Ochrana před bleskem přes HA a blitzortung.org

Odpovědět
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Ochrana před bleskem přes HA a blitzortung.org

Příspěvek od redcrown »

Přeji hezké odpoledne,
rád bych rozpohyboval diskuzi na téma ochrany před bleskem. Jako velký neodborník jsem pochopil, že ochrana před bleskem je spíš o tom, jestli shoří dům nebo to někoho zabije, než že to zachrání "železo" FVE a zbytku instalace.
Používám HA a integraci pro blitzortung. Za mě velmi zajímavý projekt, až mě překvapuje, jak dobře funguje. V bouřkovém období jsem trochu sledoval grafy a výpis z integrace a dospěl jsem k závěru, že by taková věc mohla docela jednoduše odpojovat přívod od panelů. Já na přívodu od panelů stejně plánuji DC jističe, které můžou být shozeny vyrážecí cívkou. Takže technickou realizovatelnost tam vidím.
Myslíte, že by takové odpojení mělo smysl?
Blitzortung_Home Assistant.jpg
Blitzortung_Home Assistant.jpg (82.86 KiB) Zobrazeno 602 x
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Ochrana před bleskem přes HA a blitzortung.org

Příspěvek od redcrown »

Nikdo nic? Nejde mi ní tak o fungování Blitzortungu, ale o to, jestli by zvýšilo bezpečnost odpojení PV přívodu ze střechy.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Ochrana před bleskem přes HA a blitzortung.org

Příspěvek od xmasin »

Teď jsem měl hezkou událost, kdy praštilo někde poblíž a dle všeho to přišlo po elektrice a měl jsem vypálený nějaké stmívače světel a část alarmu, sousedi televize a videa, takže také uvažuju o nějaké ochraně, ale spíš to vidím na autonomní ochranu pomocí tohodle https://botland.cz/gravity-proudova-cid ... 43773.html nebo tohodle https://www.laskakit.cz/senzor-detekce- ... --i2c-spi/ a pokud detekuji blesk blíže jak 5 km, tak na 10 minut pomocí stykače odpojím elektroinstalaci, teoreticky by to šlo využít i pro FV, ale musel by se vzít stykač, který zvládne vypnout pod výkonem, nebo to udělat tak, že nejdřív vypne regulátor nabíjení a po nějaké prodlevě rozpojí vedení mezi panely a regulátorem.
Cmrnda
Příspěvky: 629
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Ochrana před bleskem přes HA a blitzortung.org

Příspěvek od Cmrnda »

Na otázku zvýšení bezpečnosti mohu říct, ano, ale podmínkou bude správné spojení s hromosvodem, správná montáž HOP apod. Stejně ale při návštěvě slušnějšího ocásku nebývá možnost stykač, jistič a tak, nalézt v celistvé podobě, a už vůbec né funkční.

Při zavlečení hromo-energie z DS je to výrazně lepší, ale podobné, docela pomáhá proud.chránič rovnou na vstupu, pokuď se blíží hromy a v dáli chránič vypadne vlivem rozdílu zemních potenciálů objektu a DS. Jinak při větší výši napští normální jistič nebo vypínač a tak vyhoří a veškerá elektronika v domě, která není schovaná v plechové krabici jako pračka myčka atp. Televize, monitor, netebook aj. vyhoří, doslova.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“