Jak prodloužit o dva centimetry drát v rozvodni.

Odpovědět
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Jak prodloužit o dva centimetry drát v rozvodni.

Příspěvek od Plazivec »

Vše je připraveno. Zbývá už jenom odpojit tři CYA 4 s dutinkama od řady jističů na 3F liště, vohnout zezhora opačným směrem dolů, kde čeká 40A 3F DIN vypínač, který odvede tento DS přívod nahoru do strojovny, kde se o to postará ATS.
Problém je, že budu muset vypnout hlavní jistič a pak až zjistím, jestli budou ty kabely dostatečně dlouhý, aby dosáhly na ten vypínač, která je krapet níž. Neumím to zjistit předem, protože ty kabely lezou z dír, vyvrtaných v staré šedé elektroměrové desce, tudíž musím vypnout komplet barák a pak až budu vědét, na čem jsem. Vypnutí baráku je krapet problém, takže se chci zeptat, pokud by byly krátké, existuje něco, čím je nějak prodloužit o pár cenťáků? 2-3
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
mihlit
Příspěvky: 121
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Jak prodloužit o dva centimetry drát v rozvodni.

Příspěvek od mihlit »

Tak řešení je svorka. Tu můžeš mít buď pevnou přes šroub či din lištu nebo do prostoru na kabel. Na tu pevnou tam asi stejně nenajdeš místo, takže na kabel.
Pak jsou možnosti dvě, buď šroubové styl čokoláda a nebo bezšroubové. Wago 221-612 to je jednostranné pro až 6 mm2 do 41 A nebo přímou Wago inline 221-2411 až 4 mm2 do 32 A. Pokud je potřebuješ na opačnou stranu, ani nemusíš vodiče ohýbat a můžeš dát tu 221-612 co obrací směr vodiče. Dřív jsem peferoval šroubovací před bezšroubovými, ale od té doby, co jsou všechny čokolády kvůli nákladům bez plíšku a šroub "vrtá" do vodiče, tak to moji nedůvěru v bezšrouby prolomilo. Když tam najdeš víc místa, můžeš použít i držák na DIN lištu 222-505
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Jak prodloužit o dva centimetry drát v rozvodni.

Příspěvek od Plazivec »

Hmm, já nevím, to wago, nějak tomu moc nevěřím, ale na druhou stranu pro CYA by mohlo být dobré. Je to na 25A jističi, čili s rezervou by bylo i to Inline.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
mihlit
Příspěvky: 121
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Jak prodloužit o dva centimetry drát v rozvodni.

Příspěvek od mihlit »

Tak vem si, že za velkou louží by na to klidně použili i wire nut a při testování, co kde kdo zkoušel, tak wago je mnohem lepší. Takže není třeba se toho nějak bát.

Vycházel jsem samozřejmě z toho, že tam nemáš nikde moc místa a musíš to udělat hned, ne omrknout a týden objednávat díly. Možná by pomohla fotka.
Pokud tam máš víc místa, tak je dobré tam dát i ten držák, protože ne každý revizní technik se shodne na tom, jestli smí být svorka v rozvaděči volně (někteří se snaží napasovat nějaké části norem, ale není to jednoznačné) a pak taky když už, co by bylo to "volně", jestli zip-tie k rámu stačí nebo ne.

Pokud tam máš jo hodně místa, jsou různe svorkovnice na DIN lištu, či pokud ti to lépe zapadne do původního rozvaděče, můžeš tam dát třeba google "svorkovnice keramická".
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Jak prodloužit o dva centimetry drát v rozvodni.

Příspěvek od Plazivec »

Mockrát děkuji za radu. Naštěstí se ukázalo, že ty dráty jsou CYA s dutinkou, odhaduju tak 4mm2 a naštěstí!!! šly povytáhnout kolik jsem potřeboval, i víc. A když už jsem měl vyplej barák, rychle jsem udělal propoj FVE => jističe na 3Fliště a ty zmiňované fáze jsem připojil kam patří a poslal tím do ATS.
Dnes je velkej den, celej barák jede na FVE. Ještě jednou mockrát děkuju.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
mihlit
Příspěvky: 121
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Jak prodloužit o dva centimetry drát v rozvodni.

Příspěvek od mihlit »

Tak to pořádně oslav :sun2:
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Jak prodloužit o dva centimetry drát v rozvodni.

Příspěvek od Plazivec »

Jasně, zajdu pro šampáňo, ale prozatím jsem napjatej jako struna a vše sleduju. :shock:
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“