Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Nautilus
Příspěvky: 248
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Nautilus »

Hledám konkrétní řešení jak z 1f napájet 3f motor čerpadla ve studni.
Jelikož v tomto směru jsem jak teorií tak i praxí zcela nepolíben, pokládám tento pro mnohé možná docela trivilální dotaz sem.
Čerpadlo je "Vřetenové tlakové čerpadlo", s následujícími parametry.
Napětí 3~400V/50Hz
Motor 1P 60-112-01, jmenovitý výkon 1,1 kW
Otáčky 2 810 ot/min
Jmenovitý proud motoru 3,4 A

Důvod proč jsem zabředl do tohoto tématu je ten, že mě přestalo bavit chodit pro vodu s kýblem, když vypadne DS.

Předpokládám, že budu potřebovat Frekvenční měnič cca 1,5kW
Vstupní napětí 1x230V
Výstupní napětí 3x400V

Našel jsem několik nabídek s cenovkou blížící se 4 tis.Kč

Dotaz zní, zda moje předešlé úvahy jsou správné a jestli existuje levnější, ev. úplně jiné smysluplné řešení. Nepotřebuji regulovat otáčky, potřebuji jenom napájet motor z 1f. Netrápí mě ani rozběh ani doběh i když bych se nějakému zjemnění nebránil.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 477
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

klíčová otázka : spínací plovák je zapojen přímo do čerpadla , nebo je separé kabelem vyveden do spínacího rozvaděče ?

Frekvenční měnič (FM) nelze zapnout bez přímo zapojejého motoru , nebo motor vypínat vřazeným vypínačem .
Osobně kupuji FM tu : https://www.levne-elektromotory.cz/fl-2 ... -230v.html
Plynulý rozběh je velice příjemný benefit FM :D .

Edit : šmírák gojgl ukázal fotky čerpadel bez integrovaného plovákového spínače ;) . Takže FM bude jasné řešení :) .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
alextc
Příspěvky: 2
Registrován: stř zář 07, 2022 9:05 pm

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od alextc »

Mám tenhle frekvenční měnič ve verzi 2,2kW. https://vi.aliexpress.com/item/10050016 ... Redirect=y
Mám parametry stejné čerpadlo ve vrtu jako ty. Frekvenční měnič není v trvalém provozu, ale pouze v záložním pro případ výpadku. Nevím čím to budeš napájet, ale na měniči 2kW Epever Ipower mi před dosažením plného výkonu čerpadla skočil FM do poruchy. Musel jsem nastavit nižší frekvenci. Na Victron Phoenix 3000VA to chodí bez problémů.
josse
Příspěvky: 883
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od josse »

alextc píše:Mám tenhle frekvenční měnič ve verzi 2,2kW. https://vi.aliexpress.com/item/10050016 ... Redirect=y
Mám parametry stejné čerpadlo ve vrtu jako ty. Frekvenční měnič není v trvalém provozu, ale pouze v záložním pro případ výpadku. Nevím čím to budeš napájet, ale měnič 2kW Epever Ipower mi to před dosažením plného výkonu čerpadla shodilo. Musel jsem nastavit nižší frekvenci. Na Victron Phoenix 3000VA to chodí bez problémů.
Ty VFD nemají na vstupu PFC, musíte proud vydělit cca 0.65... 1.1kW / 0.95 účinnost = 1.16kW / 230V = 5A /0.65 = 7.7A teče do VFD... Chová se to jakoby odebíral 1.8kW a nikoliv 1.1kW... z baterky to bere pouze těch 1.2kW ...

Je tady téma kde tyto informace všechny jsou... Já doporučuju nflixin z alíka.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Nautilus
Příspěvky: 248
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Nautilus »

Pánové díky za vaše reakce. Momentálně mám neodkladnou práci mimo dům, tak se jim budu věnovat až odpoledne.
Jenom na doplnění. Čerpadlo je součástí domácí vodárny. Takže tlaková nádoba a tlakový spínač.

Jen poznámka na okraj, kdyby někoho napadlo, že se dá použít 1f motor. Nebavilo mě každých pár roků vytahovat vše ze studně ven a řešit rozběhový kondenzátor. Na posledním čerpadle byl "integrován uvnitř" a ze servisu přišla odpověď: "Dělali jsme stálo to 5 tis. už to nikdo nedělá." Vyhodil jsem nautilu za 12 tis. Kč
Cmrnda
Příspěvky: 827
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Cmrnda »

A víš že jsou i 1F motory bez rozběhového kondenzátoru? Jsou natočený plechy v rotoru směrem kterým se má motor roztočit.
Jinak, jak dlouho si myslíš že ti vydrží to šmajdavý vřeteno? :(

Jestli tam máš nebo budeš mít hladinová čidla tak rovnou na frekvenční měniče zapoměň. Rušení je extrémě vyskoké. Ty tlumivky co na to prodávají je komedie i pro vrabce...
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1165
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od eduard22 »

Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 477
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
eduard22 píše: pon zář 16, 2024 9:31 pm Kup toto!: https://www.proteco-naradi.cz/_c2082028 ... 40m_p87667
A vyser se na 3f...
Edo , na tvůj příspěvek odpověděl tazatel takto :
Nautilus píše: pon zář 16, 2024 8:36 am Jen poznámka na okraj, kdyby někoho napadlo, že se dá použít 1f motor. Nebavilo mě každých pár roků vytahovat vše ze studně ven a řešit rozběhový kondenzátor. Na posledním čerpadle byl "integrován uvnitř" a ze servisu přišla odpověď: "Dělali jsme stálo to 5 tis. už to nikdo nedělá." Vyhodil jsem nautilu za 12 tis. Kč
Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
eduard22
Příspěvky: 1165
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od eduard22 »

Abrams píše: úte zář 17, 2024 8:31 am Zdravím ,
Edo , na tvůj příspěvek odpověděl tazatel takto :
Nautilus píše: pon zář 16, 2024 8:36 am Jen poznámka na okraj, kdyby někoho napadlo, že se dá použít 1f motor. Nebavilo mě každých pár roků vytahovat vše ze studně ven a řešit rozběhový kondenzátor. Na posledním čerpadle byl "integrován uvnitř" a ze servisu přišla odpověď: "Dělali jsme stálo to 5 tis. už to nikdo nedělá." Vyhodil jsem nautilu za 12 tis. Kč
Elektronům zdar :cloudy:
Tak, jednak nestojí 12.000,-kč... a jednak mám to čerpadlo ve studni už přes 10let a vpohodě, furt valí :D
A i kdyby se mělo nyní pokazit, vyhodím zase jen 2,5 tisíce kč s lehkým srdcem a až po 10ti letech a budu mít zase jen za 2,5 tisíce kč nové! Ano ceny oprav dnes překonávaj ceny výrobků, což jsem kdysi - po 89. roce - nechápal, kdy v Rakousku vyhazovali docela dobré věci jen s malou poruchou. Dnes, skoro v kapitalismu, to chápu - je to spotřební zboží a je vyráběné hromadně nejen pro jeden stát, ale celou Evropu a je již, i díky konkurenci, k výdělkům relativně tak levné a né že by podražily tolik služby ( i když ruku na srdce, kdo by nechtěl za svou práci stále více a více ;-) ), to jen ceny výrobků klesly a jsou dostupné, dnes navíc na kliknutí myší z tepla domova u PC 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 827
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: úte zář 17, 2024 8:50 am ... Dnes, skoro v kapitalismu, to chápu - je to spotřební zboží a je vyráběné hromadně nejen pro jeden stát, ale celou Evropu a je již, i díky konkurenci, k výdělkům relativně tak levné a né že by podražily tolik služby ( i když ruku na srdce, kdo by nechtěl za svou práci stále více a více ;-) ), to jen ceny výrobků klesly a jsou dostupné, dnes navíc na kliknutí myší z tepla domova u PC 8-)
Ono hlavně u tý levný spotřebky je to vyrobený tak aby to neopravil ani sám výrobce. Vyjímky jsou drahý věci. Ještě k těm čerpadlům, i ty nejlevnější hlubinná čerpadla mají zvlášť motor a zvlášť čerpací část. U těch dražších je možnost volby "lepšího" motoru nebo "lepšího" čerpadla.

- teplo z domova ...
Můžu se jen domnívat, ale cca 10% obyvatel ČR nemá v domě teplo protože nemá na topení a ani na internet, natož klikající myš. Stát chudinu nepodporuje, tím nemyslím nepřizpůsobivé chudé ale přizpůsobivé chudé co pracují.

Jinak mě vysvětli proč obyčejný autoelektrikář má 10x větší vejvar za práci než kvalifikovaný elektrikář co dělá místo aut baráky. Tady je něco strašně špatně nastavený. :?
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Nautilus
Příspěvky: 248
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Nautilus »

Konečně jsem uhrál pár minut na odpověď, všem dík za reakce...
Link od Abramse jsem taky vygůglil a teď řeším jak tyto mašinky fungují, jak se zapojují atd.
Od eduard22. Nevidím to jako přínos už třeba protože toto čerpadlo má malý výtlak. Jinak chci zůstat na 3f.
Cmrnda. Spíše než teoretické možnosti motorů, potřebuji řešit jak konkrétní typ 3f čerpadla provozovat na 1f.

Pro jistotu a pro ty co používají rychločtení, nebo tak malý písmenka, že jim některé důležité informace uniknou:

Mám ve studni 3f Vřetenové tlakové čerpadlo, doma tlakovou nádobu, tlakový spínač. Čerpadlo nemá hladinový spínač, nemám v plánu s ním čerpat studnu "do dna". Tuto sestavu chci zachovat, jen bych rád, aby se dala napájet z 1f. První důvod je, že měnič Solax si s 3f motory nerozumí a v režimu bez podpory DS by asi čerpadlo nezvládnul. Nemám zájem se o tom přesvědčovat pokusy a pod. prostě uvěřím tomu co píše manuál. Druhý je, že dva dny nás EG.D nechalo běžet na dvě fáze a tak jsem byl bez vody. Jelikož jsem už "pojištěn" proti výpadku DS fotovoltaikou, rád bych aby to bylo kompletní.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 477
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

potřebný FM lze koupit jak u Veranu , nebou na aliexp za cca 1/2 ceny Veranu .
Důležíte je si pohlídat aby FM byl 1f 230VAC in -> 3x400VAC out . Dělají i varianu 1f 230VAC in -> 3x230VAC out :!: . Na 3x230VAC by čerpadlo jelo , jenže na polovoční wýkon .

Zapojení je jednoduché - 1f na vstup a na výstup se připojí kabel 3f čerpadla . Na ovládací svorkovnici FM se zapojí tlakový spínač .
Dle přiloženého manuálu se nastaví parametry co má dělat a jeto :nod: .

S FM si hraju nedlouho , už vím že to jsou šikovné mašinky :D .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
josse
Příspěvky: 883
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od josse »

Abrams píše:Zdravím ,

potřebný FM lze koupit jak u Veranu , nebou na aliexp za cca 1/2 ceny Veranu .
Důležíte je si pohlídat aby FM byl 1f 230VAC in -> 3x400VAC out . Dělají i varianu 1f 230VAC in -> 3x230VAC out :!: . Na 3x230VAC by čerpadlo jelo , jenže na polovoční wýkon .

Zapojení je jednoduché - 1f na vstup a na výstup se připojí kabel 3f čerpadla . Na ovládací svorkovnici FM se zapojí tlakový spínač .
Dle přiloženého manuálu se nastaví parametry co má dělat a jeto :nod: .

S FM si hraju nedlouho , už vím že to jsou šikovné mašinky :D .

Elektronům zdar :cloudy:
VFD, ani levné ani drahé nemají výstupní filtr! Už se to tu taky řešilo, 2 až 3 závity všemi třemi výstupními vodiči skrz větší ferit. (největší odrušovací nacvakavací "ferit" taky vyhoví). Rušení se nebude šířit z celého kabelu, ale jen z toho kousku u VFD. Kdyby to byl krátký kabel, zbytečně se námáhá izolace v motoru velkým dU/dt a mohla by se prorazit.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Mex
Příspěvky: 403
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Mex »

Pokud jsem to správně pochopil, tak máš doma 3f přípojku do gridu a taky 3f měnič FVE.
Píšeš, že 3f měnič Solax má problém s 3f motorem, což teda nevím proč, ale budiž.

Ty zvyšující měniče jsou obecně dost průser.
Takže bych na tvém místě spíš použil 3f měnič, tj. měnič s napájením 3x400V.
Ten bude levnější a hlavně bezproblémový, na rozdíl od měničů s napájením 1x230V a výstupem 3x400V.

Měniče obecně fungují tak, že na vstupu mají řízený usměrňovač, ze kterého napájí DC meziobvod. A na ten pak navazuje výstupní střídač.
Ten vstup u většiny měničů celkem v klidu pojede i na 2 fáze (jak jsi psal, žes měl takový nějaký problém).
eduard22
Příspěvky: 1165
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od eduard22 »

Nautilus píše: úte zář 17, 2024 11:25 am .....
Od eduard22. Nevidím to jako přínos už třeba protože toto čerpadlo má malý výtlak.
Toto je čtyřstupňové a má výtlak 40m! To je málo??? :o (těch jen 7m je max ponor pod hladinu) Máme studnu 12m hlubokou a tlak na výstupu je víc než dostatečnej :D Plovák je právě proto, aby jsi nevyčepal studnu do dna zejména za suchého léta, kdy sama hladina ve stuni může výrazně klesnout i bez čepání a aby čerpadlo nejelo naprázdno a neshořelo! Samože je v soustavě vyrovnávací nádobka nahoře a tlakovej spínač 8-)
Naposledy upravil(a) eduard22 dne úte zář 17, 2024 5:11 pm, celkem upraveno 1 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 827
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Cmrnda »

josse píše: úte zář 17, 2024 2:55 pm VFD, ani levné ani drahé nemají výstupní filtr! Už se to tu taky řešilo, 2 až 3 závity všemi třemi výstupními vodiči skrz větší ferit. (největší odrušovací nacvakavací "ferit" taky vyhoví). Rušení se nebude šířit z celého kabelu, ale jen z toho kousku u VFD. Kdyby to byl krátký kabel, zbytečně se námáhá izolace v motoru velkým dU/dt a mohla by se prorazit.
2-3 závity na cívce by odpovídaly frekvenci tak od 500MHz výš, samozřejmě s využitím vedení jako kondenzátoru. :) Podívej se do měničů DC/AC. Frekvence je tam +- podobná. A i tady to bývá dost ošizený.
Ano, už se to tady řešilo, zkoušel jsem i docela obludy (ty cívky), jenže vyhazovala to nějaká z debilních ochran toho FM.
Jediný co funguje jako odrušení je stíněný síťový kabel s celokovovým stíněním.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Nautilus
Příspěvky: 248
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Nautilus »

Mex píše: úte zář 17, 2024 4:45 pm Pokud jsem to správně pochopil, tak máš doma 3f přípojku do gridu a taky 3f měnič FVE.
Píšeš, že 3f měnič Solax má problém s 3f motorem, což teda nevím proč, ale budiž....
Stojí to v manuálu, momentálně se mi nechce hledat přesná citace, ale je tam něco o tom, že zátěže které nejsou proti nuláku "nebrat". Nejsem si teď zrovna jistý, jestli se to týká jen indukčních nebo obecně.
Navzdory tomu že v naší oblasti jsou výpadky sítě něčím zcela vyjímečným, tak teď se zadařilo fest. Chci to mít ošetřené do budoucna, abych si už podobné překvapení mohl odpustit.

Edit: Tak jsem čtvrt hodiny listoval manuálem a ne a ne to s tím motorem do D najít. To varování platí pro režim EPS (backup). Měnič připojený k DS to zvládá v pohodě.
Naposledy upravil(a) Nautilus dne úte zář 17, 2024 5:48 pm, celkem upraveno 1 x.
Nautilus
Příspěvky: 248
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Nautilus »

Cmrnda píše: úte zář 17, 2024 5:10 pm Jediný co funguje jako odrušení je stíněný síťový kabel s celokovovým stíněním.
Napájecí kabel k čerpadlu (cca 20m) vede většinou metr pod zemí a zbytek je ve studni. Nevím, nevím, jestli mám šanci ho vyměnit.
Cmrnda
Příspěvky: 827
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Cmrnda »

Nautilus píše: úte zář 17, 2024 5:26 pm Napájecí kabel k čerpadlu (cca 20m) vede většinou metr pod zemí a zbytek je ve studni. Nevím, nevím, jestli mám šanci ho vyměnit.
Proč bys to taky dělal když to nemá co rušit.
Víš jak to mám řešený já? Mám dvě studny, jedna má čerpadlo v kuchyni a druhá 30m pod povrchem. Oba systémy jsou napevno napojený na expandr a tlakový spínač. Obě násosky jsou vybavený čidlama oproti chodu na sucho. Ještě mám třetí studnu a tam vždy hodím Malyše. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
josse
Příspěvky: 883
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od josse »


Cmrnda píše:
josse píše: úte zář 17, 2024 2:55 pm VFD, ani levné ani drahé nemají výstupní filtr! Už se to tu taky řešilo, 2 až 3 závity všemi třemi výstupními vodiči skrz větší ferit. (největší odrušovací nacvakavací "ferit" taky vyhoví). Rušení se nebude šířit z celého kabelu, ale jen z toho kousku u VFD. Kdyby to byl krátký kabel, zbytečně se námáhá izolace v motoru velkým dU/dt a mohla by se prorazit.
2-3 závity na cívce by odpovídaly frekvenci tak od 500MHz výš, samozřejmě s využitím vedení jako kondenzátoru. :) Podívej se do měničů DC/AC. Frekvence je tam +- podobná. A i tady to bývá dost ošizený.
Ano, už se to tady řešilo, zkoušel jsem i docela obludy (ty cívky), jenže vyhazovala to nějaká z debilních ochran toho FM.
Jediný co funguje jako odrušení je stíněný síťový kabel s celokovovým stíněním.
Najdi si manuál kde to je uvedené a pak něco piš.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 477
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
josse píše: úte zář 17, 2024 2:55 pm VFD, ani levné ani drahé nemají výstupní filtr! Už se to tu taky řešilo, 2 až 3 závity všemi třemi výstupními vodiči skrz větší ferit. (největší odrušovací nacvakavací "ferit" taky vyhoví). Rušení se nebude šířit z celého kabelu, ale jen z toho kousku u VFD. Kdyby to byl krátký kabel, zbytečně se námáhá izolace v motoru velkým dU/dt a mohla by se prorazit.
Dalo by se použít něco takového ? :
3f_tlumivka.png
Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Cmrnda
Příspěvky: 827
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Cmrnda »

josse píše: úte zář 17, 2024 9:09 pm Najdi si manuál kde to je uvedené a pak něco piš.
Obrázek

Největší rušení je způsobeno za měničem, ovšem žádný filtr tam být nemůže protože by to nefungovalo. Kus drátu není žádný filtr, základní filtr se skládá z cívek a kondenzátorů vyladěných či sladěných na určité kmitočty.
U toho síťáku je to jedno, tam může být jakýkoliv na 50Hz a požadovaný proud. Třeba do praček.

Kdybys si filtr chtěl postavit a naldit sám, ten za měnič, a aby fungoval, byl by složen z cívek od 150uH po cívky 5mH a níže + kondíky. Ovšem k tomu by sis musel postavit a sladit i ten měnič. :lol: Jinak ten skundární filtr by vyšel dráž než ten měnič, měl li by být kvalitní.

3 závity je pro smích králíkům, nemluvě o nacvakávacích feritech. :lol: :lol: :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 403
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Mex »

Že se tu rozjela tak vášnivá debata o odrušení měniče. To opravdu autor dotazu vidí hlavní problém v rušení? ;)

U takto srandovních výkonů bude rušení směrem do sítě v praxi minimální a nezajímavé.
U FM je problém s rušením (pokud už nějaký je) od dlouhých výstupních přívodů k motoru. Proto se mají používat stíněné kabely.
Ale pokud to tazatel natáhne nestíněně, tak se zřejmě taky nic dramatického nestane. U kabelu ve studni vůbec ne, u vedení někde po domě to sice trochu rušit může, ale pokud to nebude provozovat zrovna vedle nějaké měřicí laboratoře, tak asi i na tohle se.e Bilý tesák.

U FM se předpokládá připojení motoru, kde indukčnost vinutí pomůže udělat z nasekaných obdélníků celkem pěknou sinusovku.
Spínací frekvence u běžných FM se pohybují dost nízko. V praxi tak mezi 2-16kHz.
A protože FM z principu své funkce generuje výstup o různé frekvenci (na rozdíl třeba od měniče ve FVE), tak je realizace případného sinusového filtru velmi obtížná až nereálná. Proto taky u běžného FM žádné nejsou.
Cmrnda
Příspěvky: 827
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: stř zář 18, 2024 2:31 pm A protože FM z principu své funkce generuje výstup o různé frekvenci (na rozdíl třeba od měniče ve FVE), tak je realizace případného sinusového filtru velmi obtížná až nereálná. Proto taky u běžného FM žádné nejsou.
Ty si sekal trávu, né? Zase... Vždycky když sekáš trávu tak nějak nechápavě zírám na Tvůj význam slov ve slovořadí. :lol: :lol: :lol:
Snad likviduješ nosnou jakožto rušení a né pracovní kmitočet? Co potom takovej "digi" audio zesilovač? :lol:

Jinak jestli někdo hodlá nebo provozuje systém neodrušeného výkonu k zátěži a nic mu to neruší, to neznamená že to neruší třeba WiFi sousedům. Rušivé kmitočty se nejen sčítají a pod. ale i ve vzduchu. :!:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 403
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Jak z 230V na 3x380V pro 3f motor?

Příspěvek od Mex »

No vida. Na tvém příspěvku je něco pravdivého. Že bych měl jít posekat trávu.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“