Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

VITEK
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od VITEK »

Cmrnda nevi co pise.

fve 3 x 5 kw do jedne faze. Na 4p prepinacich je propoj. Bud to mas barak 3fazove z ds, a nebo mas barak 1fazove. Uplne bez problemu

Jen nesmis verit tem zvastum jednotlivcum...

Neni s tim nejmensi problem. Kdyby cokoliv zavolej.
Cmrnda
Příspěvky: 848
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od Cmrnda »

VITEK píše: sob čer 22, 2024 11:57 am fve 3 x 5 kw do jedne faze. Na 4p prepinacich je propoj. Bud to mas barak 3fazove z ds, a nebo mas barak 1fazove. Uplne bez problemu
No, a? Nějak mi uniká smysl to cpát do jedný, stejný fáze. Máš snad 3ks zásuvek 16A jištěnejch 48A jističem? No, tááák! :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
kamils
Příspěvky: 120
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od kamils »

Tady to má pibi pěkně nakreslené:
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
3f.png
3f.png (332.48 KiB) Zobrazeno 1869 x
eduard22
Příspěvky: 1176
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: sob čer 22, 2024 12:19 pm
VITEK píše: sob čer 22, 2024 11:57 am fve 3 x 5 kw do jedne faze. Na 4p prepinacich je propoj. Bud to mas barak 3fazove z ds, a nebo mas barak 1fazove. Uplne bez problemu
No, a? Nějak mi uniká smysl to cpát do jedný, stejný fáze. Máš snad 3ks zásuvek 16A jištěnejch 48A jističem? No, tááák! :lol:
Stále nechápeš :-(

1. 100% asymetrie!!!!!!!!!!!!!!!! 8-)
2. Nemám v domě jen 3ks zásuvek :lol: , těch mám snad 50..., ale mám 3 okruhy z DS do(!) podružnějch jističů, ale od nich mám pak 10 okruhů k zásuvkám a světlům 8-)
3. mámli 1f měnič(e) tak tu jedinou a v případě dvou paralerně spojených měničů navíc silnou, fázu rozvedu (po odpojení tří fází z DS ručním přepínačem sítí) a připojím tu jedinou fázu z měničů do všech okruhů v domě. Je jedno že těch mnohoi okruhů v domě nekrmí 3 fázer ale jediná. Naopak nice se nikde neulejvá zatím co jiná fáze by nestíhala... A spojení bude na vstupu přepínače sítí ne na výstupu logicky by jsu zkratoval mezi sebou fáze z DS po přepnutí domu zpět na DS :lol:

už?! Když tak si poposedni ;-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1176
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od eduard22 »

kamils píše: sob čer 22, 2024 12:57 pm Tady to má pibi pěkně nakreslené:
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
3f.png
Ták, ale přepínat i N!!!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
70karel
Příspěvky: 28
Registrován: pát dub 19, 2024 1:34 pm

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od 70karel »

Já jen uvažuji ze na vstupu do měniče z DS,
na jednu fázi musím zavěsit teoreticky až 3 měniče,
Ale přívod jedny fáze je jisteny 32A(3x32A),to musím omezit nabíjecí výkon měničů a zakázat bypass?
(nebo též omezit?)
Naposledy upravil(a) 70karel dne sob čer 22, 2024 1:32 pm, celkem upraveno 1 x.
Cmrnda
Příspěvky: 848
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od Cmrnda »

1. 100% asymetrie!!!!!!!!!!!!!!!! 8-)
2. Nemám v domě jen 3ks zásuvek :lol: , těch mám snad 50..., ale mám 3 okruhy z DS do(!) podružnějch jističů, ale od nich mám pak 10 okruhů k zásuvkám a světlům 8-)
3. mámli 1f měnič(e) tak tu jedinou a v případě dvou paralerně spojených měničů navíc silnou, fázu rozvedu (po odpojení tří fází z DS ručním přepínačem sítí) a připojím tu jedinou fázu z měničů do všech okruhů v domě. Je jedno že těch mnohoi okruhů v domě nekrmí 3 fázer ale jediná. Naopak nice se nikde neulejvá zatím co jiná fáze by nestíhala...
1) A v lese rostou občas houby. Hee
2) A sme u toho, máš 50 zásuvek na tři okruhy a po spojení všech fází dohromady máš 50 zásuvek místo na třech, tak na jedný fázi. To je jako výsledek veškerýho snažení? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
3)
je jedno že těch mnohoi okruhů v domě nekrmí 3 fázer ale jediná.
J Souhlas. :lol:

Co myslíš že je lepší? 5x měnič co si brmlá na 1/5 výkonu, nebo 1 měnič co práší na 100% ?
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1176
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od eduard22 »

Na jednu fázi ale o 50A! (Bavíme se doufám stále o spojení síly 2ks měničů?) a ne jen 25A typicky na fázu v domech....

Samozřejmě by byl lepší jediný výkonný měnič protože když skončí v domě večer spotřeba , tak jeden by bral méně než 5 v klidu.

Zhruba 50W vs 250W! :-( Co je podle tebe lepší? Nechat si vysát do rána baterky pěti měniči zbytečně 5-ti byť jen brumlajcími měniči...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 848
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: sob čer 22, 2024 4:03 pm Na jednu fázi ale o 50A! (Bavíme se doufám stále o spojení síly 2ks měničů?) a ne jen 25A typicky na fázu v domech....

Samozřejmě by byl lepší jediný výkonný měnič protože když skončí v domě večer spotřeba , tak jeden by bral méně než 5 v klidu.

Zhruba 50W vs 250W! :-( Co je podle tebe lepší? Nechat si vysát do rána baterky pěti měniči zbytečně 5-ti byť jen brumlajcími měniči...

To je ale dosti zanedbanej měnič když si neumí nastavit spotřebu. Já na to používám tu malou krabičku za cca 200,-Kč, která zařizuje to, že vypíná měnič podle toho jestli je napětí na panelech, podle napětí. Může se použít na spousty jinejch věcí, které se řídí napětím. O tom že lze podobně regulovat právě více měničů podle konkrétní zatíženosti není nic novýho, chce to ale mít k ruce nápaditýho "kuchnu". :shock:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1176
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od eduard22 »

Jaký zase napětí z panelů??? Bavíme se o výstupním výkonu měničů 230V DC! A o vlastní spotřebě měničů s nebo bez zatížení spotřebou a ne o MPPT a příkonu z panelů...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 848
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: sob čer 22, 2024 5:23 pm Jaký zase napětí z panelů??? Bavíme se o výstupním výkonu měničů 230V DC! A o vlastní spotřebě měničů s nebo bez zatížení spotřebou a ne o MPPT a příkonu z panelů...
Už to nechlastej! Ty si začat kafrat o spotřebě měničů, já Ti napsal jak se to řeší. :roll:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 424
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od Mex »

eduard22 píše: sob čer 22, 2024 1:03 pm Ták, ale přepínat i N!!!
A to proč?
N je potenciál pásoviny, zakopané někde v základech baráku.
A tu pásovinu při přepnutí teda vykopávat nebudu, aby se na ní měnil potenciál.
Fíčko máš snad až za tím přepínačem, takže je nezajímavé, kudyma teče proud přes N.

Těch "informací" o přepínání N jsem tady četl už hodně.
Ale až na některé velmi omezené případy (kdy je fíčko před přepínačem nebo se jednalo nějaký podivný zdroj, kde je N na nějakém divném potenciálu) byly podle mě vždy nesmyslné.

Pochvala kamilsovi, že tedy dal obrázek.
Jinak to jsou často nekonečné hádky jen proto, že různí lidé si pod stejným pojmenováním představují různé věci.
Taky se znovu ukázalo, že jeden obrázek za tisíc slov.
eduard22
Příspěvky: 1176
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od eduard22 »

Mex píše: sob čer 22, 2024 6:56 pm
eduard22 píše: sob čer 22, 2024 1:03 pm Ták, ale přepínat i N!!!
A to proč?
N je potenciál pásoviny, zakopané někde v základech baráku.
A tu pásovinu při přepnutí teda vykopávat nebudu, aby se na ní měnil potenciál.
Fíčko máš snad až za tím přepínačem, takže je nezajímavé, kudyma teče proud přes N.

Těch "informací" o přepínání N jsem tady četl už hodně.
Ale až na některé velmi omezené případy (kdy je fíčko před přepínačem nebo se jednalo nějaký podivný zdroj, kde je N na nějakém divném potenciálu) byly podle mě vždy nesmyslné.

Pochvala kamilsovi, že tedy dal obrázek.
Jinak to jsou často nekonečné hádky jen proto, že různí lidé si pod stejným pojmenováním představují různé věci.
Taky se znovu ukázalo, že jeden obrázek za tisíc slov.
1. na N se pohlíží jako na živý vodič! a teče jím zpětný proud a teče-li z měniče, musí téct zpět jen a pouze do měniče a nikam jinam!... To si asi pleteš s PEN ze sítě?... Pročpak maj asi poloostrovní měniče galvanicky odděleny N výstupu a N vstupu pro interní nabíječku!?

2. Fi mám pro měnič jiné než z DS a proto jej mám také před(!) přepínačem sítí, neb z DS je typ AC a z FVE tyb B (minimálně A!)
Ty máš přepínač sítí před Fi z DS!!!??? :o .......... Já mám totiž Fi z DS zablombovaný spolu s hlavním jističem!

Jak bych asi tak dal přepínač sítí před něj?... A proč proboha!? :evil:

Z jedné eletrárny (e-on) mám nezávislé jištění (hlavní jistič + Fi typ AC) a z druhé nezávislé elektrárny (poloostrovní měnič) mám jištění zcela jiné, jak hlavní jistič, tak typ Fi chrániče.

A přepínačem sítí přepnu barák k jedné nebo k druhé eletrárně. A každá má svůj nezávislý L i N (prou teče vždy mezi dvěma dráty přímo a ne přes zem..., přes hlínu... jak u DS...)

V autě mám měnič (12V DC to 230V Ac) a ten nemá N zakopaný do země ;-) a funguje to i při napojení baráku na něj při rekonstrukci elektroinstalace v baráku, aby nebyla hospdyně bez elektriky 8-) Prostě co z něj odende to se do něj musí vracet :-)

A ne někam do země... Taková prasárna se děje jen u DS... (protože nevede k elektráně N ale PEN...)

Podobná prasárna je např. u automobilky FIAT či RANULT ale i stará Škoda, kde mínus pól z aku je "uzeměn" spíše ukostřen a zpět teče proud až ze zadní žárovky přes celou karoserii tou karoserií... Proto jim také problikávaj koncovky a brzdy když dá navíc ješt ěblinkr, pokles napětí pro odpor spojů karoserie je značný :-(

Naproti tomu Ford, i když má mínus pól z aku také ukostřen, přesto jen na karoserii, s mnoha spoji a tak odpor. přechody, nespoléhá a táhá i mínus pól až dozadu k žárovkám nezávisle na karoserii, Cu silnějším drátem!!!

FIAT je analogicky krám jako systém DS - nevhodné pro spotřebu jen na jedné fázi, neb se proud vrací zemí... :-/ A měnič s nezávislým N je ten Ford :-)

Fordům zdar!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 848
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: sob čer 22, 2024 6:56 pm
A to proč?
N je potenciál pásoviny, zakopané někde v základech baráku.
A tu pásovinu při přepnutí teda vykopávat nebudu, aby se na ní měnil potenciál.

Pochvala kamilsovi, že tedy dal obrázek.
Já nevím co máš zakopaný baráku, ale N potenciál to rozhodně není. :lol: Jen kopej, třeba najdeš i truhlu se zlatem. :lol: :lol: :lol:
Obrázek je úplně o něčem jiným. Pozdní dotaz byl na spojení výstupů dvou měničů do jedné fáze.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Hrabosh
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 24, 2024 2:30 pm

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od Hrabosh »

Předpokládám podle toho zapojení na první stránce správně, že k propojení meničů (communication cable) můžu použít VGA prodlužku?

Zb.
josse
Příspěvky: 891
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od josse »

Hrabosh píše:Předpokládám podle toho zapojení na první stránce správně, že k propojení meničů (communication cable) můžu použít VGA prodlužku?

Zb.
Proto jsem tam ty názvy psal, mělo by to fungovat.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Mex
Příspěvky: 424
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od Mex »

eduard22 píše: sob čer 22, 2024 7:48 pm 1. na N se pohlíží jako na živý vodič! a teče jím zpětný proud a teče-li z měniče, musí téct zpět jen a pouze do měniče a nikam jinam!... To si asi pleteš s PEN ze sítě?... Pročpak maj asi poloostrovní měniče galvanicky odděleny N výstupu a N vstupu pro interní nabíječku!?

2. Fi mám pro měnič jiné než z DS a proto jej mám také před(!) přepínačem sítí, neb z DS je typ AC a z FVE tyb B (minimálně A!)
Ty máš přepínač sítí před Fi z DS!!!??? :o .......... Já mám totiž Fi z DS zablombovaný spolu s hlavním jističem!

Jak bych asi tak dal přepínač sítí před něj?... A proč proboha!? :evil:

Z jedné eletrárny (e-on) mám nezávislé jištění (hlavní jistič + Fi typ AC) a z druhé nezávislé elektrárny (poloostrovní měnič) mám jištění zcela jiné, jak hlavní jistič, tak typ Fi chrániče.

A přepínačem sítí přepnu barák k jedné nebo k druhé eletrárně. A každá má svůj nezávislý L i N (prou teče vždy mezi dvěma dráty přímo a ne přes zem..., přes hlínu... jak u DS...)
...
Jasně. Klidně přepínej.
Máme svobodu. Někoho baví chodit na fotbal, někoho za ženskýma, někoho přepínat.
Z těch 3 vyjmenovaných hobby má třeba pro mě význam jen to prostřední. Ani čumění na fotbal ani zbytečné přepínání mě nebaví. Ale chápu, že můžou být lidé, které to baví a tak to dělají.

Že Ti doma zapojoval elektriku ožralý elektrikář a dal fíčko do plombovaného prostoru, to je prostě smůla. Já bych ho vyhodil a nezaplatil mu to, nebo ho to nechal předělat. Ale ty jsi pro něho asi měl nějakou slabost, a tak ses s tím smířil. Nojo, za dobrotu na žebrotu.

Takže já přepínám zdroje samozřejmě před rozvodem domu, a tedy i před fíčkem nebo fíčky (jak je to dneska povinné, že jich musí být tolik kolik okruhů, což taky někdo vymyslel asi po flámu).
Do domovní instalace tedy jde energie buď z velké elektrárny v Temelíně, nebo z malé elektrárny na střeše. A protože mám doma samozřejmě síť typu TN, tak oba tyto zdroje jsou spojené se zemním potenciálem, který představuje N.

Jak jsem psal - ať lidi klidně přepínají. Lidi dělají i jiné blbosti.
Ale přece jen napíšu, proč si myslím, že je to špatný koníček, a proč to já rozhodně dělat nebudu.

Každý přepínač vnáší do instalace potenciální nespolehlivost a další vložený přechodový odpor, a tím i zdroj ztrát a tedy generovaného tepla.
U 3f sítí toho teoreticky tím vodičem N moc nepoteče. Ale zrovna u těch přepínaných instalací 1f/3f je to jinak. Pak při přepnutí do režimu 3x1f jsou všechny vodiče ve fázi a proud vodičem N se sčítá za ně za všechny! Tak jím v nejhorším případě vede až 3x vyšší proud než každým fázovým vodičem.

No a aby toho nebylo málo, tak ani u toho režimu 3f to nemusí být ideální. A i tam často vede vodičem N i vyšší proud, než kterýmkoli z fázových vodičů. Můžou za nesinusové spotřebiče (kterých jsou dneska spousty), které se v sítí projeví nárůstem 3. harmonické. A proto se i v některých 3f instalacích dokonce tahá vodič N dvojnásobných průřezem, i když by teoreticky přes něho za ideálních podmínek nemělo téct skoro nic.
Mimochodem je na Youtube pěkná přednáška známého profesora z ČVUT (má na netu sérii přednášek o elektrice, včetně fotovoltaiky). Je to moc hezky pojato, samozřejmě včetně teoretického zdůvodnění a výpočtů. Doporučuju, a nejen tuto ale i jiné jeho přednášky.

Takže ne. Děkuji nechci, já určitě N přepínat nebudu.
A že se na N pohlíží jako na živý vodič? Bezpečnostní předpisy se snaží myslel na všechno, i na neschopné elektrikáře, kteří třeba dráty přehodí. A navíc na N se může objevit i nějaký vyšší potenciál, protože na něm vzniká úbytek na odporu toho vedení (a v případě přepínaného N ještě i úbytek na tom N-spínači).
Cmrnda píše: sob čer 22, 2024 8:28 pm Já nevím co máš zakopaný baráku, ale N potenciál to rozhodně není. :lol: Jen kopej, třeba najdeš i truhlu se zlatem. :lol: :lol: :lol:
Obrázek je úplně o něčem jiným. Pozdní dotaz byl na spojení výstupů dvou měničů do jedné fáze.
Nevím, možná tam bude i poklad.
Ale zcela určitě je tam pásovina, která definuje potenciál vodiče N. A definuje mi ho stejně pro elektriku z Dukovan jako ze střechy.
A kdyby tě snad mátlo tajemné slovo potenciál, tak věz, že to je to základní. Napětí je pak rozdíl potenciálů.

Já jsem nekomentoval spojování nějakých měničů, ale konkrétní obrázek přepínání 1f/3f a následnou poznámku Eduarda o tom, že je třeba přepínat i drát N.
A já jsem tvrdil, že ne. Minimálně obecně ne, pokud samozřejmě někdo nemá nějaké exotické zapojení jako má doma třeba zrovna on.
eduard22
Příspěvky: 1176
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od eduard22 »

Mex píše: pon čer 24, 2024 8:02 pm Jasně. Klidně přepínej.
Máme svobodu. Někoho baví chodit na fotbal, někoho za ženskýma, někoho přepínat.
..........
A protože mám doma samozřejmě síť typu TN, tak oba tyto zdroje jsou spojené se zemním potenciálem, který představuje N.
1. Ježíííš, já nic nepřepínám!... Přenul jsem jen jednou - na začátku zprovoznění FVE a pak jen vyjímečně, jak jsem psal - při servosu FVE. 8-)
2. Máš TN... Tak ty jsi 100 let za opicema... A tobě to kdysi dělal ožralej elektrikář... Pak není o čem se dohadovat...
Jám mám totiž, sice vele starou elektriku z hlubokého totáče, ale TN-S! 8-)
A Fi se dávalo thdá k hlavnímu jističi a tedy pod blombu celé desky s měřením, hlavním jističem a Fi. 8-)
3. opakuji: FVE vyžaduje jiné jištění než DC, zejména Fi! A nechtěl jsem zasahovat do stávající sítě. proč taky?
4. Podružné chráničojističe na každý okruh maj tu výhodu, že ti "vylítne" (vybaví) jen ten okruh kde něco probíjí 8-) , nebo kde jsi dostal ránu :lol: a ne celej barák...
Jediné centrální Fi byl kompromis kvůli jeho vysoké ceně! Dnes to není problém a u mojí jsem to realizoval a paráda :D (Viz foto)
Ale nikdo Tě nenutí tůstat u předpotopního kompromisu... :D
Je otázkou, jsem-li exot já s TN-S a s podružnými Fi a nebo někdo s TN...
Fi-jistič.jpg
Fi-jistič.jpg (478.75 KiB) Zobrazeno 1612 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 848
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: pon čer 24, 2024 8:02 pm
Cmrnda píše: sob čer 22, 2024 8:28 pm Já nevím co máš zakopaný baráku, ale N potenciál to rozhodně není. :lol: Jen kopej, třeba najdeš i truhlu se zlatem. :lol: :lol: :lol:
Obrázek je úplně o něčem jiným. Pozdní dotaz byl na spojení výstupů dvou měničů do jedné fáze.
Nevím, možná tam bude i poklad.
Ale zcela určitě je tam pásovina, která definuje potenciál vodiče N. A definuje mi ho stejně pro elektriku z Dukovan jako ze střechy.
A kdyby tě snad mátlo tajemné slovo potenciál, tak věz, že to je to základní. Napětí je pak rozdíl potenciálů.
Kde si tohle sebral, ta pásovina v zemi je uzemnění, s potenciálem "N" to vůbec nesouvisí. Navíc když by ses ohlédl na předpisy, tak zjistíš že vodič "N" nesmíš ani spojit s nějakým uzemněním v domě.
Máš vůbec nějaký "paragraf" z vyhl.č.50/78sb či pozdějších předpisů?
To si zase sekal trávu, Né? :lol: :lol: :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 483
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
Cmrnda píše: pon čer 24, 2024 10:12 pm
Mex píše: pon čer 24, 2024 8:02 pm
Cmrnda píše: sob čer 22, 2024 8:28 pm Já nevím co máš zakopaný baráku, ale N potenciál to rozhodně není. :lol: Jen kopej, třeba najdeš i truhlu se zlatem. :lol: :lol: :lol:
Obrázek je úplně o něčem jiným. Pozdní dotaz byl na spojení výstupů dvou měničů do jedné fáze.
Nevím, možná tam bude i poklad.
Ale zcela určitě je tam pásovina, která definuje potenciál vodiče N. A definuje mi ho stejně pro elektriku z Dukovan jako ze střechy.
A kdyby tě snad mátlo tajemné slovo potenciál, tak věz, že to je to základní. Napětí je pak rozdíl potenciálů.
Kde si tohle sebral, ta pásovina v zemi je uzemnění, s potenciálem "N" to vůbec nesouvisí. Navíc když by ses ohlédl na předpisy, tak zjistíš že vodič "N" nesmíš ani spojit s nějakým uzemněním v domě.
Máš vůbec nějaký "paragraf" z vyhl.č.50/78sb či pozdějších předpisů?
To si zase sekal trávu, Né? :lol: :lol: :lol:
... jasně , protože je země placatá jako cédéčko a vše tekoucí včetně elektřiny teče od středu ke kraji .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Cmrnda
Příspěvky: 848
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od Cmrnda »

Abrams píše: pon čer 24, 2024 10:20 pm ... jasně , protože je země placatá jako cédéčko a vše tekoucí včetně elektřiny teče od středu ke kraji .
Já vím že Země je placatá, to mě nemusíš poučovat :lol: Podívej se třeba na svýho pradědu, šel na okraj Země, zakopnul, a už si ho nikdy živýho neviděl, že? :lol: :lol: :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 424
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od Mex »

eduard22 píše: pon čer 24, 2024 9:24 pm 1. Ježíííš, já nic nepřepínám!... Přenul jsem jen jednou - na začátku zprovoznění FVE a pak jen vyjímečně, jak jsem psal - při servosu FVE. 8-)
2. Máš TN... Tak ty jsi 100 let za opicema... A tobě to kdysi dělal ožralej elektrikář... Pak není o čem se dohadovat...
Jám mám totiž, sice vele starou elektriku z hlubokého totáče, ale TN-S! 8-)
A Fi se dávalo thdá k hlavnímu jističi a tedy pod blombu celé desky s měřením, hlavním jističem a Fi. 8-)
3. opakuji: FVE vyžaduje jiné jištění než DC, zejména Fi! A nechtěl jsem zasahovat do stávající sítě. proč taky?
4. Podružné chráničojističe na každý okruh maj tu výhodu, že ti "vylítne" (vybaví) jen ten okruh kde něco probíjí 8-) , nebo kde jsi dostal ránu :lol: a ne celej barák...
Jediné centrální Fi byl kompromis kvůli jeho vysoké ceně! Dnes to není problém a u mojí jsem to realizoval a paráda :D (Viz foto)
Ale nikdo Tě nenutí tůstat u předpotopního kompromisu... :D
Je otázkou, jsem-li exot já s TN-S a s podružnými Fi a nebo někdo s TN... Fi-jistič.jpg
Tak pokud nic nepřepínáš, tak o to nesmyslnější je tlačit potenciálně problematický vodič N přes nějaký zbytečný přepínač navíc.
Ale jasně, u Tebe je to specifická situace kvůli tomu specifickému umístění fíčka.
Tím spíš bych to fíčko na vstupu vyhodil.

Snad Tě nemusím poučovat, že základní dělení sítí je na TN, TT a IT.
Mohl jsem dokonce napsat, že jde o síť typu T, protože u TN i TT je to z toho pohledu stejné.
Jak jsou pak po baráku tahané rozvody, a tedy do jaké podskupiny ta instalace patří (jestli TN-C, TN-C-S nebo TN-S) už v tomto kontextu nehraje roli.

Pod plombu si nechám dát jenom to, kde jde oprávněný požadavek distributora. Takže samozřejmě vše před elektroměrem a elektroměr samotný, a případně ještě HDO (mám-li ho).
Tedy vše, kde by mohl uživatel realizovat černý odběr.
Ale určitě si tam nenechám dát nějaké prvky zabezpečení své vnitřní sítě. Třeba to fíčko.

FVE sice teoreticky vyžaduje jiné (a dražší) jištění. Ale to musí mít všechny parametry lepší. Tedy není důvod někde jinde používat ochranu horší, když už tam stejně musím mít tu lepší (a dražší).

K odděleným proudovým chráničům pro každý okruh: za 20 let, co bydlím ve svém baráku, mi fíčko spadlo 2x. Jednou protože se vylila polívka do plynového vařiče, který ale má elektrické škrtátko a je blbě izolované. A podruhé protože jsem něco montoval a škrtnul o sebe dráty.
Tak kvůli průměrně jednomu výpadku za 10 let fakt nepovažuju instalaci 15 fíček za rozumnou investici. Nikdo v baráku nemá umělé srdce napojené na rozvod 230V, aby ho výpadek na 3 minuty ohrozil. A 3 minuty je ten výpadek proto, že 2 a 3/4 minuty uklízím tu rozlitou polívku, a pak to za 15 sekund nahodím.
eduard22
Příspěvky: 1176
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od eduard22 »

:lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Momo
Příspěvky: 745
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od Momo »

Když neživíš, tak nepřepínej :)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
proasnet
Příspěvky: 16
Registrován: čtv kvě 26, 2022 1:09 pm

Re: Axpert paralelní zapojení - princip, doporučení

Příspěvek od proasnet »

Zdravím Vás,
mám 2 měniče EASUN SML-5KVA v paralelu. EASUN to prodává jako sadu SML-10KVA. Mám je rok v provozu a od začátku mi nedává logiku, že každý z nich dává jiný výkon, jinak řečeno, výkon je nesouměrný. Rozdíl je cca 200W mezi nimi, při jakékoliv zátěži, samozřejmě do mínusu to nejde. Přívod z DS od jističů, vývody přes jističe i bateriové kabely jsou stejně dlouhé. Celý rok jsem to řešil s prodejcem EASUN na Ali, ale nikam ta diskuse nevedla, mezitím vypršela roční záruka.
Tento výkonový rozdíl je při provozu z baterie. Při bypasu z DS je rozdíl mnohem menší, cca 50W.
Na obrázku je vidět režim baterií i režim z DS.
Setkal jste se někdy někdo s něčím podobným?
Přílohy
asymetrie.jpg
Odpovědět

Zpět na „Axpert“