All-in-one řešení: FVE postavené na all-in-one hardwaru jsou velmi populární mezi instalačními firmami. To proto, že vše důležité je integrováno v jedné velké krabici, jejich zprovoznění je tak velmi snadné, rychlé a nevyžaduje téměř žádné zkušenosti. Prostě stačí postupovat podle manuálu, stránku po stránce a na konci vznikne funkční FVE. Z hlediska toho, jak systém fyzicky zapojit, v podstatě existuje jen jedna možnost a prostor pro chyby je tak (teoreticky) minimalizován. Dalším důvodem vysoké oblíbenosti all-in-one je to, že nákupní cena těchto zařízení je velmi nízká, čímž vzniká pěkný prostor pro marži aniž by celá FVE musela stát nějakou horentní sumu.
Mírnou nevýhodou, způsobenou právě jednoduchostí je, že all-in-one montuje obrovské množství instalačních firem v ČR i SK, z nich hromada přestane existovat ještě dříve, než skončí záruka na jimi dodané dílo. Spousta těchto instalací je řešena subdodavatelským způsobem či pomocí zahraničních pracovníků, kteří nemají motivaci k přehnané pečlivosti, neboť za dva měsíce již budou pracovat pro jiného dodavatele nebo budou místo FVE montovat třeba tepelná čerpadla.
Třífázové all-in-one měniče typu GoodWe GW10k-ET, SolaX X3 a další, vznikly specificky pro potřeby trhu "domácích fotovoltaik". Jejich charakteristické parametry tak odpovídají limitům, které jsou ve spoustě zemí pro domácí fotovoltaiky dané legislativně, nebo finančními možnostmi vzorové domácnosti:
- Výkon většinou do 10kW, rozdělený mezi fázemi jako 3 x 3,3kW.
- Možnost připojit jen cca 10kWp panelů.
- Možnost připojit jen cca 20kWh baterií.
- Slabší výkon nebo funkční omezení v případě provozu v backup režimu, tedy při výpadku DS.
- Nemožnost spojit více měničů pro větší výkon v backup režimu.
- Omezená množina kompatibilních baterií.
- Problematické chování v asymetrickém režimu, tedy jsou-li fáze nerovnoměrně zatíženy.
- Pomalejší reakce na změny zatížení a s tím související generování občasných přetoků a zbytečných přícuců.
- Výrazná vlastní spotřeba elektroniky při běhu v nízkém zatížení.
Ideální jsou zejména v zahraničí, kde se elektřina z/do DS měří součtově. Díky tomu není problém, že na jedné fázi je přetok, zatímco na druhé v té stejné chvíli přícuc. Nebo že 10 vteřin měnič odebírá z DS a dalších 10 vteřin energii tlačí zpět. Stejně tak v zahraničí nevadí, že na jedné fázi je zatížení 5000W, zatímco na zbylých dvou je to nula. Při součtovém měření totiž měnič dodá svých 3,3kW, zbytek docucne z DS, zatímco ve stejnou chvíli ten samý výkon posílá do DS na zbylých dvou fázích ze tří. Rakouský nebo německý uživatel tak v podstatě až do souběhu 10kW spotřebičů na jedné fázi žádnou energii z DS neodebírá a tedy neplatí. Bohužel, v ČR a v části SK součtové měření nefunguje, takže pro stejný modelový příklad je v našich zemích dodavatelem elektřiny naměřen a účtován odběr.
Dobrou volbou jsou all-in-one řešení také pro ty uživatele, kteří vědí, že svoji FVE nebudou NIKDY rozšiřovat. Že nebudou přidávat panely, nebudou přidávat baterie a že nikdy nebudou potřebovat více výkonu, než oněch 3,3kW na fázi. Případně pro ty, kteří mají-li málo fyzického prostoru na montáž hardwaru, hluboko do kapsy a prostě jen chtějí nějakou základní FVE, aby si trochu snížili letní účet za elektřinu.
Pro úplnost je potřeba říci, že technicky není problém vyrobit all-in-one měnič, který by měl vyšší výkon, perfektní regulaci, špičkovou asymetrii a další parametry. Výrobcům to ale nedává smysl. Produkují a do EU dovážejí to, po čem je zde největší poptávka. To, že pro ČR by se hodila technologie trochu jiná, žádného výrobce netrápí. Maximálně vydá mírně upravený firmware, o jehož kvalitě a proběhlých funkčních testech si však není třeba dělat iluze.
All-in-one řešení: Kdo to myslí s FVE vážně a tuší, že do budoucna bude potřebovat více výkonu, například pro nabíjení elektromobilu, souběh více spotřebičů, nebo pro zajištění maximální možné soběstačnosti během roku, ten by se měl poohlédnout spíše po řešeních modulárních.
V porovnání s all-in-one, nabízejí modulární řešení následující rozdíly:
- Montáž je složitější a existuje více způsobů, jak modulární FVE navrhnout a zapojit. Díky této složitosti se však do montáží modulárního HW pouštějí jen zavedené firmy a zkušení pracovníci. Paradoxně tak výsledek bývá lepší a zákazník spokojenější, neboť se nestane, že by jeho FVE montoval vesnický elektrikář z Rumunska.
- Již v úvodu lze postavit FVE výkonnější, například 3x 5kW, nebo 3x 10kW. Tím si lze zajistit vyšší výkon na fázi a eliminovat tak zbytečné přícucy z DS, případně se po část roku od DS i zcela odpojit.
- Není problém postupně přidávat další měniče a tak zvyšovat výkon na AC straně dle potřeby.
- Není problém postupně přidávat další solární regulátory a tak zvyšovat počet kWp a výkon na DC straně. Počty panelů a kWp výkon totiž nejsou vázány na typ měniče, ale závisí jen na solárních regulátorech, které se do sytému zařadí. A regulátory lze přidávat postupně.
- Není problém zvyšovat kapacitu baterií, neboť modulární řešení typicky pracují se 48V akumulátory, které se škálují paralelně a jejichž BMS počítají s řízením desítek až stovek kWh kapacity. Na rozdíl od all-in-one řešení, jejichž akumulátory pracují s vysokým DC napětím a škálují se sériově, což značně omezuje možnosti přidávání kapacity, neboť by tím došlo ke zvýšení DC napětí vysoko nad 1000V. U vysokonapěťových baterií tak jejich BMS často ani nepočítají s tím, že by někdo chtěl připojit a řídit více než 14-20kWh kapacity.
- Měniče pro modulární systémy bývají optimalizovány pro malou vlastní spotřebu při běhu v nízkém zatížení. Zatímco u all-in-one systémů se počítá s tím, že vlastní spotřebu měniče lze kdykoliv vykrýt a maskovat pomocí distribuční sítě, a jejich výrobci se tak spíše než na optimalizaci zaměřují na nízké výrobní náklady, tak výrobci modulárního HW počítají s tím, že může být nasazen v off-grid instalacích, kdy veškerá vlastní spotřeba elektroniky musí být pokryta z baterie. Konstrukce modulárních řešení tak bývá optimalizována právě na to, aby se baterie vybíjela co nejméně.
- U modulárního HW je běžné, že daný model měniče, regulátoru či řídící jednotky se vyrábí 10 i více let. Není tak problém zajistit náhradní díly či opravu i po záruce. Podobně není problém získat nový firmware. Existuje jasný výrobce, který má funkční telefonní linky, funkční webové stránky, technickou podporu a obchodní zástupce pro jednotlivé regiony EU či světa. Navíc, k ekosystémům Studer a Victron existuje početná skupina jejich dlouholetých uživatelů a certifikovaných specialistů. Dostupné jsou online kurzy, instruktážní videa a také kvalitní dokumentace se spoustou příkladů zapojení či knowledge-base známých chyb a jejich oprav.
Pokud jsem něco uvedl mylně, nebo jsem naopak na něco důležitého zapomněl, pak prosím zkušenější uživatele, aby mne opravili a doplnili. Ideálně nějakou strukturovanou formou, aby se neztratila informační hodnota jejich zkušeností.
Modulární řešení: Modulární řešení: