Sdílení...

Odpovědět
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 589
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Sdílení...

Příspěvek od pave69 »

MP75 píše: sob říj 19, 2024 11:21 am Pave69? Psal si, tuším, že máš zkusmo nastaveno sdílení na výrobně 50%, na dalším bytě 50%. Proč ne na tom dalším bytě 100%? Tedy "vezmi si vše, co nespotřebuji na výrobně"? Co mi uniká?
Na výrobně mám střídač GW, který má tu vlastnost, že při změně zatížení domu (cokoli zapnout/vypnout) to rychle dorovná změnou dodávky na 3 fázích, pak se podívá do nastavení, tím si "vzpomene", že je nastavený do asymetrického režimu a trochu pomaleji dorovná zátěž jednotlivě po fázích. TAkže neustále dochází k malým přetokům a odběrům na jednotlivých fázích. Civilizovaný svět to neřeší, protože počítá spotřebu součtu fází a ta je nula. Ale ČEZký banánistán má měření po fázích a neustále mám přetoky (i v prosinci, když nemá co přetékat) a odběry (i v červnu, když pořád mám energie na rozdávání. Takže v ČEZku toto řeší sdílení sám sobě, kdy mi spotřeby a odběry po fázích odečtou a zaplatím za ně "jen" distribuční a další poplatky, ale ne rozdíl v ceně nákupu a prodeje.
Taky když mám vlastně 2 OM, tak mám 2 iterace, takže reálně jedno OM může dostat až 75% dodávky (pokud zrovna není odběr v 2.OM) Což je taky výhoda, může se využít víc výroby - podle okolností, když to vyjde blbě, tak ne :( .
Tak proto.
eduard22
Příspěvky: 1190
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Sdílení...

Příspěvek od eduard22 »

pave69 píše: sob říj 19, 2024 12:16 pm .......
TAkže neustále dochází k malým přetokům a odběrům na jednotlivých fázích. Civilizovaný svět to neřeší, protože počítá spotřebu součtu fází a ta je nula. Ale ČEZký banánistán má měření po fázích a neustále mám přetoky (i v prosinci, když nemá co přetékat) a odběry (i v červnu, když pořád mám energie na rozdávání.
.....
Ještě že já mám poloostrov co do DS nic neposílá a skoro nic ani nebere přes 3/4 roku 8-) A na necivilizovaný "svět" seru! :lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
MP75
Příspěvky: 12
Registrován: pon úno 12, 2024 3:17 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od MP75 »

pave69 píše: sob říj 19, 2024 12:16 pm Na výrobně mám střídač GW... ... Tak proto.
Taky mám GW. Ale visí tu půl roku a ještě si "nemák"... (čekání na připojení - zkušenost "nula"). Tu vlastnost, kterou popisuješ, má v celém "pracovním rozsahu" nebo třeba jen při náběhu z klidového stavu apod.?
Prošel jsem si virtuálně registraci v EDC a zjišťuji, že pro můj případ (sdílení v malé bytovce bez využití DS) bude "sdílení sám sobě", platí-li info zde - https://eru.gov.cz/sdileni-elektriny-en ... olecenstvi, vlastně nemožné.
Ale mělo by jít registrovat i další skupinu pro sdílení s využitím DS a moci tak posílat přebytky z té samé výrobny na další odběrná místa vně bytovky (tím pádem i sám sobě), ale touto možností si nejsem jistý...
Teď mne ještě napadlo, že pokud by šlo registrovat více skupin sdílení se stejnou EANd (výrobnou) a vždy jedním EANo (odběratelem), že by odpadl "problém s alokačním klíčem" (?). Ale to už možná při neděli moc fantazíruju...
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 589
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Sdílení...

Příspěvek od pave69 »

Ono s tím GW to v mém případě bylo se starým FW tak 30-50 kWh/měsíc, s novým FW míň, možná kolem 20. Tak zase to není nic až tak hrozného, spíš jde o nějakou optimalizaci, jak to nákladově minimalizovat. Dá se žít bez sdílení sama sobě :D
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 589
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Sdílení...

Příspěvek od pave69 »

Tak jsem se trochu pohrabal na EDC v datech za prvních 20 dní sdílení. Vypadá to, že se nasdílelo asi 18 kWh z asi 138 kWh přetoků (neřízených). To sdílení je zhruba 20% spotřeby bytu, kam se sdílí a finančně to bude kolem 90 Kč (rozdíl ceny nákup bytu - prodej přetoků). V říjnu se nějaké zázraky nedají čekat, přetoků už moc není. Řádově to odpovídá mému odhadu, že ročně by to mohlo ušetřit 1-2 tis. Kč. Takže žádný zázrak, ale za ty prachy lepší než nic :D
Momo
Příspěvky: 764
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Sdílení...

Příspěvek od Momo »

Sdílení bude nejefektivnější pro dům/provozovnu s co největší spotřebou. Lépe pouze jeden odběratel, tedy 100% alokační klíč.
A teď takového najít :) A klidně budu fakturovat, bez DPH. Kdo má zájem, pište :)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Mex
Příspěvky: 430
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Sdílení...

Příspěvek od Mex »

Momo píše: ned říj 20, 2024 6:50 pm Lépe pouze jeden odběratel, tedy 100% alokační klíč.
Skoro bych řekl, že lepší by bylo víc odběratelů. Pak je větší šance, že se udá všechno, co se vyexportuje, protože to nebude závislé na tom že ten jeden zrovna bude mít dovolenou a bude v Egyptě.

Napadá mě, že by to mohl být dobrý firemní "bonus" pro své zaměstnance, na kterém ještě firma dokonce vydělá.
Pokud má ta firma nějakou pravidelnou spotřebu (a to firmy většinu mají), tak by mohla navázat vztah se všemi svými zaměstnanci, co mají FVE. Ti zaměstnanci budou mít zaručený odběr, firma bude mít o něco levnější elektriku.
Momo
Příspěvky: 764
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Sdílení...

Příspěvek od Momo »

Nejlepší jedna velká firma, dokonce taková, která funguje o víkendu. Pak bych se nebál prodávat za spot ani o víkendu :)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
MP75
Příspěvky: 12
Registrován: pon úno 12, 2024 3:17 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od MP75 »

Tak je možné, že už zjara najdeme na bazoši "prodám elektřinu, 2 Kč/kW" nebo "nabízím sdílenou elektřinu, levně"...

pave69: Každá kačena dobrá a když se s tím na bytě trochu naučí zacházet, ještě se to trochu vyžene... ;) První, co budu ladit až to jednou konečně rozběhnu (zkraje alespoň pro sebe), bude vhodné naprogramování TČ (ohřívá i TUV)...
icemaster
Příspěvky: 37
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od icemaster »

2 Kč mi přijdou jako rozumný kompromis, také mám v plánu tuto cenu.
Btw. Také vám při připojení FVE do sítě zrušili HDO signál na ohřev TUV? To mě docela překvapilo.
FishBone
Příspěvky: 46
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Sdílení...

Příspěvek od FishBone »

Měl jsem tam HDO na 20h a 8h (mívali jsme akumulačky) při tarifu D45d. Při instalaci mi zbylo už jen 20h. Žádnou zvláštní cenu pro 8h HDO nemáme, takže jsem to neřešil.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
icemaster
Příspěvky: 37
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od icemaster »

Tak je to asi "normální", že zruší HDO na ohřev bojleru. Zvláštní sazbu sice nemá, ale nechci, aby se mi bojler neustále dohříval. Ale vyřeším to nejspíše časovačem do rozvaděče. Díky.
FishBone
Příspěvky: 46
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Sdílení...

Příspěvek od FishBone »

Na to pořešení si je asi nejlepší Shelly pro na din lištu. Dá se to pak i zapojit do různých automatizací. Má to vstup na vypínač, tak se tam dá poslat fáze spínaná HDO. Ta pak může a nemusí být použita na spínání.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
icemaster
Příspěvky: 37
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od icemaster »

díky za info, já už jsem vybral časovač od electrobocku s displejem, také na DIN, obdoba klasického časovače do zásuvky. Jen s tím zapojením si budu muset více vyhrát, nejspíše zruším HDO jistič a stykač a dám to místo toho - málo místa ve skříni :).
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 589
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Sdílení...

Příspěvek od pave69 »

Já mám na elektrobocku komplet topení (plynové), ale kdybych to vybíral znovu, tak bych volil něco otevřenějšího, v případě elektřiny je určitě Shelly vyšší liga, která vyhoví i budoucím potřebám.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 589
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Sdílení...

Příspěvek od pave69 »

MP75 píše: ned říj 20, 2024 8:48 pm pave69: Každá kačena dobrá a když se s tím na bytě trochu naučí zacházet, ještě se to trochu vyžene... ;) První, co budu ladit až to jednou konečně rozběhnu (zkraje alespoň pro sebe), bude vhodné naprogramování TČ (ohřívá i TUV)...
Jak začnou časy hojnosti (březen?) tak to tam budu pálit každou 1/4 hodinu, počítám, že tak 2-3 minuty 3kW a mohlo by to fitovat přes 80% spotřeby. Ale teď :? - baterku mám sice plnou, ale předpověď na zítra nejistá a na pozítří ještě horší, radši si to všechno nechám doma :)
Sten77
Příspěvky: 168
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od Sten77 »

icemaster píše: pon říj 21, 2024 5:42 am 2 Kč mi přijdou jako rozumný kompromis, také mám v plánu tuto cenu.
Btw. Také vám při připojení FVE do sítě zrušili HDO signál na ohřev TUV? To mě docela překvapilo.
Tak to máš špatně zapojený. Signál HDO pro ohřev TUV spíná chytrý elektroměr. Noční proud tedy zůstává, jen ti změní čas.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
icemaster
Příspěvky: 37
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od icemaster »

Sten77 píše: pon říj 21, 2024 5:52 pm Tak to máš špatně zapojený. Signál HDO pro ohřev TUV spíná chytrý elektroměr. Noční proud tedy zůstává, jen ti změní čas.
Já mám D56 na tepelko, tam mi to HDO na 22h zůstalo, ale o HDO na bojler jsem po připojení FVE přišel. Do té doby fungoval i tento HDO v pohodě. Takže teď mi bojler spíná min. 22h. Ale asi to nemá cenu řešit, poradím si tím časovačem s týdenním cyklem.
icemaster
Příspěvky: 37
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od icemaster »

pave69 píše: pon říj 21, 2024 2:29 pm Já mám na elektrobocku komplet topení (plynové), ale kdybych to vybíral znovu, tak bych volil něco otevřenějšího, v případě elektřiny je určitě Shelly vyšší liga, která vyhoví i budoucím potřebám.
Co má Shelly navíc - koukal jsem, že 4 vstupy, možnost řízení přes wifi nebo LAN pomocí appky. Ještě něco?
FishBone
Příspěvky: 46
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Sdílení...

Příspěvek od FishBone »

Právě možnost napojení shellyho na domácí automatizaci je to, co z něho dělá raketu, proti odstrkovadlu v podobě spínacích hodin.
I kdyby nic, tak naťukat si to časové schéma z mobilu/PC a možnost to kdykoliv na dálku (volitelně se dá zapnout shelly cloud) nebo z gauče změnit je super.
Ve spojení s domácí automatizací (v mém případě Home Assistant) pak možnost spínat v laciných hodinách, když není dost elektřiny z FVE, případně to řídit podle toho, zda je dost elektřiny ze slunce podle předpovědi a ve spojení s teploměrem na bojleru ovlivnit, jestli bude voda jen pro dnešek, nebo jestli se nahřeje na maximum a zbyde voda i na zítřek, kdy má být hnusně. Nebo jednoduše vypnutí nahřívání, když jedeš na týden pryč. Možnosti jsou prakticky nekonečné.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
icemaster
Příspěvky: 37
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: Sdílení...

Příspěvek od icemaster »

FishBone píše: úte říj 22, 2024 9:17 am Právě možnost napojení shellyho na domácí automatizaci je to, co z něho dělá raketu, proti odstrkovadlu v podobě spínacích hodin.
I kdyby nic, tak naťukat si to časové schéma z mobilu/PC a možnost to kdykoliv na dálku (volitelně se dá zapnout shelly cloud) nebo z gauče změnit je super.
Ve spojení s domácí automatizací (v mém případě Home Assistant) pak možnost spínat v laciných hodinách, když není dost elektřiny z FVE, případně to řídit podle toho, zda je dost elektřiny ze slunce podle předpovědi a ve spojení s teploměrem na bojleru ovlivnit, jestli bude voda jen pro dnešek, nebo jestli se nahřeje na maximum a zbyde voda i na zítřek, kdy má být hnusně. Nebo jednoduše vypnutí nahřívání, když jedeš na týden pryč. Možnosti jsou prakticky nekonečné.
budu si muset o té automatizaci něco najít a popřemýšlet. V tuto chvíli říkám, že nic takového nepotřebuji, ale nemám know-how. Mám tedy několik autonomních systému, které vzdáleně řídím nebo programuji - zabezpečovačka, kamery, rolety, internet... ale tohle je něco jiného. Nemám žádny Home Assistant nebo konkurenční produkt.
Ale to, že bych ovlivnil teplotu nahřátí bojleru se mi líbí - zrovna poílám přebytky do sítě, bojler je nahřáty na cca 55 stupň", nahřát ho teď na 80, pak to k večeru stáhnout na 55, tak mi to vydrží možná do zítřka vydrží a nemusím vodu ohřívat večer ze sítě...
ClonyXXL
Příspěvky: 248
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Sdílení...

Příspěvek od ClonyXXL »

Kuci, ja nahrivam 200 l bojler ze slunce na 80 °C kazdy den. Kdyz je slunce malo, tak se nahreje mene. Napred baterky, pak bojler, zbytek pretok. Pripadne si pripnu podle potreby par primotopu v techto dnech pres chytrou zasuvku, abych pretok snizil. Ze site jsem letos jeste nedohřival.
Vy to mate tak vymakane, az si rikam KDE DELAM CHYBU ?
Az bude v zime tma, nastavim si v chytre zasuvce casy spinani bojleru a to bude asi tak vsechno.
Nanejvys budu jeste v noci nabijet baterky ze site.
Tak kde delam tu chybu?
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 589
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Sdílení...

Příspěvek od pave69 »

Tak mi dnes přišlo vyúčtování za září, 1. měsíc kdy sdílím (zatím jen sám sobě). Nasdílel jsem 2 kWh, ušetřil cca 8,5 Kč :D
Velkou část září jsem jel v ostrovu, což dost vysvětluje :P
Momo
Příspěvky: 764
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Sdílení...

Příspěvek od Momo »

pave69 píše: čtv říj 24, 2024 5:37 pm Tak mi dnes přišlo vyúčtování za září, 1. měsíc kdy sdílím (zatím jen sám sobě). Nasdílel jsem 2 kWh, ušetřil cca 8,5 Kč :D
Velkou část září jsem jel v ostrovu, což dost vysvětluje :P
Měli nějaké drzé požadavky na elektroměrový rozvaděč?
Já tam mám krycí masku a kvůli ní mi nechtěli dát dvojtarif.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 589
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Sdílení...

Příspěvek od pave69 »

Už jsem tady někdy dřív dával fotku, shodou okolností mám úplně nový EM rozvaděč, takže plní i mokré sny distributora :lol:
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“