnohdy si lidé pořizují věci, které nepotřebují a v lepším případě nespolupracují. V tom horším a snad i běžnějším jdou dokonce proti sobě. Což je za mě ultra kravina.
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od luky »

Jeden takový "blázen", co na to měl dost peněz se dá potkat na MyPower. Myslím, že se to (alespoň plány a rozpočtem) dost podobá.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od MisakP »

Díky luky. U Kobry jsem se byl podívat teď nedávno a za mě moc fajn týpek. Je pravda že jsme si dost rozuměli ;)
Ale pokud máš u mě pocit že peníze neřeším, tak to se pleteš. Mým cílem není peníze neřešit, ale naopak dobře investovat :idea: . Ale návratnost nemusí být vždy finanční, jak tady mnozí vynucují.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od NESKOM »

Píšeš že za regulátory zaplatíš dvojnásobek, tedy o 70.000 kč více.
Je to proto že bastlíš elektrárnu pro RD z komponentů určených pro jachtu nebo karavan. Stavíš Dům zítřka tak ho postav z moderních komponentů.
Když chceš mít 20kWp, nebo kolik to plánuješ, použij 3f 10kW hybrid a ještě ušetříš. Nebo 1x hybrid a 1x prostý ongrid s vytěžovačem. Mimochodem např Infinity 10kW se dá opravdu hodně přepanelovat, jeden rok, jsem na něm měl připojeno 50kWp pole.

My jsme tu pořád velmi konzervativní ale když se koukneš na pokrok v technologii tak je možné že za 3 roky žádný Victron existovat nebude. Já vím že je to super stroj s výborným dílenským zpracováním ale to byly telefony od Nokie taky. A jednoválec, stabilní motor Slávia 4hp ve své době také.

A k nechávání energie na střeše abych elektřinu nepustil do sítě a někdo na tom nevydělal: je to stejné jako regulovat teplotu v místnosti otevíráním oken.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Diablo1st »

NESKOM píše: stř srp 10, 2022 7:39 pm My jsme tu pořád velmi konzervativní ale když se koukneš na pokrok v technologii tak je možné že za 3 roky žádný Victron existovat nebude.
Podľa toho čo si napísal, Studer už nemal pár rokov existovať, keďže sa niektorými vecami zasekol v roku 2000 :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Odpovědět

Zpět na „Dům Zítřka - energetická soběstačnost“