Teplota supoercapacitorů

Odpovědět
Cmrnda
Příspěvky: 741
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Teplota supoercapacitorů

Příspěvek od Cmrnda »

Dobrej,
dneska jsem ošahával 2x6 ks kapacitorů, v platu 6ks co nabízí v Chině i s balancérem a proudovou "ochranou". Pálí, pálí, pálí.
Na klasickém kondíku bývá uvedená hodnota 65 st.C či 105 stC, tady není nic.
Máte někdo praktické zkušenosti s těmito supercapacitory ohledně teploty?
nebo jen úvahy o teplotě?
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 232
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Teplota supoercapacitorů

Příspěvek od kybos »

Také se mi dostaly do rukou superkapacitory, které měly drátové vývody cca 0,8 mm. Čili už jen ztráty na vývodech musely superkapacitor slušně ohřívat. Mnohem větším problémem než teplota je u superkapacitorů ale velmi omezený počet cyklů nabití/vybití. Je o několik řádů menší než u běžných kapacitorů (v řádu jednotek milionů cyklů). Pro nasazení ve výkonově namáhaných obvodech potom vychází životnost v řádu týdnů až měsíců. Využití takových součástek tedy vidím především v obvodech s velmi pomalým nabíjením a vybíjením (například záložní napájení pamětí nebo časovačů s nízkou spotřebou), kde mohou nahradit klasické elektrochemické zdroje.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
mopadzi
Příspěvky: 153
Registrován: čtv zář 02, 2021 9:23 am

Re: Teplota supoercapacitorů

Příspěvek od mopadzi »

taky mě zajímala životnost "superkapacitorů" v balancerech a BMS od JK. Ale zdá se že tam žádný průšvih není, alespon se o tom nikde nepíše
kdo si hraje nezlobí

9xRenesola 240W+9x Benq 265, 10xAvancis 125W, 6x Leapton 450W, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
https://www.lifepo4-shop.cz/
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Teplota supoercapacitorů

Příspěvek od Mex »

kybos píše: pon čer 10, 2024 8:35 am Také se mi dostaly do rukou superkapacitory, které měly drátové vývody cca 0,8 mm. Čili už jen ztráty na vývodech musely superkapacitor slušně ohřívat. Mnohem větším problémem než teplota je u superkapacitorů ale velmi omezený počet cyklů nabití/vybití. Je o několik řádů menší než u běžných kapacitorů (v řádu jednotek milionů cyklů). Pro nasazení ve výkonově namáhaných obvodech potom vychází životnost v řádu týdnů až měsíců. Využití takových součástek tedy vidím především v obvodech s velmi pomalým nabíjením a vybíjením (například záložní napájení pamětí nebo časovačů s nízkou spotřebou), kde mohou nahradit klasické elektrochemické zdroje.
On není superkondenzátor jako superkondenzátor.
Dělají se modely pro vysoké proudové zatížení, které mají šroubové připojení a které dokážou poskytovat i stovky ampér. Osazují se třeba i v pomocných startovacích přípravcích, kterými pak je možné nahodit i traktor.
Ale stejně tak se dělají úplně jiné, určené jen pro velmi malé proudy a optimalizované pro změnu na minimální samovybíjení a velkou hustotu výkonu.
Cmrnda
Příspěvky: 741
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Teplota supoercapacitorů

Příspěvek od Cmrnda »

Dneska jsem zkusil s nima nastartovat osobák a u první šestice to jen ťuklo, druhá nastartovala, ale žádná sláva. Podle mě za to může ta elektronika.

Tyhle mám, akorát né tak drahé.
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... ry_from%3A

Normálně je mám trvale u baterek pro solar, význam mají když jsou baterky vybitý.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Odpovědět

Zpět na „Baterie“