jelikož mi Vaše dobro opravdu leží na srdci, tak bych Vás rád upozornil na průser, do kterého se můžete dostat tím, že budete v ČR provozovat měnič přifázovaný k DS, aniž byste měli vyřízené veškeré formality a zejména "Smlouvu o připojení výrobny / mikrozdroje do DS".
Popsaná zrada se týká všech typů ongrid měničů, včetně těch prodávaných na Aliexpressu či u firmy GWL / i4wifi, které jsou známé pod eufemistickým označením gridfree, případně modrásek:
Díky kombinaci měniče s prodouvou sondou (aka limiterem), případně pomocí proudového relé, je zajištěno, že pokud spotřebiče v domě nemají dostatečný odběr, tak měnič automaticky utlumí svoji výrobu, aby elektřina nepřetékala do DS. Samozřejmě, při dlouhodobém provozování tam dříve či později něco nakonec přeteče. Aspoň, že to nejsou MWh za rok, ale spíše jednotky až desítky kWh.
Technologie ongrid, tedy aktivní spolupráce měniče a DS, je velmi levná, snadná na instalaci a nevyžaduje baterie. Právě baterie jsou pro spoustu lidí velmi drahé a je tak nasnadě, že mikroinvertory či gridfree, doplněné jen o pár panelů, jsou řešením, které zaujme spoustu potencionálních uživatelů.
Problém je však v energetickém zákoně (EZ):
Podle EZ není možné provozovat zdroj energie, který je propojen s DS, bez dohody s provozovatelem DS. Tato skutečnost je v EZ podchycena v mnoha paragrafech. Zejména tam, kde se řeší takzvané výrobny, licence a také zdroje s výkonem do 10kW, v dalších předpisech označované jako "mikrozdroje".
Pokud tedy zákazník provozuje gridfree měnič zapojený do zásuvky a zároveň nemá splněné všechny formality a uzavřenou smlouvu s DS, tak páchá přestupek proti EZ. Buď je potřeba licence, nebo je potřeba FVE formálně připojit jako bezlicenční, s výkonem do 10kWp:
Uživatelů těchto zařízení jsou v ČR tisíce. U některých již distributor (například ČEZ) odhalil nelegální FVE a uživatele vyzval k nápravě či předal k přestupkovému řízení. Jinde se tak nestalo a tyto nelegální FVE jsou svými majiteli nadále provozovány. Zde je potřeba si uvědomit, že pokud máte s distributorem uzavřenou pouze standardní smlouvu na odběr elektřiny, tak nemá právo Vám šmejdit po baráku a zjišťovat, k čemu že jsou připojené panely, které máte na střeše domu, garáže, či kurníku. Detekci existence nelegálních FVE tedy ČEZ může provádět jen tak, že na elektroměru sleduje, zda-li dochází k přetokům energie do DS, případně měří kvalitu elektrické sítě na patě domu a zjišťuje mikropřetoky, které běžný elektroměr není schopen registrovat.EZ § 90 Přestupky fyzických osob
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
g) provozuje vlastní náhradní zdroj bez dohody s provozovatelem přenosové soustavy nebo provozovatelem distribuční soustavy v rozporu s § 28 odst. 4 nebo provozuje výrobnu elektřiny, která je propojena s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou v rozporu s § 28 odst. 5 nebo 6,
EZ § 28 Zákazník
(4) Zákazník může provozovat vlastní náhradní zdroj, pokud je propojen s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou, pouze po dohodě s provozovatelem přenosové soustavy nebo provozovatelem distribuční soustavy.
(5) Zákazník může provozovat výrobnu elektřiny s instalovaným výkonem do 10 kW, pokud je propojena s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou a pokud není ve stejném odběrném místě připojena jiná výrobna elektřiny, pouze na základě uzavřené smlouvy o připojení, která zahrnuje i připojení výrobny elektřiny. V tomto případě se na zákazníka dále vztahují práva podle § 23 odst. 1 písm. a) a povinnosti podle § 23 odst. 3 písm. a), c), e), i) a j).
Ti uživatelé, kteří dbají na to, aby k přetokům nedocházelo tak mají určitou šanci, že zůstanou neodhaleni.
Ti, kteří na to úplně kašlou si koledují, viz např. zde: https://www.eru.cz/r39219-rozhodnuti-o- ... ozovatelem
Tohoto nešťastníka stálo zapojení modráska 3 000 Kč pokuty + 14 000 Kč náklady ČEZu: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=125038
I na tomto fóru pár lidí modrásky provozuje. Tak jako tak, jedná o stejný princip, jako když jedete v MHD na černo. Rozdíl je pouze v tom, že některé černé pasažéry už chytil revizor, zatímco jiní mu proklouzli.
Samozřejmě, firma která sem tahá kontejnery těchto zařízení a nabádá zákazníky, aby si je instalovali, má zájem na tom, aby jí tento business pokračoval. Proto se na svých stránkách snaží vzbudit dojem, že z právního hlediska zákazník instalací takové FVE nic neporušuje:
https://www.i4wifi.cz/cs/stranky/123-gridfree-provoz
Není to však pravda a také zvolená argumentace, že "DC část je galvanicky oddělena díky internímu HF transformátoru a tedy že výroba elektřiny je galvanicky oddělena od DS", je chybná a manipulativní. Galvanické oddělení uvnitř měniče nemá žádný vliv na to, jak bude takové FVE posuzována z hlediska Energetického Zákona.
Bohužel, FVE s gridfree měničem zapojeným do zásuvky rozhodně nelze považovat za ostrovní provoz, ani za náhradní zdroj nebo výrobnu elektřiny nepropojené s distribuční soustavou.
Prosím, dejte si pozor, ať se vlastní nepozorností dostanete do průseru. Pokud chcete riskovat, nikdo Vám v tom nemůže bránit, ale je aspoň dobré vědět, čeho se dopouštíte a co se může stát.
Ještě pro doplnění: V Německu je toto zařízení zcela legální. Stačí, když člověk jeho instalaci oznámí provozovateli sítě pomocí formuláře na webu. Ale tady jsme v ČR a máme to, co si už od revoluce volíme