Spotové ceny

Odpovědět
Momo
Příspěvky: 1113
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Spotové ceny

Příspěvek od Momo »

Finsko, větrná elektrárna.
Místo 5 MW nabídli 5,7 GW od 15-24 a to za cenu -500 EUR/MWh. Škoda za 50M USD.
(nabídli polovinu spotřeby Finska)

Základní zhovadilost je už v tom nabízet cenu -500 EUR/MWh. Ani mi jich není líto.

https://www.youtube.com/watch?v=9yZxO8c_thc
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
StaryMuz
Příspěvky: 33
Registrován: stř črc 13, 2022 9:24 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4

Re: Spotové ceny

Příspěvek od StaryMuz »

vk_1 píše: úte kvě 19, 2026 8:06 pm ...
Nemyslím si, že se to bude vypínat, nejhůř to někdo skoupí a předělá.
...
K tomu můžu vyjádřit postoj domácího solárníka ke konci životnosti vlastní FVE.
Pořizoval jsem ji za svoje a až během provozu dostával zpět něco na podpoře a něco z úspor u vlastní spotřeby.
Protože jsem už chtěl odejít do předčasného důchodu a nemohl jsem kvuli vynucené "živnosti" (povinná licence na provoz pro získání podpory), musel jsem jim podporu do dalších let hodit na hlavu (předčasný důchodce nesmí podnikat).
Dnes tedy už žádnou podporu nemám, baterky taky ne (byly v mojí době u podpory zakázány!).
Až současná FVE doslouží a bude potřeba do její obnovy více investovat, nechám upravit vše pouze tak aby mi panely přímo ohřívaly zásobník TUV bez měniče.
Z provozu FVE bez baterek se mi jediná výrazná úspora ukázala právě v ohřevu TUV.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“