Yello - Férová baterie vs Virtuání baterie od ČEZ

Odpovědět
thomas37
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 14, 2022 10:01 am

Yello - Férová baterie vs Virtuání baterie od ČEZ

Příspěvek od thomas37 »

Zdravím, porovnával někdo tyto produkty? Yello - Férová baterie vs Virtuání baterie od ČEZ. Mám nově nainstalovanou FVE a rozhoduji se pořídit virtuální baterii, spotřebu domu mám okolo 10MWh/rok takže se mi jeví to využít.
Dostal jsem od Yello ceník a ještě informaci "K tomuto produktu nabízíme smlouvu na 24 měsíců s garancí ceny elektřiny od okamžiku podpisu smlouvy. Navíc, za každou vyrobenou 1 MWh elektrické energie, kterou Vaše domácnost nespotřebuje, Vám poskytneme slevu ve výši 3 500 Kč včetně DPH (2 892,56 Kč bez DPH).
Každý měsíc Vám také zašleme přehledné vyúčtování, které zahrnuje informace o Vaší výrobě, spotřebě i poskytnutých slevách za vyrobenou energii.
Pro využití tohoto produktu je nutné mít již nainstalovanou fotovoltaickou elektrárnu v režimu mikrozdroje s maximálním výkonem 50 kWp.
V příloze této zprávy naleznete ceník k produktu Férová baterie"


diky
Tomas
Přílohy
MOO_YELLO_Férová baterie_CEZ.pdf
(181.69 KiB) Staženo 573 x
Fitor
Příspěvky: 39
Registrován: ned čer 05, 2022 6:37 pm

Re: Yello - Férová baterie vs Virtuání baterie od ČEZ

Příspěvek od Fitor »

Ahoj,
no nevím, tady mi to přijde nějak jinak, než píšou https://www.yello.cz/files/dokumenty-ke ... a-prehled/
ClonyXXL
Příspěvky: 209
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Yello - Férová baterie vs Virtuání baterie od ČEZ

Příspěvek od ClonyXXL »

Trosku ozivim tohle vlakno.
Jelikoz prodavat pretoky ponekud zacina ztracet smysl, zacal jsem hledat info ohledne virtualni baterie.
CEZ - pokud nic nezmenili, omezeni max 10kWp - nesplnuji.
Yello - do 50 kWp - splnuji. Nesmi byt vyrobni EAN - nesplnuji.
Co me ale hlava absolutne nebere a rikam si, jestli jsem uplne blbej, nebo ano .... doslova me zarazi nasledujici dve vety, nebo spis odstavce:

Za vyrobenou elektrinu, kterou nespotrebujete, od nas navic dostavate slevu. Snizime vam fakturaci za energii, kterou od nas odebirate. A TO JE FÉR!

Sleva za pretok se VZDY ZOHLEDNI VE VYUCTOVANI ZA DVA MESICE. Pretok za kveten jako slevu ve fakture vyuzijete v cervenci, pretok za cerven v srpnu.

Tak jestli to chapu spravne, v kvetnu budu mit pretok napr. 1 MWh - teoreticky jej vyuziji jako slevu v cervenci. ALE v cervenci prece budu mit zase pretok treba 1 MWh = slevu tedy NEVYUZIJI VUBEC ! Za cerven se to bude opakovat v srpnu.

Pokud tedy bych slevu "MOHL VYUZIT" POUZE za ty dva mesice, tak tam budu valit pretoky ktere JA nikdy nevyuziju (oni jiste ano).
Naopak kdyz budu chtit v lednu topit z "nastradane" elektriky - bude sleva uplatnovana z pretoku z listopadu = pretoky nulove!

Tak jsem opravdu blbej nebo ano ???
Nevim jestli neco zmenili proti predeslemu obdobi (protoze toto asi zrovna neodpovida odkazu od Fitora), ale v tom pripade mi "FÉROVÁ" baterie absolutne nedava zhola zadny smysl.
YELLO_Férová baterie.pdf
(45.05 KiB) Staženo 39 x
YELLO_ELE_MOO_FerovaBaterie_CEZ.pdf
(42.6 KiB) Staženo 37 x
Jeste doplnim info z uvodni stranky: "V současné době získáte slevu ve výši 1 652,89 Kč za MWh bez DPH (2 000,00 Kč za MWh s DPH)."
Asi tam budu muset zavolat, jestli to mysli vazne nebo to chapu blbe.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 567
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Yello - Férová baterie vs Virtuání baterie od ČEZ

Příspěvek od pave69 »

Já tedy Yello nemám, ale jak jsem na to koukal, tak si myslím, že je to myšlené obráceně. Tedy chtějí novému zákazníkovi vysvětlit, že přetoky za 1. měsíc připojení (třeba květen), mu neodečtou už ve 2. měsíci (červnu), ale až o měsíc později, tj. červenci. Protože to je trochu nelogické zpoždění. Ale nemyslí tím, že by to v dalším měsíci propadlo.
Ovšem můžu se plést. ;)
chipiik
Příspěvky: 4
Registrován: sob čer 24, 2023 10:56 pm

Re: Yello - Férová baterie vs Virtuání baterie od ČEZ

Příspěvek od chipiik »

Přesně, jde jen o ten začátek - ve faq píšou:
Sleva za přetoky do sítě Vám bude následně účtována od třetího měsíce od uzavření produktu Férová baterie, jelikož se v prvních dvou měsících přetoky teprve uloží.
Díky službě Yello Férová baterie můžete přebytečnou energii ze své fotovoltaické elektrárny využívat například v zimě
+ mají tam i příklad vyúčtování, kde se vše převádí a nikde nic o nějakém propadnutí.

Řeším to teď v kombinaci se Skautskou energií atam mají ještě víc info:
Přetoky se mohou uplatnit ve formě snížení účtované spotřeby v budoucích měsících, což vám přinese úsporu na fakturách. Přetoky vám Yello eviduje virtuálně a v měsících, kdy spotřebujete více než vyprodukujete, Yello použije vaši nastřádanou energii ke snížení obchodní části vašeho měsíčního vyúčtování. Nejde o klasický výkup - nedostanete peníze na účet, ale o alternativní jednoduché řešení výkupu formou slevy na budoucí spotřebu. Yello vám nastřádané přebytky eviduje nekonečně dlouho, buď do jejich spotřebování nebo do ukončení smlouvy s Yello. Sleva je 2000 Kč/MWh (tato částka je vyhlašovaná a Yello ji může v budoucnu změnit).
Excelent
Příspěvky: 63
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Yello - Férová baterie vs Virtuání baterie od ČEZ

Příspěvek od Excelent »

Osobně tam vidím problém v té slevě 2000,-/MWh a že se to může měnit, záleží tedy i hodně na tom, za kolik vám prodávají.
U mé VB ČEZu se odečítá množství MWh, tedy pokud dodáte více než odeberete, tak vás hodnota obchodní části ceny elektřiny vůbec nezajímá.
Na druhou stranu tam nevybraný "přebytek" každý rok propadne peklu :twisted: a platí se měsíční paušál.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
Virtuální baterie od ČEZu
chipiik
Příspěvky: 4
Registrován: sob čer 24, 2023 10:56 pm

Re: Yello - Férová baterie vs Virtuání baterie od ČEZ

Příspěvek od chipiik »

Za dodávku silovky NT chtějí 3096,- (fix 2r) a je tam ještě nárůst stálého měsíčního platu z 115,- (bez bat.) na 350,- (s tou baterií) (vše s DPH).

Ale když to počítám s mojí spotřebou (el. topení), tak mi to stále vychází lépe, než usmolených 500,- co lze fixně sehnat za výkup jinde :surrender:
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“