Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
Erik T
Příspěvky: 59
Registrován: pon bře 14, 2022 2:33 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Erik T »

Ještě jednou roční spotřeba 7500kwh ve 2. Opravdu měnič 1MWh za rok? (2,8kwh/den).

Raději to naddimenzoval přijde prcek možné EV auto a bude to tak akorát. Předpoklad za rok je 11,2MWh.
Regulátor je co? A co tedy utáhne GW 10 DT G2?
Přední strana má rozměry střechy délka 11,1m nepočítám přesahy. A výška nejméně 3,1m. Tak jsem počítal z levé strany 5-7 panelu.
Zadní strana délka 11,1m :) a výška nejméně 4,03m. Tam jsem to viděl na 10 panelu v řadě a pod nimi 5 horizontálně. Jiné řešení asi není. Na Jihu by tedy bylo 6,85 nebo 7,5kwp v předu 3,13 nebo 2,5kwp. Řeší to můj problém rozdělení panelu na 2 strany? Je jedno kde jsou panely umístěny dostanu snich maximum tak či onak? Nebo je lepší dát vše na jih stím aby to vyrobilo okamžitě maximum stím, že jak se slunce otočí tak už pojedu na mě přetoky, zatímco kdybych je měl i na druhé straně tak bych mohl jet až do západu slunce. Asi to je jedno že? Asi lepší pocit :)
Přílohy
IMG_20220319_153151531_HDR.jpg
IMG_20220319_153151531_HDR.jpg (741.83 KiB) Zobrazeno 3033 x
Screenshot_20220315-185309.png
Screenshot_20220315-185309.png (194.52 KiB) Zobrazeno 3033 x
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Pokud počítá on grid s VB, je v podstatě celkem jedno, jaké je rozložení intenzity během dne. Možná dát vše na J. Invertor má 2x MPTT, takže stringy rozpůlit. Pokud by chtěl dát větší počet na jednu stranu, lze použít na jednom stringu slučovač - pokud budou obě paralelní části identické. To si ale rozloží instalační firma.
Ještě jedna poznámka - i když to bude on grid, možná si připlatit za hybridní invertor. Kdyby klekl tarif pro soláry, je tu možnost dokoupit baterie a tím výrazně zvýšit efektivitu provozu během dne.
Erik T
Příspěvky: 59
Registrován: pon bře 14, 2022 2:33 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Erik T »

Je nějaká hybridní varianta 10vá za cenu 5048D-ES? Sofar Polar?
Martin-FM
Příspěvky: 1
Registrován: stř bře 23, 2022 8:48 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Martin-FM »

Dobrý den

Chtěl bych se zeptat zda je vůbec možné připojit VB když bych měl postavenou FVE svépomoci.


Děkuji
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Pokud budeš mít revizní zprávu a potvrzení od autorizované osoby - Elektromontér fotovoltaických systémů, že to instaloval a ověřil, pak by neměl být problém. Ale samozřejmě bez dotace.
Ale samozřejmě první žádost o připojení mikrozdroje u distributora - zda to vůbec v daném místě je možné.
Naposledy upravil(a) AlanKraus dne stř bře 23, 2022 12:08 pm, celkem upraveno 1 x.
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

AlanKraus píše: stř bře 23, 2022 12:04 pm Pokud budeš mít revizní zprávu a potvrzení od autorizované osoby - Elektromontér fotovoltaických systémů, že to instaloval a ověřil, pak by neměl být problém. Ale samozřejmě bez dotace.
Podle mě by měla stačit revizní zpráva, autorizovaná osoba je potřeba pouze pro dotaci nikoliv pro připojení. Resp. distribuční společnosti stačí revizní zpráva, na základě ní by měla provést první paralelní připojení se všemi požadovanými zkouškami. Pro dotaci je samozřejmě nutná instalace osobou s patřičnou kvalifikací.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od RadarS »

AlanKraus píše: stř bře 23, 2022 12:04 pm Pokud budeš mít revizní zprávu a potvrzení od autorizované osoby - Elektromontér fotovoltaických systémů, že to instaloval a ověřil, pak by neměl být problém. Ale samozřejmě bez dotace.
Ale samozřejmě první žádost o připojení mikrozdroje u distributora - zda to vůbec v daném místě je možné.
například EG.D má na webu toto pro připojení mikrozdroje s možnou dodávkou do DS:

Pro podání budete potřebovat:
vaše údaje a kontakty
údaje o zařízení žadatele:
umístění výrobny
druh výrobny (vodní, sluneční …)
popis výrobny (typ, počet aj.)
způsob provozu
požadovaný rezervovaný výkon
jednopólové schéma (vyberete si přímo v online formuláři)
souhlas vlastníka nemovitosti

naopak ve zjednodušeném řízení jsou požadavky na dokumentaci širší:

Pro podání budete potřebovat:
vaše údaje a kontakty
technickou zprávu – o parametrech mikrozdroje, kde musí být uvedeny tyto údaje:
popis zařízení – druh mikrozdroje
pro FVE typ počet a jednotkový výkon fotovoltaických panelů v kW
typ, počet a štítkové parametry generátoru (u FVE střídačů), činný výkon, zdánlivý výkon, účiník, počet fází, výrobce
možnost ostrovního provozu
typy, parametry a hodnoty nastavení ochran výrobny
zapojení do akumulace (baterie), pokud je instalována
výkresovou dokumentaci – o způsobu připojení mikrozdroje
jednopólové schéma (vyberete si přímo v online formuláři)
zprávu o výchozí revizi odběrného místa, ve které budou uvedeny hodnoty impedanční smyčky
naměřené hodnoty impedance poruchové smyčky v místě připojení (hlavní domovní kabelové nebo pojistkové skříni)

Samo o sobě se mi v tom úplně nedaří zorientovat, ale vypadá to, že připojení ON-GRID s možností dodávky do DS
by mělo být relativně jednodušší než připojení mikrozdroje bez přetoků....
misa84
Příspěvky: 137
Registrován: ned pro 26, 2021 10:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10240
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od misa84 »

Dnes přišel den D kdy jsem splatil lednový dluh čezu a začínám spořit na listopad prosinec :-D
Za mě čím víc panelů tím líp
10kw goodwe, 4x h2
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Kodl69 »

Pokud je pravda to, co máš v podpisu, tak si přes léto uložíš energii na topení na celou zimu, 12.4MWh v baterká zde snad nikdo nemá...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
petrys44
Příspěvky: 23
Registrován: pát bře 18, 2022 3:11 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od petrys44 »

Všiml jsem si, že za několik posledních slunečních dní přestane FVE kolem 10té hodiny dopoledne vyrábět, a tím dodávat do ČEZu (do virtuální baterie). Na panely svítí bez stínu, bez mráčků. Výroba se po zvětšení odběru domu zvedne na hodnotu odběru. Tento stav je vždy cca 1 hodinu, potom je vše v normálu. V nastavení PV Master jsem nic nenašel. Psal jsem na servis, a zatím neodpověděli. Nevíte někdo, co se v té chvíli děje? FVE mám krátce.
Přílohy
Výroba21.03.2022x.jpg
Výroba21.03.2022x.jpg (177.17 KiB) Zobrazeno 2579 x
Výroba22.03.2022x.jpg
Výroba22.03.2022x.jpg (179.43 KiB) Zobrazeno 2579 x
Výroba23.03.2022x.jpg
Výroba23.03.2022x.jpg (167.04 KiB) Zobrazeno 2579 x
:sun2: FVE 9,45 kWp, panely Canadian Solar 450 Wp 21 ks (13xJJV, 8xVVJ), GoodWe GW10K-ET (firmware 719),
baterie Risen SYL 11,1 kWh, A-ZRouter SMART (přetoky bojler 200l Dražice 3x800W) :sun2:
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

xmasin píše: stř bře 23, 2022 12:08 pm Podle mě by měla stačit revizní zpráva, autorizovaná osoba je potřeba pouze pro dotaci nikoliv pro připojení. Resp. distribuční společnosti stačí revizní zpráva, na základě ní by měla provést první paralelní připojení se všemi požadovanými zkouškami. ......
Pro připojení vyžadují navíc sami sebou schválenou dokumentaci a protokol o nastavení ochran (podle té schválené dokundamentace).
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Dnes jsem dělal u ČFA zkoušky na montéra DS a ptal jsem se lektora na problém s připojením samo domo dělané FVE. Skutečně je nutné potvrzení od autorizované osoby jen pro dotaci. Pro normální připojení jen revize (ale samozřejmě musí splňovat parametry připojení PPDS).
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Youda »

petrys44 píše: čtv bře 24, 2022 8:03 am Všiml jsem si, že za několik posledních slunečních dní přestane FVE kolem 10té hodiny dopoledne vyrábět, a tím dodávat do ČEZu (do virtuální baterie). Na panely svítí bez stínu, bez mráčků. Výroba se po zvětšení odběru domu zvedne na hodnotu odběru. Tento stav je vždy cca 1 hodinu, potom je vše v normálu. V nastavení PV Master jsem nic nenašel. Psal jsem na servis, a zatím neodpověděli. Nevíte někdo, co se v té chvíli děje? FVE mám krátce.
Děje se to, že právě v tomhle časovém okně probíhá poslední fáze nabíjení baterie. Je to vidět podle té křivky výkonu do baterie, má úplně klasický tvar hyperboly. A PV výkon tuhle křivku kopíruje.

Bude to nějaká chyba v nastavení, protože u přifázovaného hybridu s povolenými přetoky není žádný důvod, aby křivka PV výkonu kopírovala křivku nabíjecího výkonu do baterie (tak by tomu bylo u ostrova nebo u FVE se zakázanými přetoky).

Každopádně, na tohle je lepší založit vlastní vlákno, protože tady to zapadne. A do názvu vlákna napsat, že jde o GoodWe, plus požádat o srovnávací grafy od lidí, kteří mají také GoodWe.
bedabh
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 25, 2022 8:00 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od bedabh »

Zdravím všechny
Chci se zeptat zda si jde vybrat typ smlouvy u ČEZu ? Jedná se mi o rozdíl mezi "Elektřina na dobu neurčitou " a "Elektřina pro soláry ".
Mám tarif D57d a TČ. Roční spotřeba bude cca 15 MWh. Bude mi instalováno 8 KWp FVE s 7,2KWh baterií.

Při aktuální ceně cca 4 Kč v "Elektřina na dobu neurčitou" a cca 6 Kč v "Elektřina pro soláry".
Problém vidím v dokupu cca 7 MWh ( rozdíl mezi spotřebou 15 MWh a 8 MWh ze soláru ), který bych musel dokoupit za vyšší cenu + ještě poplatky spojené s " Elektřina pro soláry" .

Děkuji za rady a poznatky, popřípadě nápady a návrhy.

FVE mi bude instalována cca v červnu.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

Ano, můžeš si vybrat.

Pokud máš jiného dodavatale, tak si tarif vybereš při přechodu k ČEZu. U toho tarifu Elektřina pro Soláry je ale potřeba pamatovat, že ho nedostaneš dřív, než bude FVE skutečně zprovozněná, včetně všech formalit. Většinou to dopadá tak, že třeba měsíc nebo dva máš nějaký jiný tarif a na Elektřina pro Soláry se necháš v zákaznickém centru převést následně.

Každopádně, pokud musíš dokupovat 7MWh čistě ze sítě (takže celková roční spotřeba RD je cca 17MWh???) tak si to nejdřív dej do XLS, jestli se to vůbec vyplatí. Jedno XLS je například zde, jen si v něm musíš opravit ty ceny za silovku podle aktuálních ceníků, jejichž tarify chceš mezi sebou porovnávat:

viewtopic.php?p=8436#p8436
bedabh
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 25, 2022 8:00 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od bedabh »

Celková spotřeba je 15 MWh ( mám vše na elektřinu ).
Právě, že bych raději zůstal u té varianty " Elektřina na dobu neurčitou "
Jenže nevím, zda to právě jde, když budu posílat přetoky do sítě, když bude plná baterie.

A jsem dlouhodobě u ČEZu.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

Jde to, bez problémů.
Mít tarif Elektřina pro Soláry není povinné.

Jen pozor na to, že když budeš mít jakýkoliv běžný tarif (například elektřina na dobu neurčitou), tak ty přetoky budeš do sítě posílat zadarmo. Ale to ti nemusí až tak vadit. Aspoň tě to bude motivovat spotřebovat maximum výroby doma.
petrys44
Příspěvky: 23
Registrován: pát bře 18, 2022 3:11 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od petrys44 »

Youda -
díky za odpověď, už to řeším se servisem. Zatím si neví rady. Dnes jsme tento jev pozorovali detailně. Jde doopravdy o baterii, při 100 % se ještě dobíjí menším proudem, a v té chvíli cca 1 hodinu nejdou přetoky. Založím nové vlákno.
:sun2: FVE 9,45 kWp, panely Canadian Solar 450 Wp 21 ks (13xJJV, 8xVVJ), GoodWe GW10K-ET (firmware 719),
baterie Risen SYL 11,1 kWh, A-ZRouter SMART (přetoky bojler 200l Dražice 3x800W) :sun2:
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Ad elektřina na dobu neurčitou - pozor na zvednutí ceny! Jak zde již bylo uvedeno, ceny letí nahoru - Eon má již od 11.3. cenu přes 10,- Kč kWh !!!!!
Tarif pro soláry má fix na 3 roky, elektřinu na dobu neurčitou může ČEZ kdykoliv zvednout. Záleží, kdy vám doběhne smlouva.
Pokud máte tak velkou spotřebu - co doplnit ještě FVE o ostrovní systém - ten je výkonově neomezený. Pak můžete mít přepínač sítí, dokud máte energii z ostrova, vše posíláte do VB. Po vyčerpání se RD přepne automaticky na připojenou FVE. Speciálně s TČ máte daleko větší spotřebu v zimně, kdy FVE moc nevyrábí a budete dokupovat jak vzteklý. Tady vám fyzická baterie moc nepomůže. Já řeším zcela stejný problém, taky TČ a 15 MWh/rok.
Jiřina
Příspěvky: 2
Registrován: sob bře 26, 2022 10:16 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Jiřina »

Ahoj,dobrý den všem.
Jsem tu nový a možná to tu někde ve vláknech bylo,ale raději se zeptám.Protože se zatím s tím jen učím :D . Mám týden FVE a jsem u Čezu,Panely 5.9kWh,baterie 10,7kWh. FVE už vyrábí a zatím mám zakázané přetoky. Dotaz první: můžu podat žádost,když ještě nemám od Čez revizi a 4Q hodiny. Jde mi o tarif pro soláry do datumu 1.4.2022! Druhý dotaz: Můžu si nechat tarif na neurčito a k tomu si zaplatit VB? To mi nějak není jasné.Nebo musím mít ,,elektřinu pro soláry? A vyplatí se mi vůbec tenhle tarif? Spotřeba domu je cca 7Mwh/rok. Díky za info a zpětnou reakci.
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

U ČEZu jde VB použít pouze v tarifu pro soláry. Termín 1.4. - zkuste podat žádost ještě před tímto datem. Pokud jde o výhodnost, doporučuji článek https://www.solarniexperti.cz/virtualni ... yhodnosti/
Jen je třeba vzít v úvahu, že od vydání článku silová elektřina dále zdražila.
Jiřina
Příspěvky: 2
Registrován: sob bře 26, 2022 10:16 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Jiřina »

Díky za radu a odkaz. Dnes jsem by na Čezu a udělal jsem fixaci na 3roky za nejnižší cenu s nejnižším tarifem d 57D. Má nejnižší cenu za distribuci. Také mi řekli,že ta VB je u nich v plenkách a bude se to nějak vyvíjet.Prý pokud mám FVE,tak i při fiksaci na 3 roky mohu během těch 3 let přejít na tarif,,elektrika pro soláry.Mám i fizickou baterii a prý se mi to nevyplatí. Musíte uložit minimálně 1,5-2 Mwh/rok...a to jste cca na nule. A navíc si můžete z VB vybrat jen tolik,kolik ,,koupíte,, kW od Čezu. Při měsíčním odečtu to postrádá pro mne ekonomickou logiku.
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Výkon FVE a kapacita baterie je jedna věc, ale kolik vám FVE vyrobí přes zimu je věc druhá. VB má význam v tom, že přebytky z léta spotřebujete v zimně, kdy FVE moc nevyrábí. I když netopíte elektřinou, delší svícení, více doma (špatné počasí atd.) způsobí obvykle vyšší spotřebu v zimně než v létě.
Jestli se nepletu, tak máte fix na 3 roky pro stávající zákazníky s cenou silové energie 4742,-/MWh. V tarifu pro soláry je aktuálně 3254,-/MWh. Pokud ji uzavřete do 1.4.
Nechápu, že tvrdíte, že je tarif pro soláry (uzavřený do 1.4.) nevýhodnější... Pokud přejdete později, bude již silová dražší - 5516,-/MWh.
Všechny ostatní poplatky jsou totiž naprosto shodné - s výjimkou rozdílu 92,- Kč měsíčně navíc poplatku za dodávku u VB.
A to co vám v zimně u tarifu fix na 3 roky FVE nevyrobí, dokoupíte za cenu silové EE, kdežto vyrobené v létě, nespotřebované a dodané do VB si odeberete zdarma. (Poplatky za distribuci platíte vždy - je jedno zda z DS nebo VB).
Podle mě je jednoznačně výhodnější okamžitě přejít na elektřinu pro soláry do 1.4. (pokud vám to ale ČEZ již nyní umožní - nevím, jak to máte s připojením).
petrys44
Příspěvky: 23
Registrován: pát bře 18, 2022 3:11 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od petrys44 »

První příspěvek v tomto vláknu je dokonalá blamáž. To snad nemyslel Trubka vážně.
:sun2: FVE 9,45 kWp, panely Canadian Solar 450 Wp 21 ks (13xJJV, 8xVVJ), GoodWe GW10K-ET (firmware 719),
baterie Risen SYL 11,1 kWh, A-ZRouter SMART (přetoky bojler 200l Dražice 3x800W) :sun2:
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Ten příspěvek je z léta 2021, tedy za úplně jiné situace s cenami EE. Za to bych Trubku rozhodně neodsuzoval...
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“