wattrouter a ohřev vody

petabena
Příspěvky: 13
Registrován: čtv srp 11, 2022 8:19 am

wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od petabena »

Hezký den, plánuji instalaci FVE s akumulátory a přebytky bych rád posílal přes wattrouter na ohřev TUV. Mám kondenzační plynový kotel s akumulační nádobou, do které lze zapojit topnou spirálu (druhá varianta je před akumulační nádobu zapojit do série nějaký elektrický kotel, kde se bude voda předehřívat z FVE a pak poteče do akumulační nádoby plynového kotle odkud bude čerpána pro spotřebu). Chtěl bych se zeptat jak to v tomto případě funguje. Ta elektrická zásuvka na, kterou se topná tyč/bojler připojí bude napájena pouze z přebytků FVE a nebude si brát elektřinu z distribuční sítě? Toto "zařídí" ten wattrouter? Děkuji.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od danidani »

Od wattrouteru k té zásuvce pro spirálu je potřeba samostatný kabel. Wattrouter pak sám řídí, kdy a kolik do zásuvky pustí.
petabena
Příspěvky: 13
Registrován: čtv srp 11, 2022 8:19 am

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od petabena »

Samostatným kabelem se předpokládám myslí v rámci rozvodů elekřiny v domě zásuvka se samostatným jističem? Asi je to hloupý dotaz ale sem laik tak se omlouvám.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od danidani »

To nemusí stačit. Ten kabel opravdu musí být od místa, kde je Wattrouter, až ke spotřebiči. Pokud bude např. Wattrouter v rozvaděči v přízemí, ale bojlrer bude mít jistič a kabel natažený z podružného rozvaděče v patře, tak bojler pomocí Wattrouter (bez něčeho dodatečného) řídit nepůjde.
petabena
Příspěvky: 13
Registrován: čtv srp 11, 2022 8:19 am

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od petabena »

Myslím, že v domě je jen jeden rozvaděč s jističema v přízemí. Tak by to snad mělo být ok
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od visis »

Trochu podobná otázka...
Od jara do podzimu, kdy je dostatek elektřiny z fve je takto ohříván z přebytku bojler. Jak natvrdo vypnu ohřev bojleru ze sítě z venku? Aby se nestalo, že přes den se bojler nahřeje z fve, večer se někdo vykoupe a v noci až sepne hdo se bojler bude zbytečně nahřívat ze sítě a přitom ráno vyleze slunce a mohl by se zase nahřát z fve?
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od Diablo007 »

visis píše: čtv srp 11, 2022 4:55 pm Trochu podobná otázka...
Od jara do podzimu, kdy je dostatek elektřiny z fve je takto ohříván z přebytku bojler. Jak natvrdo vypnu ohřev bojleru ze sítě z venku? Aby se nestalo, že přes den se bojler nahřeje z fve, večer se někdo vykoupe a v noci až sepne hdo se bojler bude zbytečně nahřívat ze sítě a přitom ráno vyleze slunce a mohl by se zase nahřát z fve?
Kolik je v nádrži spirál?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od Diablo1st »

visis píše: čtv srp 11, 2022 4:55 pm Trochu podobná otázka...
Od jara do podzimu, kdy je dostatek elektřiny z fve je takto ohříván z přebytku bojler. Jak natvrdo vypnu ohřev bojleru ze sítě z venku? Aby se nestalo, že přes den se bojler nahřeje z fve, večer se někdo vykoupe a v noci až sepne hdo se bojler bude zbytečně nahřívat ze sítě a přitom ráno vyleze slunce a mohl by se zase nahřát z fve?
Ak sa použije Wattrouter tak žiadne prepínanie nie je potrebné, všetko si riadi WR podľa nastavenia. Je možné dohrev z NT, dohrev na základe teploty od čidla alebo aj žiadny dohrev okrem FVE. Všetko toto je len otázkou nastavenia WR.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od Diablo1st »

petabena píše: čtv srp 11, 2022 9:23 am Hezký den, plánuji instalaci FVE s akumulátory a přebytky bych rád posílal přes wattrouter na ohřev TUV. Mám kondenzační plynový kotel s akumulační nádobou, do které lze zapojit topnou spirálu (druhá varianta je před akumulační nádobu zapojit do série nějaký elektrický kotel, kde se bude voda předehřívat z FVE a pak poteče do akumulační nádoby plynového kotle odkud bude čerpána pro spotřebu). Chtěl bych se zeptat jak to v tomto případě funguje. Ta elektrická zásuvka na, kterou se topná tyč/bojler připojí bude napájena pouze z přebytků FVE a nebude si brát elektřinu z distribuční sítě? Toto "zařídí" ten wattrouter? Děkuji.
Wattrouter sa dá nastaviť tak, aby ohrieval TUV len z prebytkov, ale je tam možnosť aj dohrevu pri NT, dohrevu podľa teploty (treba dopojiť čidlo), rôzne časové plány - dá sa s tým celkom pohrať.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od visis »

Diablo007 píše: čtv srp 11, 2022 6:23 pm
visis píše: čtv srp 11, 2022 4:55 pm Trochu podobná otázka...
Od jara do podzimu, kdy je dostatek elektřiny z fve je takto ohříván z přebytku bojler. Jak natvrdo vypnu ohřev bojleru ze sítě z venku? Aby se nestalo, že přes den se bojler nahřeje z fve, večer se někdo vykoupe a v noci až sepne hdo se bojler bude zbytečně nahřívat ze sítě a přitom ráno vyleze slunce a mohl by se zase nahřát z fve?
Kolik je v nádrži spirál?
Jedna třífázová patrona v 300 lit.bojleru . Ale mám i 1000 lit. akumulační nádrž ke kotli na tuhá paliva s regulací atmos acd01 a ta si řídí i ohřev bojleru z té velké akumulačky. Byla by možnost ještě další přebytky dávat do té 1000 lit. nádoby.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od brumlaj »

visis píše: čtv srp 11, 2022 4:55 pm.... Jak natvrdo vypnu ohřev bojleru ze sítě z venku? ....... v noci až sepne hdo se bojler bude zbytečně nahřívat ze sítě a přitom ráno vyleze slunce a mohl by se zase nahřát z fve?
Vezmeš izolované štípačky a přecvikneš před stykačem ohřevu bojleru vodič označený HDO.
Frantom
Příspěvky: 86
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od Frantom »

visis píše: pát srp 12, 2022 12:35 am Jedna třífázová patrona v 300 lit.bojleru . Ale mám i 1000 lit. akumulační nádrž ke kotli na tuhá paliva s regulací atmos acd01 a ta si řídí i ohřev bojleru z té velké akumulačky. Byla by možnost ještě další přebytky dávat do té 1000 lit. nádoby.
Mám to podobně, jen akumulačku mám trochu menší. Bojler stejný 300l. Záleží kolik je výkon FVE. U mne je to povolené maximum pro hybrid.
Ohřev je jen přebytky z FVE a jelikož bojler má maximálku 85º C tak mám nastaven ohřev do max. 80ºC. Takto nahřátý 300l bojler ti vydrží i druhý den. V regulaci pak mám nastaveno že od 75ºC v bojleru se spustí oběhové čerpadlo, které normálně bojler ohřivá vodou z akumulačky, ale tentokrát odebírá teplo z nahřátého bojleru z5 do té akumulačky. Pokud v létě svítí několik dní po sobě fakt hodně tak je na 75º jak bojler tak i akumulačka.
Jinak při realizaci jsem zjistil že podle norem má mít bojler nad 250l dva přetlakové ventily. Tak jsem ke spodnímu 6barovému doplnil ještě vrchní 7barový a taky 20l expanzku, protože ohřev na vyšší teploty už je znát a bez větší expanzky ti bude utíkat hodně vody při nárůstu tlaku.
Další věc pro takto vysoké teploty je potřeba na bojler doplnit termostatický ventil který na výstupu namíchá teplou se studenou tak aby se nikdo neopařil těmi 70+ stupni.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od visis »

To máme podobně :) Na 300l bojleru mám dole jeden přetlakový ventil, a ten tedy učurává. Na výstupu mám termoregulaci, takže mi jde do baráku stále 45°C.
Průšvih je to, že nemám pořád wattrouter. Potřebuji 6 ssr relé. Už jsem objednal i 3f spirálu do velké akumulačky a v přechodovém období bych tím normálně topil dům, defacto bych mohl i z té akumulace nabíjet bojler a topit do domu.
Ale ten wattrouter :pissedoff2:
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od brumlaj »

visis píše: čtv říj 27, 2022 11:05 am..... Na 300l bojleru mám dole jeden přetlakový ventil, a ten tedy učurává. ..........
Typická chyba zapojení bojleru. Chybí Ti za ním (ventilem) malá expanzní nádoba. Změna teploty při ohřevu H2O má za následek změnu jejího objemu a nárůst tlaku ve vzduchu, který v bojleru je. Tlakem se nádoba neustále deformuje (pracuje) a trpí smaltování a svary. Dokud to neprorezne.
Kromě zvýšení životnosti bojleru tím ušetříš i H2O a netrpí estetika.
Mínusem expanzky je, že podle potřeby (např. jednou ročně) musíš kontrolovat tlak v ní, nebo dofoukávat.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od visis »

Výrobce v návodu k instalaci uvádí, že nutná podmínka je pojistný ventil, ale expanzní nádoba je pouze jako variantní řešení.
Navíc v bojleru přeci žádný vzduch není.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Frantom
Příspěvky: 86
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od Frantom »

visis píše: čtv říj 27, 2022 11:05 am Ale ten wattrouter :pissedoff2:
Taky nemám wattrouter, ale jen "A-Z Router Smart 3f set" ten umí jen tu 3f spirálu v bojleru ale funguje dobře.
S tím vytápěním akumulačky jsem taky rozmýšlel, ale moc se to neoplatí. To většinou funguje v době kdy už se moc netopí. Vystačím si s tím přečerpáváním oběhovým čerpadlem. Škoda že spirála co mám jen jen 3x2kW docela by se hodilo 3x3kW aby se lépe vykryly přetoky v momentě kdy zanikne poptávka po silné asymetrii na jedné z fází a to je pak často více jak 2kW a nezvládne se to vytopit.

Expanzka sice není nutná ale je velice vhodná. Zkus si na bojler namontovat manometr. Mám kombinovaný s teploměrem a to pak budeš čumět kam ty tlaky letí při ohřevu o destítky supňů. To vše ti pak uteče do kanálu a bojler trpí.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od visis »

Na ten AZ router jsem taky koukal, ale je jen na 3 ssr relé. Respektive je má asi integrované? Na kolik jsou amper? Normální ssr relé má docela velký chladič. Tak se trochu bojim o životnost. No a navíc potřebuji 6 ssr relé.
Ještě je gbo-aku.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od brumlaj »

visis píše: pát říj 28, 2022 5:48 pm Výrobce v návodu k instalaci uvádí, ........
Výrobce pozbyl vlastnická práva dnem Tvé investice. Jakýkoli komentář a vlastně i můj minulý příspěvek je k hovnu.
Frantom
Příspěvky: 86
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od Frantom »

visis píše: pát říj 28, 2022 9:40 pm Na ten AZ router jsem taky koukal, ale je jen na 3 ssr relé. Respektive je má asi integrované? Na kolik jsou amper? Normální ssr relé má docela velký chladič...
V mauálu píšou toto:
Mechanizmus regulace je pulsní se spínáním při průchodu nulou. Jednotka nevyžaduje připojení externích výkonových spínacích prvků, vše je integrované. Jednotka je vybavena aktivním chlazením v případě zvýšení teploty spínacích prvků a bezpečnostními pojistkami pro případ přehřátí, kdy dojde k odpojení spotřebiče. Výkonové spínače jsou v provedení se spínáním v nule pro potlačení rušení. Samotná pulsní regulace pracuje asynchronně pro snížení kmitání napětí sítě vlivem spínání zátěže.
Regulovaný proud: max. 3x16A.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od josse »


Frantom píše:... Výkonové spínače jsou v provedení se spínáním v nule ...
Pak se nemůžeme divit že energetici jsou tak zásadně proti těmto zařízením a proč vynaložili tolik úsilí aby prosadili a udrželi zákaz součtového měření.

Má to být lineární s cosfí=1 v celém rozsahu, o tolik dražší by to dneska nebylo, tlačte trochu na ty výrobce ať se posuneme do 21 století, nekupujte ty historické sračky.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Frantom
Příspěvky: 86
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od Frantom »

Za mne mají + neb spínání v nule šetří spínaný spotřebič ;)
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od josse »

Frantom píše:Za mne mají + neb spínání v nule šetří spínaný spotřebič ;)
Jestli spínání nebo rozpínání je jedno, kazí to tvar. Řešení je pouze řízený usměrňovač, který odebírá co tento vytěžovač nechce a vrací co ten vytěžovač chce. To je fakt výhra. Už aby musely domácí ongridy povinně i toto kompenzovat.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od brumlaj »

1) spínání v nule nekazí tvar sinusovky, ale dělá flikr. Neboli amplitudu jednotlivých sinusových půlvln.
2) Když má distributor svou síť na trus a řeší to buzerací zákazníka, tak ať se nediví že:
3) zákazník si udělá poloostrov a distributor s tím nic nenadělá. A už nevydělá.
Kdo chce kam, ch.j s ním.
Frantom
Příspěvky: 86
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od Frantom »

josse píše: ned říj 30, 2022 8:06 pm Řešení je pouze řízený usměrňovač, který odebírá co tento vytěžovač nechce a vrací co ten vytěžovač chce...
To mne zaujalo, nebyl by link nebo aspoň název takto komerčně prodávaného zařízení? Jen abych měl představu o ceně a pod.
Díky.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: wattrouter a ohřev vody

Příspěvek od Noparasito »

brumlaj píše: pon říj 31, 2022 5:00 pm 1) spínání v nule nekazí tvar sinusovky, ale dělá flikr. Neboli amplitudu jednotlivých sinusových půlvln.
2) Když má distributor svou síť na trus a řeší to buzerací zákazníka, tak ať se nediví že:
3) zákazník si udělá poloostrov a distributor s tím nic nenadělá. A už nevydělá.
Kdo chce kam, ch.j s ním.
Brumlaji máš recht.
Jen "MAMON" lidského plémě "do.ebe" vše.
Kolaborace lidí v energiích se nehodí.
A jaká by to byla krása.(ala Nikola TESLA)
Jenže u koryt je stádo "buze..ntů" kteří razí heslo po nás potopa.
A tak to je. Kdo si myslí něco jiného, stejně ty ".o.oty" volil a je spolupachatel.
Tak proč si stěžovat!!!!!!!
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“