Je možné, že 7 TIGO optimizérů stojí 24 tisíc?

Odpovědět
jaromir.jakubec
Příspěvky: 87
Registrován: čtv led 19, 2023 12:45 am

Je možné, že 7 TIGO optimizérů stojí 24 tisíc?

Příspěvek od jaromir.jakubec »

Ahoj solárníci,

mám tady jednu takovou pikantní záležitost. Pod panely, které jsou pravidelně zastíněné chci nechat nainstalovat optimizéry. Jelikož celý projekt realizovala společnost, musím tyto optimizéry nechat naistalovat je, abych neměl v budoucnu problémy se zárukou, že?

Ptám se, protože mi poslali nabídku na 7 TIGO optimizérů TS4-A-O s cenovkou 24 tisíc. Přitom jeden kousek vyjde na tisícovku. Jasně, platím i práci a marži. Ale i tak, není cena 24 tisíc trochu mimo realitu i s příhlédnutím k faktu, že tyto firmy zakázky předražují?

Je otázka, jestli se ty optimizéry v tomto drahém scénáři vůbec za 20 let zaplatí... Problém ale je, že z tohoto stringu je minimálně jeden panel vždy zastíněn. Tedy celý den celý string vyrábí tolik, kolik vyrábí neslabší kousek. Na stringu mám 11 panelů. Ale platit 24 tisíc se mi fakt nechce, to si umíte představit.

Díky za Vaše zkušenosti a cenové nabídky na stringy. Rád bych je porovnal s tou mojí.

Mějte se fajn a ať slunko pěkně pálí. :-D
2x hybrydní elektrárna, Sedlová střecha, V: 12 kusů, Z: 13 kusů, J:13 kusů
1. FVE: 16x AEG 450 Wp, GoodWe 10K-ET(asymetrický), 3x Risen HomESS HV3700 3,7kWh
2.FVE: 22x AEG 450 Wp, GoodWe 10KT-DT(symetrický)
misif
Příspěvky: 117
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Je možné, že 7 TIGO optimizérů stojí 24 tisíc?

Příspěvek od misif »

Pokud to máš takto zastíněné tak už tam měly být při instalaci, chyba návrhu.
Dodatečná instalace je komplikovaná a cena pak může být vysoká. Neznám místní podmínky, takže těch 24 může být hodně i málo.
Otázka návratnosti je sporadická, pokud tam je rozumný střídač a panely s bypass diodami, ideálně half-cut, tak úspora bude třeba jenom 5 až 10%, jen aby sis to nemaloval moc růžově.
Pokud bych uvažoval o dodatečné montáži, tak už pod všechny panely a s CCA a TAP jednotkou, protože jedna z hlavních přínosů je dohled zdraví jednotlivých panelů a tím i předcházení problémů, přes CCA dostaneš automaticky do optimizérů nový firmare, který je dost důležitý.
Sten77
Příspěvky: 164
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Je možné, že 7 TIGO optimizérů stojí 24 tisíc?

Příspěvek od Sten77 »

Jak píše kolega, měly tam být již při instalaci. Určitě dokáží dostat víc energie, než samotný střídač.
Bohužel tě mají v hrsti, můžeš zkusit vyjednávat o ceně. Asi ti trochu sleví, ale nebude to žádný zázrak.
Já to měl podobně. Chtěl jsem optimizéry na všechny panely. Firma to dala jen na 2/3 a nebylo to optimální. A protože mi bylo jasné, že bych dopadl obdobně, tak jsem si je tam nainstaloval sám. Jestli jsi trochu zručný, tak to taky zvládneš, je to jednoduchý. Ztráty záruky se neobávám. Panely jsou v podstatě nesmrtelné. A pokud odejde střídač nebo baterky, tak nikdo nebude zkoumat kolik tam je optimizérů.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Mex
Příspěvky: 398
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Je možné, že 7 TIGO optimizérů stojí 24 tisíc?

Příspěvek od Mex »

Nech si rozepsat tu cenu, z čeho se skládá.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 563
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Je možné, že 7 TIGO optimizérů stojí 24 tisíc?

Příspěvek od pave69 »

Je to o ceně práce. Pokud je to na ploché střeše, panely jsou přizvednuté a dá se k nim zezadu dostat, tak je to předražené. Pokud jsou panely natěsnané vedle sebe, třeba na sedlové střeše, tak to může znamenat rozebrat celé pole, musí přijet větší auto se žebříkem nebo nedejbože plošinou... pak je to dobrá cena :-)
Já jsem si přidával 12 Tigo teď na začátku měsíce a je to jednoduché, v podstatě radost to udělat. Ale rozebrat to pole panelů ("zasvařené" šroubové nerez spoje, upnuté kabely,....) katastrofa.
tafx
Příspěvky: 82
Registrován: sob črc 23, 2022 9:59 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 12400
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Je možné, že 7 TIGO optimizérů stojí 24 tisíc?

Příspěvek od tafx »

Není úplně pravda, že string nebo nezastíněné panely vyrábí tolik, kolik nejslabší panel. Pokoušel jsem se přínos optimizérů změřit a postnul jsem to zde: https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=30205#p30205
Hlavní vliv na ztráty má asi MPPT v případě, že tam optimizéry nebudou. Já je na zastíněný panely nakonec dal, ale stálo mě to v podstatě pouze cenu optimizérů a pár minut na nacvaknutí a zapojení. Mam to bez TAPu a CC. Jinak cena, pokud odpovídá sedlový střeše, může být ok. Dodatečně je to dost práce.
Pokusil bych se spíš vyhodnotit, jak stíny degradují výkon z reálnýho měření a tím odhadnout možnej přínos v kWh/rok a tím i v Kč/rok.
Hybrid 12,44 kWp, 26x400 Wp + 4x510Wp Trina Solar, GW10K-ET, 12,8 kWh BYD, 2 x Wallbox Alfen Eve, EVCC.io pro řízení nabíjení auta, Citroen E-C4, skoro celej dům na backupu pro ostrovní provoz
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“