Správne dimenzovanie ističov

eduard22
Příspěvky: 1126
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Správne dimenzovanie ističov

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: pon kvě 27, 2024 3:12 pm Omezující s tím to spojené je to, že to děláš pod proudem, a když to spadne hluboko, tak hlavou narážíš do těch horních sběren. Tohle ale hrozi i bez té možnosti otočení.
No právě, mi připadaj nožovky jako velmi nebezpečnej nápad. Zlatá klasika - kulaté šroubované, z porcelánu, nikde se ruka natož hlava nemá jak dostat do kontaktu s přívodem pod napětím! (pod proudem to je až při zátěži ;-) )

Kdysi, když jsem mýchačkou (vypadený drát v zásuvce) zkratoval fáze, vylítlo to až tzv. "na sloupu" (přesněj na štítu domu) a jistič nestihl reagovat, ba trocha se mu připekly kontakty... A vzal jsme žebřík a sám holou rukou pojistky vyšrouboval, vyměnil a opět bezpečně zašrouboval. 8-)

Dnes to mám pro jistotu zablombované..., jsou tam nožovky a k výměně musím volat e-on co to mění "žehličkou" a ještě ve speciální izolační rukavici s plátněm, aby si ji nechtěně montér nepropíchl o ty hrany u nožovek... :(

Jojo "pokrok" nezasatvíš :evil: ... Tuto pojistku (viz FOTO) vymění aj moja polovočka holou rukou a bezpěčně :D (na skříňce jsou náhradní v pohotovosti jak pro AC tak pro DC)
FVE_Edík_pojistka.jpg
FVE_Edík_pojistka.jpg (396.55 KiB) Zobrazeno 1210 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 741
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Správne dimenzovanie ističov

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: pon kvě 27, 2024 5:30 pm Kdysi, když jsem mýchačkou (vypadený drát v zásuvce) zkratoval fáze, vylítlo to až tzv. "na sloupu" (přesněj na štítu domu) a jistič nestihl reagovat, ba trocha se mu připekly kontakty... A vzal jsme žebřík a sám holou rukou pojistky vyšrouboval, vyměnil a opět bezpečně zašrouboval. 8-)

Dnes to mám pro jistotu zablombované..., jsou tam nožovky a k výměně musím volat e-on co to mění "žehličkou" a ještě ve speciální izolační rukavici s plátněm, aby si ji nechtěně montér nepropíchl o ty hrany u nožovek... :(
Tady je podstata věci z který se vychází, a to ta že ta přípojková skříň ať má pojistky nožový nebo kulátý, patří RZ. Ty do ní vůbec nesmíš lézt. Může do ní elektrikář, ale smí "šáhnout" pouze na pojistkové vývody. Jinak pojistky mění RZ, skříń taky. Proto existují ty nekryté skříně dnes. Jinak do rod.domu si to dát nemůžeš.

Tu pojistkovou hlavici máš už novější, protože ty staré poj.hlavice neměly měřící "dírku" na zkoušečku, takže první údžbář co přišel, rozbil ochranné sklíčko a měřil. jenže to je značně v rozporu s normami, protože není zajištěno min. krytí.

Jinak pro nožovky hraje roli vyšší proud než u E-33, to jsou prakticky ty největší.

A ještě, v dnešní době jsou ty nožovky tak malý, že je nelze ani vzít rukavicí, musí se použít mni- žehlička.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1126
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Správne dimenzovanie ističov

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: pon kvě 27, 2024 7:02 pm Tu pojistkovou hlavici máš už novější, protože ty staré poj.hlavice neměly měřící "dírku" na zkoušečku, .....
Ano, je to polomoderna, nacvakávací na DIN lištu i s krytem 8-)
Cmrnda píše: pon kvě 27, 2024 7:02 pm Jinak pro nožovky hraje roli vyšší proud než u E-33, to jsou prakticky ty největší.
No, v poslední době už nejsou k sehnání těla na DIN ůištu ani na tu polomoderní "klasickou" pojistku (na fotce) :-( a tak používám již ty nejmodernější... - válcové, opticky jsou pojistky i těla stejné jako odpínače pro jištění panelů, jen s tím rozdílem, že jsou pro 400V/AC 8-)

A nemyslím si, že u těch větších jak 10x38mm, je problém s proudem? Viděl jsem běžně 125A 8-) Viz, např.: https://www.kvelektro.cz/pojistka-valco ... m-p1181279 + tělo: https://www.kvelektro.cz/odpinac-valcov ... 5-p1157732

Zabere také 2 pozice na DIN liště. Pro měnič 5kW AC OUT 230V/50Hz však stačí 25A 10x28mm a pro 3kW tazatele stačí 12A 10x38mm, aby tedy byla na hraně jeho výstuního výkonu a přepálila se jako první, nechceli aby měnič chodil do chyby.

Nicméně zadám-li podmínku: rychlé (charakteristika F), aby to bylo echt rychlejší než reakce ochrany v měniči, vyhodí mi katalog jen malé sklěněné (co bejvaj až ve spotřebičích) , nebo klasické - šroubovací. A ty jsou až do 63A, tedy proč ne??? https://www.kvelektro.cz/pojistky-26/ch ... a:f?page=2

Doplněno: tak těla už zase jsou skladem :D
Tělo - https://www.kvelektro.cz/pojistkovy-spo ... 1-p1188204
Kryt s měřící dírkou ;-) - https://www.kvelektro.cz/pojistkova-hla ... 3-p1247544
Pojistka s charakteristikou F (rychlá) - aha, ta ale není ve 12A/F, jen tedy 16A/F nebo 10A/F :-/ (já mám 5kW tedy mám 25A ale tazatel jen 3kW) Leda vyzkoušet a budeli 10A/F hořet i jen max zátěží, dát pak leda 16A/F - https://www.kvelektro.cz/pojistka-eti-d ... 5-p1187535
Naposledy upravil(a) eduard22 dne pon kvě 27, 2024 8:23 pm, celkem upraveno 2 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1126
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Správne dimenzovanie ističov

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: pon kvě 27, 2024 7:02 pm Tady je podstata věci z který se vychází, a to ta že ta přípojková skříň ať má pojistky nožový nebo kulátý, patří RZ. Ty do ní vůbec nesmíš lézt. Může do ní elektrikář, ale smí "šáhnout" pouze na pojistkové vývody. Jinak pojistky mění RZ, skříń taky. Proto existují ty nekryté skříně dnes. Jinak do rod.domu si to dát nemůžeš.
Ale bavíme se o jištění AC výstupu z vlastní - samodomo FVE! Nikoliv o prvním jištění - přípojky z DS... Toje trochu jiná situace ne? FVE si mohu vypnout 8-) DS na sloupě ne!

I když na Slovensku nedávno jeden amatér "obecní", oblůbený mezi ludmi, "elektrikár" zkoušel z hliníkového žebříku odpojit dům už u sloupu! :o :lol: Jak to asi mohlo dopadnout, že?... Je kaput :-( Ludé sa divili, šak si hlavní istič na dome vypnul! Tak ako to, že jej to zabilo? :lol: (promiňte, nesměji se úmrtí člověka, ale té naivní úvaze ludí...)

Ale jsou i "profíci" kvalifikovaní... - https://www.facebook.com/watch/?v=773218119466735
kdo nemá fb tak jen screen:
Klip_143.jpg
Klip_143.jpg (246.36 KiB) Zobrazeno 1160 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Tiimsvk
Příspěvky: 41
Registrován: stř dub 17, 2024 1:46 pm

Re: Správne dimenzovanie ističov

Příspěvek od Tiimsvk »

Dakujem takze ako som spravne pochopil vacsina z vas ma isteny ac vystup nie len isticami a prudovym chranicom ale aj klasickou rychlo reagujucou poistkou?
Skoda ze neexistuje 12-13A to by bola presnejsie dimenzovana pre moje potreby. Keby existovalo nieco akp poistka/istic ktory pri skrate len vyhodi a neprepali sa na viac pouziti? Ale asi taky rychlo nereaguhe?
pibi
Příspěvky: 152
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Správne dimenzovanie ističov

Příspěvek od pibi »

V sériovém zapojení mám mezi střídačem 1 a 2 jistič B25A, na výstupu střídače 2 B50A, myslím, že elektronika ve střídači bude rychlejší než pojistka, třeba F.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
eduard22
Příspěvky: 1126
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Správne dimenzovanie ističov

Příspěvek od eduard22 »

Sériové zapojení výstupů měničů???... Snad: paralelní!?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
pibi
Příspěvky: 152
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Správne dimenzovanie ističov

Příspěvek od pibi »

Sériové zapojení střídačů = výstup střídače 1 je zapojen do vstupu střídače 2 ( a je mezi nimi jistič B25A), na výstupu střídače 2 je součet jejich výkonů (a je tam jistič B50A). Jako střídač mám na mysli krabici Victron MP2 5000, když rozpitváš schéma, tak ve finále jsou samotné obvody měničů zapojeny paralelně.
FVE PRIVOD + GENERATOR V2.png
FVE PRIVOD + GENERATOR V2.png (53.15 KiB) Zobrazeno 1073 x
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Cmrnda
Příspěvky: 741
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Správne dimenzovanie ističov

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: pon kvě 27, 2024 7:58 pm I když na Slovensku nedávno jeden amatér "obecní", oblůbený mezi ludmi, "elektrikár" zkoušel z hliníkového žebříku odpojit dům už u sloupu! :o :lol: Jak to asi mohlo dopadnout, že?... Je kaput :-( Ludé sa divili, šak si hlavní istič na dome vypnul! Tak ako to, že jej to zabilo? :lol: (promiňte, nesměji se úmrtí člověka, ale té naivní úvaze ludí...)
Musí se na to pohlížet trochu po-židovsky.

Elektrikář se nechal zabít proudem.
Neelektrikáře zabil proud.


Jo, a to je ten rozdíl ....

Ty pojistky jsem myslel závitové, možná matouce jsem uvedl kulaté. Válcové a nožové pojistky mají boční upínaní, závitové protilehlé. To protilehlé je proudově horší než to boční, proto ten limit 63A.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Tiimsvk
Příspěvky: 41
Registrován: stř dub 17, 2024 1:46 pm

Re: Správne dimenzovanie ističov

Příspěvek od Tiimsvk »

Tak pošlem fotku "finálneho riešenia"
Môžete sa pustiť do mňa :D
20240604_093214.jpg
20240604_093214.jpg (247.27 KiB) Zobrazeno 794 x
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“