Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Moderátor: MisakP

MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od MisakP »

NESKOM píše: stř srp 10, 2022 7:39 pm Píšeš že za regulátory zaplatíš dvojnásobek, tedy o 70.000 kč více.
Je to proto že bastlíš elektrárnu pro RD z komponentů určených pro jachtu nebo karavan. Stavíš Dům zítřka tak ho postav z moderních komponentů.
Když chceš mít 20kWp, nebo kolik to plánuješ, použij 3f 10kW hybrid a ještě ušetříš. Nebo 1x hybrid a 1x prostý ongrid s vytěžovačem. Mimochodem např Infinity 10kW se dá opravdu hodně přepanelovat, jeden rok, jsem na něm měl připojeno 50kWp pole.

My jsme tu pořád velmi konzervativní ale když se koukneš na pokrok v technologii tak je možné že za 3 roky žádný Victron existovat nebude. Já vím že je to super stroj s výborným dílenským zpracováním ale to byly telefony od Nokie taky. A jednoválec, stabilní motor Slávia 4hp ve své době také.

A k nechávání energie na střeše abych elektřinu nepustil do sítě a někdo na tom nevydělal: je to stejné jako regulovat teplotu v místnosti otevíráním oken.
Dům zítřka nemusí být vždy o nových technologiích. Ono někdy krok zpět v technologiích, může výt v podstatě krok ke správnému zítřku. Ale to je spíše na delší a filozofickou debatu, zde to nemá cenu rozebírat ;)

Takže jestli jsem tě správně pochopil. Ty bys tam dal místo Victronu, InfiniSolar 10KW od Voltronic, který má 720 VDC od panelů a doporučený maximální výkon panelů: 14850 Wp a "přepaneloval" ho na 20 640 Wp? Pokud to jde, neprojeví se přepanelování na životnosti? Krom nižší ceny a vysokonapěťových stringů, jaké další to podle tebe má výhody? V čem je Voltronic lepší než Victron a kde v něm ty vidíš tu zmiňovanou budoucnost/zítřek? Já Voltronic vůbec neznám a snad slyším poprvé, tak neber moje otázky nějak pichlavě, já je myslím upřímně.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od NESKOM »

No já nevím jestli je lepší ale je to vhodná technologie pro rodinný dům a je to jediný hybrid který je na 48V takže pojede i na baterku z vysokozdvižky jako jsi viděl u Vítka.

Je to standardní měnič, dělá se několik let. Má svoje plusy i mínusy, podle toho že ho neznáš odhaduji že si se po měničích příliš nerozhlížel. Prostuduj si Solaxy, Goodwe, Huawei, AEG, já nevím kdo dělá teď měniče,... stejně je to všechno Čína/Taivan.

Na opotřebení se vykašli, není to mechanický stroj. To že něco dejde je stejně loterie. Pokud si myslíš že za lepší cenu si kupuješ kvalitu tak to nemusí být pravda.

Proti Victronu technologicky nic nemám. jen bych se, pokud chceš NN měnič rozhlédl po něčem jiném, např Studer. Můj názor je že Victron patří na chatu.

S tím že staré technologie jsou k užitku souhlas, například mám stále doma v kuchyni sporák na dřevo/uhlí.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od NESKOM »

Diablo1st píše: stř srp 10, 2022 8:11 pm
NESKOM píše: stř srp 10, 2022 7:39 pm My jsme tu pořád velmi konzervativní ale když se koukneš na pokrok v technologii tak je možné že za 3 roky žádný Victron existovat nebude.
Podľa toho čo si napísal, Studer už nemal pár rokov existovať, keďže sa niektorými vecami zasekol v roku 2000 :lol:
V podstatě je to sice skvěle technologicky zmáknutá ale okrajová technologie okrajového výrobce. Porovnej jejich výrobu s množstvím co vychrlí kdejaká továrna v Šenčenu. Ta firma je už jen brand, vyrábí v asii a bohužel brzo skončí. To že je spolehlivý na věci nic nezmění.
Povíme si to ode dneška za 3 roky. Souhlas?
eduard22
Příspěvky: 984
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od eduard22 »

MisakP píše: stř srp 10, 2022 9:15 pm ............V čem je Voltronic lepší než Victron a kde v něm ty vidíš tu zmiňovanou budoucnost/zítřek? Já Voltronic vůbec neznám a snad slyším poprvé ...........
Ale no tak, ty neznáš např., zde hojně diskutovanej, Axpert King? Viz: https://voltronicpower.com/en-US/Produc ... d-Inverter
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Dagus
Příspěvky: 211
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Dagus »

NESKOM píše: stř srp 10, 2022 10:45 pm
Diablo1st píše: stř srp 10, 2022 8:11 pm
NESKOM píše: stř srp 10, 2022 7:39 pm My jsme tu pořád velmi konzervativní ale když se koukneš na pokrok v technologii tak je možné že za 3 roky žádný Victron existovat nebude.
Podľa toho čo si napísal, Studer už nemal pár rokov existovať, keďže sa niektorými vecami zasekol v roku 2000 :lol:
V podstatě je to sice skvěle technologicky zmáknutá ale okrajová technologie okrajového výrobce. Porovnej jejich výrobu s množstvím co vychrlí kdejaká továrna v Šenčenu. Ta firma je už jen brand, vyrábí v asii a bohužel brzo skončí. To že je spolehlivý na věci nic nezmění.
Povíme si to ode dneška za 3 roky. Souhlas?
Píšu si upozornění do kalendáře :D jak uznáš že skončili? Nejde jim web? Nelze koupit nový produkt? Není vývoj? Budu tě kontaktovat tady na fóru, já jsem zvědav, kam se to nasměruje. Osobně věřím, že LV zůstane, sic jako okrajovka, ale zůstane a své použití mít bude. :sun2:

Chápu že Číňan toho vyrobí tisícinásobně víc, ale spíš bych řekl, protože kvalitu nikdo nezaplatí. HV baterky to je jednak o účinnosti, ale druhak jednoduchost u montáže, ale negativna má a každý si je dokáže představit. Myslím že ten kdo to nechce jako blackbox a nemá ideální podminky na hv string, tak má větší šance s LV systémem, ale to dnešní montážní firmy nechtějí, protože je to moc práce za málo výdělku proti zapojení 6xmc4 a jdeme kasírovat.

Jinak abych nebyl úplně offtopic, tak mě baví, jak tady čtu, že Victron spolu MPPT nemluví jiné než can a bude se rozjíždět float bulk atd. Není to pravda pánové a přesně tohle dvcc řeší.
To samé je pánové s těmi proudy do aku. Pokud mám dvcc, tak do aku můžu dát klidně jen 20A a z panelů o 20kWp do nich víc nepůjde. Pokud systém bude chtít na DC sběrnici 200A, tak tam budou, protože je dá mppt. Takže jediné na co je třeba aku dimenzovat, je zatížení měničem a provozovat to v DVCC. Tak prosím přestaňme stale dokola šířit bludy, když ty systémy umí víc než jen nějaká Čína, která je tu bohužel etalon kvality.
Tím neříkám, že dává smysl 24x150/35tka. Cena výkon bych šel výš do 150/85tky, nebo 150/70tky co jde solidně přepanelovat. Ono je asi taky důležité nekoukat na ceníkovku, ale na reálné VO ceny.
Závěrem ještě k té životnosti mc4 konektrů, není to tak dlouho co tu, nebo na MP postoval myslim Tomas jak se MC4 po par letech na přístroji myslím Kostal doma v suchu bez slunce totálně rozpadly. Ale ať si to každý postaví jak chce. :worker:
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od VITEK »

Pozor na přepanelovávání victronů: taky sem si myslel že to je v pohodě, a hle dle katalogu není.
Mám ty mppt 150 70 od victronu a jasně maj napsaný že můžeš přepanelovat jak chceš ale tvůj zkratový proud do MPPT z panelů nesm být vyšší než 50 A. což teda sem si říkal jo pohoda panely maj nominál 9,85 A tak jich dám 5 paralelně a ono houby. když sem na 4 paralelně po 3S naměřil 46 A po náhlém roztržení oblačnosti s vysokou složkou odrazů a difuze od okolních mraků říkal jsem si že ten regl moc přepanelovat nejde neb s 5P se dostanu na limit dle datasheetu už jen při zapojení. a v situaci přechodového stavu kdy vyleze slunko z pozamraky, případně odraz od sněhu, tak mi to prostě přepanelovat necychází....

Je dobré číst manuály a ne jen doměnky, a naopak pokud věřím tupě manuálu a nemám zkušenosti, tak bych zapojil 5P a samozřejmě že mě by ten victron bouchnul, to sem si jistej...

tak bacha... V.

edit: jo ještě sem si vzpomněl že victron každých 10 minut projíždí UI charakteristiku zapojených panelů takže to prostě pošle střídou tranzistoru do zkratu a to teda znamená že by se mohlo při hledání MPPT bodu opravdu dojít na vstupních 50A pro 5P panelů a mohlo by se stát že na to victron nějak zareaguje bud vypnutím, nebo restartem, nebo pádem do chyby a nebo se to samo odpraví.
Panely vsude.
Baterka volovo
mihlit
Příspěvky: 116
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od mihlit »

Vidíš a přesto pokračuješ v doměnce, že si seš jistej, že by bouchnul, přestože to tak není :) Dle vyjádření victronu, tak SmartSolar MPPT má ochranu proti zapojení se špatnou polaritou na straně panelů. Ten maximální zkratový proud, kdy dojde ke zničení regulátoru se týká té ochrany. Tedy pokud je maximální zkratový proud 50 A, tak pokud panely dají méně a zapojíš je obráceně, nic se nestane. Pokud dají více a zapojíš je opačně, dojde ke zničení regulátoru. Při vyšším zkratovém proudu zapojeném se správnou polaritou, tak se nestane nic, takže klid. Uznávám ale, že to v datasheetu nemají napsáno správně. V manuálu to je zmíněno alespoň přibližně, čeho se ten limit týká "Overcurrent does not necessarily damage the solar charger, but it will cause damage if the array produces too much current while, at the same time, the array has been connected in reverse polarity to the solar charger. Damage due to overcurrent is not
covered under warranty"

To, že když je Victron určený i na loď, tak se nehodí do domu, je slušný vtip. Takže když může být v horších podmínkách, ve slaně vlhkém prostředí na moři, kde musí být spoleh, protože si na dvě kliknutí nezavolám tesláčka, že se invertor rozbil, a on přijede druhý den (https://youtu.be/v2vmzB3_MN8?t=564 - ukázka té moderní technologie), je asi podobný vtip jako tvrdit, že sensory od honeywellu jsou určené do letadel, takže je blbost je používat doma.

Dále, životnost polovidočů a kondenzátorů klesá s provozem při vyšší teplotě, takže provozovat FVE na plný výkon, když z toho nic nemám, tak si chce rozmyslet, protože si tím škodím (plný výkon = vyšší teploty) a ne že ne.

A vyjádření, že HV stringy jsou úplně stejně bezpečné jako LV string... DC jistič na 120, 250, 400 V dělá kde jaký výrobce a stojí pár kaček, ale rozpojovat větší DC napětí si jen tak někdo netroufne, protože to není prdel. Ono i normy z nějakého důvdu tvrdí, že do 120 je to "v pohodě" a na větší napětí se musí přísněji. Neříkám, že LV nebude hořet, to budou oba, ale efekty ohňostroje mezi LV a HV stringy budou trochu jiné https://www.youtube.com/watch?v=mskPnWjKbfU
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od josse »

Jen takový krátký výstřel...

48V baterie chápu a držel bych se toho napětí dál.

Nechápu jak v takovém krásném projektu někdo může v kladném smyslu vůbec zmínit: 3 fáze + infinysolar + goodwee (vlastní spotřeba).

Právě jedna z podmínek by měla být vlastní spotřeba. A na to Číňan rozhodně sere.

S voltronic mám dobré zkušenosti, ale právě díky 1f a usínání nepotřebného. Takže cestu směr victron nebo studer chápu, umí to od výroby.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od VITEK »

pro mihlita:

jsem si jistý že při přepanelování na 10 kWp na 70A reglu ho odpravíš. jelikož budeš mít ISC při 2S panely ( např 35V na jednom panelu ) 70V a ISC cca 140 A

tak se zamysli než něco napíšeš, prověřoval jsem u výrobce tvé tvrzení že nezáleží na ISC....

Victron má sice implementovanou výstupní proudovou ochranu ale to ještě neznamená, že na vstupu nemůže být proud vyšší než 50A, v datasheetu je jasně napsané že ISC nesmí být větší než 50A.

V.
Panely vsude.
Baterka volovo
mihlit
Příspěvky: 116
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od mihlit »

Ano a já jsem psal, čeho že se to ISC týká a co za jakých okolností to zničí a co ne. Taky je třeba nečíst jen datasheet, ale i manuál a další zdroje. Psal jsem, že v datasheetu je chyba (zjednodušený údaj, aby pokryl všechny situace včetně chybné polarity, kdy se limit uplatní, ze kterého lze odvodit chybný závěr) a ty reaguješ citací datasheetu :roll:
Já jsem původně ten předchozí příspěvek psát nechtěl, ale neovládl jsem se. Polepším se a už budu raději mlčet :lol:
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od VITEK »

v pořádku taky mě někdy unavujou některé příspěvky ale vzhledem k tomu že těchto reglů mám 6 tak se mě přepanelování netýká. každý má to aby to ustál. O otáčení polarity no to snad ani nejde myslet vážně... snad ten kdo cokoliv zapojuje tak ví co drží a ví co musí udělat a kam co má strčit.

nicméně jedná se u victronu o případ že pokud máš správnou polaritu tak to prostě díky velkému Isc spálíš taky ( pokud nezabere limitka proudu ( standardně 70A))

nerad bych abysme každý z nás psali k jiné věci.

nevím zda 150/70 tr Blue solar má v sobě ochranu proti přepůlování vstupu to jsem nezkoumal - a ani mě to nezajímá tak nějak - a pokud ano tak super pokud ne - nevadí ale musím vědět co kam zapojuju viz výše.

co se týká otočené polarity tak tam nevím k tomu sem se nevyjadřoval neb to nevím. je možné že tam je protisměrná dioda ve fetu o proudový kapacitě 50A a ta shoří v případě reverzu.

každopádně mi z neosolaru po telefonu sdělili že pokud zapojím polaritu OK a pokud panely budou umět dodat víc než 50A ( typycky 5P 3S pro 60 článkový 300 W mono) tak se to zničí.

zdar V.
Panely vsude.
Baterka volovo
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od MisakP »

NESKOM píše: stř srp 10, 2022 10:40 pm No já nevím jestli je lepší ale je to vhodná technologie pro rodinný dům a je to jediný hybrid který je na 48V takže pojede i na baterku z vysokozdvižky jako jsi viděl u Vítka.

Je to standardní měnič, dělá se několik let. Má svoje plusy i mínusy, podle toho že ho neznáš odhaduji že si se po měničích příliš nerozhlížel. Prostuduj si Solaxy, Goodwe, Huawei, AEG, já nevím kdo dělá teď měniče,... stejně je to všechno Čína/Taivan.

Na opotřebení se vykašli, není to mechanický stroj. To že něco dejde je stejně loterie. Pokud si myslíš že za lepší cenu si kupuješ kvalitu tak to nemusí být pravda.

Proti Victronu technologicky nic nemám. jen bych se, pokud chceš NN měnič rozhlédl po něčem jiném, např Studer. Můj názor je že Victron patří na chatu.

S tím že staré technologie jsou k užitku souhlas, například mám stále doma v kuchyni sporák na dřevo/uhlí.
Já si Victron vybral podle těchto kritérií a podotýkám, že je to čistě subjektivní.
  • patří mezi spolehlivější výrobce a osobně se na něj dívám, v automobilové analogii, jako na Mercedes
  • je modulární, což je skvělá vlastnost do primárně ostrovního řešení. Něco se pokazí, ale FV může jet dál v omezeném režimu
  • přišlo mi že mají velmi dobře zmáklý SW a propojení na mojí custom BMS a smarthome
  • když jsem ho vybíral cca 2 roky zpět, měl jsem za to, že je i dost rozšířený, takže hledat případnou podporu nebude problém
  • má i další benefity, jako je lokální zastoupení, dlouhou historii na trhu atd.
Z toho co jsem se dočetl, by Victrony s nizkofrekvenčním transformátorem, měly být spolehlivějši, oproti vysokofrekvenčním mosfetovým měničům. Snad to není blbost.

eduard22 píše: stř srp 10, 2022 10:51 pm
MisakP píše: stř srp 10, 2022 9:15 pm ............V čem je Voltronic lepší než Victron a kde v něm ty vidíš tu zmiňovanou budoucnost/zítřek? Já Voltronic vůbec neznám a snad slyším poprvé ...........
Ale no tak, ty neznáš např., zde hojně diskutovanej, Axpert King? Viz: https://voltronicpower.com/en-US/Produc ... d-Inverter
No viděl jsem ho a jeho klony na pár videích a něco málo přečetl, ale rozhodně bych neřekl, že jej znám. Vypadá to, že podobná střeva dělá každý druhý Číňan, SW je dosti trnitý a spotřeba samotného měniče není nízká. Ale dál jsem nestudoval, jelikož potřebuji kvůli Smart Home něco, kde se na SW dá 100% spolehnout a mají velké množství napojení, tak abych si ho nemusel dělat sám.

Udělal jsem chybu, nebo jsou moje informace nepřesné? Mají tyto střídače takový potenciál aby mělo smysl do nich věnovat čas a studovat je?

Dagus píše: čtv srp 11, 2022 7:41 am Tím neříkám, že dává smysl 24x150/35tka. Cena výkon bych šel výš do 150/85tky, nebo 150/70tky co jde solidně přepanelovat. Ono je asi taky důležité nekoukat na ceníkovku, ale na reálné VO ceny.
Závěrem ještě k té životnosti mc4 konektrů, není to tak dlouho co tu, nebo na MP postoval myslim Tomas jak se MC4 po par letech na přístroji myslím Kostal doma v suchu bez slunce totálně rozpadly. Ale ať si to každý postaví jak chce. :worker:
Měl jsem chybu ve výpočtu. Nakonec tam bude asi jen 3x MPPT solární regulátor Victron Energy SmartSolar 250/100-Tr VE.Can viz. https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

VITEK píše: čtv srp 11, 2022 7:51 am Pozor na přepanelovávání victronů: taky sem si myslel že to je v pohodě, a hle dle katalogu není.
Já nemám v plánu cokoliv přepanelovávat, ani Victron :). Projdu si ještě jednotlivé dokumentace a charakteristiky a podle toho vyberu jeden z možných.

josse píše: čtv srp 11, 2022 12:07 pm 48V baterie chápu a držel bych se toho napětí dál.
Co konkrétně myslíš tím "držel bych se toho napětí dál"

VITEK píše: čtv srp 11, 2022 1:05 pm každopádně mi z neosolaru po telefonu sdělili že pokud zapojím polaritu OK a pokud panely budou umět dodat víc než 50A ( typycky 5P 3S pro 60 článkový 300 W mono) tak se to zničí.
Tuhle kombinaci ti ale oficiální Victron konfigurátor, podle kterého jsem to dělal, neměl doporučit, takže jsme v klidu.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Noparasito »

mihlit píše: čtv srp 11, 2022 8:37 am Vidíš a přesto pokračuješ v doměnce, že si seš jistej, že by bouchnul, přestože to tak není :) Dle vyjádření victronu, tak SmartSolar MPPT má ochranu proti zapojení se špatnou polaritou na straně panelů. Ten maximální zkratový proud, kdy dojde ke zničení regulátoru se týká té ochrany. Tedy pokud je maximální zkratový proud 50 A, tak pokud panely dají méně a zapojíš je obráceně, nic se nestane. Pokud dají více a zapojíš je opačně, dojde ke zničení regulátoru. Při vyšším zkratovém proudu zapojeném se správnou polaritou, tak se nestane nic, takže klid. Uznávám ale, že to v datasheetu nemají napsáno správně. V manuálu to je zmíněno alespoň přibližně, čeho se ten limit týká "Overcurrent does not necessarily damage the solar charger, but it will cause damage if the array produces too much current while, at the same time, the array has been connected in reverse polarity to the solar charger. Damage due to overcurrent is not
covered under warranty"

To, že když je Victron určený i na loď, tak se nehodí do domu, je slušný vtip. Takže když může být v horších podmínkách, ve slaně vlhkém prostředí na moři, kde musí být spoleh, protože si na dvě kliknutí nezavolám tesláčka, že se invertor rozbil, a on přijede druhý den (https://youtu.be/v2vmzB3_MN8?t=564 - ukázka té moderní technologie), je asi podobný vtip jako tvrdit, že sensory od honeywellu jsou určené do letadel, takže je blbost je používat doma.

Dále, životnost polovidočů a kondenzátorů klesá s provozem při vyšší teplotě, takže provozovat FVE na plný výkon, když z toho nic nemám, tak si chce rozmyslet, protože si tím škodím (plný výkon = vyšší teploty) a ne že ne.

A vyjádření, že HV stringy jsou úplně stejně bezpečné jako LV string... DC jistič na 120, 250, 400 V dělá kde jaký výrobce a stojí pár kaček, ale rozpojovat větší DC napětí si jen tak někdo netroufne, protože to není prdel. Ono i normy z nějakého důvdu tvrdí, že do 120 je to "v pohodě" a na větší napětí se musí přísněji. Neříkám, že LV nebude hořet, to budou oba, ale efekty ohňostroje mezi LV a HV stringy budou trochu jiné https://www.youtube.com/watch?v=mskPnWjKbfU
Ja osobne neverim ze to vydrzi zkratovej proud prepolovanim.
A jinak bych vcelku bral to co je na krabici.
Takze prepanelovat ale proud by se mel dodrzet 🤔.
Tudiz lepsi vychazet z kombinace jako z hornich hranic.
Napr. tato krabice:
IMG_20220811_183057.jpg
IMG_20220811_183057.jpg (372.75 KiB) Zobrazeno 3271 x
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od josse »


MisakP píše:
josse píše: čtv srp 11, 2022 12:07 pm 48V baterie chápu a držel bych se toho napětí dál.
Co konkrétně myslíš tím "držel bych se toho napětí dál"
Objevují se tu příliš optimistické tvrzení o HV bateriích...

Zapomíná se na nemožnost rozšíření a skoro opravy v budoucnu. Nestejně opotřebené nejdou zapojovat do série. 48V paralelně ano, dokonce velmi rozdílné.

(Problémy s balancováním. Z fyzikálního principu, at s tím výrobci bojují jakkoliv. V autech to balancování funguje správně, to jsou LiIon, v domácích úložištích jsou častěji LiFePO4)

BMS jsou stejně mizerné na nízké i "vysoké"napětí, takže pokud jich mám víc paralelně na malém napětí mám několika násobně větší pravděpodobnost, že mě to nenechá po tmě když se budu držet 48V.

Na 48V není vcelku BMS nutná. Když se to dobře udělá, mám několik měsíců si všimnout že se něco děje... Dokonce mám velmi velkou šanci, že se nějaký vadný článek(na konci životnosti) odpojí sám než si toho všimnu. HV baterka mě když to dobře dopadne nechá po tmě.

Jedno konkrétní olovo v dostatečné velikosti dokonce má stále co říci (více info Vítek vlákno)

Připojit různé zdroje energie do úložiště pro HV baterie znamená AC coupling, která se dělá až od xkW a vždy znamená oproti 48V extrémní náklady. Na 48V připojit (třeba) Větrník znamená jednu pojistku a jeden usměrňovač.

Je tu několik kombinací které na 48V nelze doporučit (možná dokonce označit za velkou hloupost (Youda promine, bylo to v době kdy to jinak skoro nešlo, to se dá pochopit)): infinysolar 3f 10kW, je to malý výkon na fázi a moc velká vlastní spotřeba i když je sám natož když se jich dá paralelně víc aby to utáhlo alespoň kuchyň.

Jít do ongridu dnes může jen ten co o tom nic neví a vědět nechce a naopak chce využít příspěvek na baterii. Všichni ostatní mají nekonečně mnoho důvodů vyhnout se HV baterii, HV zapojení panelů a 3f měniči.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
jars10
Příspěvky: 34
Registrován: úte lis 23, 2021 1:23 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od jars10 »

Na 48V provozuji 3f ongrid/hybrid 10kW Deye.
Zatím není ofic připojený, ale v ostrovním režimu už mi vyrobil 3MWh. Zatím spokojenost. Používám momentálně pro TČ a nabíjení auta, takže mnohahodinové zátěže.
Je to lepší čína, ale chová se kultivovaně od větráků až po náběhy provozních stavů. Lehce přepanelováno, z panelů umí až 13kW, citlivost MPPT v porovnání s Victronem dobrá. Dotykový přehledný displej. Komunikace s CAN-BMS, spotřeba cca 30-50W, přetížitelnost chvilková přes 12kW, asymetrická přetížítelnost fáze až na 150% po dobu pár desítek minut. Do budoucna prý možnost spojovat měniče paralelně do clusteru. Ve schématu už to mají.
Beru ho jako ideální pro ofic část FVE a DC coupling se stávajícím Victronem.
Dagus
Příspěvky: 211
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Dagus »

To zní hezky, ale pokud někdo má rozpočet na Victron, tak proč jít do "lepší Číny"? Jaká byla koncová cena? Záruka asi nula, takže počítat x2 abych měl náhradní stroj. Tenkrát jsem to někde viděl a nevypadalo to zle, ale já říkám levná věc dvakrát drahá. Už jen podpora ze strany SW a pak hodiny ladění proč to nechodí, nebo pláč že to neumí. Na Victronu oceňuji mimo jiné velkou komunitu. Já jsem tak nějak už ze života otrávenej, že nemám rád levný věci co se zapojují do elektřiny, natož aby jí to vyrábělo.
martesik
Příspěvky: 16
Registrován: pát črc 29, 2022 4:15 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od martesik »

Diablo1st píše: úte srp 09, 2022 10:21 pm Tretia chyba v exceli je cena za baterky. Máte tam cenu 80k Kč bez dph za 40kWh! Ja som dal za 14kWh zo všetkým 2400€, čo je cca. 60k Kč.
Wow, to je cena :-) Smím se zeptat, kde se takové baterie v ceně 4k Kč /kWh dají sehnat? To je použitá z Tesly nebo něco takového? Zatím jsem měl pocit, že na 14kWh budu šetřit ještě nějakou chvíli.
2kWp mono východ, 2kWp mono západ, 2x Axpert King II 5000W/48V parallel, LiFePO4 6,9kWh, jižní Morava
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Diablo1st »

martesik píše: pát srp 12, 2022 9:17 pm Wow, to je cena :-) Smím se zeptat, kde se takové baterie v ceně 4k Kč /kWh dají sehnat? To je použitá z Tesly nebo něco takového? Zatím jsem měl pocit, že na 14kWh budu šetřit ještě nějakou chvíli.
Alibaba ;)

Napr. TU alebo TU
Treba slečnám napísať aké články majú skladom. Teraz známy kúpil 16ks Catl 302Ah za 2150€.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
jars10
Příspěvky: 34
Registrován: úte lis 23, 2021 1:23 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od jars10 »

> Dagus
Tu čínu jsem nemyslel hanlivě. Většina je dnes z Číny. Naopak si myslím, že se něco povedlo.
Koupil jsem na doporučení v ČR, koncová cena, pravda, cca 90 tis, záruka 5 let.
Komunitu to asi nemá, ale je to schválitelné na PP a myslím, že lepší než GoodWe nebo Solax.
Pro mne určitě. Přes 48V DC se mi ho podařilo sladit s Victroní FVE.
Koncepce je na rozdíl od Victron stavebnice jasně daná, přesto má 3 nezávislé AC IN/OUT (dle nastavení).
A 2x stroj klidně může být. Píšou, že zvládá paralelní provoz.
Dagus
Příspěvky: 211
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Dagus »

Jasný, každopádně je to alternativa, to nerozporuji a asi lepší jak axpert, ale furt jsi mi nenapsal co tě to stálo.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od brumlaj »

NESKOM píše: pon srp 08, 2022 10:08 pm A připomínka z technologického pohledu:
NN stringy patří na chatičku na přehradě. Na RD patří 500V stringy a hybridní měnič protože nechávat přebytky na střeše je neekologické. Radši je pustím do sítě bez ohledu na profit. O to míň se někde jinde na druhém konci Evropy spálí uhlí.
Když už zmiňuješ technologický pohled, tak v ČR je i 900V, ne tak Tebou zmíněných 500V, stále nízké napětí. Škoda, že jste si prozatím nestačili udělat zkoušky z vyhlášky 50 alespoň §5. Co v mládí zanedbáš, potom Ti chybí.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od NESKOM »

No jasně. Nebuď zase takovej fundamentalista v tomhle prostředí.
Vyhláška 50 už stejně neplatí.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od MisakP »

martesik píše: pát srp 12, 2022 9:17 pm
Diablo1st píše: úte srp 09, 2022 10:21 pm Tretia chyba v exceli je cena za baterky. Máte tam cenu 80k Kč bez dph za 40kWh! Ja som dal za 14kWh zo všetkým 2400€, čo je cca. 60k Kč.
Wow, to je cena :-) Smím se zeptat, kde se takové baterie v ceně 4k Kč /kWh dají sehnat? To je použitá z Tesly nebo něco takového? Zatím jsem měl pocit, že na 14kWh budu šetřit ještě nějakou chvíli.
Já tam mám 20 kWh udělanou s 2P2S Tesla modulů. Cekem tedy 4 kousky a stály mě 80 tis. (20 tis. jeden) + BMS elektronika 10 tis. a nějaká vlastní práce. Dohromady to tedy vychází cca 90 000/20 = 4 500 Kč/kWh v Li-Ion. Což je tak +- cena kolik to stojí běžně. Kdyby tě k tomu zajímalo více, klidně napiš, rád se podělím.
FOTW_1206.png
FOTW_1206.png (106.93 KiB) Zobrazeno 2862 x
Diablo1st píše: pát srp 12, 2022 9:50 pm Alibaba ;)

Napr. TU alebo TU
Treba slečnám napísať aké články majú skladom. Teraz známy kúpil 16ks Catl 302Ah za 2150€.
A ty udávané a reálně kapacity u "Číňana" odpovídají?
Kostěj
Příspěvky: 140
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Kostěj »

MisakP píše: ned srp 14, 2022 8:02 pm... Což je tak +- cena kolik to stojí běžně...
No nevím, pro mne "běžně" znamená cenu, za kterou dokážu koupit nové články se zárukou já. A ta byla asi 220 USD/kWh (nákup květen až červenec 2022). Holé články, bez inicializace. Takové grafy fakt miluju.
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Mišákova celofotovoltaická střecha na Domě Zítřka

Příspěvek od Diablo1st »

MisakP píše: ned srp 14, 2022 8:02 pm
Diablo1st píše: pát srp 12, 2022 9:50 pm Alibaba ;)

Napr. TU alebo TU
Treba slečnám napísať aké články majú skladom. Teraz známy kúpil 16ks Catl 302Ah za 2150€.
A ty udávané a reálně kapacity u "Číňana" odpovídají?
Tým, čo kupovali z overených zdrojov, celkom sedia. Viem o prípadoch, kedy namerali z 304Ah článkov 311Ah a z 280Ah okolo 290Ah. Samozrejme nie je to pravidlom. Keď mi prídu články plánujem všetky otestovať. Na testovanie som si kúpil tester ZKE Tech Ebc-A40L.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Odpovědět

Zpět na „Dům Zítřka - energetická soběstačnost“